Mi a penész? Hol és miért alakul ki, milyen egészségügyi gondokat okozhat? Mit tehet tenni a penész ellen?
Mi is pontosan a penész?
A penész egy gomba, ami szereti a nedves, hűvös helyeket. A penészgombák a soksejtű, hifás gombák közé tartoznak. Külső megjelenésük hasonló, de rendszertanilag távol állhatnak egymástól. Főként szerves anyagokon jelennek meg, változatos színben. A rengeteg spóratartónak köszönhetően bolyhosak.
Milyen problémákat okozhat a penész?
A penésznek olyan mellékhatásai lehetnek, amelyek irritálhatják a szemet, a tüdőt, az orr nyálkahártyáját, a bőrt és a torkot is, még akkor is, ha egyébként nem vagyunk allergiásak. A penészérzékenységgel járhat az orrfolyás és orrdugulás, az orr- és torokviszketés, tüsszögés, fokozott könnyezés. A legérzékenyebbeknél, a légzőszervi betegségtől szenvedőknél vagy a legyengült immunrendszerűeknél a penész fokozhatja a már meglévő betegségek tüneteit, de ha sokáig penészes környezetben vannak, akkor újabb betegségek is kialakulhatnak. Az asztmatikus betegségben szenvedőknek különösen fontos, hogy hosszabb távon kerüljék a penészes helyiségeket. Bizonyos penészgombafajták súlyos tüdőbetegségeket, fertőzéseket, a tüdő szöveteinek hegesedését okozhatják.
Hogyan és jellemzően hol alakul ki otthonunkban leggyakrabban penész?
Két dologtól függ a penész kialakulása az otthonunkban. Az egyik a falak, felületek hőmérséklete, a másik pedig a lakás páratartalma. Ehhez a két szemponthoz még adódik a bútorok, berendezési tárgyak elhelyezkedése és hogy miként élnek a lakók. Vagyis mennyit mosnak, hol teregetnek, mennyit szellőztetnek. Az otthonokban az egyik legismertebb penészgomba a feketepenész, ami nem csak esztétikailag rongálja szobáinkat, de az egészségre is káros.
Magas a páratartalom
A magas páratartalomról egyértelműen a lakásban élő emberek tehetnek. Már a puszta létünkkel, kilégzésünkkel párát termelünk a belső térben. És ha ehhez még hozzávesszük azt a páramennyiséget, amit mosás, teregetés, mososgatás, főzés, takarítás során termelünk, akkor már több liter víznél és páránál tartunk, amit napi szinten kell valahogy az épületnek kezelnie. Ha nincs mesterséges páraelszívó, szellőztető a lakásban, akkor a pára megkeresi a hidegebb felületeket, hőhidakat és ott próbál meg távozni. Ettől nedvesek lesznek a falak, a vizes, nedves falfelületen a penészgombák igen jól érzik magukat.
Alacsony a falak felületi hőmérséklete
Ahogy fent is írtuk, a pára megkeresi a hideg felületet és ott kicsapódik. Ha nincs szigetelve a homlokzat, vagy a rosszul kivitelezett szigetelés nyomában hőhidak maradtak a szerkezeti elemek találkozásánál, akkor számítsunk arra, hogy nemsokára meg fognak jelenni a penészgombák.
Nem megfelelő szellőzés
Sok háztartásban nem fordítanak kellő gondot a megfelelő szellőzésre. Van, ahol azért, mert nem szeretnék, ha bejönne a nem túl tiszta városi levegő, másutt pedig féltik a belső meleg levegőt, inkább csukva tartják az ablakot. Pedig a tudatos, rendszeres szellőztetéssel nagyon sokat tehetünk azért, hogy ne telepedjenek meg a penészgombák.
Penészesedésre hajlamos kiegészítők
Van néhány kiegészítő, amit nem javaslunk külső, rosszul szigetelt falra tenni. Ha van egy nagy szekrény, beépített konyhaszekrény, ami szigeteletlen fal előtt áll, akkor könnyen kialakul mögötte a penész. A szekrény mögött rejtőzködő penésszel pedig az a baj, hogy még le se tudjuk takarítani.
Mit nem szabad tenni a penésszel?
Ami elsőre eszünkbe jutna a penész ellen, na pont azt nem szabad megtenni! Vagyis ne kezdjük el törölgetni a penészes foltokat, mert azzal csak a spórákat szórjuk szét a lakásban, és pár nappal később újabb penészfoltokra találunk újabb falfelületeken.
Hogyan védekezzünk a penész ellen?
A penész ellen komplex módszerrel tudunk védekezni. Először is találjuk meg, hogy mi okozza a kialakulását, változtassunk az életmódunkon (a tudatos szellőztetéssel, teregetéssel például sokat léphetünk előre az ügyben).
1.Keressük meg a kiváltó okokat
Vizsgáljuk meg, hogy vajon az épület hőtani adottságai miatt vagy a lakók életviteléből fakadóan alakult ki a penészedés. Ha azt gyanítjuk, hogy a hőhidak tehetnek a dologról, hívjunk ki egy energetikust, aki hőkamerás épületdiagnosztikai módszerrel átvizsgálja a szerkezeti elemeket. Jól jöhet egy páratartalommérő a lakásba (akár több helyiségbe is) és a felületi hőmérővel is meggyőződhetünk arról, hogy hol vannak hidegebb falfelületek.
