Vályogház felújítás: mit kell megvizsgálni, ellenőrizni, latolgatni, mielőtt belevágnánk? Milyen előnyei, hátrányai vannak a vályogház felújítási munkálatainak? Mire kell figyelni a vályogház szigetelése során? Megközelítőleg milyen költségei vannak egy vályogház felújításának? Ezekre a kérdésekre keressük most a választ.
Vályogház felújítás: mikor érdemes belevágni?
A felújítás elég sok mindent takarhat. Lehet, hogy egy tisztasági festésről van szó, esetleg nyílászáró-cseréről, burkolat cseréről, fűtéskorszerűsítésről, teljes épületgépészeti felújításról vagy utólagos szigetelésről, sőt, lehet, hogy teljes körű felújításról beszélünk. A vályogház felújítása előtt fontos, hogy egy szakember megvizsgálja az épületet. Régebben sokan értettek a vályogház építéséhez és javításához, felújításához, hiszen Magyarországon az 1940-es, 50-es évekig elterjedt építészeti megoldásnak számított. Ma már nem jellemző, hogy egy átlagos építési vállalkozó vagy egy ügyes ezermester tisztában legyen a vályogház építészeti sajátosságaival.
A legszerencsésebb, ha még a felújítás megkezdése előtt felvesszük a kapcsolatot egy hozzáértő szakemberrel, így az illető még érintetlen állapotban veheti szemügyre az épület állapotát, felméri a korát, az építőanyag minőségét, az esetleges statikai hibákat és a megoldási lehetőségeket.
Miben tér el a vályogház felújítás egy kerámia téglából, ytong téglából épített házhoz képest?
A vályog az egyik legősibb építőanyagunk. Magyarországon is rengeteg házat raktak vályogtéglából, hiszen sok helyen fellelhető, költséghatékony megoldás. További előnye, hogy egy vastag vályogfal kiváló hőtartó, vagyis nyáron a nagy hőségben kevésbé melegszik fel a házunk, mintha egy téglaépületben lennénk. A másik előnye, hogy felveszi és le is adja a belső helyiségek páratartalmát, ezért természetes módon karbantartja a ház pára egyensúlyát. Itt megnézhetünk egy videót a szakszerű vályogfal-építésről.
Viszont hőszigetelőként már nem olyan jó a vályog. Egy 50-60 centi vastag vályogfal hőátbocsátási tényezője nem lesz alacsonyabb 0,9–1 W/m2K-nél. És van egy ennél súlyosabb probléma, ez pedig a vízszigetelés hiánya. Vagyis a legtöbb vályogházat úgy építették, hogy kihagyták belőle a vízszigetelést, ezért alulról hamar nedvesedni, ázni kezd a fal. A nedvesedés következtében pedig akár statikai problémákkal is szembesülnünk kell. Legrosszabb esetben omlásveszély is kialakulhat.
Mielőtt hozzáfognánk a szigeteléshez, mindenképp ellenőrizzük, hogy mennyire vizesednek a falak, van-e vízszigetelés stb.
Milyen hibák merülhetnek fel egy vályogház felújítás során?
Nézzük meg, milyen munkafolyamatokat fontos szakszerűen megvalósítani a vályogház felújítása során. Fontos, hogy ha korábban végeztek az épületen szakszerűtlen felújítási munkát, azt is korrigáljuk:
- le kell verni a nem megfelelő vakolatot,
- ki kell javítani a szükséges falazatokat,
- falak bontása, építése,
- ha nyílászárót cserélünk, ki kell alakítani az áthidalókat,
- ki kell alakítani az új nyílászárók helyét,
- fontos, hogy a vályogvakolatot helyben található anyagokból keverjük ki,
- ki kell alakítani a megfelelő padlóréteg-rendet,
- meg kell oldani a vízelvezetést a falaktól,
- gépészeti szerelések kialakítása,
- fűtésrendszer kialakítása,
- statikai problémák kiszűrése a repedések alapján,
- az elkészült vályogvakolat meszelése.
Miért fontos a szakszerű feltárás egy vályogház felújítás előtt?
