A tetőtér beépítés megosztó téma. Van, aki odavan a tetőtérért, mások csak a hátrányait látják. Ebben a cikkünkben megnézzük, hogy milyen esetben érdemes, lehet belevágni egy tetőtér építésnek, milyen teendőket ajánlott elvégezni a munka előtt, mire kell figyelni a munka elvégzése során.
A tetőtér beépítés egyszerű és praktikus megoldás azoknak, akiknek nincs elég életterük. Többnyire abban az élethelyzetben fogalmazódik meg mindenkiben a tetőtér beépítés gondolata, amikor gyarapodik a család, vagy már a gyerekek elég nagyok ahhoz, hogy külön szobájuk legyen. Sőt, manapság már a többgenerációs otthonok is elterjedtek, amikor a fiatal párok döntenek a tetőtér beépítés mellett saját maguknak, míg a nagyszülők maradnak a ház alsó szintjein. Erre még állami támogatást is fel lehet venni!
Mik a tetőtér beépítés feltételei? Mikor lehetséges, mikor nem?
Van néhány építési feltétel, aminek meg kell felelni, ha tetőtér beépítést tervezünk. Az első a tetőszerkezet hajlásszöge.
Az ideális tetőszerkezeti hajlásszög 35 és 55 fok között van. Minél meredekebb a tető, annál több lehetőség van a kétszintes padlástér kialakítására. Mielőtt tovább lépnénk, érdemes alapfokon tisztában lenni a különböző tetőformákkal, melyik mekkora helykihasználásra ad lehetőséget.
Az egyik legelterjedtebb megoldás a nyeregtető. Ennek a tetőformának az egyik előnye, hogy két egyenes oromfalazatból áll, így felkínálja azt a lehetőséget is, hogy a teljes tetőszerkezet megemelésével, a padlástér lakható területét lényegesen megnöveljük. A tető alatt a tereket egybenyithatjuk és az oromfalakon elhelyezett ablakokkal, és a tetősík ablakaival csodásan bevilágított, tágas tereket hozhatunk létre.
A kontyos tetőszerkezet esetében a négy élgerinc és a határolt területek csökkentik a beépíthetőség méretét.
A 60-as, 70-es években épített Kádár-kockák tetejére általában sátortető került. Az elgondolás mögött az állt, hogy ezzel a tetőszerkezettel kevesebb faanyagot kell felhasználni, viszont így jelentősen csökkent a beépíthető tetőtér mérete. Ha nem akarunk alacsony, szűkös, sok apró cikk-cakkal rendelkező tetőteret, akkor érdemes lecserélni a tetőszerkezetet még a beépítés előtt nyeregtetőre.
A legjobb tetőforma térkihasználás szempontjából a manzárdtető (6). A meredek oldalsíkok nagyobb belmagasságot teremtenek, mint a másik két tetőforma esetén, így a kialakítandó lakás bútorozása is sokkal egyszerűbb feladat. A belső terek világosak, tágas hatásúak lesznek.
Természetesen ha új építésű házról van szó, akkor tetőtér esetében is gondolkodhatunk egészen új, egyedi megoldásokban. Csak a pénztárcánk és az építési engedély szabhat határt elképzeléseinknek.
Mennyivel növekedhet ingatlanunk értéke a tetőtér beépítésével?
Egy jól megtervezett, pontosan kivitelezett tetőtér-beépítéssel növekedhet az ingatlanunk értéke. Viszont számoljuk bele az ingatlanpiac aktuális helyzetét, az amortizációt, az ingatlan elhelyezkedését, a település infrastruktúráját, megközelíthetőégét. Szóval mindazt, amit egy ingatlanügylet során figyelembe kell venni.
Milyen teendőket ajánlott elvégezni mielőtt nekikezdünk a tetőtér beépítésnek?
Van néhány munkafolyamat, amit még a tetőtér beépítése előtt el kell végeznünk.
Statikussal történő egyeztetés
Mielőtt a tervezőhöz fordulnánk, mindenképp egyeztessünk statikussal a tetőtér beépítéséről. A statikus megvizsgálja, hogy alkalmas-e az alap, a falazat, a födém arra, hogy elbírja a többletterhelést. A felmérés során már kiderül, hogy milyen előzetes munkákra lesz szükség, milyen szerkezeti elemeket kell megerősíteni, esetleg szükséges-e a födém cseréje. A statikusi vélemény nem csak egy papír, hiszen innen láthatjuk, hogy egyáltalán megvalósítható-e az építési munka, és hogy milyen többlet költségekkel kell számolnunk.
A tetőszerkezet vizsgálata
A fentiek alapján meg kell vizsgálni, hogy milyen a tető formája, milyen állapotban vannak a cserepek, van-e tetőszigetelés, ha van, milyen állapotban van. Használtak-e párazáró, páraáteresztő fóliát a szigetelés során? Milyenek a lécek, a gerendázat. Milyen szögben hajlik a tető, érdemes-e a tetőt részlegesen vagy teljesen kicserélni?
