A tetőtér beépítése rengeteg előnnyel jár, de a tetőtér berendezése már komoly feladvány lehet. Több mindent kell végiggondolni, mielőtt megrendelnénk a bútorokat. Most összeszedtünk néhány ötletet, ami jól jöhet, ha tetőtér berendezés előtt állunk.
Miért fontos előre gondolkodnunk a tetőtér berendezéséről?
Már a tervezés első fázisában érdemes végiggondolni, hogy milyen helyiségeket szeretnénk kialakítani a tetőtérben. Ha még nincs kész a tetőtér, csak szeretnénk beépíteni, akkor a tervezés előtt üljünk le, rajzoljunk, beszélgessünk. A tetőtér adottságai meg fogják szabni, hogy milyen méretű és funkciójú szobákat tudunk kialakítani. A tervezésnek vannak statikai előfeltételei, meg kell vizsgálni a falazatot, az épület alapját és a födémet is ahhoz, hogy megállapítsák, a tetőtér alkalmas-e a beépítésre. Ha ezzel megvagyunk, akkor jöhet a konkrét tervezés. Ki kell találni a feljárót és a szobák elrendezését. Meg kell fontolni, hogy akarunk-e fürdőszobát, konyhát a tetőtérbe. Ha igen, akkor gépészetileg is ki kell találni a szerkezetet.
Hogyan segíthet a belsőépítész vagy a lakberendező a tetőtér berendezésénél?
A belsőépítésszel vagy a lakberendezővel érdemes pontról pontra átbeszélni a tetőtér berendezését. Próbáljunk meg először a funkciókra koncentrálni. Vizsgáljuk meg, hogy kik fognak a tetőtéri szobákban tartózkodni, milyen az életvitelük, mire van szükségük. Mekkora mennyiségű holmit kell tárolni, hol fognak aludni és még sorolhatnánk.
Hogyan hasznosítsuk a 190 alatti tereket?
A tárolók kialakításánál vegyük figyelembe a tetőtérben gyakran előforduló ún. nem hasznos tereket. Az építészek a 190 centinél alacsonyabb belmagasságú területeket már a bruttó alapterülethez számolják. Van, akit ezek az alacsonyabb belmagasságú, de könnyen hasznosítható terek frusztrálnak, másokat pedig pont kreatív ötletek megvalósítására sarkallnak. A belsőépítész vagy a lakberendező sokat segíthet nekünk, hogy praktikus, kényelmes és szép otthont teremtsünk a tetőtérben is.
Fürdőszoba a tetőtérben
Ha már beépítjük a tetőteret, fontos, hogy legyen egy fürdőszoba is kialakítva. Erre akkor is szükségünk lehet, ha az alsó szinten is mi lakunk, de amennyiben kizárólag a felső szint áll a rendelkezésünkre lakótérként, elengedhetetlen egy ügyesen elhelyezett fürdő. Nem mindegy, hogy milyen a födém. A vasbeton vagy betonfödém esetében egyszerű a vízszigetelés és a vízvezeték-rendszer kialakítása, a fafödémnél pedig lehet száraz építészeti beavatkozással, egyéni rétegrenddel dolgozni, amikor fürdőt alakítunk ki.
Tárolók a tetőtérben
A tárolók kialakítása az egyik legizgalmasabb, legkreatívabb feladat a tetőtér berendezése során. A bruttó területek (vagyis a 190 centinél alacsonyabb belmagasságú terek) sok lehetőséget rejtenek magukban. Könyvespolcokat, fiókos szekrényt, éjjeli szekrényt helyezhetünk a “nem hasznos” területre.
A háromszög forma az oromfal belső oldalán – könyvespolcok
A könyvespolcokat elhelyezhetjük a tető háromszög formáját követve. A könyveket nem fogja zavarni, nekünk meg lesz egy praktikus és esztétikus könyvtárolónk.
Háromszög forma az oromfal belső oldalán – ruhásszekrények
A lógatást, akasztást igénylő ruhákat helyezzük a nagyobb belmagassághoz, majd szépen, csökkenő magasság szerint a fiókos szekrényeket, végül a kiegészítőket, apró dobozokat.
