A szigetelt ház az utóbbi években szinte követelmény lett az új házat építtetők, felújítók és az ingatlanvásárlók körében. Nem csoda: egy jól szigetelt épület jelentősen komfortosabb, olcsóbban üzemeltethető (a fűtést, a hűtést és karbantartást is figyelembe véve),, magasabb energetikai besorolást kap, ráadásul nagyobb lesz az értéke az ingatlanpiacon is.
Szigetelt ház: miért érdemes szigetelni az épületet?
Az épületek szigetelése a 20. század 70-es éveitől kezdve lett igazán fontos Európában, Magyarországon a 80-as években indult meg a szigetelési folyamat, aztán az elmúlt két évtizedben vált sztenderddé. A szigeteléssel több legyet ütünk egy csapásra:
- Mivel a szigeteléssel jelentősen csökkentjük a hőenergia eltávozását az épületből, jóval kevesebb fűtőanyaggot kell használnunk ahhoz, hogy komfortos időjárás legyen az otthonunkban a fűtési idényben.
- A szigetelés nem csak télen, de nyáron is sokat segít, hiszen az épület nem fog annyira felmelegedni, mint egy szigeteletlen vagy rosszul szigetelt ház.
- A szigetelés hatására megszűnik a huzatosság, nő a komfortérzet.
- A szigeteléssel redukáljuk a hőhidak kialakulásának lehetőségét, így jóval kisebb lesz az esély arra, hogy a távozó pára nyomában penészfoltok alakuljanak ki a falakon. A rendszeres és szakszerű szellőztetést persze nem ússzuk meg egy jól szigetelt házban sem, mivel az épületben keletkező párát (mosás, mosogatás, teregetés, főzés, tisztálkodás, takarítás) valamilyen módon ki kell tessékelni a belső terekből.
- Mivel kevesebbet hajtjuk a kazánt és a klímát, alacsonyabbak lesznek a karbantartási költségek is.
- A szigeteléssel nőhet az épület energetikai besorolása (persze ehhez megfelelő nyílászárókra és fűtéstechnikára is szükségünk lesz).
Miért számít értéknövelő beruházásnak a szigetelt ház?
Ahogy fent is leírtuk, a fűtési, hűtési költségek csökkentése, valamint a komfortérzet javulása mind növelik a szigetelt ház értékét.
Az elavult fűtéstechnika és a szigeteletlen ház csak úgy ontja magából a káros anyagokat a levegőbe. A komfort és az anyagi tényezők mellett fontos, hogy minél kevesebb környezetromboló anyagot bocsássunk ki a házból. Ezt pedig úgy tudjuk elérni, ha a megfelelő szigetelés és nyílászárók mellett hatékony és lehetőleg környezetkímélő módszerrel fűtünk. Ha nem akarjuk lecserélni a fűtési rendszert vagy nincs rá pénzünk, akkor is érdemes legalább az automatikát rendbe rakni. Minden fűtési rendszerben van valamilyen szintű vezérlés, automatizálás, és attól függ a rendszer hatékonysága, hogy milyen az automatika.
Komfortérzet és spórolás szempontjából is sokat jelent, ha egy ház helyiségeit pont arra a hőmérsékletre fűtjük fel, amennyire szükségünk van és csak abban az időszakban, amikor ott vagyunk a helyiségben. Ehhez termosztátokra van szükség (nem csak egyre!), így a rendszer érzékelni fogja a hőmérséklet változását a lakás különböző tereiben, és egy okos vezérlés segítségével azt is el tudjuk érni, hogy a szobákban más és más hőmérséklet legyen. Az automatizálás jelentősen kisebb költséget jelent, mint a kazáncsere vagy a teljes körű korszerűsítés. Viszont jelentősen csökkenthetjük vele a fölösleges üzemidőt, a rezsiköltséget és az elfüstölt károsanyagot.
És ami az egyik legfontosabb érv: sokkal komfortosabb lesz egy olyan ház, ahol megfelelően szigetelték a homlokzatot, födémet, lábazatot, ahol modern, háromrétegű ablakok és hőszigetelő ajtó van beszerelve és korszerű technológiával oldották meg az épület fűtését, hűtését. Azt szokták mondani, hogy egy jól szigetelt ingatlan akárt 20 %-kal több pénzért el lehet adni.
