Jelentése I Tulajdonságai I Felhasználása I Ára I Miért jó szigetelőanyag? I Tévhitek I Miben más, mint a kőzetgyapot?
Az elmúlt néhány évben a különböző épületenergetikai minősítések fontossága és szükségessége jelentősen megnőtt, és előtérbe került a szigetelőanyagok minősége, beépíthetősége, élettartama. A világon egyik legelterjedtebb szigetelőanyag pedig az üveggyapot.
Mi az üveggyapot?
Az üveggyapot termékek fő alapanyaga az üvegtörmelék, azaz a síküveggyárak melléktermékei. Ehhez még nagy mennyiségben kerül kvarchomok, amely Földünkön a leggyorsabban megújuló nyersanyagok egyike. Alapanyagukból eredően továbbá az üveggyapotok kiváló tűzvédelmi tulajdonságokkal is rendelkeznek.
Az üveggyapot szálak nagyon vékonyak és effektíve hosszúak.
A szálszerkezetből adódik a termék nagyfokú rugalmassága, amely nemcsak a könnyű feldolgozhatóságot és kiváló térkitöltést biztosít, hanem a hangszigetelési paramétereket is kiemelkedővé teszi. A szálvékonyság nagyban befolyásolja a termék hővezetési tényezőjét, azaz a minél vékonyabb szálak növelik a termék hőszigetelő képességét.
Az üveggyapot az ásványgyapotok csoportjába tartozik, azok minden előnyét egyesíti magában.
Az üveggyapot hőszigetelést legfőképpen azért alkalmazzák széles körben, mert fajtáján belül
- megfizethető,
- a világon a leggyakrabban használt szigeteléstípus,
- kezelése könnyű,
- nagy élettartalommal bír.
Milyen tulajdonságai vannak az üveggyapotnak?
Nézzük meg, hogy milyen tulajdonságai vannak az üveggyapotnak, mit teszi jó szigetelőanyaggá.
Környezetbarát – természetes alapanyagokból készül és újrahasznosítható.
Az üveggyapot szigetelés egészségre ártalmatlan, (RAL és EUCEB minősítések). A környezetre veszélytelen (nem tartalmaznak hajtógázokat, 100%-ban újrafelhasználhatók), nem számít veszélyes hulladéknak.
Az üveggyapotok közel 60%-a újrahasznosított üvegből készül. Ismerjük a sárga, a barna és a fehér üveggyapotot. Ezekben számos paraméter mellett az különbözteti meg, hogy a sárga tartalmaz formaldehidet, az üvegszálak felületét fenol-formaldehid gyantával vonják be, így biztosítva az üvegszálak egymáshoz ragadását. Új típusú üveggyapotok is megjelentek a piacon mint pl az Ecose technológiával készült barna üveggyapotok, melyek formaldehidmentesek, puhábbak és szagtalanok mint a hagyományos, sárga társaik. A fehér fújható üveggyapot kötőanyag nélkül készülnek, színtiszta ásványgyapot, nem tartalmaznak kötőanyagot. Szagtalan.
A fújható üveggyapot szigetelést a belső levegő minőségének megőrzésére vonatkozó, az illékony szerves vegyületek kibocsátásáról szóló szabályozás alapján kiváló anyagnak minősítették és rendelkezik az Eurofins Indoor Air Comfort Gold Standard tanúsítvánnyal is.
Beépítése során minimális hulladék keletkezik, a fújható üveggyapot használata során pedig egyáltalán nem keletkezik vágási nyesedék.
Remek hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik.
Az épületeink energiaigényének 60-80%-át a téli fűtésre és a nyári hűtésre felhasznált energiák teszik ki. A megfelelő hőszigeteléssel jelentős mértékben csökkenthető az épület hővesztesége, és alacsonyabb energiaköltséggel biztosítható a belső terek állandó melege. A jól megtervezett és kivitelezett hőszigetelés a nyári forróságot is oly mértékben ki tudja zárni, hogy szükségtelenné válik légkondicionáló berendezés alkalmazása. Ez azért is nagyon fontos, mivel a helyiség hőmérsékletének 1 °C-kal való hűtéséhez háromszor annyi energiára van szükség, mint annak 1 °C-kal való felfűtéséhez.