A szakszerűtlen felújításnak komoly következményei lehetnek a jövőben. Ha nem a megfelelő vakolat vagy szigetelőanyag kerül egy vályogházra, vizesedés, penészedés, rosszabb esetben statikai problémák is adódhatnak. A vályog nedvszívó képessége jelentős, viszont ezt a nedvességet megfelelő páraáteresztő felületen keresztül le is tudja adni. Vagyis ha van lehetősége a páraleadásra, nincs miért aggódni. Ehhez viszont olyan vakolat és szigetelés szükséges, ami ezt lehetővé teszi.
Hogyan szigeteljük a vályogház falazatát, födémjét?
Kétféle módszer létezik a vályogház homlokzati szigetelésére. Az egyik a kőzetgyapot, a másik pedig a clima EPS hőszigetelő. Bármelyiket is választjuk, fontos, hogy a hozzátartozó segédanyagokat használjuk, (páraáteresztő ragasztó, vakolat) ezeknek is biztosítaniuk kell a kiszellőzést.
A kőzetgyapot hőszigetelő rendszernek van néhány kiemelkedő tulajdonsága. Ez a természetes, környezetbarát anyag amellett, hogy jól szigetel, kiváló páraáteresztő képességgel is rendelkezik. Ezért vályog, illetve gáz-szilikát falakra kizárólag ezt javasoljuk. A kiváló páraáteresztéssel rendelkező kőzetgyapot, hasonló tulajdonsággal rendelkező ragasztót, és vakolatot is kíván. Ezért ebben a rendszerben kifejezetten kőzetgyapot táblák ragasztására alkalmas ragasztót használunk, a szilikon vakolat pedig a páraáteresztés mellett még öntisztuló is.
A clima EPS szigetelőrendszernek is az az előnye, hogy kiváló páraáteresztő képessége van, vagyis egy “lélegző felület” fog kialakulni. A kőzetgyapothoz képest előnye, hogy könnyebb kivitelezni, hasonlóan a polisztirol rendszerhez.
A dryvit rendszerhez szükségünk lesz clima eps polisztirol lapokra, könnyített hőszigetelő ragasztóra (6-6,5 kg/m2), dryvit hálóra, vékonyvakolat alapozóra, valmaint páraáteresztő vödrös vékonyvakolatra.
A vályogházakat legtöbb esetben fafödémmel építették, figyeljünk arra, hogy a fafödém rendkívül érzékeny a nedvességre, nem szereti a vizet, a párát. Vagyis ebben az esetben nagyon kell figyelni arra, hogy páraáteresztő anyagot, lehetőleg üveggyapotot (könnyű és tökéletesen páraáteresztő) válasszunk és a pára szabadon el tudjon távozni a szerkezetből. Meg kell akadályoznunk, hogy a lakótér felől pára jusson be, míg a padlástérben keletkező pára minél gyorsabban el tudjon távozni a szabadba. Ezt a szerepet látja el a tetőfólia, mely vízzáró, de páraáteresztő tulajdonsággal is bír. A fafödémek szigetelésére különös figyelmet kell fordítani, mert nem megfelelő szigetelőanyag választás esetén gombabetegségekkel, és jelentős fakárokkal nézhetünk szembe.
Mennyibe kerül egy vályogház felújítás?
Az árak nagyban függnek attól, hogy mit és hogyan szeretnénk felújítani.
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az elmúlt pár év során a vályogház felújítás árai jelentősen megnőttek. Mondjuk 2021-ben 160 000 forint/nm értékben már szóba álltak velünk egy felújítási munkálattal kapcsolatban, jelenleg ez az ár 300 – 350 000 forint / nm.
Természetesen az ár függ attól is, hogy pontosan milyen munkálatokra van szükség, történt-e már korábban beavatkozás (értsd szakszerűtlen felújítási, szigetelési próbálkozás), milyen aktuális anyagárakkal kell számolni, hány szakember fog dolgozni a felújításon, milyen határidővel szeretnénk elvégeztetni a munkát stb.
Milyen támogatást lehet igénybevenni a vályogház felújítás során?
Vályogház felújításra külön nincs kiírva állami támogatás. 2022. decemberében kifutott a lakásfelújításra utólagosan felvehető, maximum 3 milliós támogatás, jelenleg nincs ilyen jellegű állami támogatás. Viszont a Babaváró kölcsönt fel lehet venni akár lakásfelújítási céllal is és ott van még a Falusi CSOK, ami csak bizonyos településeken érhető el. Kifejezetten és célzottan lakásfelújításra sajnos nem áll rendelkezésre támogatás.