Évek óta egyre tudatosabbá válunk ingatlan vásárlási döntéseinknél és a vásárlás során már nemcsak az alapterületre, elrendezésre, műszaki állapotra figyelünk hanem az ingatlan szigeteltségére, az esetleges hőszigetelési hibákra is.
Elszabadult energiaárak
Az energiaárak elszabadulásával egyre sürgetőbbé vált a szigetelési problémák megoldása.
Amíg az energiaárak nem kényszerítettek rá minket az ingatlanunk hőszigetelési problémáinak megoldására, addig sokan halogattuk a tető hőszigetelés döntést vagy csak barátkoztunk a gondolattal.
Azzal is szembesülnünk kellett, hogy a rezsiszámláinkon feltüntetett támogatás nélküli összegnél sokkal magasabb összeget kell a rezsire szánnunk.
2022 július – energia vészhelyzet
2022 augusztus 1-jétől a „rezsicsökkentés” szabályai megváltoznak. Az intézkedés nemcsak mindenekelőtt lakosságot érinti, hanem az önkormányzatokat és a mikrovállalkozásokat is, tulajdonképpen minden a villamosenergia és a földgáz használót.
Ugyanakkor kutatások szerint a teljes lakásállomány mintegy kétharmada korszerűtlen.
A költséghatékony megoldásra törekvők előre gondolkodtak és legalább a legfontosabb hőszigetelési problémákat, a tető illetve a homlokzatszigetelést rendbe rakták. Azok, akik ezt a döntést halogatták vagy sajnos pénzszűke miatt nem tudták az ingatlanukat rendbe hozni, most nincsenek könnyű helyzetben. A megállapított, támogatott kvóta felett villany esetében jelenleg a dupláját, gáz esetében a 7,5 –szeresét kell kifizetni, ami elviselhetetlen terhet ró a háztartásokra és az új költségek függvényében nyilván másként lehet értékelni akár a tető hőszigetelés akár a homlokzat hőszigetelés beruházás megtérülését.
Ráadásul a döntéshozók nem hagytak túl sok időt ezeknek a beruházásoknak a megvalósítására. Ami egyrészről kiváltott némi pánikot a lakosság körében, másrészről pedig nehéz helyzetbe hozta a lelkiismeretesen, alaposan és hosszú távon gondolkodó, hőszigeteléssel foglalkozó cégeket, vállalkozásokat. A hirtelen megnövekedett érdeklődést és igényt részben nehéz kezelni, mivel ilyen léptékben és gyorsaságban a cégek nem tudnak kapacitást növelni, részben a kialakult pánik következtében jelentős türelmetlenséggel és feszültséggel szembesültünk.
Ugyanakkor az évet jellemzi az egész Európában uralkodó szigetelőanyag hiány és az árak folyamatos növekedése is, ami szintén rányomja a piacra, a piac működésére a bélyegét.
Milyen tető hőszigetelés hibákkal szoktunk találkozni? Hogyan lennének kikerülhetőek?
A kétségbeesés szülte kapkodás következtében sok olyan ötlettel, elvárással is szembesültünk melyek műszaki és szakmai szempontból nem megfelelőek és hosszú távon nem szolgálják sem a megrendelő sem a kivitelező cég érdekeit.
Ezeket a tévhiteket szeretnénk most eloszlatni ebben a cikkben. Megmutatjuk, hogy milyen hőszigetelés hibák vannak, és kitérünk rá, hogy mit tehetünk ezekben a helyzetekben.
Hőszigetelés hibák: 1.Szigeteljünk! Mindegy mit, hogyan csak szigeteljünk!
Sokszor kapunk olyan megkeresést, hogy:
- csak itt még kicsit javítani kéne;
- oda még kicsit fújjunk be;
- itt nem kell, csak ott;
- a ferde részeket ne nézzük, csak a vízszintes födémet.
A melegnek mindegy hogy fenn megy el vagy oldalt. Mindig a teljes szerkezetet kell nézni és mindig a fűtött teret határoló szerkezetet szigeteljük. A toldozgatás – foldozgatás is lehet egy tudatos döntés, csak idővel elfelejtjük eredeti célunkat, és úgy marad. Pedig a részmegoldások hosszú távon nem szolgálják sem az épület sem a tulajdonosának céljait.
Mi mindig a teljes szerkezetet nézzük át, beleértve a fóliákat, a meglévő szigetelést, a teljes tetőszerkezeti rétegrendet. Részmegoldások következtében előfordulhatnak hőhidak, penészesedés, rosszabb esetben a tetőlécek, gerendák elrohadása.
