A páraáteresztő hőszigetelés szerepe az építészetben nélkülözhetetlen. Amióta az épületek homlokzatát, födémét vagy tetőszerkezetét szigeteljük, fontos, hogy az épületben képződő pára ne jusson el a szigetelőanyaghoz, illetve hogy a külső pára se egye bele magát a szigetelésbe.
Mi az a páraáteresztő hőszigetelés?
A szigetelőanyagoknak egyszerre több szempont alapján kell működőképesnek lenniük. Természetesen lényeges, hogy jó legyen a hőszigetelő képességük (legyen alacsony a hőátbocsátási együtthatójuk), ne legyenek károsak az egészségre, ne legyenek tűzveszélyesek, gyulladékonyak és az is lényeges szempont, hogy jó legyen a páraáteresztő képességük. A páraáteresztő hőszigetelés (ahogy a nevéből is sejthetjük) képes arra, hogy úgy szigeteljen, hogy közben a párát ne zárja magába vagy a falba.
Miért fontos a homlokzati szigeteléstechnikában a megfelelő páraáteresztés?
A homlokzati szigetelésnél fontos a páraáteresztő hőszigetelés, de akkor kritikusan fontos az épület szempontjából ha speciálisan olyan falat szigetelünk, ami jellemzően felszívja, magába gyűjti a nedvességet. Ezeknél a hagyományos anyagokból épített házaknál fontos, hogy az épület “lélegezzen”, vagyis az, hogy a pára ne maradjon benne a falban.
Modern épületeknél is előfordul ez a jelenség, ha porózus falazóanyagból épült a ház, szintén szükség lesz a páraáteresztő hőszigetelésre, hogy ne legyen rossz a lakás klímája.
Miért fontos a páraáteresző hőszigetelés a vályogfalak esetén?
A homlokzati szigetelés során a hagyományos téglafal esetében használhatunk polisztirol hőszigetelő lapokat, amelyeket mechanikusan rögzítünk a kívánt felületre. Könnyen lehet vele dolgozni és költséghatékony módszer, ragasztással és dűbelezéssel rögzítjük a homlokzatra. A lábazati szigeteléseknél megerősített, a nedvességnek ellenállóbb polisztirol lapokat alkalmaznak. Megfelelően kivitelezett rendszer esetén hosszú élettartamra számíthatunk.
Ezzel szemben a vályogfalnál más módszerhez kell folyamodni. Elsősorban azért, mert a vályog jelentősen jobban veszi fel a párát a téglánál, vagyis nagyobb vízforgalmat bonyolít le az égetett téglafalnál.
Kétféle módszer létezik a vályogház homlokzati szigetelésére. Az egyik a kőzetgyapot, a másik pedig a clima EPS hőszigetelő. Bármelyiket is választjuk, fontos, hogy a hozzátartozó segédanyagokat használjuk, (páraáteresztő ragasztó, vakolat) ezeknek is biztosítaniuk kell a kiszellőzést.
A kőzetgyapot hőszigetelő rendszernek van néhány kiemelkedő tulajdonsága. Ez a természetes, környezetbarát anyag amellett, hogy jól szigetel, kiváló páraáteresztő képességgel is rendelkezik. Ezért vályog, illetve gáz-szilikát falakra kizárólag ezt javasoljuk. A kiváló páraáteresztéssel rendelkező kőzetgyapot, hasonló tulajdonsággal rendelkező ragasztót, és vakolatot is kíván. Ezért ebben a rendszerben kifejezetten kőzetgyapot táblák ragasztására alkalmas ragasztót használunk, a szilikon vakolat pedig a páraáteresztés mellett még öntisztuló, vízlepergető is.
A clima EPS szigetelőrendszernek is az az előnye, hogy kiváló páraáteresztő képessége van, vagyis egy “lélegző felület” fog kialakulni. A kőzetgyapothoz képest előnye, hogy könnyebb kivitelezni, hasonlóan a polisztirol rendszerhez.
Milyen szerepe van a páraáteresztő szigetelésnek a födémszigetelés, tetőszigetelés során?
A páraáteresztő szigetelésnek fontos szerepe van a tetőszigetelésnél. A pára ugyanis tönkreteszi a szigetelőanyagot, rontja a szigetelőképességet, sőt, a pára megtámadhatja a tetőszerkezet faelemeit is, penészedésnek indulhatnak a lécek, a gerendák. A penészedés és a vizesedés következtében akár az egész tető tönkremehet.
Épp ezért a rétegrenddel is arra törekszünk építőként, hogy a pára ne jusson a szigetelőanyagba, illetve onnan el tudjon távozni. Ezért szoktak egy párazáró fóliát helyezni a szigetelőanyag és a lakott terület közé, majd a szigetelőanyag és a légrés után következik egy páraáteresztő fólia.
A fafödémről már írtunk több helyen, ez a födémtípus nagyon érzékeny a nedvességre, nem szereti a vizet, a párát. A fafödém esetén tehát nagyon figyelnünk kell, hogy páraáteresztő szigetelőanyagot válasszunk és a pára szabadon el tudjon távozni a szerkezetből. Meg kell akadályozni, hogy a lakótér felől túl sok pára jusson be, viszont el kell érnünk, hogy a padlástérben keletkező pára minél gyorsabban el tudjon távozni a szabadba. Ezt a szerepet látja el a tetőfólia, mely vízzáró, de páraáteresztő tulajdonsággal is bír. A fafödémek szigetelésére különös figyelmet kell fordítani, mert nem megfelelő szigetelőanyag választás esetén gombabetegségekkel, és jelentős fakárokkal nézhetünk szembe.
Milyen páraáteresztő képessége van a polisztirolnak?
Ahogy fent is írtuk, a polisztirolnak elég rossz a páraáteresztő képessége, épp ezért nem a legpreferáltabb megoldás födémszigetelésre, főleg akkor, ha fafödémet szigetelünk. Fafödém esetén problémát okozhat az így keletkező páralecsapódás, és a födém penészesedése, ami idővel a lakótér falán is vizes, penészes foltok formájában megjelenik. Homlokzati szigetelésnél, ha nem vályogházat szigetelünk, alkalmas lesz a polisztirol tábla is, de figyeljünk a páratartalomra.
Milyen a páraáteresztő képessége az ásványgyapotoknak? (pl. kőzetgyapot és üveggyapot)
Az ásványgyapotoknak kiváló a páraáteresztő képessége. A kőzetgyapotnak a levegővel megegyezik a páradiffúziós ellenállása, az épületben keletkező pára könnyen kijut a falakon keresztül.Az ásványgyapotok nyílt pórusú szerkezetéből adódóan a vízpára gyakorlatilag akadálytalanul vándorolhat a szigetelőanyagban, nem képez a szerkezeten páragátat. Hagyja az épületszerkezeteket lélegezni valamint az építési és használati nedvesség eltávozását. Az ásványgyapot szigeteléssel lélegzik a ház, a lakótér komfortosabbá válik, a külső falak belső felületei melegebbek lesznek, mely elkerülhetővé teszi a páralecsapódást, penészesedést. És ha nem akarunk bajlódni a táblás kiszereléssel, válasszunk fújható üveg vagy kőzetgyapotot. Ezeknek nagy előnye padlás szigetelés esetében, hogy a legkisebb résbe is bejutnak, a kivitelezés gyors és pl. borított fafödém esetében magába résbe a két deszka közé fújható. Ami hagyományos tekercses vagy táblás szigeteléssel csak sokkal nehézkesebben oldható meg.