A tetőtéri ablak körüli szigetelés hőtechnikai és egészségi szempontból is rendkívül fontos. Látszólag csak egy apró részletről van szó, de hosszú távon megkeserítheti a lakók életét, ha rosszul kivitelezték vagy kihagyták a szigetelést. Akár az ablak is tönkremehet, ha nincs megfelelő módon és szakértelemmel körülszigetelve.
- Miért fontos a tetőtéri ablak körüli szigetelés?
- Mi történik, ha rossz minőségű vagy szakszerűtlen a tetőtéri ablak körüli szigetelés?
- Mikor érdemes kicserélni a tömítést?
- Mikor érdemes az üvegszerkezetet cserélni?
- Milyen egyéb oka lehet annak, hogy vizesedik belülről az ablak?
- Milyen előnyei vannak, ha szakszerűen gondoskodtak a tetőtéri ablak körüli szigetelésről?
Miért fontos a tetőtéri ablak körüli szigetelés?
Amikor valaki megvásárol egy kiválóan szigetelő ablakot, tetőtéri ablakot, azt gondolhatja, hogy a szigetelési gondjai egy életre megoldódtak. Ez valóban így van, de csak akkor, ha az ablak körüli gipszkarton vagy faborítás megfelelő módon van szigetelve. Ha nincs szigetelés, akkor a legtökéletesebben záró, legalacsonyabb hőátbocsátási tényezővel rendelkező profil és a háromrétegű üvegszerkezet sem fog segíteni. Hőhidak alakulnak ki az ablak körül, télen és nyáron is megsínylik a lakók a szakszerűtlen beépítést.
Ma Magyarországon kétféle beépítési módszer van, a hagyományos PUR-habos és a komplexebb RAL-beépítés. A PUR-habos módszer elmondható, hogy kitűnő a szigetelő képessége, de a nem megfelelő nyílászáró beépítés esetében könnyen elveszítheti ideális hőátbocsátási tényezőjét. Ez optimális esetben 1.0W/m2K a nap UV sugárzásának hatására, valamint a belső oldali párafelszívódásnak köszönhetően elveszítheti ezt a képességet, és akár 5W/m2K értékre is romolhat.
Szakszerűen kell kialakítani a belső burkolást, a megfelelő rétegrendet akalmazni és az ablak beváltja a hozzáfűzött reményeket. Csökkenni fog a tetőtéri ablak körül kialakuló pára mennyisége és hatékonyan fog működni az ablakunk. A tetőtéri ablak esetében fontos, hogy jól legyen kialakítva a külső alumínium borítás is.
Mi történik, ha rossz minőségű vagy szakszerűtlen a tetőtéri ablak körüli szigetelés?
Van néhány jelenség, amiből következtethetünk arra, hogy rossz a tetőtéri ablak körüli szigetelés.
Huzat
Ezek közül az első a lakás helyiségeit átjáró huzat. A lakásban és a tetőtérben akkor lesz stabilan, fenntarthatóan komfortos a hőmérséklet, ha rendben van az épület szigetelése, nyílászárói és jól (lehetőleg automatizálva) működik a fűtésrendszer. Amennyiben a szigetelés hiányos vagy rossz, huzatossá válik a tetőtér. A huzatos szobákban nem jó tartózkodni, ráadásul jelentősen több pénzt fogunk költeni a belső terek fűtésére, hűtésére, plusz még a reumatikus betegségekkel is meg kell küzdenünk.
Penészedés
A penészedésről és a penész elleni küzdelmről már többször írtunk, de nem lehet elégszer felhívni a figyelmet erre a kellemetlen jelenségre. A tetőtéri ablak körüli szigetelés hiánya könnyen penészedéshez vezethet. Ennek eredményeként pedig egészségi problémák alakulhatnak ki a lakók szervezetében. Szemszárazság, allergiás tünetek, rosszabb esetben krónikus légúti megbetegedések. A penészedés ellen szigeteléssel és tudatos, rendszeres szellőztetéssel tudunk a leghatékonyabban fellépni. A tetőtéri ablak esetében ráadásul a fa penészedése hosszú távon az ablak minőségi romlásához is vezethet.
