Megoldások I Technológiák I Ár összetétele I Szigetelés árajánlat
- Szigetelés árak: miből tevődik össze?
- Hőszigetelés árak: az anyagköltség
- Hőszigetelés árak: a munkadíj
- Jó, de mennyibe kerül egy ház hőszigetelése?
- Hogyan, milyen megoldásokkal lehet szigetelni egy házat, melyikről mit érdemes tudni?
- Milyen technológiákat alkalmazhatunk?
- Mire kell figyelni a ház hőszigetelés árak kapcsán?
A szigetelés árak attól függnek, hogy mit szeretnénk szigetelni, milyen anyagot használunk és hogy mekkora a felület. Meg még sok minden egyébtől: ki végzi a munkát, milyen időszakban szeretnénk megcsináltatni stb. Először is nézzük meg, hogy a ház melyik területét szeretnénk szigetelni.
Szigetelés árak: miből tevődik össze?
Az anyagköltségből és a munkaköltségből áll össze a szigetelés ára.
Hőszigetelés árak: az anyagköltség
Nézzünk példának egy homlokzati szigetelést, ennek anyagára megközelítőleg a következő tételekből áll össze: szigetelőanyag (az ár függ a szigetelőanyag minőségétől és vastagságától), ragasztóanyag, a rögzítéshez szükséges eszközök. A grafit szigetelésnek alacsonyabb a hővezetési tényezője, tehát jobban szigetel, viszont drágább, mint a hagyományos fehér polisztirol.
Grafit szigetelés alap rendszerben:
Hővezetési tényező: λ= 0,031 W/mK
12 cm -es vastagságban 3100-3600 Ft-ig/nm2
15 cm-es vastagságban 3700-4400 Ft-ig/nm2
20 cm-es vastagságban 4700-5400 Ft-ig/nm2
Hagyományos fehér polisztirol alap rendszerben:
Hővezetési tényező: λ= 0,040 W/mK
12 cm -es vastagságban 2600 – 2900 Ft-ig/nm2
15 cm-es vastagságban 2900 – 3300 Ft-ig/nm2
20 cm-es vastagságban 3600 – 4000 Ft-ig/nm2
Alumínium indító sínek 2,5 fm/db: 2200 – 2600 Ft
Élvédők: 2,5 fm/db: 300 – 400 Ft
Dűbelek:
30 – 100 Ft/db, hagyományos dűbelek esetén
100 – 180 Ft/db, hőhídmentes dűbelek esetén
Hőszigetelés árak: a munkadíj
A munkadíj attól is függ, hogy pontosan milyen munkálatokra kértük fel a brigádot. Az állványozás, a homlokzat szigetelése, az ablak káváinak szigetelése, az élek kialakítása mellett gyakran szükség lesz egyéb munkafolyamatokra. Ilyen lehet a villanyszerelés, a flexelés, csupa olyan munka, amit menet közben meg kell oldania a munkát végző szakembereknek.
- állványozás
- homlokzatok szigetelése dryvithálózás, szigetelő lap és lábazati szigetelés felrakás, dübelezés, csiszolás, alapozás, színezés.
- ablak kávák szigetelése, élek kialakítása
Nézzünk néhány megközelítő árat 2024-ből:
Állványozás átlagos családi ház esetén 2600 Ft/nm2
Állványozás emeletes társasház esetén 3200 Ft/nm2
Polisztirol szigetelés munkadíj 10000-15000 Ft/nm2
Ablakkávák szigetelése Polisztirol 4000 Ft/fm
Kőzetgyapot szigetelés munkadíj 16000 Ft/nm2
Ablakkávák szigetelése kőzetgyapot 3500 Ft/fm
Homlokzati díszek kialakítása 4800 Ft/fm
Egyéb munkálatok rezsióradíj 5000 Ft/óra
Homlokzat festés 3200 Ft/nm2
színvakolat felhordása homlokzatra 3500 Ft/nm2
Szigetelés áraknál mindenképpen szükséges egy helyszíni műszaki szaktanácsadás, ne spóroljuk meg, többet veszthetünk mint nyerhetünk.
Jó, de mennyibe kerül egy ház hőszigetelése?
Ahogy fent is jeleztük, a szigetelés árak rengeteg dologtól függnek: a szigetelendő felülettől, a szigetelőanyag típusától, vastagságától, mennyi időt vesz igénybe a kivitelezése, mennyi segédanyag kell a rendszerhez stb. Általánosságban elmondható ha már hőszigetelésre szánjuk el magunkat, akkor a vastagságon már ne spóroljunk. Arányaiban annyival nem kerül többe egy vastagabb anyag, mintha majd 5-10 év múlva újra hozzá kell nyúlni, mert addigra már nem bizonyul elég hatékonynak a szigetelés.
Hogyan, milyen megoldásokkal lehet szigetelni egy házat, melyikről mit érdemes tudni?
