A tetőfelújítás több mindent takarhat. Egyrészt jelentheti a tetőszerkezet javítását, részleges vagy teljes cseréjét, esetleg a tető szigetelését. Ahhoz, hogy tudjuk, milyen munkafolyamatokat kell elvégezni, alaposan meg kell vizsgálni a tetőszerkezetet.
- Tetőfelújítás: mikor kell belevágni?
- Mit kell megvizsgálni tetőfelújítás előtt?
- Mikor kell felújítani a tetőt, mikor szükséges teljes tetőcsere?
- Tetőfelújítás: hogyan szigeteljük a tetőt? Mikor kell csak a szigetelést felújítani?
- Mennyibe kerül egy tetőfelújítás?
- Milyen támogatást lehet igénybe venni tetőfelújítást esetén?
Tetőfelújítás: mikor kell belevágni?
A tetőfelújításba akkor kell belevágni, ha rossz állapotban van a szerkezet, a cserepek, a szigetelés. Érdemes az időjárási viszonyokat is figyelembe venni, hiszen egy teljes tetőcserénél akár több napig, hétig fedetlen maradhat a födém (főleg, ha tetőtérbeépítésre vetemedünk, amihez betonkoszorú építése is szükséges). Lehetőleg olyan időszakot válasszunk a tetőfelújításra, amikor nem várható csapadék, nem jelent gondot az a pár nap (vagy pár hét), amíg nincs tető a házon. A tetőfelújítást nem érdemes barkácstechnológiával, tapasztalat nélkül végezni, magasban kell dolgozni hozzá, kifejezetten veszélyes munka, komoly szakértelmet igényel. Persze egy-egy léc vagy cserép cseréjét mi magunk is elvégezhetünk, de egy teljes szerkezeti cseréhez forduljunk szakemberhez.
Mit kell megvizsgálni tetőfelújítás előtt?
A tetőfelújítást általában megelőzi néhány tünet. Ilyenek lehetnek:
- a beázó tető,
- penészesedés a mennyezeten,
- elszíneződések a cserepeken (ez nem csak esztétikai probléma, akár a cserép vagy pala élettartamát is megrövidítheti),
- elhasználódott, tört cserepek cseréje (ez is beázáshoz vezet),
- felgyűlő víz (ezt általában az ereszcsatorna eldugulása vagy hibás felhelyezése okozza).
Az elszíneződés eltüntetéséhez kicsit egyszerűbb, tisztítási feladatokat kell elvégezni, ám a penészedés, ázás már komoly problémákra utal. Ennek persze jól látható jelei vannak, hiszen a mennyezeten, sarkokban megjelenhetnek víz-, és penészfoltok. Tetőfelújítás előtt menjünk végig a padláson, vegyük sorra azokat a helyeket, ahol a lakótérben vizesedést, penészedést észleltünk, nézzük meg, hogy nincsenek-e elmozdult, repedt cserepek. A tető átvizsgálását érdemes amúgy évről-évre elvégezni.
Mikor kell felújítani a tetőt, mikor szükséges teljes tetőcsere?
A tető felújítását akkor érdemes meglépni, ha például elhasználódtak (korhadtak, szuvasak) a tetőlécek, rossz a szigetelés rétegrendje, a fóliák lyukasak, lyukacsosak esetleg a cserepek mentek tönkre. Amennyiben a gerendázat is szuvasodik, korhad, rohad, jó eséllyel az egész tetőt cserélni kell. Ha hosszabb ideje van rossz állapotban a tető, a tetőcsere előtt/alatt meg kell vizsgálni, hogy mennyire rongálódott meg födém, esetleg a falazat. (A padlástérbe bejutó csapadék komoly károkat tud okozni.)
A tetőfedési eljárásoktól függetlenül fontos a megfelelő szigeteléstechnika kialakítása. Különösen akkor, ha tetőtéri szobák, lakás kerül kialakításra. Az egyes tetőfedő anyagoknál eltérő lehet a szigetelés kivitelezése. Javasoljuk a sötét (szürke, fekete) árnyalatok elkerülését, mert nyáron a sötét színű tetőfedő anyagok jelentősen fokozzák a szerkezet felmelegedését.
Tetőfelújítás: hogyan szigeteljük a tetőt? Mikor kell csak a szigetelést felújítani?
A tetőszigetelésbe akkor érdemes belevágni, ha a tetőteret is beépítjük. Amennyiben a padlást csak pakolófelületnek használjuk (lehetőleg ne pakoljuk tele, ne legyen belőle lomtár, vagy építőanyag-tároló, mert csak magunknak rúgunk öngólt), elég, ha a födémet, a vízszintes síkot szigeteljük, ott viszont érdemes alapos munkát végezni. Ezt a fújható szigeteléssel könnyedén kivitelezhetjük.