Mi a megoldás?
Ha nincs pénzünk vagy időnk, akkor részmegoldásként pl. a padlásfödém szigetelést meg tudjuk vastagítani, hagyományos, tekercses üveggyapot leterítésével. Ami részben valamit javíthat. DE! Ne felejtsük el hogy hosszútávon a nem megfelelő szigetelés hőhidakhoz vezethet, ami komolyabb és költségesebb problémákat vethet fel mint ami az alap állapot volt. Másik megoldásként takarékoskodhatunk az energiával, illetve alacsonyabb hőmérsékletet is tarthatunk az ingatlanban.
Az elszabadult energiaárak ismeretében akár hitelt is megéri felvenni szigetelésre.
Hőszigetelés hibák: 2.Nem megfelelő szigetelőanyag használata
Sokszor különböző anyagokat kombinálnak, össze-vissza illetve nem megfelelő szigetelőanyagot használnak. Minden szigetelőanyagnak megvan a maga szerepe, de nem minden szigetelőanyag jó mindenhová.
Gyakran találkozunk azzal, hogy polisztirol szigetelőlapokra ráterítenek kőzetgyapotot pl. Különböző tulajdonságokkal anyagok, nem kompatibilisek egymással, másként fog rajtuk lecsapódni a pára, nedvesedés, vizesedés, hőhidak problémájával fogunk találkozni előbb- utóbb.
Gyakran találkozunk purhab szigeteléssel pl. ferde síkokban, szarufák között. A purhab egy rendkívül jó szigetelőanyag de fafödémre, faszerkezetre mi nem javasoljuk. Bármilyen javítást kell végrehajtani akár villanyvezeték vagy bármi miatt, nehezen javítható. Aki dolgozott már purhabbal, az tudja, hogy ha a kezünkre megy eltávolíthatatlan. Ha javítani kell akkor ugye eltávolíthatatlan, nedvesség és fény hatására pedig elporlik és mivel eltávolíthatatlan, ezért tulajdonképpen csak ács tudja javítani egy teljes cserével.
A legkomolyabb probléma, hogy a purhab alatt berohadnak a tetőlécek, mert nem engedi szellőzni. Ezt a problémát ugye pedig nem kell taglalni.
A lépésállóság egy ugyanilyen kérdés. Egyik magastető szigetelés sem járható, nem arra találták ki őket! A purhab szigetelés is csak időszakosan terhelhető, a pontszerű nyomást az sem bírja, tehát egy szekrény lába amit pl. a padláson tárolunk vagy egy nehezebb tükör oldala nem tesz jót neki. A purhab szigetelésen is csak pallók elhelyezésével tudunk járni és csak időszakosan, néha-néha. Ezt sajnos tudomásul kell venni, hogy a hőszigetelés nem járda. Jogos igény van ugyanakkor a tárolásra vagy szervízjáratok építésére, ezekről külön kell gondoskodni.
Mi a megoldás?
Kerüljük a különböző típusú szigetelőanyagok használatát! Ha kell, akkor az egyiket távolítsuk el és csak egymással kompatibilis szigetelőanyagokat használjunk.
Hőszigetelés hibák: 3.Nincs beépített tetőtér, csak vízszintes padlásfödém – de szigeteljük a ferde síkot is
Emögött általában az a logika húzódik, hogy azzal is biztos javítunk a szigetelésen. Biztos, de ugyanakkor nem túl hatékony. Ugye mindig a fűtött teret határoló szerkezetet szigeteljük. Tehát ilyen esetben a vízszintes padlásfödém szigetelésén érdemes javítani ha kell, a ferde sík (azaz a tető alatt húzódó ferde rész) szigetelésével csak a padlástér hőmérsékletét javítanánk, de a nagy légtér miatt azt sem túl nagy hatékonysággal. Szóval ha használaton kívüli padlásterünk van akkor a vízszintes födémet szigeteljük. Nyilván más a helyzet, ha esetleg pl. a padláson barkácsolunk vagy valami állandó jellegű tevékenységet végzünk, amihez fontos hogy ne legyen télen csonthideg vagy nyáron katlan. Ebben az esetben érdemes a padlás feletti ferde síkot is szigetelni.
Hőszigetelés hibák: 4.Borított fafödém esetében ráfújunk a tetejére, nem az üregbe
Borított fafödémmel régi építésű házaknál találkozunk. Ez egy olyan födém szerkezet amikor a padlás és a lenti lakótér mennyezete között van egy légrés. Az alsó részén, a mennyezeten belülről nád-stukatúr vakolat szokott lenni, a felső részén, a padláson sarat, agyagot vagy perlitbetont látunk. Ennek a hőszigetelő képessége azonban a legtöbb esetben gyenge. Ezt az üreget régen a rendelkezésre álló anyagokkal töltötték ki mint pl náddal, kukoricacsuhéjjal. Ebben az üregben sok esetben nincs semmi.