Kiváló hőszigetelők λd=0,032 W/mK-től.
Felhasználóbarát termék
Méret- és formatartó, könnyen szállítható. Rugalmas, darabolásához csak egy késre van szükség, jól vágható, egyszerűen alakítható, könnyű vele dolgozni. Beépítése során minimális hulladék keletkezik.
Könnyű
Könnyű, ami jelentős előnyt jelent a szállítás és a kivitelezés során.
Átereszti a párát
A levegővel megegyezik a páradiffúziós ellenállása, az épületben keletkező pára könnyen kijut a falakon keresztül. A vízpára gyakorlatilag akadálytalanul vándorolhat az üveggyapotban, nem képez a szerkezeten páragátat. Az üveggyapot szigetelés hagyja az épületszerkezeteket lélegezni valamint az építési és használati nedvességet eltávozni, a lakótér komfortosabbá válik, a külső falak belső felületei melegebbek lesznek, mely elkerülhetővé teszi a páralecsapódást, penészesedést.
Vízlepergető, de nem vízálló
Nedvesség esetén, víz hatására romlanak a szigetelési tulajdonságai. Az üveggyapotot óvni kell a nedvességtől, mert nedvességtűrő képessége alacsony.
Kiváló hangelnyelő
Sok lakásban gondot okoz egy zajos szomszéd, a munkahelyen a szomszédos irodában lévő kollégák hangos beszélgetése zavarhatja a munkát. Az üveggyapot szigetelések kiváló hangelnyelők, elsősorban válaszfalak hangszigetelésére használják. Ha a hangszigetelés fontos szempont, akkor kiemelt fontosságú már a tervezésnél, hogy az elhelyezendő szigetelőanyagot ne csak a hővezetési tényező alapján válasszuk ki, hanem súlyozottan vegyük figyelembe a termék hangelnyelési tényezőjét is.
Az üveggyapot hangszigetelés tervezése összetett műszaki folyamat. Az üveggyapot termékek csak megfelelően méretezett szerkezetbe építve alkalmasak hangszigetelésre. Akusztikai tervezéshez kérje szakértő segítségét.
Tűzálló, nem éghető
Az üveggyapotok A1, a legjobb tűzvédelmi minősítéssel rendelkeznek. Ez a kategória azt jelenti, hogy ezek a termékek nem tűzveszélyesek, mert nem éghetők, tűz hatására nem csepegnek és nem fejlesztenek füstöt, mérgező gázokat.
Nem lépésálló
Az ásványgyapotok, mind a kőzetgyapot mind az üveggyapot nem lépésálló. Igény esetén építeni kell járó felületet vagy szerviz járatot.
Hol, hogyan használják fel az üveggyapotot?
Alkalmas szerelt homlokzatok, magastetők, padlásterek, belső válaszfalak, álmennyezetek, padlásfödémek és lapostetők szigetelésére.
Nem éghető, így a könnyűszerkezetes házak szigetelésére is kiválóan alkalmas. A tekercses, kisebb testsűrűségű változatot födémek, a táblás üveggyapotot előtét, határoló és válaszfalak (pl. gipszkarton táblák mögé) szigetelésére használhatjuk. Alkalmas fa- és fémszerkezetes vázas épületek hő- és hangszigetelésére is.
Magastetők
A szigetelőanyagot a szarufák közé kell illeszteni. A szigetelésre a belső tér felé párazáró fóliát kell helyezni, amely megakadályozza, hogy pára hatoljon a szigetelőanyagba, ezzel megakadályozva a páralecsapódást. A belső burkolat lehet gipszkarton, faburkolat vagy más tervezett burkolat. Ez a termék megfelelő merevségű, tehát gerendák közé szorosan, szilárd illesztéssel rendkívül könnyen beépíthető. Belső borításként használható gipszkarton, faburkolat vagy más, a helyiségekbe tervezett anyag.
Padlásfödémek
Nem hasznosított vagy nem fűtött tetőterek padlásfödémének hő- és hangszigetelésére ajánlottak az üveggyapot termékek. A termék csak vízszintes beépítésre alkalmas. A szigetelés nem járható és nem fedhető le teljes egészében OSB építőlemezekkel vagy más lapokkal, hogy a pára ki tudjon szellőzni.
