A parasztház tetőtér beépítése kifejezetten hasznos lehet, hiszen új lakóterületeket, akár egy egész, önálló lakrészt alakíthatunk ki a tetőtérben. Van azonban néhány szempont, amit előtte alaposan meg kell vizsgálni. Nem mindegy, hogy mikor, milyen alapokkal, milyen anyagból építették a házat, milyen állapotban van a falazat, a födém. Még akkor is, ha minden stimmel, érdemes egy előzetes költségvetést végezni.
Parasztház tetőtér beépítése: mikor érdemes belevágni?
A tetőtér beépítésbe akkor érdemes belevágni, ha ezzel nem veszünk magunkra túlzott terheket. A födém, a falazat és az alapok vizsgálata során meg kell nézni, hogy mit szükséges megerősíteni, cserélni. Azt szokták mondani, ha a három területből kettőt már meg kell erősíteni, cserélni, akkor nem lesz kifizetődő a beruházás. A döntés előkészítésében a statikus sokat tud nekünk segíteni.
Ha már azzal a szándékkal vásárolunk parasztházat, hogy a későbbiekben beépítsük a tetőteret, a vásárláshoz is vigyünk magunkkal hozzáértő statikust. Mivel a parasztházak jellemzően vályogból épültek, nem csak a tetőtérbeépítés kapcsán kell az éles szakmai rálátás, hanem egyáltalán a parasztház felújításához.
Parasztház tetőtér beépítése: mit kell a beépítés előtt megvizsgálni?
Mielőtt megkeresnénk a tervezőt, célszerű előzetesen konzultálni egy statikussal a tetőtér beépítéséről. A statikus szakember megvizsgálja az alapot, a falazatot és a födémet annak érdekében, hogy megállapítsa, alkalmasak-e a terhelésre. A felmérés során kiderül, hogy milyen előkészületekre van szükség, milyen szerkezeti elemeket kell megerősíteni, és szükség lehet-e a födém cseréjére. A statikusi vélemény rendkívül fontos, mivel segít megállapítani, hogy az építési munka megvalósítható-e, és milyen további költségekkel kell számolni.
Tetőszerkezet felmérése
Az előzőek alapján szükséges megvizsgálni a tető alakját, a cserépek állapotát, valamint a tetőszigetelés meglétét és állapotát. Fontos megállapítani, hogy alkalmaztak-e párazáró vagy páraáteresztő fóliát a szigetelés során. A lécek és a gerendázat állapota is vizsgálat tárgyát képezi. Meg kell határozni a tető hajlásszögét is, és el kell dönteni, hogy részleges vagy teljes tetőcsere szükséges-e.
Alapszerkezet felmérése
Az alapokat is ki kell vizsgálni, amelyhez a statikus vizsgálatának jelentős szerepe van. Az alapozást a ház mellett kell megvizsgálni, az alap aljának megtalálásáig kell ásni.
A vizsgálatnak a következő elemeket kell magában foglalnia:
- Az alapozás vizsgálata
- A falazat vizsgálata (például kizárni a takaréküreges falazást stb.)
- A födémek és az esetleges kiváltások, gerendák vizsgálata
- A térdfalak kialakításának lehetősége (amennyiben igény van rá)
- A tetőszerkezet követelményeinek vizsgálata (ha megtartjuk, milyen mértékben terhelhető, ha nem, akkor milyen elvárásoknak kell megfelelnie)
- A hozzáférési lehetőségek vizsgálata (például lépcső áttörésének helye és kialakítása)
Hőkamerás vizsgálat
A hőkamerás vizsgálattal lehetőségünk van az épületben található hőhidak azonosítására. A hőhidakat és a nedvesedést, penészedést megfelelő tervezéssel és szigeteléssel elkerülhetjük.
A tájolás vizsgálata
Ahhoz, hogy a szobák megfelelően be legyenek világítva, a tájolást is meg kell vizsgálni. A tájolás megtervezésén rengeteg minden múlik, hiszen ettől függ, hogy mennyire lesz használható az épület, milyen élettani, pszichés és érzékelési hatások érik a benne élő embereket és hogy energetikai szempontból mennyire lesz gazdaságos, környezettudatos az épületünk üzemeltetése.
Megközelítés a munka során
Ez is nagyon fontos lesz. Hogyan, milyen módon tudjuk megközelíteni a munkaterületet, hol tudjuk tárolni az építőanyagot, szükség lesz-e járófelületek kialakítására stb.
Parasztház tetőtér beépítése: milyen munkafolyamatokkal kell számolni?
