Az elmúlt évben a rezsiköltségek drasztikus emelkedése mindenkit arra késztetett, hogy elgondolkodjon mennyire költség és energiahatékony az otthona.
A nagy kapkodásban sokszor arra sem voltunk tekintettel, hogy milyen sorrendben lenne érdemes az energetikai beruházásokat megvalósítani. Azonban sokszor felmerül a kérdés, szigetelés vagy napelem, talán klíma?
Hogyan működik a hőszigetelés?
A hő a termodinamika törvényeinek engedelmeskedve folyamatosan szökni próbál a falakon, a tetőn, a nyílászárókon, a padlón vagy a födémen keresztül. Bármilyen jó és hatékony egy fűtési rendszer, semmit sem ér, ha óriási rések tátonganak a hőszigetelésen. A belső helyiségek kívánt hőmérsékletének eléréséhez ugyanis az eltávozott hőmennyiséget folyamatosan pótolni kell. A családi kassza szempontjából ez egy nagyon fájdalmas folyamat, különösen egy globális energiaválság közepén.
A modern hőszigetelési rendszerek alkalmazásának számos előnye van. Azon túl, hogy egyaránt védőpajzsot képeznek a perzselő nyári kánikula és a téli hideg és ellen, számottevően csökkentik a fűtési és hűtési energiaköltségeket. A külső homlokzaton alkalmazott hőszigetelés jelentősen mérsékli a falak hőingadozását, télen megakadályozza kihűlésüket, nyáron pedig a túlzott felhevülésüket. A legtöbb falazat önmagában, „védtelenül” nem képes betölteni ezt a szerepet, és nem is tud eleget tenni az új építésű házakra vonatkozó, egyre szigorúbb energiahatékonysági szabályoknak.
Hogyan működnek a napelemek?
A napelemek olyan eszközök, amelyek napfényből nyernek energiát, és azt elektromos árammá alakítják át. Ezzel a termelt elektromos árammal háztartási gépeinket, elektronikai eszközeinket és berendezéseinket láthatjuk el árammal. A napelemek működése az ún. fotovoltaikus hatáson alapul, amelyet egy speciális anyag, általában szilícium használatával érnek el.
A napelemek hatékonysága és teljesítménye számos tényezőtől függ, mint például a napfény intenzitása, az éghajlati viszonyok, a napelem típusa és minősége, valamint a telepítési paraméterek.
Az így létrehozott napenergia hatékony, megújuló, környezetbarát megoldás.
Mennyire térül meg a hőszigetelés?
Egy szakszerűen kivitelezett és jól átgondolt hőszigetelés új építésű és felújítandó ház esetén is egyértelműen jó befektetésnek számít. A magas költségek többféle módon is megtérülhetnek, akár néhány éven belül.
Szigetelés után azonnali megtérült jelent egyrészt az ingatlan értékének jelentős, azonnali emelkedése, másrészt rezsiszámlák és a fenntartási költségek szintén azonnali csökkenése. A komfortérzetünk pedig szintén azonnal jobb lesz, nyáron lassabban melegszik át a szerkezet, legalább 5-7 fokos hőmérséklet csökkenés érhető el, télen nem süt a hideg a falakból és sokkal jobban tartja a meleget az épület. Tehát nem kérdés, hogy a hőszigetelés kiválóan megtérülő beruházás.
Mennyit lehet megtakarítani a megfelelően kialakított hőszigeteléssel?
A megtakarítás mértékének pontos meghatározása több összetevőtől függő feladat.
A hőszigetelés megtérülése számszerűen függ attól, hogy hol, milyen minőségű és vastagságú szigetelést alkalmaztunk, továbbá hogy korábban milyen állapotban volt a szerkezet és milyenek a lakhatási szokásaink, hány fokot tartunk.
A számításoknál figyelembe kell venni az ingatlan méretét, tagoltságát, tájolását, a nyílászárók állapotát, a meglévő szigetelést, a kivitelezni tervezett hőszigetelési rendszer paramétereit (szigetelés vastagsága, kiválasztott anyagok, kivitelezés módja, stb.), és nem utolsó sorban az aktuális energiaárakat. Nagy általánosságban elmondható, hogy pl. egy födémszigetelés során akár 25-30%-os megtakarítás elérhető és a tetőn távozó energia 70-90%-a megtakarítható. Az alacsonyabb hűtés és fűtésszámlák miatt egy átlagos családi ház utólagos hőszigetelése akár 3-5 év alatt is megtérülhet.
Mennyi idő után térülnek meg a napelemek?
Erre jelenleg nagyon nehéz válaszolni.
A szaldó elszámolás szerint a napelem rendszer évente egyszer számol csak el a szolgáltató felé, az éves elszámolás különbözetét kell kifizetnünk vagy az energia szolgáltató számol el felénk a különbözettel.