Szerelt átszellőztetett homlokzatszigetelési rendszerek
Jó hőszigetelő tulajdonságú, kasírozás nélküli és egyik oldalon fekete, natúr vagy barna üvegfátyol réteggel ellátott üveggyapot termékeket elsősorban kiszellőztetett homlokzatszigetelési rendszerekhez használják, a burkolatok alá. Az üvegfátyol kasírozás megvédi a szigetelőanyagot az esetlegesen a burkolat mögé kerülő nedvességgel szemben, ill. meggátolja kirojtozódását erős légmozgás esetén. Az üveggyapot nem éghetősége az egyik legfontosabb szempont átszellőztetett homlokzat esetén mivel a függőleges kürtő kialakítású résben egy esetleges tűz nagyon gyorsan végigterjedhetne.
Használhatók műemlék jellegű épületek felújításához, mivel szálas szerkezetüknek köszönhetően nem gátolják a páravándorlást. Kiváló szigetelőanyag a könnyűszerkezetes építésben, ahol az épület váza fa- vagy fémszerkezet lehet, majd erre valamilyen gipszkarton, fa- vagy fémburkolat kerül. Amennyiben belső oldali hőszigetelésként alkalmazzuk, a burkolat alatt gondoskodni kell páratechnikai réteg beépítéséről.
Válaszfalak
Üveggyapot termékek belső terekben válaszfalak hő- és hangszigetelésére is alkalmasak. A tekercsek szélességi méretei kiválóan alkalmazkodnak a gipszkarton válaszfalak szokványos rögzítési méreteihez, ezért gond nélkül elhelyezhetők a tartóprofilok közé. Amennyiben az elválasztó szerkezet különböző hőmérsékletű tereket választ el, a fűtött oldalra párazáró réteget kell helyezni, amely megakadályozza, hogy a szigetelőanyagba nedvesség jusson. A belső burkolat lehet gipszkarton, fa lambéria vagy más anyag is.
Köztes födém
Lakószinteket elválasztó födém esetén figyelnünk kell a léghang gátlásra és a lépéshang szigetelésre egyaránt. A léghang gátlás mértékét a szerkezet anyaga, kialakítása határozza meg. A lépéshang szigetelés célja a kopogó hangok elnyelésére szolgál. Az üveggyapotok köztes födémek szigetelésére alkalmasak.
Álmennyezetek
Szerelt álmennyezetek és födémek alsó síkjának hang-és hőszigetelésére használhatók, nyomószilárdsággal nem rendelkező táblák. Nagyon fontos a táblák szoros illesztése, mivel a hézagok jelentősen rontják a szigetelés hatásfokát! A fújható üveggyapot termékekkel résmentes szigetelés érhető el és mivel könnyű nem terheli meg a szerkezetet.
Könnyűszerkezetes épületek
Könnyűszerkezetes épületeknél rendkívül fontos a nem éghetőség és mivel ezeknek a szerkezeteknek a hőszigetelés kulcs paramétere, fontos a résmentes szigetelés is. A fújható üveggyapot mindkét esetben teljesíti ezeket az igényeket.
Üreges falak, nehezen elérhető részek, borított gerendafödémek
A fehér színű, nem éghető, laza (fújható) ásványgyapot szigetelőanyag üreges falak, vázas szerkezetek, borított gerendafödémek utólagos hőszigetelésére használható termék.
Az anyag alkalmazásához speciális berendezés szükséges. A feldolgozást csak szakkivitelezők végezhetik! A munka gyorsan, tisztán és hatékonyan végezhető. Előnye, hogy optimálisan eloszlik a falüregben (így minden hőhíd megszüntethető), az épület megjelenése változatlan marad, bedolgozását nem befolyásolják az időjárási körülmények. A termék zsákokba csomagolva kerül forgalomba.
Mennyibe kerül az üveggyapot?
Az üveggyapot ára sokféle paraméter függvényében változhat. Az ár függhet a felhasználási területtől, a felhelyezni kívánt vastagságtól, az üveggyapot minőségétől, a hőszigetelési tényezőjétől. Minél kisebb egy szigetelőanyag hőátbocsátási tényezője, annál hatékonyabb a hőszigetelés.
Miért jó szigetelőanyag az üveggyapot?