Ha viszont beépítjük a tetőteret, a tetőt is szigetelni kell, a minőségi tetőszigetelés alapcéljai: legyen minimális a hőveszteség a szigetelésen belül, a csapadék maradjon kint és kerüljük el a tető alatti páralecsapódást. A páralecsapódás ellen megfelelő vastagságú szigetelőanyagot, légmentes párazáró rendszert alkalmaznak (a tető belső felületén), valamint páraáteresztő, víz- és szélzáró fóliát (a tető külső részén). A tetőburkolat alatti szellőzőrés biztosítja a levegő „elszívását” a lecsapódott vízpárával együtt az eresztől a tető csúcsáig.
Ha a tetőfelújítási munkálatok közül kifejezetten a szigeteléssel szeretnénk foglalkozni, az alábbi lépéseket tegyük meg. Gondoljuk végig, hogy milyen problémákkal küzdünk, mit szeretnénk elérni a tetőszigeteléssel.
- Keressünk egy megfelelő szakembert és konzultáljunk vele a lehetséges megoldásokról, többféle variáció felállításával.
- Kérjünk tőle többféle költségtervezetet, megoldási javaslatot és alternatívát.
- Mérlegeljük az egyes alternatívák előnyeit-hátrányait.
- Időzítés: figyeljünk arra, hogy egy jó szakember akár több hónapra is be van előre táblázva, tehát ne hagyjuk az utolsó pillanatra a döntést.
És elsősorban, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Mennyibe kerül egy tetőfelújítás?
Amennyiben a teljes tetőt le kell cserélni, elég mélyen a zsebünkbe kell nyúlni. Természetesen függ a tetőfelújítás ára attól is, hogy mi a célunk: amennyiben a tetőfelújítással egy időben tetőtér beépítést is szeretnénk, akkor komolyabb tervezési, engedélyeztetési és kivitelezési folyamat elé nézünk. Meg kell vizsgálni, hogy az épület egyáltalán alkalmas-e a tetőtér beépítésére statikailag (a falazat állapotát, az alapokat és a födémet kell ilyenkor megvizsgálni, ha a háromból kettőt javítani kell, érdemes elgondolkozni azon, hogy belevágjunk-e a tetőtér-beépítési munkába).
Egy teljes tetőcsere akár 8-10 millió forintba is kerülhet (persze függ a választott tetőfedő anyagtól és a mérettől), a faanyag, a cserepek, a különböző kiegészítők ára folyamatosan változott az elmúlt pár évben. A munkadíjnál is lehetnek eltérések, mindenképp olyan csapattal dolgozzunk, akik rendes referenciával rendelkeznek.
Milyen támogatást lehet igénybe venni tetőfelújítást esetén?
Az elmúlt két évben rengeteg tetőfelújítást végeztek el a szakemberek, ez elsősorban a 2022. decemberében kifutott a lakásfelújítási támogatásnak volt köszönhető. Jelenleg sajnos nincs ilyen jellegű állami támogatás. Viszont a Babaváró kölcsönt fel lehet venni akár lakásfelújítási céllal is és ott van még a Falusi CSOK, ami csak bizonyos településeken érhető el. Kifejezetten és célzottan lakásfelújításra sajnos nem áll rendelkezésre támogatás. Mivel a Babaváró Program szabadon felhasználható, sok magyar család különböző lakáscélok megvalósítására fordítja, például ingatlanvásárlásra, tetőfelújításra, korszerűsítésre.
Ez a támogatott kölcsön lehet a munkálatok finanszírozásának egyik előnyös formája. A szabad felhasználásnak hála természetesen mindenki a saját igényei szerint dönthet a pénz sorsáról. Számos házaspár költötte a Babaváró hitelt például adósságai visszafizetésére, a babaszoba berendezésére, babakelengyék megvásárlására, esetleg arra, hogy lecseréljék a család öreg autóját. Az akár 10 millió forintból viszont komoly felújítási és korszerűsítési munkálatok is kivitelezhetők, sor kerülhet például egy régebbi lakás, vagy ház teljes homlokzati, lábazati, vagy tetőszigetelésére, a nyílászárók cseréjére, fűtéskorszerűsítésre, esetleg a régi típusú háztartási gépek cseréjére is. Ezzel pedig hosszú távon is jelentős összegeket spórolhat a család a rezsiszámlákon.