A tetőtér éke: a tetőerkély
Ha van egy tetőerkély, akkor úgy érezhetjük, mi vagyunk a környék királyai. Akkor is, ha a lakásunk pici. A tetőerkélyt berendezhetjük kedvünk szerint, két szék, egy kis asztal és kész az ideális reggeliző, kávézó helyünk.
Tetőtéri ablakok elhelyezkedése
A tetőtéri ablakok elhelyezésével már a tervezés során foglalkoznunk kell. Először is vannak a tetőtéri ablakok beépítésére vonatkozó építészeti szabályok, de a praktikus és energetikai szempontokat is vegyük figyelembe. Érdemes úgy elhelyezni az ablakokat, hogy kereszthuzatot tudjunk csinálni a tetőtéren, hiszen itt az egyik főprobléma a nyári felmelegedés lehet. A tetőtéri ablakokra erősen javasolt a külső árnyékolás felszerelése és a légkondi is hasznos lesz a tetőtérben. A tetőtér szigetelés vastagságán pedig ne spóroljunk egy millimétert sem!
Mit tegyünk a belógó gerendákkal?
A belógó gerendák is sok lehetőséget nyújtanak. Kialakíthatunk a segítségükkel rusztikus hangulatú térelválasztót, belógathatunk róla a szoba stílusához illeszkedő csillárt.
Hogyan viszonyuljunk a ferde falakhoz a tetőtér berendezése során?
A legtöbben a ferde falaktól ódzkodnak. A teret szűkíti és praktikus szempontból sem tűnik túl előnyösnek. Világos, fehér színnel tágíthatjuk a teret, a természetes fénnyel pedig tovább fokozhatjuk a tágasság érzetét.
Hogyan használjuk a ferde falat és a csökkenő belmagasságot?
Kiváló lehetőség, ha az ágyat, kanapét helyezzük ebbe a pozícióba, így maximálisan kihaszáljuk a teret és a ferde fal nem zavar be a mindennapi használatba sem. Ráadásul a tetőtéri ablakon keresztül megcsodálhatjuk a csillagokkal teleszórt éjjeli égboltot.
A tetőtér berendezése során az íróasztalt helyezzük a fényforrás alá
Persze ez minden lakásra igaz, de a tetőtéri szobákban különösen jól tudjuk használni a természetes fényforrásokat. A fentről érkező fény bevilágítja az íróasztalt, így napközben a tanulás vagy a munka során a szemnek egészséges viszonyokat teremthetünk.
Alakítsunk ki játéktárolásra alkalmas sarkot!
Ha a tetőtéri szobák kialakítása zeg-zugos, használjuk ki! Alakítsunk ki játszósarkot, akár kisebb, akár nagyobb gyerekek számára. A kisebb gyerekek ösztönösen vonzódnak a kuckókhoz, de a kamaszokkal vagy akár a felnőttekkel is jót lehet társasozni egy tetőtéri játszósarokban.
Tetőtér berendezése – konyha a tetőtérben
Ha külön lakrészről van szó, érdemes egy kis konyhát is kialakítani a tetőtérben. A konyha elhelyezésénél figyelni kell a gépészetre, a beépítendő eszközök méretére, súlyára. Ha lent van egy nagyobb konyha, akkor egy kis teakonyhával lehet, hogy megelégedhetünk a tetőtérben.
Függőleges ablakok beépítése
A nyílászárók beépítésénél érdemes arra gondolni, hogy lehetőség szerint legyen függőleges ablak is a tetőtérben, így esős időben is tudunk szellőztetni, illetve érdemes egymással szemben elhelyezni ablakokat, hogy gyorsan és hatékonyan lehessen szellőztetni.
Ablakok árnyékolása
A tetőtérnél alapvetően fontos, hogy az ablakokon legyen külső árnyékolás. Ha nincs, akkor rettentően felmelegedhet a tér és sok-sok pénzt költhetünk a klímára.
A födém megerősítése
Ez mondjuk inkább építészeti, statikai kérdés, de kihat a mindennapi életünkre. Ha a tetőtérbeépítés előtt meg kell erősíteni a födémet, akkor fontoljuk meg, hogy melyik irányt választjuk. A vasbeton födém masszív, stabil érzetet kelt, a fagerendás födém megerősítése esetében számítanunk kell arra, hogy olyan a hatása a tetőtér használatának, mintha galérián járnánk.
