A ferde tető az egyik legelterjedtebb tetőfedési módszer. A nyeregtető, a sátortető vagy a manzárdtető mind tartalmaz ferde tetősíkokat. A ferde tetőnek is megvannak a maga előnyei, hátrányai, egy azonban bizonyos: mindenképp érdemes szigetelni, amennyiben a tetőtér lakótérré van átalakítva.
Mi az a ferde tető?
Kis pontatlansággal azt mondhatjuk, hogy minden olyan tető, ami nem lapos vagy gömb, tartalmaz ferde tetősíkokat. De nézzük meg kicsit alaposabban: Alapvetően kétféle tetőtípust szoktak megkülönböztetni: a lapostetőt és a magas tetőt.
A ferde tetők a magas tetőkhöz tartoznak, de nézzünk egy definíciót a lapos és a magas tető közötti küölönbség megértéséhez:
“Egy magastető dőlésszöge minimum 10%, vagyis 5,71° (Magyarországon jellemzően 35-45°), formája és kialakítása sokféle lehet. Viszont bármilyen magastetőről is legyen szó, mindegyikre igaz, hogy két részből, egy héjalási rétegből (tetőfedés anyaga, víz- és hőszigetelés) és egy tartószerkezetből áll.”
Milyen esetben építenek ferde tetőt?
Magyarországon a legelterjedtebb a magas tetős (és így a ferde tetős) megoldás. Lapos tetőt régebben leginkább közintézmények esetében építettek, de az elmúlt néhány év során a modern építészeti irányzatoknak köszönhetően egyre több lapos tetős lakóház is épült. A ferde tető előnye, hogy (megfelelő kivitelezés esetén) lecsorog róla az esővíz, lecsúszik róla a hó, statikailag stabil szerkezet, ráadásul egy jól kialakított ferde tetőnél akár tetőtérbeépítést is lehet kialakítani. A ferde tető (ha jól van tájolva) megfelelő hely lesz a napelemek elhelyezésére is. Esztétikailag szépek, és általában a magyar településeken a HÉSZ-nek (helyi építési Szabályok) is megfelelnek.
Ferde tetők közé soroljuk a nyeregtetőt, sátortetőt, manzárdtetőt, félnyeregtetőt, kontytetőt, csonka kontytetőt és a toronytetőt is.
Melyek a ferde tető előnyei, hátrányai?
A tető legfontosabb funkciója, hogy megvédje a lakóteret az időjárás hatásaitól: vagyis a csapadéktól, hidegtől, széltől, napsütéstől, valamint az épület falszerkezetét, födémjét is óvja a nedvességtől, fagytól. A ferde tető ezeket a funkciókat kiválóan el tudja látni, a közép-európai időjárási viszonyoknak megfelelő döntés. A ferde tető hátránya (főleg egy magasabb kivitelezésnél), hogy a cserépcsere (pl. kimozdult a magasban egy cserép) komolyabb létrás mutatványt, alpintechnikát igényelhet, a kéményekhez kéménykibúvót, járdát kell építeni, ami további költség, valamint a ferde tetős épület tetőtéri beépítésénél szembesülni kell a ferde belső falak okozta nehézségekkel.
Hogyan szigeteljük a ferde tetőt?
Ha csak padlásunk lesz, akkor elég, ha a födémet szigeteljük, azonban ha belevágunk a tetőtér beépítésébe, a tetőt kell szigetelnünk. Azaz minden olyan részt ami a fűtött teret határolja.
A tetőtér hőszigetelése az épület energetikai szempontjából az egyik legkritikusabb terület, hiszen közel 30 % hőenergia illan el a tető irányában. A szigetelés megvéd minket a széltől, hidegtől, melegtől, vagyis komfortossá, élhetővé alakítjuk a tetőteret. Azonban van néhány hiba, kivitelezési hiányosság, amit érdemes elkerülni, amikor rászánjuk magunkat a tetőtér szigetelésére.
Ahhoz, hogy valóban komfortos legyen ez a lakrész, ki kell választanunk a megfelelő szigetelő anyagot. Dönthetünk fújható vagy hagyományos szigetelőanyag között, lássuk, milyen esetben melyiket kell választanunk!
A födémszigetelés esetében, amennyiben egyszerű betonfödémről van szó, elég, ha a hagyományos tekercses vagy táblás kiszerelésű üveg vagy kőzetgyapotot helyezzük le. Ezt akár házilag is kivitelezhetjük. Viszont ha a födémen sok a gépészeti szerelvény és cső, klímacsövek, elektromos vezetékek, zeg-zugos, cikk-cakkos a padlás, sok a nehezen elérhető rész, érdemes fújható szigetelésben gondolkozni.
A tetőtérben (ahogy fent is írtuk) további szobákat (pl. háló, hobbiszoba, akár fürdőszoba), alakíthatunk ki, ezzel növelhetjük a ház lakható helyiségeinek számát. És hogy melyik területeket kell szigetelnünk a nyeregtető esetében? A ferdetetőnél a szarufák feletti, a szarufák közötti és a szarufák alatti területet, a födém esetében pedig magát a padlásfödémet. A szarufák feletti szigetelést elsősorban az építkezéskor, vagy komolyabb, a cserepek cseréjével is járó tetőtéri felújításkor érdemes elvégezni. Ha utólagos hőszigetelést szeretnénk kivitelezni, akkor inkább a szarufák közötti és alatti hőszigetelésre érdemes gondolni.
Ferde síkoknál ne felejtkezzünk el az attika falak szigeteléséről is, ami akkor keletkezik ha a ferde falsíkot nem visszük le teljesen a vízszintes síkig hanem lecsapjuk. Ez főleg azért fontos mert tetőtérben elég gyakori az attika fal mellé tolt ágy, a hideg fal nagyon kellemetlen érzet és energiahatékonyság szempontjából sem megfelelő.
Milyen anyagot használjunk a ferde tető szigetelése során?
A ferde tető szigetelés során a legcélszerűbb ásványgyapotot használni (kőzetgyapotot vagy üveggyapotot), a résmentes, hulladékmentes szigeteléshez (ami egyben az egyik leggyorsabb opció is) pedig a legjobb megoldás a fújható ásványgyapot szigetelés.