A parasztház felújítás divatba jött az elmúlt években. Nem csoda, hiszen egy fővárostól távolabb eső parasztházat elég jó áron meg lehet szerezni, és akinek van szakértelme, ötlete, energiája és persze pénze, autentikus, nyugodt és energetikailag jól üzemeltethető épületet alakíthat ki. Akár magának, akár turisztikai célzattal. De van azért néhány dolog, szempont, amivel érdemes tisztában lenni, mielőtt belevágnánk egy ilyen beruházásba.
- Parasztház felújítása: mit kell tudni róla?
- Mikor éri meg belevágni egy parasztház felújításába?
- Milyen teendők vannak egy parasztház felújítása során?
- Parasztház felújítása: hogyan alakulnak az árak?
- Mire kell figyelni egy parasztház utólagos szigetelése során?
- Vannak-e támogatások a parasztház felújítására?
Parasztház felújítása: mit kell tudni róla?
A parasztház felújítása (inkább a végeredménye:)), sok örömöt okozhat egy családnak, párnak, egyedülálló lakónak. Először lássuk, milyen előnyei lehetnek egy sikeresen végrehajtott felújításnak:
- Ha megfelelő helyszínt találtunk, lesz egy szép, természetközeli, autentikus otthonunk vagy nyaralónk/telelőnk, ahová visszahúzódhatunk a város zajából, a hétköznapi hajtásból.
- Sőt, ha megfelelő internet csatlakozásra vagy mobilnetre van lehetőség, akár egy vidéki home office-t is kialakíthatunk (amennyiben ezt a munkánk, szakmánk megengedi).
- A felújítás után mi magunk rendezhetjük be autentikus bútorokkal, DIY megoldásokkal.
- Felhasználhatunk olyan anyagokat is, amelyeket egy modern épületben esetleg konténerbe dobnánk, ilyen lehet a régi bontott tégla, a padlásra pakolt, vagy az istállóban hányódó mezőgazdasági eszközök, szerszámok mutatósabb darabja, akár egy hordó, egy kerék, falapát stb.
- Kialakíthatunk egy szállást, ahol falusi turizmus keretein belül láthatjuk vendégül barátainkat, esetleg fizetős vendégeket.
Vannak-e hátrányai is a parasztház felújításnak?
- Sokan, akik szerelembe esnek egy felújítandó parasztházzal, nem gondolnak a szürke hétköznapokra. Ez főleg a városról vidékre költöző embereknél figyelhető meg. Az infrastruktúra hiányosságaira lehet, hogy csak legyintünk a házvásárlás során, aztán komoly bosszúságot okoz, hogy kizárólag autóval lehet megközelíteni az új házat, nincs csatorna vagy rendkívül rossz állapotban vannak az utak, esetleges a tömegközlekedés menetrendje, a helyi élelmiszerbolt áruválasztéka hiányos, viszont jó drága, nincs iskola, posta és még sorolhatnánk. Vagyis ezeket a szempontokat józan ésszel gondoljuk végig, akkor is, ha a házba beleszerelmesedve elhomályosul a látásunk.
- Mindenképp meg kell vizsgálni, hogy a nyílászárók felett milyen anyagból készült az áthidaló. Amennyiben vályogból van az áthidalás, cserélni kell, vagy egy másik parasztház után nézni.
- Egy parasztház általában háromosztatú, adottak a terek, nincs benne külön fürdőszoba kialakítva, ennek a szakszerű megvalósíthatóságát nem érdemes barkács módszerrel megoldani.
- Az épületgépészet kialakítását is érdemes alaposan végiggondolni, illetve olyan vakolatot, burkolatot, szigetelést választani, ami kompatibilis a parasztház építőanyagával.
- Ha nem magunk vállaljuk a felújítási munkálatokat, készüljünk arra, hogy nehéz olyan szakembert találni, aki ért a vályoghoz és rá is ér, hogy elvégezze a szükséges feladatokat.
Ha még házvásárlás előtt állunk, érdemes olyan szakemberrel megvizsgáltatni a kiválasztott épületet, aki kifejezetten parasztházakra, vagyis vályogházakra specializálódott. Nem biztos, hogy egy átlagos képzettségű ingatlanügynök vagy egy kivitelező meg tudja ítélni, hogy pontosan milyen problémákat kell majd orvosolni a felújítás során. Hiszen egy hagyományos parasztház falazata jellemzően vályogból épült, aminek egészen más a természete, mint a kerámiatéglának, ytongnak.
Ha már a felújítás elkezdődött, vagy úgy vásároltuk meg az ingatlant, hogy előtte már valaki felújította, érdemes akkor is szakembert hívni és felmérni az épület korát, statikai állapotát stb.
Mikor éri meg belevágni egy parasztház felújításába?
Akkor, ha a fentieket végiggondoltuk, készen állunk arra, hogy szakmailag megfelelő módszerrel és anyaggal dolgozzunk, megvan a megfelelő anyagi háttér a felújításra, akkor nincs más hátra, mint megvenni a kiszemelt parasztházat és hozzálátni a felújításhoz.
Milyen teendők vannak egy parasztház felújítása során?
Vízszigetelés
Az egyik elsődleges feladat a vízszigetelés megoldása. Hiszen ezeket a parasztházakat úgy építették, hogy nem volt vízszigetelés. Vannak erre utólagos megoldások, érdemes szakemberre bízni a munkát.
Nyílászárók
Ahhoz, hogy energiahatékonyan működjön a parasztházunk, ne feledkezzünk meg a nyílászárók javításáról, esetleges cseréjéről. A nyílászárók olyan kiegészítői a parasztházaknak, amelyek meghatározzák annak arculatát, stílusát. A túl nagy nyílászárók teherhordó falba való beépítésénél kell figyelemmel lennünk a vályogfal teherbírására, így az áthidalók alá két sor kisméretű téglát építsünk be úgy, hogy az áthidaló 20-20 centiméterre túlnyúljon a falakra. 3 méternél is nagyobb nyílásáthidalás esetén téglapillérek építése javasolt.
