A fafödém rétegrenddel érdemes tisztában lenni akkor is, ha régi ház fafödémjét újítjuk fel / szigeteljük, és akkor is, ha az újépítésű házat fafödémmel szeretnénk ellátni.
Mi az a fafödém rétegrend?
A fafödém régebben elterjedt építési technológia volt Magyarországon, az utóbbi évtizedekben azonban szinte teljesen kiszorította a betonfödém, vasbeton-födém. Az épületek átalakítása vagy tetőtérbeépítés során, amikor hozzá kell nyúlni a fafödémhez, általában kicserélik vasbetonra vagy megerősítik vendégfödémmel a meglévő szerkezetet. Ennek ellenére érdemes tisztában lenni a fafödém rétegrendjével akkor is, ha építtetünk, akkor is ha csak utólagosan szigetelnénk meglévő fafödémmel épített házunkat.
A fafödémeknek az egyik legfontosabb előnye, hogy gyorsabban ki lehet alakítani, mint a betonfödémet, hiszen nem kell számolni a technikai száradási időkkel. Hátránya, hogy rosszabb hangszigetelő, mint a betonfödém, különböző hibrid megoldásokkal lehet csak hatékonyan hangszigetelni a fafödémet.
A fafödém legjellemzőbb rétegrendje: vakolat, nád, deszka, salak, gerenda, deszka.
Fafödémekből ezek a legjellemzőbbek Magyarországon:
- csapos gerendafödém
- pórfödémek
- pólyás
- vinklis födém
- sárlécfödém
- borított gerendafödém
- béléses borított gerendafödém
- vakgerendás borított gerendafödém
- pallófödém
Miért fontos a megfelelő rétegrend kialakítása a fafödémnél?
A megfelelő rétegrend kialakításának több funkciója van: az egyik a hőszigetelés, a hangszigetelés, a másik a páraáteresztés és a párazárás, a harmadik a statikai szempont. A rosszul kialakított fafödém rétegrenddel sok problémát veszünk a nyakunkba: romlik a födém hőszigetelő tulajdonsága, bepárásodik, vizesedik a födém vagy a szigetelőanyag, falnedvesedésre, penészedésre számíthatunk. Lényeges, hogy a megfelelő anyagok kerüljenek a megfelelő helyre, különben mehet a levesbe a födémszigetelés és gyakran a faanyag is.
Mit kell tudni a látszó fagerendás fafödém rétegrendjéről?
Nem sokban különbözik a nem látszótól. Itt inkább az a kérdés, hogy ha nem zárnak szorosan a gerendák (régi látszó gerendás födém), akkor a por folyamatosan hullik befelé a padlástérb, ami igen kellemetlen
Hogyan kell kialakítani a járható fafödém rétegrendjét?
Nézzük először a járható fafödém rétegrendjét felülről lefelé:
Padlástér légtere
Szilárd és terhelhető páraáteresztő járófelület (pl.: deszkaburkolat, az OSB lap sajnos erre nem a megfelelő döntés, mert nem ereszti át a párát)
Páraáteresztő por elleni védelem (pl.: geotextília vagy üvegfátyol)
Ásványgyapot és vázszerkezet (a szigetelőanyag (vastagságának meghatározása a hőtechnikai méretezés alapján történik)
Páratechnikai fólia (csak ha a páratechnikai méretezés függvényében szükséges)
Teherhordó, megerősített fafödémszerkezet (pl. vendégfödémmel megerősítve)
Belső vakolat
Belső légtér
Miben különbözik a betonfödém rétegrendjétől?
A vasbeton födémszerkezet rétegrendje így néz ki (felülről lefelé haladva):
- Padlástér légtere
- Szilárd és terhelhető páraáteresztő járófelület (pl.: deszkaburkolat)
- Páraáteresztő por elleni védelem (pl.: geotextília vagy üvegfátyol)
- Ásványgyapot és vázszerkezet (a szigetelőanyag (vastagságának meghatározása a hőtechnikai méretezés alapján történik)
- Páratechnikai fólia (csak ha a páratechnikai méretezés függvényében szükséges)
- Teherhordó födémszerkezet (pl.: monolit vasbeton)
- Belső vakolat
- Belső légtér
Mi a teendő, ha felújított fafödém rétegrendjét alakítjuk ki?
A fafödém anyaga szálas fa, amelynek a fő tartószerkezetét a kb. 0,8-1,1 méterenként elhelyezett fagerendák alkotják. A gerendázat alsó és felső részéhez rögzítve merőlegesen elhelyezett deszkázatot találunk. Az alsó és a felső réteg között többnyire üreg található. Az alsó részét nád-stukatúr vakolattal eltakarhatják, a felső részét sárral, agyaggal, olykor könnyűbetonnal is pluszban erősíthetik. Ennek a hőszigetelő képessége azonban a legtöbb esetben gyenge.
Ha tetőtér beépítésben gondolkodunk borított fafödém felett, akkor mindenképpen számolnunk kell a megerősítés szükségességével, valamint faanyagvédelmi szakvélemény kikérésével és elkészíttetésével.
A borított fafödém szerkezettípus utólagos hőszigetelése az alsó és felső deszkaborítás és a födémgerendák közötti tér kitöltésével oldható meg. Fontos, hogy a szigetelést valamilyen jó hőszigetelő képességű, szárazon és hézagmentesen beépíthető, könnyű anyaggal oldjuk meg, amely nem akadályozza a födémszerkezet lélegzését, és nem növeli számottevő mértékben a fafödém önsúlyát.

Mi a szerepe a párazáró, páraáteresztő fóliáknak a fafödém rétegrendjének kialakítása során?
A fafödém rétegrend esetében fontos, hogy a fafödém érzékeny a nedvességre, épp ezért a rétegrend kialakítása során figyelni kell arra, hogy a lakótér felől érkező pára ne kerüljön bele a faanyagba. Ezt több féle módon el lehet érni. Az egyik módszer, hogy alulról gipszkarton álmenyezetet alakítunk ki, ami egy hővisszaverő fóliát is tartalmaz, a szigetelt fafödémre pedig páraáteresztő fóliát helyezünk, így a pára nem marad benne a fafödémben és a szigetelőanyagban, hanem a páraáteresztő fólián keresztül eltávozik.