2.Alkalmazzunk műszaki megoldásokat a penész ellen
Ha van egy ablaktalan fürdőszobánk, vécénk, akkor mindenképp szükségünk lesz szagelszívóra, párátlanító berendezésre, másképp nem távozik a párás levegő az adott helyiségből. Vannak olyan kontrollált gépi szellőztetések, amelyek állandóan üzemben vannak és reagálnak a helyiség páratartalmára. Ennél drágább és komfortosabb megoldásnak számít a hővisszanyeléses gépi rendszer, ami a lakás levegőjét úgy forgatja, hogy télen nem hűl le a levegő. A páramentesítő készülékek is alkalmasak arra, hogy csökkentsük a penész életterét, de a folyamatos működtetés nem feltétlenül komfortos a lakásban és a levegő minősége sem fog javulni egy párátlanító géppel.
3.Szellőztessünk rendszeresen
A penészedést leginkább úgy tudjuk kiküszöbölni, ha gyakran szellőztetünk és ha körültekintően járunk el a teregetéssel, hiszen egy rendes mosás után a kiteregetett, száradó ruhákból kb. 3 liternyi vizet “locsolunk” szét pára formájában a lakásba. Fontos, hogy a lakás levegőjét időnként lecseréljük, így a pára nem a falakon igyekszik távozni, hanem kijut a maga természetes útján az ablakon. Három féle mechanikus szellőztetés van. Az első a résszellőzés, vagyis amikor résnyire nyitjuk az ablakot, ez az ablak páramentesítésére alkalmas, viszont az alapos légcsere célját nem érjük el. A második módszer az átáramló szellőztetés: ennek során az ablakszárnyat teljesen kitárjuk, és 5-10 perc alatt kicserélődik a szoba levegője. A harmadik módszer a leghatékonyabb, huzatot csinálunk, vagyis keresztszellőzést alkalmazunk: ezzel a technológiával 3-4 perc alatt kicseréljük a levegőt és a falak sem hűlnek le. Vannak, akik a szárítógépre esküsznek, mások pedig gondosan zárják azt a helyiséget, ahol a teregetés zajlik.
4.Legyen megfelelő otthonunk szigetelése
Ha rossz a szigetelés, vizesedni fognak a falak, a penésznek pedig több se kell, csak vizes fal, hidegebb felület. A megfelelő homlokzati és födémszigeteléssel megakadályozhatjuk a falak vizesedését. Nagyon fontos, hogy a szerkezeti elemek találkozásánál is szakszerű legyen a szigetelés, ne legyenek hőhidak, különben újfent szembesülnünk kell a penészedéssel. A tetőtér szigetelésére az egyik legjobb megoldás a fújható üveggyapot.
5.Teregessünk a teraszon/erkélyen
Ha megtehetjük, kerüljük a belső térben a teregetést. Ahogy fent is írtuk, egy rendes mosás után akár 3 liter víz is elpárologhat. Ha nincs teraszunk, erkélyünk, akkor érdemes egy szárítógépet beszerezni, amivel szintén radikálisan csökkenthetjük a lakás páratartalmát.
6.Figyeljünk a főzés során a párolgásra
Amikor főzünk, tegyünk fedőt az edényre, nyissuk ki az ablakot, hogy a főzés során képződő párának legyen kiútja, ne kényszerítsük arra, hogy a hideg falfelületekre, hőhidakra csapódjon ki.
7.Takarítsunk kevesebb vízzel
Ez is az életmód megváltoztatására vonatkozó javaslat. Ha kevesebb vízzel takarítunk, kevesebb pára képződik, így redukálódik a penészgombák élettere. Vagyis a takaríts kevesebb vízzel abba a megoldási csomagba tartozik, amivel csökkentjük a lakásban rekedő pára mennyiségét. Úgy, mint amikor főzés közben szellőztetünk, lehetőleg nem teregetünk bent, illetve nyitott ablak mellett fürdünk.
8.Hatásos-e penész ellen ecetet használni?
Sok háztartásban csodaszerként tekintenek az ecetre. Mindent visz, mindent takarít. Ám a penész ellen sajnos csak bizonyos szinten működik. Le lehet szedni a penész egy részét a segítségével, ám a penészgombák nem tűnnek el teljesen, vagyis egy idő múlva újra számíthatunk arra, hogy kialakul a penészedés.
9.Hatásos-e penész ellen sót használni?
Vannak, akik sós oldatot használnak a penész ellen. Működhet is, amennyiben megelőző szándékkal takarítjuk sós vízzel a felületeket. Sőt, egyesek a sólámpára esküsznek, állítólag csökkenti a penész kialakulásának lehetőségét. Azért ne vegyünk mérget az utóbbi megoldásra.
10.Használ-e a penész ellen a hypo, a sanytol, a domestos, a szódabikarbóna, a citromsav, a teafaolaj, vagy egyéb házi praktikák?
A hypo a fürdőszobai fugák, nyirkos, penészes helyek takarítására tökéletes. Olcsó és könnyen beszerezhető. A teafaolaj is jó, kiváló baktérium- és gombaölő hatása van. Penész ellen és a vízkő eltávolítására használjunk vízben feloldott szódabikarbónát! A citromsav is egész jó, ha kisebb penészfoltokról van szó, azonban ha komolyabb a probléma, a penész megszűntetésére nem lesznek alkalmasak az itt leírt házi praktikák. Mindenképp javasolt az összetett védekezés.
Összegezve: mi a leghatékonyabb védekezési mód a penész ellen?
A leghatékonyabb védekezési mód a penész ellen, ha kombináljuk a különböző módszereket. Vagyis legyen megfelelő a szigetelés, a nyílászárók, a szigetelés során az is fontos, hogy szüntessük meg az épületben található hőhidakat. Azokban a helyiségekben, ahol nagy a páratartalom, használjunk penész elleni festéket. És ami talán még fontosabb: alakítsunk ki mesterséges szellőzőrendszereket, szellőztessünk rendszeresen, ha lehet, teregessünk a teraszon, erkélyen.