Felújításnál lehetőleg törekedjünk arra, hogy a régi ablakok állagát megőrizzük, szükség esetén újítsuk fel azokat, és csak a legvégső esetben cseréljük ki, hasonlókra, mint amilyenek eredetileg voltak.
Ne felejtkezzünk meg a homlokzati szigetelésről, födémszigetelésről. Jó eséllyel fafödémmel fogunk találkozni, ennek szigetelése általában bonyolultabb, mint a betonfödémé, érdemes fújható szigetelés mellett dönteni.
Fal vakolása, javítása
Bár a festést, burkolást mi magunk is elvégezhetjük, a fal vakolását, javítását megint érdemes (külön vályoghoz értő) szakemberrel elvégeztetni.
Tetőfelújítás
A tető felújítását akkor érdemes meglépni, ha például elhasználódtak (korhadtak, szuvasak) a tetőlécek, rossz a szigetelés rétegrendje, a fóliák lyukasak, lyukacsosak esetleg a cserepek mentek tönkre. Amennyiben a gerendázat is szuvasodik, korhad, rohad, jó eséllyel az egész tetőt cserélni kell. Ha hosszabb ideje van rossz állapotban a tető, a tetőcsere előtt/alatt meg kell vizsgálni, hogy mennyire rongálódott meg födém, esetleg a falazat. (A padlástérbe bejutó csapadék komoly károkat tud okozni.)
A tetőfedési eljárásoktól függetlenül fontos a megfelelő szigeteléstechnika kialakítása. Különösen akkor, ha tetőtéri szobák, lakás kerül kialakításra. Az egyes tetőfedő anyagoknál eltérő lehet a szigetelés kivitelezése. Javasoljuk a sötét (szürke, fekete) árnyalatok elkerülését, mert nyáron a sötét színű tetőfedő anyagok jelentősen fokozzák a szerkezet felmelegedését.Milyen költségekkel érdemes számolni, ha felújítunk egy parasztházat?
Parasztház felújítása: hogyan alakulnak az árak?
Az árak nagyban függnek attól, hogy mit és hogyan szeretnénk felújítani, van-e elérhető szakember, anyag a közelben. Minél távolabbról kell hozni az anyagot, minél többet kell utaznia a szakembernek, annál többe fog kerülni a felújítási munkálat is.
Ha mi magunk végezzük el a felújítást, akkor számoljunk a kieső munkaidővel (vagyis amikor a házat újítjuk fel, akkor nem tudunk pénzt keresni), az elhúzódó munkafolyamattal és a szakértelem hiányból fakadó esetleges hibákkal és a javítás költségeivel.
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az elmúlt 2-3 évben a parasztház felújítás árai jelentősen megnőttek. 2021-ben még 160 000 forint/nm értékben már szóba álltak velünk egy felújítási munkálattal kapcsolatban, jelenleg ez az ár 300 – 350 000 forint / nm.
Természetesen az ár függ attól is, történt-e már korábban beavatkozás (értsd szakszerűtlen felújítási, szigetelési próbálkozás), milyen aktuális anyagárakkal kell számolni, hány szakember fog dolgozni a felújításon, milyen határidővel szeretnénk elvégeztetni a munkát stb.
Mire kell figyelni egy parasztház utólagos szigetelése során?
A parasztház utólagos hőszigetelésénél nagy körültekintéssel kell eljárnunk. Felejtsük el a hungarocellt, mivel bár a vályogfal párafelvevő képessége komoly előnyt jelent a belső légkör kialakításában (pl. hűvös van nyáron), viszont hátrányként jelentkezik a szigetelésnél. Épp ezért a hagyományos fehér hungarocell eps vagy a grafitos eps szigetelés nem használható, mivel annak működési lényege, hogy nem csak a hőenergiát tartja bent, hanem a nedvességet is, teljesen lezárja a falat.
Ha van egy szigeteletlen vályogfalunk, a falazat külső oldalán a falazatba jutó nedvesség (akár a pára, akár a hajszálcsövesség elvén a falazatba jutó víz) szabadon tud távozni, mivel a külső vakolatréteg teljesen ásványi bázisú.
Viszont amint leszigeteljük hungarocellel a külső falat, nedvesség a gyengébb ellenállás felé fog elmozdulni a falból, aminek következtében páralecsapódás, penészesedés, salétromosodás alakulhat ki a belső falakon. Ezeknek komoly egészségkárosító hatása van.
Míg a polisztirol lapok páradiffúziós ellenállási tényezője kb. 40-60, addig a kőzetgyapot lap 1-es értékkel rendelkezik. (ez egy viszonyszám, minél nagyobb az értéke, annál kevésbé engedi át a párát, tehát annál jobban „bezárja” a szerkezetet). Vagyis ha vályogfal homlokzatot szeretnénk hőszigetelni, a „páraáteresztés” megtartása miatt mindenképp páraáteresztő hőszigetelést kell használni.
Vannak-e támogatások a parasztház felújítására?
Parasztház felújítására vagy épület felújítására jelenleg nincs kiírva állami támogatás. Viszont mivel a parasztházak sokszor olyan területen helyezkednek el, amelyek rákerültek a Falusi CSOK-listára, nézzük meg alaposan még a vásárlás előtt, hogy jogosultak vagyunk-e erre az államilag támogatott kölcsönre. Sőt, akár a Babaváró kölcsönt fel lehet venni felújítási céllal.