A tetőtéri lakás nagyon vonzó lehetőségnek tűnik. Mielőtt belevágnánk, érdemes alaposan kivesézni az előnyeit és a hátrányait, hogy tényleg csak akkor döntsünk mellette, ha valóban nekünk találták ki ezt a műfajt.
Mik egy tetőtéri lakás előnyei?
A tetőtéri lakásoknak van néhány előnye, ami mellett nem szabad szó nélkül elmenni. Az ingatlankereskedéssel foglalkozó szakemberek szerint a leggyakrabban a fiatal korosztály számára vonzó a tetőtéri lakás, lássuk, hogy miért!
Panoráma
A tetőtér magasabban van, mint a környező épületek, vagyis több esélyünk van arra, hogy a tetőtéri ablakból csodás panoráma tárul elénk. Természetesen ehhez az is szükséges, hogy megfelelő méretű és elhelyezkedésű nyílászáróink legyenek a tetőtérben. A napsütéses tavaszi reggeleken kávézni, miközben a tetőtéri panorámában gyönyörködünk, ez azért nem hangzik rosszul. 🙂
Kevesebb hangzavar
Minél magasabban lakunk, annál kevésbé szűrődik fel a város zaja. Fiatal korukban sokan szeretnek a város centrumában lakni, mert könnyebben elérhetők a szolgáltatások, színházak, koncertek, menő éttermek, szórakozóhelyek. Ezeknek az épületeknek a hátránya, hogy általában nagy a forgalom az utcákon és éjszakába nyúlóan számíthatunk arra, hogy egy zajosabb csoport halad el a házunk előtt. A tetőtéri lakásban azonban ezek a zajártalmak kevésbé érzékelhetőek.
Fantasztikus tetőtéri lakás berendezési ötletek vannak
A tetőtéri lakások belső terei különlegesek, jellemző a nagy belmagasság. Aki szeretne galériát építeni, vagy más módon kihasználni ezeket a tereket, örömét fogja lelni egy tetőtéri lakásban. Főleg, ha a tetőtérhez még terasz, intimterasz is tartozik. Kreatív belsőépítészeti ötletekkel, lakberendezési megoldásokkal egészen egyedi otthont varázsolhatunk a tetőtérből.
Jobb ár-érték arányú lakást vásárolhatunk
Ha a komfortérzetünket nem zavarják a tetőtéri lakások hátrányai, akkor kifejezetten jó ár-érték arányú lakásokhoz juthatunk hozzá. Persze árban a hagyományos lakásokhoz, házakhoz hasonlóan hatalmas szórás van itt is a jól felszerelt, jó elhelyezkedésű, új építésű lakások és a kicsit lelakottabb, rosszabb környéken található, felújítandó lakások között.
Mik egy tetőtéri lakás hátrányai?
Azért nem szabad szó nélkül elmenni a tetőtéri lakások hátrányai mellett sem.
Forró nyarak
Amit a leggyakrabban fel szoktak hozni a tetőtéri lakásokkal szemben, az a forróság. Bizony, egy régi építésű, rosszul szigetelt ház esetében komoly gondot okozhat a nyári kánikula, elviselhetetlen hőség lehet a szép kis lakásunkban. Ezen úgy tudunk segíteni, ha megfelelő módon szigeteljük a tetőt és valamilyen klímaberendezést szerelünk a helyiségekbe. A kettő kombinációjával már élhető lakóteret alakíthatunk ki.
A tetőtéri ablakok problematikája
A tetőtér egyik előnye, hogy napfényes belső terekre tehetünk szert. Ám ehhez az is kell, hogy szép nagy ablakaink legyenek. A tetőtéri ablakokkal azonban van néhány probléma. Ha a forró nyarak ellen védekezünk a tető szigetelésével, ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a nagy üvegfelületeken keresztül az üvegházhatásnak köszönhetően pillanatok alatt felforrósodhat a beltér. Vagyis mindenképp meg kell oldani az árnyékolást. A belső függönyök, árnyékolók sajnos csak a fény ellen védenek, viszont a meleget csak akkor tudjuk kívül tartani, ha az árnyékoló is az üvegfelület túloldalán, kint van. Ez igen költséges megoldás, a beltéri árnyékolást egész olcsón megúszhatjuk, de a stabil külső árnyékolásért mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni. Hővédő rolóval, naphálóval azért sokat foghatunk a beáradó melegen.
A ferde ablakok hátránya még, hogy esőben nem lehet szellőztetni, érdemes épp ezért a tetőtér kialakítása során lehetőleg egy-két függőleges ablakot is elhelyezni. És akkor még nem említettük azt a helyzetet, amikor nyitva felejtjük az ablakot és egy nyári zápor telibe kapja a lakásunkat. Ez ellen úgy védekezhetünk, hogy mindig bezárjuk az ablakokat, amikor elmegyünk otthonról.
Lift hiánya
A lift nélküli, magasabban elhelyezkedő lakásokért a legtöbben nem lelkesednek. A tetőtéri ingatlanok esetében pedig elég gyakran előfordul, hogy a legfelső emeletig még elmegy a lift, de onnan már lépcsőzni kell a tetőtérig. Hát még akkor, ha a házban alapból nincs lift, akkor napi 4-5 emelet lépcsőzést be kell iktatni. A fiatalabb vásárlók könnyebben döntenek ilyenkor a tetőtéri lakás mellett, de az idősebb, kényelmesebb vásárlók szeretnek olyan helyre költözni, ahol lehetőleg minél kevesebbet kell fel és le futkározni a lépcsőn.
Ferde falak
Egyeseknek nehéz megszoknia a tetőtérre jellemző ferde falak univerzumát, gyakran útban vannak, nehéz velük mit kezdeni. Ám ötletes, kreatív megoldásokkal hadra foghatjuk ezeket a falrészeket is, és gyönyörű otthonná varázsolhatjuk a lakást.
Összességében akkor merre billen a mérleg a tetőtéri lakások tekintetében?
Minden a vevő igényeitől és élethelyzetétől függ. Ha fiatalok vagyunk, fittek, nem aggódunk egy kis plusz lépcsőzés miatt, vagy szívesen tűrjük a melegebb nyarakat cserébe a csodás panorámáért, csendért, kuckós otthonért, akkor jó választás a tetőtéri lakás.
Ha nehezebben mozgunk, nincs kedvünk, ötletünk foglalkozni a ferde falakkal, az utólagos hőszigeteléssel, vagy nagyon érzékenyek vagyunk a melegre, akkor nem érdemes kínoznunk magunkat a tetőtéri lakásokkal.
Hogyan alakulnak a tetőtéri lakások árai? Kinek éri meg ez a típus?
A tetőtéri lakásoknál megvehetünk egészen kedvező áron régebbi építésű, felújítandó ingatlant. A hagyományos lakásokhoz, házakhoz hasonlóan sok múlik azon, hogy hol helyezkedik el, milyen az infrastruktúra, milyen az épület gépészetileg, milyen a fűtéstechnika, van-e szigetelés és még folytathatnánk. Ha extrákkal és külön terasszal felszerelt tetőtéri lakásra vágyunk luxuskivitelben, akkor jó magas árakkal kell számolnunk.