Szigetelt ház: mennyivel lesz jobb az energetikai besorolása az épületnek?
Ha energetikai szempontból fektetünk az épületbe, több szempontból is növelhetjük az ingatlan értékét. Először is magasabb energiabesorolási osztályba kerülhet az épület, például C besorolásból BB-be. Minél energiahatékonyabb az épület, annál alacsonyabb lesz a rezsiköltség, ez egy újabb érv lehet amellett, hogy többet kérjünk az ingatlanért.
Szigetelt ház: mit és mivel érdemes szigetelni?
A tetőt, födémet ásványgyapottal érdemes szigetelni, a tető és a fafödém esetében a leghatékonyabban, gyorsabban és hulladék keletkezése nélkül a fújható szigeteléssel tudunk dolgozni. A homlokzatot, lábazatot polisztirol lapokkal szigetelhetjük a legköltséghatékonyabb módszerrel, vályogépület esetében pedig újfent a kőzetgyapot segít a szigetelésben.
Milyen hibákat lehet elkövetni a szigetelés során?
Van néhány hiba, amivel sajnos nem értéknövelő, hanem pénzpazarló beruházássá változtatjuk a szigetelést. Nézzük meg, mik ezek:
Nem a megfelelő szigetelőanyagot választjuk ki
A megfelelő szigetelőanyag kiválasztása alapvetően fontos. Például ha a fafödémet polisztirollal szigeteljük, akkor pár év alatt be tudjuk rohasztani a födémet, mivel nagyon rossz a polisztirol páraáteresztő-képessége. Ugyanígy, ha a vályogfal homlokzatát, lábazatát szigeteljük eps/xps-sel (ami megint csak a polisztirol vagy hungarocell), időzített vizesedést, statikai problémákat plántálunk a falba, a vályog ugyanis intenzíven magába szívja, de le is adja a párát, nedvességet, ám a polisztirol ebben megkadályozza és a nedvesség bent marad a falazatban.
Rossz rétegrendet alkalmazunk
A rossz rétegrend mindenhol komoly veszélyeket hordoz magában. A probléma lehet: beázás, penészedés, vizesedés, rohadás vagy akár erős szélhatás esetében le is válhat a szigetelés pl. homlokzat esetén. Mivel a fa érzékeny a nedvességre, csak professzionális rétegrenddel érhetjük el a megfelelő szigetelőhatást és óvhatjuk meg a faszerkezetet a fent vázolt problémáktól.
Nem a megfelelő időjárási körülmények között készül el a homlokzati, lábazati szigetelés
A tetőszigetelést és a födémszigetelést a legtöbb esetben minden időjárási körülmény között el lehet végezni. A homlokzati, lábazati szigetelés (és a színezés) viszont már nagyobb körültekintést igényel. Mivel vízbázisú ragasztóanyagokkal kell rögzíteni a polisztirol lapokat, fontos, hogy a hőmérséklet stablian + 5 Celsius fok felett legyen. (Ne csak a levegő, hanem a kezelendő felület is.) Ellenkező esetben jelentősen lassul a száradási, kötési idő. A színezés esetében pedig nem csak a hideg, hanem a túl erős napsütés is bajt okozhat, “megégetheti” a színező anyagot, épp ezért szokták a színezést akár 5-en, 6-an elvégezni a napsütéses időszakokban.
Nem volt megfelelően előkészítve a vakolat
A vakolat megfelelő előkészítése is elengedhetetlen. Hulljon, aminek hullnia kell, különben a szigetelőanyaggal együtt indulhat meg a vakolat, amikor már kész a ház.
Rossz sorrendben készültek el a munkálatok
A sorrendiség is nagyon fontos, ezért kell összedolgoznia a különböző szakágaknak, tisztában lenni a munkamenettel, különben a kivitelezés során komoly problémákat generálhatunk magunknak. Pl. homlokzati szigetelés esetében a kívül futó gázcsövekről is gondoskodnunk kell vagy az ablakok kijjebb hozataláról, vagy a padláson lerakott szigetelést összetapossák pl. a villanyszerelők.