Az alapszerkezet vizsgálata
Meg kell vizsgálni az alapokat is, ebben fontos szerepe van a statikusi vizsgálatnak. Az alapozás vizsgálatához le kell ásnunk a ház mellett, amíg meg nem találjuk az alap alját.
Meg kell vizsgálnunk
- az alapozást
- a falazatokat (pl. takaréküreges falazási módot kizárjuk, stb.)
- a födémeket illetve a hozzá kapcsolódó esetleges kiváltásokat, gerendákat
- az esetleges térdfalak kialakíthatóságát (igény esetén)
- a tetőszerkezetre vonatkozó kívánalmakat (ha marad, mennyire terhelhető, ha nem marad, milyen legyen a fentiek tükrében)
- a feljutás lehetőségét (pl. lépcsőáttörés helye, kialakíthatósága).
Hőkamerás vizsgálat
A hőkamerás vizsgálattal megtalálhatjuk az épületben a hőhidakat, vagyis felmérhetjük, hol van komolyabb hőveszteség, hol számíthatunk penészedésre. A hőhidakat és a nedvesedést, penészedést megfelelő tervezéssel és szigeteléssel elkerülhetjük.
A tájolás vizsgálata
Ahhoz, hogy a szobák megfelelően be legyenek világítva, a tájolást is meg kell vizsgálni. A tájolás megtervezésén rengeteg minden múlik, hiszen ettől függ, hogy mennyire lesz használható az épület, milyen élettani, pszichés és érzékelési hatások érik a benne élő embereket és hogy energetikai szempontból mennyire lesz gazdaságos, környezettudatos az épületünk üzemeltetése.
Megközelítés a munka során
Ez is nagyon fontos lesz. Hogyan, milyen módon tudjuk megközelíteni a munkaterületet, hol tudjuk tárolni az építőanyagot, szükség lesz-e járófelületek kialakítására stb.
Milyen dokumentumok kellenek a tetőtér beépítési munkák megkezdéséhez?
Tetőtér beépítés engedély
A tetőtér beépítéséhez csak abban az esetben kell engedély, ha a beépítés térfogat növekedéssel jár. Amennyiben nincs szükség szerkezeti változtatásra, például a födém megerősítésére betongerendával, úgy nem szükséges kiváltani az engedélyt. Minden esetben érdemes utánanézni a helyi építési rendeleteknek, vagy egyeztetni szakemberrel, hogy szükséges-e engedélyt kérni.
Amennyiben szükséges tetőtér beépítés engedély, úgy először bizonyítani kell az építési jogosultságot hivatalos okirattal. Ez lehet 3 hónapnál nem régebbi tulajdoni lap vagy új ingatlan vásárlása esetén az ügyvéd által aláírt adásvételi szerződés. Más tulajdonában lévő ingatlan esetében a tulajdonosok hozzájárulásának nyilatkozata szükséges a tetőtér beépítés engedély kiváltásához.
Miután minden tulajdoni jogosultságot tisztáztunk térképkivonatra is szükség lesz, melyet a földhivatalokban kérhetünk.
Szükséges még tervdokumentáció is, amit az építész készít el. A terv helyszínrajzot, alaprajzot, műszaki leírásokat, statikai vizsgálatokat és a kezdeti állapotról felmérési tervet tartalmaz. Utolsó felvonásként az engedélyhez még be kell adni a tervet a kéményseprést végző közszolgáltatónak, valamint a közművek nyilatkozatát kell még kitölteni.
Ezek után beadhatjuk az illetékköteles építési engedélyt.
Kiviteli terv
A felmérés és állapotvizsgálat után, a tetőtér beépítés kivitelező tervet készít.
A kiviteli terv a szerkezeti rajzon túl olyan részletes adatokat tartalmaz, mint a falban futó csövek és vezetékek helye, a lépcső és tető szerkezeti rajza, vagy a szigetelőanyagok és a tégla típusa.
A kiviteli terv birtokában a szakemberek már hozzá tudnak látni a munkálatokhoz.
A tetőtér beépítés irányításához és a munkálatok ellenőrzéséhez műszaki vezetőt szükséges megbízni, aki a tetőtér beépítés szabályai szerint pontos építési naplót vezet folyamatokról. Az építési napló időrendben kell, hogy tartalmazzon minden olyan munkálatot, amelyet az építkezés során elvégeznek. Ezt a naplót az építkezési területen kell tartani és vezetni kell benne minden kisebb, tervtől eltérő változtatást és az esetleges ellenőrzéskor szükséges bemutatni. Az építési naplót 10 évig meg kell őrizni a bővítést követően a tetőtér beépítés szabályai szerint.
Használatbavételi engedély
Ahhoz, hogy az elkészült tetőteret használni tudjuk használatbavételi engedélyt kell kérni.
Ez az engedély a műszaki vezető nyilatkozatát tartalmazza arról, hogy a tetőtér beépítés a terv szerint készült el. Az engedélyhez még hozzájárulást kell kérni a közművektől és csatolni kell egy kéményseprői nyilatkozatot is. Ha ez mind megvan akkor már csak egy helyszíni szemle következik, ahol az építési hatóság megadja a használatbavételi engedélyt, amennyiben mindent rendben talált.