Feljáró tervezése
A tetőtérre való feljutást is előre meg kell tervezni. Ha egy családi házra építünk tetőteret, akkor érdemes egy közös térként elképzelni az alsó és a felső szintet. Ez fűtéstechnikai szempontból is megkönnyíti az épület kezelését. A lépcső alatti területet pedig kiválóan lehet használni tárolásra.
Mérjük fel, hogy milyen adottságai vannak a lakásnak!
Gyakran nehéz megszabadulni a saját berögződéseinktől. Akár egy új lakással kapcsolatban is elfordul, hogy egy korábbi lakás emléke tartja fogva a fantáziánkat. Legyünk reálisak! Mérjük fel, hogy mekkorák az egyes helyiségek a tetőtérben, ha kicsi a szoba, akkor ne pakoljuk tele drabális méretű bútorokkal, ne legyen zsúfolt. A falhoz, kanapéhoz, beépített bútorokhoz (vagyis a nagyobb felületekhez) érdemes világos színeket választani, így is növeljük a teret. Viszont az sem jó, ha a nagyméretű szobába kicsi bútorokat helyezünk el. Ilyenkor kialakulhat az az érzet, hogy nincs kitöltve a tér, és az ember hajlamos ilyenkor még több apróságot behordani a szobába. A lakberendező éles tekintete ilyenkor is aranyat ér!
60-30-10 – a legjobb színkombináció
Van egy egyszerű szabály, amivel harmonikus és komfortos színegyensúlyt hozhatunk létre a lakásunkban. A főszín lesz az uralkodó hangulat, általában a falak, a szőnyegek, bútorok fogják a színek 60 %-át meghatározni. A másodlagos szín 30 %-os részt vesz ki a szoba színeiből, pl. a függönyök, kisebb bútorok pompáznak ebben a színben. És marad 10 % (pl. párnák, kisebb dísztárgyak), ennek a színét, árnyalatát akár évszakonként változtathatjuk. A lakberendező ezen a területen is sokat segíthet a döntésben.
Rendszerezzük az apró tárgyakat, vezetékeket!
A mütyürök amilyen kicsik, akkora káoszt tudnak okozni az otthonunkban. A tetőrben ez fokozódik. Keressünk mutatós dobozokat és helyezzük a tárgyakat egy rendszerező segítségével a doboz belsejébe! A különböző vezetékek, hosszabbítók, kábelek is elképesztő zűrzavart tudnak okozni, főleg ha egy kis helyiségben szabadulnak el! Tervezzük meg, hogy milyen eszközökhöz kell elektromos áram, a konnektorhoz képest hol helyezkednek el, vásárolj kábelrendezőt, így kordában tudod tartani a vezetékeket, töltőket stb.
Az otthoni workstation kialakítása a tetőtérben
2020 óta egyre többen dolgoznak otthonról, vagyis home office-ban. Ha csak pár napról van szó, el tudunk dolgozni egy ideiglenesen irodának kikiáltott helyiségben (ez lehet a konyha, a nappali vagy a háló). Azonban ha hosszú távon otthonról végezzük a munkát, ha megtehetjük, alakítsunk ki egy kis irodahelyiséget a tetőtérben, ami valamilyen módon elkülönül a családi élettértől. Ebben a helyiségben jó eséllyel központi helyen lesz a számítógép, laptop esetleg egy nyomtató.
Az iratok rendszerezése
A home office-ban is alakítsuk ki az iratok kordában tartásához szükséges rendszert, és az első adandó alkalommal szabaduljunk meg a felesleges tárgyaktól, papíroktól! A rendszer kialakítása igazi flow-élmény lehet, a rend megtartása viszont egy monoton folyamat.
Tetőtér berendezése – szigeteljünk mindenképp!
Bár ez nem a berendezéshez tartozik, de elengedhetetlenül fontos egy tetőtér esetében. Szigeteljük a tetőt, különben gulyáslevessé fővünk a nyári melegben, télen pedig huzatos, hideg lesz a tetőtér.