Ha épületek hőszigetelésében gondolkodunk, akkor több cél is lebeghet a szemünk előtt, de vegyük sorra a legfontosabbakat:
- kevesebb energiát akarunk használni, hogy kevesebbet fizessünk
- kevesebb energiát akarunk használni, hogy kisebb legyen az épület károsanyag kibocsátása
- növelni akarjuk a komfortérzetünket, télen így kevésbé fázunk, nyáron nem lesz annyira melegünk
- megszüntetjük a penészedést
- növeljük az ingatlan értékét
A házat a tetőtől a lábazatig több felületen is érdemes szigetelni.
Tetőszigetelés
A tetőszigetelés az egyik legfontosabb lépés, amikor a tetőteret komfortosabbá szeretnénk tenni. A szarufák közé szigetelőanyagot helyezünk, azonban lényeges, hogy a szarufákat is fedjük le, különben a fa hőhídként fog funkcionálni. Az is fontos, hogy ne hagyjuk ki a páraáteresztő réteget, a tetőfóliát és ne spóroljunk a szigetelőanyag vastagságán!
Tetőtéri hőszigetelés
Először mindenképp azt kell eldöntenünk, hogy beépített vagy beépítetlen tetőtérről van szó. Beépítetlen tetőtér, azaz padlásfödém szigetelés a feladat vagy tetőtér szigetelésről beszélünk. A tetőtéri hőszigetelésről már bővebben írtunk, fontos, hogy a tetőszigetelésnél komplex módon álljunk a munkafolyamathoz. Nem érdemes polisztirol lapokat használni, érdemesebb a hőszigetelő filcet (üveggyapot, kőzetgyapot), mert könnyebb vele dolgozni.
Födém szigetelés munkadíj árak
A padlásfödémet abban az esetben érdemes szigetelni, ha nincs beépítve a tetőtér. A födémszigeteléssel jelentősen csökkenthetjük az épületből elszökő hőenergiát és nyáron sem melegszik fel túlzottan a lakótér. Az egyszerű, monolit betonfödémet akár mi magunk is leszigetelhetjük, viszont a komplexebb padlások, fafödémek esetében mindenképp érdemes fújható hőszigetelést választani. A munkadíj árát alapvetően egy helyszíni felmérés során lehet meghatározni.
Tetőtér szigetelés munkadíj árak
A tető szigetelés árak és a munkadíj ára nagyban függ attól, hogy milyen további munkákat kell elvégezni a szigeteléshez. Ide tartozik például a rétegrend kialakítása, az elrongálódott hőszigetelőanyag kibontása, a hulladék elszállítása stb. Mindig kérjünk részletes, lebontott árajánlatot.
Homlokzat szigetelése
Manapság, amikor szigetelésről beszélünk, a legtöbben a homlokzat szigetelésére gondolnak, hiszen ez a leglátványosabb munkafolyamat.
Lábazati szigetelés
A homlokzatok talajjal érintkező része a lábazat. Itt a fokozott mechanikai igénybevétel és a jelentős nedvességhatás miatt nagyobb teljesítményű hőszigetelő anyag beépítése szükséges. A lábazatot tartós nedvességhatások érik (pl. olvadó hó), ezért nedvességnek ellenálló hőszigetelő anyagot kell alkalmazni.
Milyen technológiákat alkalmazhatunk?
Polisztirol hőszigetelés
A polisztirol széles körben elterjedt a környezetünkben használt műanyagok között. Habosított formája, a hungarocell hőszigetelő anyag, amely az építőanyag-iparban meglehetősen elterjedt és kedvelt.
Hogyan működik ez a hőszigetelési technika?
A polisztirol hőszigetelő lapokat mechanikusan rögzítjük a kívánt felületre. Elsősorban homlokzati hőszigeteléseknél nagyon elterjedt, mivel könnyen lehet vele dolgozni és költséghatékony módszer. Ragasztással és dűbelezéssel rögzítik a homlokzatra. A lábazati szigeteléseknél egy erősített, a nedvességnek ellenállóbb polisztirol lapokat alkalmaznak. Megfelelően kivitelezett rendszer esetén hosszú élettartamra számíthatunk.
Egy családi ház szigetelésének ára akár több millió forint is lehet.
Ha a hőszigetelő rendszer minden tagját előírásszerűen beépítjük, akár 10 éves gyári garanciával is számolhatunk a rendszer elemeire. Ez persze gyártótól és terméktől is függ.