Hogyan alakulnak a tetőtér beépítés árak, milyen költségvetéssel lehet számolni?
Mint minden építőipari munka esetében 2021-2022-ben, úgy a tetőtér beépítésnél is nagyon nehéz pontos összegekkel számolni. Jelentősen növekedtek a munkadíjak és az anyagár is. Ma egy építési vállalkozó sem tud fél évre előre olyan árajánlatot adni, amivel biztosan tudnánk számolni. Épp ezért ezt a táblázatot is kezeljük fenntartásokkal. Ráadásul a tetőtérbeépítés költsége is függ attól, hogy milyen magasak az igényeink, milyen extrákat szeretnénk beépíteni stb.
Pontos, vagy akár megközelítő árakkal sem szeretnénk senkinek csalódást okozni. Kérjünk több helyről árajánlatot.
Milyen támogatásokkal csökkenthető a tetőtér beépítés ára?
2021. 01. 01. óta igénybe vehetjük a CSOK-ot tetőtér beépítésre, de csak abban az esetben, ha a ház például a szüleink nevén van és mi egy “többgenerációs” épületet tervezünk továbbépíteni. Vagyis a meglévő házra egy tetőteret alakítunk ki, amit külön bejárat felől lehet megközelíteni. A tetőtér beépítés árát csökkenthetjük, ha igénybe vesszük a CSOK támogatást, amelyet egy gyerek esetén 600 ezer forintot, kettő gyerek esetén 2,6 millió forintot, míg három gyerek esetén 10 millió forintot igényelhetnek vissza nem fizetendő támogatásként. Fontos, hogy külön lakrésznek kell lennie az új lakótérnek, vagyis önálló, külön bejáratú, lakótérrel, konyhával és fürdőszobával rendelkező otthon lesz.
Hogyan járul hozzá a tetőtér beépítése hosszú távon a a komfortos hétköznapokhoz?
Nő a hasznos alapterület: megnő az épületben a lakható terület nagysága, ezzel együtt nagyobb lesz az életterünk és komfortosabbak a mindennapok. A tetőtérben található szobák, lakások legtöbbször nem függőleges falak által határoltak, vagyis a belmagasság is eltérő. A szoba utca felé eső homlokzata egy méternél alacsonyabb is lehet, vagyis a teljes padlófelületet szokták a bruttó területtel jelölni, a 190 centiméternél magasabb belmagasságú területet pedig nettó területnek, vagy más néven hasznos alapterületnek.
- A tetőteret mindenképp szigetelni kell! Nem csak az eső vagy a hó miatt. A nyári kánikulában a padlástér elviselhetetlenül meleg tud lenni. Ha nincs szigetelés, akkor egy élhetetlen lakóterületre költöttünk el több millió forintot.
- A szigetelés nem csak a nyári meleg, a téli hideg ellen is véd. Jelentősen alacsonyabb lesz a fűtésszámlánk, ha jól van szigetelve a tetőtér.
- A tetőtéri szobákat otthonossá, hangulatossá varázsolhatjuk némi belsőépítészi, lakberendezői vénával.
- Fontos, hogy a tájolás előnyeit kihasználjuk megfelelő mennyiségű, minőségű ablakkal. És ne feledkezzünk meg az árnyékolásról sem, hiszen ha nincs árnyékolás, akkor a betűző nap nyáron felmelegíti a belső teret.
- A tetőtérnek van még egy előnye: mivel magasabban van, ezért tisztább a levegő, kevésbé hallatszik fel az utca zaja.
Milyen hasznos tetőtér beépítés ötletek, tippek vannak?
Fontos a munkák sorrendje, először egyeztessünk a statikussal, utána terveztessünk. Mérjük fel, hogy mennyibe kerül a födémcsere, ha szükség van rá.
Ha sátortetős házunk van, vizsgáljuk meg a tetőcsere lehetőségét, költségét. A cserepek kiválasztásánál érdemes olyan színű és hőtartású cserepet választani, ami kevésbé engedi át a tetőt érő napsugarak hőjét. A tető szigetelését érdemes szakemberrel végeztetni, nehogy kimaradjon valamelyik fontos réteg, vagy slendriánul kerüljön fel a tetőfólia stb.
A válaszfalak kialakításánál dolgozhatunk gipszkartonnal, hamar felépülnek a válaszfalak és nem jelent akkora terhelést, mintha hagyományos téglával falaznánk.
A megközelítésnél is legyünk körültekintőek. Ha külön bejáratú tetőtéri lakást szeretnénk, akkor kívülről kell lépcsőt építenünk. Ám ha belső lépcsővel dolgoznánk, számoljunk bele némi térvesztést az alsó szobából, ahol a lépcső elhelyezkedik.
Az egyes munkafázisok elvégzése során ne kapkodjunk, tartsuk be az előre kitalált sorrendet. A nyílászárók beépítésénél érdemes arra gondolni, hogy lehetőség szerint legyen függőleges ablak is a tetőtérben, így esős időben is tudunk szellőztetni, illetve érdemes egymással szemben elhelyezni ablakokat, hogy gyorsan és hatékonyan lehessen szellőztetni.