Ilyenkor magába az üregbe fújjuk a szigetelőanyagot, mégpedig azért, hogy hatékony legyen. Ha ráfújnánk a tetejére, akkor ennek az üregnek a felmelegedését és lehűlését is ellensúlyoznia kell a szigetelőanyagnak, azaz ugyanaz a vastagság nem lesz olyan hatékony mintha az üregbe fújnánk.
Hőszigetelés hibák: 5.Kevés a szigetelőanyag vastagsága
Sokszor jön a kérdés, hogy hát csak 5-6 cm-t fújjunk rá, az is jó lesz. Ilyenkor 2 lehetőség van.
A túlbiztosítás
Volt már olyan érdeklődőnk akit helyszíni műszaki szaktanácsadás során tájékoztattunk, hogy tökéletes a szigetelése, rá lehetne még fújni 5-10 cm-t de nem érezne belőle túl sokat, tökéletes a szigetelése, nem érdemes hozzányúlni.
A csak egy kicsit fújjunk rá és jó lesz az úgy
Megint az a helyzet, ami nem jó sem a megrendelőnek sem a kivitelező cégnek. Ő nem sokat érez a megtakarítás nem lesz jelentős, így ő sem lesz elégedett és pénzkidobásnak érzi a beruházást.
Sima padlásfödém esetén legalább 25-30 cm az ajánlott vastagság (ha van rajta meglévő szigetelőanyag ami jó állapotú, akkor esetleg lehet kevesebb), tetőtérnél a teljes szarufavastagság, de minimum 15 cm.
Hőszigetelés hibák: +1 Azt ígértük, hogy bontás nélkül!
Itt se bontsunk ott se bontsunk de csináljuk meg. Tipikus kérdés: kívül pala vagy zsindely, belül lambéria. Bontanunk kell?
Igen. Sajnos. Van olyan szerkezet, ami kívülről nem bontható vagy rizikós a megbontása. Ha cserép van kívülről, akkor tulajdonképpen bármi megcsinálható nagyobb bontás nélkül, cserépfeltolással. A cserepek között is vannak jelentős különbségek, van olyan típus, melynél 1 cserép megbontásához még le kell szedni 12-őt.
Szóval itt sem mindegy hogy milyen cserépről beszélünk. Zsindelyt és palát nem bontunk kívülről többek között azért mert nagy a beázás veszélye, és kárt nem csinálunk. A pala törik, pattan és sok esetben nem zár jól, továbbá nehezen visszarakható. A zsindely alatt sok esetben pala van, mert ugye ez tűnt valaha jó megoldásnak, hogy a palát ne kelljen leszedni, továbbá ugye a zsindely alatt általában OSB van, azoknak a megvágása szintén rizikós és nehézkes a visszajavítása. Belülről lambériát szintén nem bontunk a legtöbb esetben, mivel a megszáradt fa, azaz a lambéria) nem kiszámíthatóan viselkedik, előfordul, hogy reped, törik, szakad. És ha még kőzetgyapot is van a szerkezetben, az megnehezíti a dolgunkat. Szóval van olyan eset, amikor sajnos ácsot kell igénybe venni és nagyobb léptékű munkálatokra van szükség. Ács partnereink segítségünkre vannak az ilyen jellegű munkálatokban, de sajnos tudomásul kell venni, hogy mi sem vagyunk varázslók és valahogy nekünk is be kell juttatni a szigetelőanyagot a szerkezetbe.
A tetőszigetelés nemcsak egyszerűen egy jövünk és fújkálunk feladat. Bármilyen egyszerűnek is tűnik, ez is szakértelmet kíván mint minden feladat. Ahogy az ősi vicc hangzik:
Az elromlott kocsit senki nem tudja megjavítani, hiába viszi gazdája szervizből szervizbe. Végül egy szerelő vállalkozik, hogy majd ő…
Fölnyitja a motorház tetejét, kettőt rácsap kalapáccsal a motorra, s csodák csodája, a kocsi úgy megy, mint új korában.
-Köszönöm, mivel tartozom?
-Kétezer forint, uram.
-Mit? Ezért a két ütésért?
-A két ütés csak tíz forint, uram. A többit azért kapom, mert tudom, hová kell ütni.