A szeglemezes tető, ha gondosan meg van tervezve, akkor költséghatékonyabb lesz, a kivitelezés során pedig jelentősen kevesebb hulladék keletkezik. De mégis mi pontosan ez, és miben más mint az ácsolt tető? Mik az előnyei és a mik a szeglemezes tető hátrányai? Cikkünk ezekre a kérdésekre ad választ.
Mi az a szeglemezes tető?
A szeglemezes eljárás lényege, hogy az előre megtervezett tetőszerkezetet szeglemezekkel fogják össze, a szeglemezeket nem lehet “bekalapálni”, présgéppel kell a rögzítést megoldani. Ez az eljárás már a 70-es években ismert volt, de akkoriban a magánházak építésénél hiánycikk volt a présgép, így csak az utóbbi évtizedekben terjedt el Magyarországon.
Miben különbözik a szeglemezes tető az ácsolt tetőtől?
A hagyományos ácsolt tető esetében minden munkafolyamat a helyszínen történik. Nagyon fontos, hogy a faanyagot kezeljük (gombásodás, tűzvédelem). Az ácsolt tetőszerkezetnél a faanyagot a helyszínre szállítják, majd a kivitelezők vágást, összeillesztést a tervek alapján elvégzik. Lassabb, időigényesebb egy hagyományos ácsolt tetőszerkezet kivitelezése, főleg abban az esetben, ha a födémet is meg kellett erősíteni előtte.
A szeglemezes tető esetében elsősorban a gyorsabb, megbízhatóbb kivitelezési lehetőséget szokták megemlíteni. A faanyagot acélból készített szeglemezekkel préseléses eljárással rögzítik a talpszelemenhez.
Mik a szeglemezes tető előnyei?
A szeglemezes tető előnyei:
- a kivitelezés jelentős részében megóvjuk az alapanyagot és a munkásokat is az időjárás viszontagságaitól,
- kevesebb faanyagot kell felhasználni hozzá,
- a helyszíni munka gyorsabban elvégezhető
Mik a szeglemezes tető hátrányai?
- alacsonyabb hajlásszögű tetők esetében mindenképp kelleni fog a szilárd födém, ami jelentősen megdobhatja a kivitelezés árát
- utólagosan nem építhető be a tetőtér, ha a tervezésnél erre nem gondoltunk
- mivel egyre népszerűbb, előre kell gondolkozni, ha nem akarunk hónapokig várni a gyártásra
Szeglemezes tetőt vagy ácsolt tetőt válasszunk?
Mind a két tetőtípust választhatjuk. A szeglemezes tető esetében nem kell betonfödémet építeni, illetve nem lesz szükség tetőfalakra. Amennyiben fontos, hogy a legpontosabban, anyagfelhasználás szempontjából hatékonyan haladjon a folyamat, akkor a szeglemezes tetőt érdemes választani.
Hogyan tervezik meg a szeglemezes tetőt?
A szeglemezes tető tervezéséhez többféle szoftver áll rendelkezésre (pl. a MITEK cég által fejlesztett Pamír, amit kifejezetten a szeglemezes tetők tervezésére hoztak létre). A tervezőprogram önmagában nem elég, kell hozzá egy profi statikus is. Egy ilyen programmal akár egy munkanap alatt el lehet végezni egy családi ház tetőszerkezetének megtervezését. Ezt természetesen megelőzi a helyszíni mérés (amit nem az ügyfélnek, hanem a tervezőnek kell elvégeznie!). Első fázisként az előtervezést végzik el, ide tartoznak a matematikai, statikai mérések, hogy a tető megfelelő teherbírású és tartós legyen. Ebből létrejön egy 3D-terv, amit az ügyfélnek jóvá kell hagynia. Ezután következik a gyártmánytervek elkészítése, a faanyag és az acél kötőelemek tervezése. Ezután részletes szerelési rajz készül, ami alapján szakszerűen lehet felépíteni a tetőszerkezetet.
Hogyan építik a szeglemezes tetőt?
A szerkezet legtöbb elemét előre legyártják, a gyártási folyamat során elvégzik a gombakezelést, tűzvédelmet, hogy a helyszínen már egy konkrét, életnagyságú rajz alapján rögzítsék egymáshoz az elemeket. Üzemi eljárás keretein belül egy sablont építenek, ennek segítségével rögzítik az elmeket (ennek az a hátránya, hogy túl nagyok, magasak lesznek a tartók, amiket nem biztos, hogy el lehet szállítani közúton). A helyszíni összeállításnál először szögbelövővel ideiglenesen rögzítik az elemeket, a csomópontok mind a két oldalára felhelyezik a szeglemezeket, majd a présgéppel összenyomják. Komoly előnye a hagyományos építési módhoz képest, hogy a gyárban lemért és legyártott elemekkel pontosabban lehet dolgozni, emellett pedig kifejezetten nagy fesztávolságot lehet vele áthidalni, akár 25-30 métert. A technikának köszöhetően kevesebb faanyagot kell felhasználni, vagyis óvjuk a környezetet és kevesebb pénzt adunk ki az alapanyagra.
Mekkora a teherbírása egy szeglemezes tetőnek?
A szeglemezes tető pontos teherbírását az előzetes tervezés során tudják meghatározni. Figyelembe kell venni az időjárási körülményeket (szél, eső, hó!), hogy az adott területnek megfelelő teherbírású tető készüljön.
Amennyiben a tetőteret be szeretnénk építeni, a födém teherbírását kell kiszámolni és kialakítani akár szeglemezes, akár hagyományos tetőszerkezet esetében.
Mennyibe kerül a szeglemezes tető?
A szeglemezes tetők kialakításának ára sok tényezőtől függ: mekkora teherbírásnak kell megfelelnie, milyen a tető dőlésszöge, mennyire bonyolult a kiszállítás, milyen gyorsan szeretnénk a munkát, milyen kivitelezővel dolgozunk? Épp ezért a mindenképp kérjünk be több árajánlatot, járjuk körül a témát alaposan, mielőtt megállapodnánk egy kivitelezővel.
Hogyan kell szigetelni a szeglemezes tetőt?
A szeglemezes tető esetében könnyűszerkezetes födémet és gipszkarton álmennyezetet alakíthatunk ki, amelynek szigetelésére a terhelhetőség miatt a legalkalmasabb a fújható szigetelés.
Lehet-e tetőteret is kialakítani szeglemezes tető esetén?
A szeglemezes tetőszerkezet nagy szabadságot ad a tervezésben, tetőtér is kialakítható. Az építési munkálatok előtt érdemes tisztázni, hogy milyen célra kívánjuk hasznosítani a tetőteret: rakodásra vagy lakhatási célra. Lakótér esetén kalkulálni kell a terheléssel és a magassággal, hogy élhető méretű helyiségeket lehessen létrehozni. A rakodótérnek nem kell ennyi mindennek megfelelnie, lehetnek szűkebbek a terek, bár a teherbírás itt is nagyon fontos.