Az üveggyapotot legfőképpen azért alkalmazzák széles körben, mert fajtáján belül megfizethető, természetes, és nagy élettartalommal bír. Könnyű vele dolgozni, könnyen alakítható és formálható. Az üveggyapot alkalmazásával a beépítési idő jelentősen csökkenthető. Jó ár-érték arányú szigetelőanyag.
Milyen tévhitek keringenek az üveggyapotról?
TÉVHIT 1: Minden üveggyapot összeesik, az üveggyapot hosszú távon nem alkalmas minőségi hőszigetelésre.
Az üveggyapot termékek közül sok esetben a szakmai hozzáértés hiányának és a spórolás következtében – tömegesen választottak, illetve építettek be nem a műszaki igényeknek megfelelő termékeket. A beépített termékek alulmúlták a velük szemben támasztott műszaki elvárásokat, hiszen azokra nem is voltak alkalmasak. Ezeknek a híreknek az alapja a rossz termékválasztás, hiszen vékony, kis testsűrűségű, roskadásra hajlamos, olcsó anyagot választottak és építettek be.
TÉVHIT 2: Az üveggyapot mérgező, betiltották a forgalmazását.
Az egyik legelterjedtebb szigetelőanyag pedig az üveggyapot hazai és nemzetközi szinten is.
A piacon már léteznek egyedülállóan környezettudatos, természetes kötőanyagú üveggyapotok. Pl. az Ecose technológiájú üveggyapotok glükózalapú kötőanyaggal készülnek, ezért nem tartalmaznak hozzáadott fenol-formaldehidet vagy akrilt, ennek köszönhetően ezeket az üveggyapot anyagokat többször díjazták az
Eurofins Beltéri Levegő Minősítési Program arany fokozatával. A fújható üveggyapot pedig színtiszta ásványgyapot: nem tartalmaz semmiféle kemikáliát, kötőanyagot vagy égéskésleltető anyagot.
TÉVHIT 3: Az üveggyapot szúr és porzik.
A hagyományos üveggyapot viszketést okozhat a kivitelezéskor, irritálja a szemet, a bőrt és a légzési rendszert. Az üveggyapot gyártása, behelyezése és használata biztonságos, amennyiben a biztonsági előírásokat betartják. Az üveggyapot káros hatásai csakis alkalmazásuk közben merülhetnek fel. Torokfájás, köhögés, nehéz légzés jelentkezhet ezek ellen védekezni légzés védő maszkkal lehet. Az üveggyapot bőrrel érintkezve bőr vörösség, viszketést okoz, de védőkesztyű használatával ezek megelőzhetők. A szemre irritáló hatása miatt szemvörösség, viszketés, jelentkezhet de itt is a védőszemüveg használata kizárja az üveggyapot által keltett irritációt. A fújható üveggyapotok nem szúrnak, nem porzanak, állagra is és tapintásra is inkább a vattára hasonlítanak.
TÉVHIT 4 A kőzetgyapot jobb, mert az nem ég.
A tűzre való reagálás tekintetében nincs különbség a kettő között, mindkét anyag éghetetlen (A1).
TÉVHIT 5 A kőzetgyapot jobb, mert tömörebb.
A tömörség nem mérvadó a szigetelési teljesítmény összehasonlítása szempontjából. A lambda érték és a hőellenállás a döntő paraméterek a szigetelőanyagok összehasonlításánál. A nagyobb súly nem jelenti azt, hogy az anyag jobb
szigetelő.
Mi a különbség az üveggyapot és a kőzetgyapot között?
Üveggyapot vagy kőzetgyapot? Ez a céltól függ. Homlokzatszigetelésként az üveggyapot nem alkalmazható. Ha fontos a súly, nem bír el a szerkezet jelentős többlet súlyt mint pl. álmennyezet esetében akkor egyértelműen az üveggyapot könnyebb, nem terheli meg a szerkezetet. Hangszigetelés esetén a kőzetgyapot jobb értékekkel bír illetve speciális, hangszigetelési célra kifejlesztett anyagot kell választani. Az üveggyapot rugalmasabb, könnyebben kezelhetőbb mint a kőzetgyapot. A kőzetgyapot termékek drágábbak. Az üveggyapot kedvezőbb áron közel azonos minőséget biztosít, mint a kőzetgyapot.
A témáról további információ található a Wikipédián.