Hungarocell/polisztirol szigetelés előnyei:
- jól hőszigetel
- súlya kicsi, könnyen szállítható
- könnyen alakítható
- egyszerű a beépítése
- költséghatékony megoldás
- szinte valamennyi falszerkezetre alkalmazható
- terhelhető és lépésálló kivitelben is elérhető
Hungarocell/polisztirol szigetelés hátrányai:
- párazáró
- tartós napfény hatására a szigetelés felszíne megsárgulhat
- a szerves oldószerek károsítják
- ha nincs befedve szakszerűen, akkor tűzveszélyes lehet
- gyenge a hangszigetelő képességük
- merev, sérülékeny, könnyen törik
- hézagmentes rögzítésük szakértelmet kíván, hogy ne keletkezzenek hőhidak
- a polisztirol lapokat pihentetni kell, a gyártást követően még kb. 90 napon át zsugorodnak, ha nem várjuk ki ezt az időt, akkor a homlokzaton fog összemenni, réseket, hőhidakat és ezáltal komoly műszaki károkat képezve
Grafitos polisztirol hőszigetelés
A grafitos polisztirol hőszigetelések fokozottabb hőszigetelő képességgel bírnak mint a hagyományos fehér hungarocell szigetelőanyagok. Paramétereikben hasonlítanak a sima, fehér polisztirol szigetelőanyaghoz, de ugyanabban a vastagságban mintegy 20%-kal jobb hőszigetelő képességgel bírnak. Főleg homlokzati szigeteléshez használják.
Kőzetgyapot szigetelés
A kőzetgyapot szigetelés drágább, de tartósabb megoldás mint a polisztirol. Szintén rögzítéssel helyezik az egyes felületekre. Elsősorban homlokzatra, lapostetőkre, magastetőkre, padlók és válaszfalak szigetelésére ajánlott. A kőzetgyapot remek hőszigetelő anyag, rendkívül tartós, akár az épület élettartamáig megőrzi a hatékonyságát.
A szigetelés előnyei:
- nem éghető, a tűz terjedését megakadályozza
- rugalmas, az alapfelület esetleges egyenetlenségeit könnyebben viseli
- kiváló hangszigetelő tulajdonságokkal bír
- nem zsugorodik
- tökéletesen páraáteresztő, így biztosítva az épület légzését
- víztaszító
A szigetelés hátrányai:
- drágább mint a polisztirol
- merev, alaktartó
- hasonlóan az üveggyapothoz belégzése veszélyes
- porzik és szúr
- a kőzetgyapot felrakásánál több ragasztót kell használnunk
Üveggyapot szigetelés
Az üveggyapot a világon a leggyakrabban használt szigetelőanyag típus. Kiváló hőszigetelési paraméterekkel rendelkezik, az ásványgyapotokra jellemző tulajdonságokkal. Az üveggyapot kedvezőbb áron közel azonos minőséget biztosít, mint a kőzetgyapot. A rugalmasság, a könnyen kezelhetőség és az ár mind az üveggyapot mellett szólnak.
Leggyakrabban tetőterek és padlásfödémek, oldalfalak, álmennyezetek szigetelésére használják. Tartós, élettartama hosszú. Gazdaságos hőszigetelő anyag, remek ár-érték aránnyal.
A szigetelés előnyei:
- jó hőszigetelő képességgel bír
- nem éghető
- könnyű vele dolgozni
- használata egyszerű, rugalmas, könnyen vágható
- kiváló páraáteresztő képességgel bír
- könnyű, nem terheli meg a szerkezetet
- olcsó
A szigetelés hátrányai:
- nem lépésálló
- a víztől óvni kell, ha átázik akkor veszít a hőszigetelő képességéből miután kiszáradt
- szúr
Fújható szigetelések
Legfőbb alkalmazási területeik a padlásfödémek, tetőterek, borított fafödémek, rések, zugok, könnyűszerkezetes házak oldalfalai, födémjei.
A fújható szigetelésekben rengeteg féle szigeteléssel találkozunk mint például
- üveggyapot
- kőzetgyapot
- polisztirol gyöngy
- cellulóz
- purhab
- kender
- farost stb….
A fújható szigetelések óriási előnye a hagyományos szigetelésekhez képest, hogy
- résmentes szigetelést nyújtanak
- nincs vágási hulladék, maradék
- gyors, akár 1 nap alatt elkészül a szigetelés
- tiszta
- nehezen elérhető helyekre tökéletesen alkalmazhatóak mint pl. tetőzugok
- bonyolult gépészettel ellátott padlásokat remekül szigetel, ahova hagyományos anyag nehezen vagy egyáltalán nem lenne bejuttatható
Hátrányai:
- önmagukban nem állnak meg, tartószerkezet kell hozzájuk
- homlokzati hőszigetelésre nem alkalmazhatóak, maximum szerelt, átszellőztetett homlokzatok esetén
Mire kell figyelni a ház hőszigetelés árak kapcsán?
Át kell nézni a teljes szerkezetet, a fóliák állapotát, a meglévő szigetelés állapotát (ha van), a megfelelő tetőszerkezeti rétegrendet, van-e fenn gépészet, klíma, vezetékek, csövek stb. Van-e álmennyezet, átépítés, bővítés, fontos hogy ne keletkezzen hőhíd.
Ha fújható szigetelés ügyében árajánlatot kérne, vegye fel velünk a kapcsolatot!