Vizesedés
A pára mindig a leghidegebb pontot keresi az épületben, készen áll, hogy lecsapódjon. Egy tetőtéri lakás esetében ez a pont jellemzően a tetőtéri ablak üvegfelülete. Ha rosszul szigetel az ablak és hiányzik a tetőtéri ablak körüli szigetelés, akkor még hevesebben jelentkezik a vízesedés. A penészedéssel karöltve pedig szépen tönkreteszi a drága ablakunkat. A szakszerűen összeszerelt külső alumínium borítás miatt a tetőtéri ablak teljesen el van zárva az esőtől. Külső hővédő rolóval pedig a nyári napsugarak ellen lehet hatékonyan védekezni. Tehát a tetőablak élettartamát legjobban befolyásoló tényező a páralecsapódás.
Mikor érdemes kicserélni a tömítést?
Ha megfelelően van kialakítva a tetőtéri ablak körüli szigetelés, még mindig lehet néhány szigetelési probléma. Az egyik, hogy nincs jól beállítva a vasalat vagy nincs megfelelően karbantartva. A beállítást bízzuk szakemberre, azonban a vasalat olajozását mi magunk is elvégezhetjük.
Ha elöregedett az ablak tömítése vagy véletlenül lefestettük a tomítést, megkeményedett, kiszáradt és már nem tölti be a szerepét, nem feltétlenül kell ablakcserében gondolkodni, elég, ha a tömítéseket cseréljük. A tetőtéri ablak tömítése speciális anyag, jó, ha ezzel a munkafolyamattal is szakembert bízunk meg.
Mikor érdemes az üvegszerkezetet cserélni?
Van néhány eset, amikor az üvegszerkezetet kell kicserélni. Előfordulhat, hogy az üveg megrepedt, eltört. A törött üveggel több baj is van: egyrészt veszélyes, másrészt onnantól kezdve, hogy megjelent a repedés, el is veszítettük az üvegszerkezet hőszigetelő képességét.
Ha azt látjuk, hogy az üveg rétegei között páracseppek jelennek meg, vagy behomályosodik a két réteg között a párától az üveg, akkor jó eséllyel elengedett a ragasztás.
Ha van egy meglévő ablakunk, amit szeretünk, ám nem vagyunk elégedettek az üvegszerkezettel, kicseréltethetjük pusztán az üvegszerkezetet is. Ebben az esetben meg kell fontolni, hogy mit nyerünk. Ha egy modern kétrétegű ablakunk van, amit háromrétegűre cserélnénk, érdemes egyeztetni egy energetikussal, vajon megéri-e az a maximum 1-2 celsius fok különbség, amit nyerhetünk a háromrétegű szerkezettel. Fontos kérdés az is, hogy a meglévő profil elbírja-e a jelentősen nagyobb súlyú háromrétegű szerkezetet. És persze az árat is érdemes latolgatni, mielőtt belevágnánk az üvegszerkezet cseréjébe.
Milyen egyéb oka lehet annak, hogy vizesedik belülről az ablak?
Természetesen a pára jelenléte az ablakon nemcsak arra utalhat, hogy rossz az üveg. Könnyen lehet, hogy egyszerűen túl sok a pára a lakásban és keres egy valamivel hidegebb felületet, ahol lecsapódhat. Érdemes páramérő készülékkel megmérni a lakás páratartalmát és adott esetben változtatni a szokásainkon. Csökkenthetjük a páramennyiséget azzal, hogy nem beltéren, hanem kültéren szárítjuk a ruhákat, vagy ruhaszárító gépet használunk. Szintén jelentősen kevesebb lesz a lakásban tartózkodó pára, ha rendszeresen és szakszerűen szellőztetünk.
Milyen előnyei vannak, ha szakszerűen gondoskodtak a tetőtéri ablak körüli szigetelésről?
Ha szakszerűen építettük vagy építtettük be a tetőtéri ablakokat és jó a külső-belső borítást, valamint a szigetelés, akkor komfortos, kényelmes és energetikai szempontból hatékony lesz a tetőterünk is. Persze csak akkor, ha a teljes szerkezet a megfelelő módon és jó rétegrenddel van szigetelve. Ha rosszul végezték el a külső-belső borítást vagy hiányzik a szigetelés, érdemes arra költeni, hogy egy szakember helyrehozza az előző kolléga hibáit.