Ha a statikussal egyeztetve arra jutunk, hogy érdemes belevágni a tetőtér beépítésébe, akkor a következő feladatok várhatnak ránk:
- Az alapok megerősítése (amennyiben szükséges)
- A falazat megerősítése (amennyiben szükséges)
- Ha szükséges, elvégezni a tetőcserét, tetőtéri ablakok elhelyezése, tetőszigetelés (amennyiben nincs szükség térdfal építésére, a tetőcserét elvégezhetjük födém rendberakása után
- Tetőtérből a tapaszolás eltávolítása míg a csupasz deszkák maradnak.
- Felső réteg deszkázás eltávolítása a gombák és egyéb káros dolgok miatt.
- Ezután ki lehet alakítani a lépcsőfeljáró helyét
- A gerendák közét kőzetgyapottal ki kell tölteni (Hang és hőszigetelő)
- Páraáteresztő fólia felhelyezése majd hajópadlózás
- belülről ismételten szigetelés és páraáteresztő fólia
- majd jöhetnek a falak minél könnyebb annál jobb (gipszkarton falazat)
Tetőcsere
Ha sátortetős házunk van, vizsgáljuk meg a tetőcsere lehetőségét, költségét. A cserepek kiválasztásánál érdemes olyan színű és hőtartású cserepet választani, ami kevésbé engedi át a tetőt érő napsugarak hőjét. A tető szigetelését érdemes szakemberrel végeztetni, nehogy kimaradjon valamelyik fontos réteg, vagy slendriánul kerüljön fel a tetőfólia stb.
Válaszfalak
A válaszfalak kialakításánál dolgozhatunk gipszkartonnal, hamar felépülnek a válaszfalak és nem jelent akkora terhelést, mintha hagyományos téglával falaznánk.
Megközelítés
A megközelítésnél is legyünk körültekintőek. Ha külön bejáratú tetőtéri lakást szeretnénk, akkor kívülről kell lépcsőt építenünk. Ám ha belső lépcsővel dolgoznánk, számoljunk bele némi térvesztést az alsó szobából, ahol a lépcső elhelyezkedik.
Munkafázisok
Az egyes munkafázisok elvégzése során ne kapkodjunk, tartsuk be az előre kitalált sorrendet. A nyílászárók beépítésénél érdemes arra gondolni, hogy lehetőség szerint legyen függőleges ablak is a tetőtérben, így esős időben is tudunk szellőztetni, illetve érdemes egymással szemben elhelyezni ablakokat, hogy gyorsan és hatékonyan lehessen szellőztetni.
Tetőtér beépítése
A tetőtér beépítéséhez csak abban az esetben kell engedély, ha a beépítés térfogat növekedéssel jár. Amennyiben nincs szükség szerkezeti változtatásra, például a födém megerősítésére betongerendával, úgy nem szükséges kiváltani az engedélyt. Minden esetben érdemes utánanézni a helyi építési rendeleteknek, vagy egyeztetni szakemberrel, hogy szükséges-e engedélyt kérni.
Amennyiben szükséges tetőtér beépítés engedély, úgy először bizonyítani kell az építési jogosultságot hivatalos okirattal. Ez lehet 3 hónapnál nem régebbi tulajdoni lap vagy új ingatlan vásárlása esetén az ügyvéd által aláírt adásvételi szerződés. Más tulajdonában lévő ingatlan esetében a tulajdonosok hozzájárulásának nyilatkozata szükséges a tetőtér beépítés engedély kiváltásához.
Miután minden tulajdoni jogosultságot tisztáztunk térképkivonatra is szükség lesz, melyet a földhivatalokban kérhetünk.
Szükséges még tervdokumentáció is, amit az építész készít el. A terv helyszínrajzot, alaprajzot, műszaki leírásokat, statikai vizsgálatokat és a kezdeti állapotról felmérési tervet tartalmaz. Utolsó felvonásként az engedélyhez még be kell adni a tervet a kéményseprést végző közszolgáltatónak, valamint a közművek nyilatkozatát kell még kitölteni.
Ezek után beadhatjuk az illetékköteles építési engedélyt.
Parasztház tetőtér beépítése: milyen falazattal dolgozhatunk?
Mivel parasztház esetében jellemzően fafödémre építjük a tetőteret, fontos, hogy a falazat minél könnyebb legyen. Erre nagyon jó megoldás a gipszkarton falak alkalmazása, a gipszkarton rétegek közét üveggyapottal érdemes kitölteni.