2022 októberig a beruházók bátran hihették, hogy a szaldóban maradásuk kizárólag rajtuk áll, ha még 2023-ban telepítik napelem rendszerüket. 2022 októberében azonban bejelentették, hogy a 2022 november 1-től beadott csatlakozási kérelmek esetén tilos a hálózatra való visszatáplálás. Ez teljesen felborította a napelem rendszerek addig érvényes megtérülési idejét. Azaz, ha nincs visszatáplálás, akkor maximalizálnunk kell az azonnali fogyasztásunkat.
(Egy átlagos háztartás minden odafigyelés nélkül a megtermelt energia kb. 25-33%-át tudja azonnal elfogyasztani. Odafigyeléssel ez az arány 50%-ig is feltornázható.)
A kormány vállalása szerint legkésőbb 2 évig tartható fenn a visszatáplálási stop, azaz maximum 2024. december 31-ig állhat fenn!
Utána a 2023. december 31-ig a szolgáltató által átvett rendszerek nem pusztán csak visszatölthetnek a hálózatra, de vélhetően él számukra a szaldó elszámolás is! Ha eltörlik a visszatöltési korlátozást (legkésőbb 2024. november 1), onnantól ezek a rendszerek teljes értékű éves szaldós rendszerek lesznek és jelen pillanatban az éves szaldó előnyeit, az üzembe helyezést követően maximum 10 éven át élvezhetik a tulajdonosok.
Mennyit lehet spórolni velük?
A napelemekkel elért megtakarítás mértéke számos tényezőtől függ, mint például a napelem rendszer mérete, hatékonysága, a telepítés helye, az áramtarifa, az éghajlati viszonyok és az energetikai szükségletek. Néhány kulcsfontosságú tényező, amelyek befolyásolják a napelemekkel elért megtakarítás mértékét:
Napelem rendszer mérete és hatékonysága: Nagyobb és hatékonyabb napelem rendszerek több napenergiát tudnak előállítani, ami nagyobb megtakarítást eredményez.
Telepítés helye: A napelemek hatékonysága nagymértékben függ a telepítés helyétől és az éghajlati viszonyoktól. Naposabb területeken, ahol több napsütés van, a megtakarítás is nagyobb lehet.
Áramtarifa: Magasabb áramtarifa esetén a napelemek által előállított saját energia használata a hagyományos hálózati áram helyett még inkább megtakarítást eredményezhet.
Beruházási költségek és finanszírozás: A napelem rendszer telepítése kezdetben beruházással jár. A megtakarítás függ attól is, hogy milyen módon történik a rendszer finanszírozása és megtérülése.
Állami támogatások és adókedvezmények: Az otthonteremtési támogatás keretében 2022.12.31-ig 50%-os támogatás járt. Az állami támogatások hozzájárulhatnak a megtakarítás növeléséhez.
Időtartam és karbantartás: A napelem rendszerek hosszú élettartamúak lehetnek, és minimális karbantartást igényelnek. A hosszú távú megtakarítás és a befektetés megtérülése a rendszer élettartamával is növekedhet.
A pontos megtakarítás mértéke minden esetben egyedi és sok tényezőtől függ. Azonban napelem rendszer telepítése hosszú távon akár jelentős megtakarítást is eredményezhet az energia számlán, és hozzájárulhat a környezetvédelemhez a megújuló energiák használatával. Ajánlott szakemberrel konzultálni, hogy megértsük, mennyit lehet spórolni a napelem rendszer telepítésével a konkrét körülmények alapján.
Szigetelés vagy napelem: mikor melyik megoldást érdemes választani?
A szigetelés mindig dolgozik, nem függ a naptól, dolgozik télen-nyáron és nem függ semmitől. A szigetelés független bármilyen támogatástól elszámolástól, rendszertől és bármilyen állami beavatkozástól. A bizonytalan szabályozó környezet, ami egyik hétről a másikra változik, jelentősen befolyásolja a napelem telepítést.
A világ a megújuló energiák felé megy, a gázról való leválás folyamatos és nem áll meg. A napelem telepítés jó megoldás a növekvő energia árakra. A megspórolt fel nem használt energia, amit a szigeteléssel megtakaríthatunk a legjobb. Mivel egyáltalán nem kell sem megtermelni, sem kifizetni.
Az energia eddig is szűk keresztmetszet volt, és az energia árak már jóval a háború előtt elszálltak.
Az energiaárak – mivel nő a világ energia felhasználása – csökkenni tartósan nem fog. A szigeteléssel az energiaköltségeinket is kordában tudjuk tartani.
Ha szigeteletlen az épület, attól még az otthonunk komfortérzete nem lesz jobb a napelemtől. Nyáron továbbra is az első nyári napon felmelegszik a ház, télen süt a hideg a falakból és a hőhíd következtében kialakuló penészesedésről ne is beszéljünk.
A teljes rezsiköltségünk kontrollálása a szigeteléssel mindenképpen jobban szabályozható, ráadásul ha van napelem, de elégtelen a szigetelésünk, akkor ez sem nem energia – sem pedig költséghatékony megoldás.