A cserepeslemez hátrányai és előnyei egyaránt megfontolandó szempontok, amikor építkezünk, felújítunk. A cserepeslemez az egyik legelterjedtebb lakossági tetőfedő megoldás. Láthatunk cserepeslemezt családi házak, társasházak, garázsok melléképületek, szaletlik tetején, de sokan ezzel oldják meg a terasztetők és előtetők fedését. Sőt, mezőgazdasági épületek, gépszínek, magtárak, ipari csarnokok fedésére is alkalmas. Előnyei közé tartozik, hogy tartós, kicsi a súlya felhasználható mezőgazdasági épületek, gépszínek, magtárak, ipari csarnokok tetőfedésére is. Kis súlya és tartóssága miatt méltán népszerű az építőiparban.
Mi az a cserepeslemez?
A cserepeslemez a fém alapú tetőfedő anyagokhoz hasonlóan horganyzott acéllemezből készül. Az eljárás során az acéllemezt savba mártják, amely cinket tartalmaz, ezután elektromos feszültséget küldenek a lemezre, ennek hatására a cink rátapad az acélra és tartósan rajta is marad. Ezt az eljárást nevezik galvanizálásnak, ezután befestik a lemezt, ami egyrészt korrózióvédelemmel látja el az anyagot, másrészt esztétikailag is megadja a cserepeslemez végső formáját. A festék vastagsága gyártótól függően 25-45 mikron között szokott lenni.
A cserepeslemez vastagsága általában 0,4 – 0,45 vagy 0,5 milliméter. Minél vastagabb lemezzel dolgozunk, annál komolyabb lesz az anyag ellenállása, tartóssága.
Milyen előnyei vannak a cserepeslemeznek?
Az Alpok, Kárpátok hegyvonulataiban, ahol zordabb az időjárás, komoly fagyokkal és erősebb UV-sugárzással szemben kell ellenállónak lennie a tetőfedésnek, már évtizedek óta használják a fémcserepeket. Ennek a módszernek az egyik legfontosabb előnye, hogy gyorsan lehet vele dolgozni, haladni, könnyen szerelhető és ha a megfelelő kezelt lemezt, a megfelelő vastagságot választjuk, tartós, ellenálló és esztétikus tetőnk lesz évtizedekig. A cserepeslemez ellenáll az esőnek, szélviharnak, havazásnak; tűznek, penésznek és a rovaroknak.
Sőt, a cserepeslemez tűzálló és jó a hővisszaverő képessége. Vagyis a nyári időszakban, amikor tombol a hőség, hűvösebben tartja a tetőt, kevesebbet kell költeni az épület hűtésére.
Az előnyök közé szokták még sorolni a kedvező ár-érték arányú telepítést.
A cserepeslemez hátrányai: mik ezek? Mikor érdemes figyelni erre?
A telepítés előtt jöjjenek a cserepeslemez hátrányai. Lássuk, mit szoktak mondani ezzel kapcsolatban: a cserepeslemez zajos. No nem nyugalmi helyzetben, hanem egy komolyabb vihar, eső, jégeső esetén. A panaszosok szerint ilyenkor olyan hatása van a cserepeslemeznek, mintha az ember egy óriási üstdobban lakna. Erre a gyártók, cserepeslemez telepítők azt válaszolják, hogy ez csak a rossz kivitelezés, a szigetelés hiánya miatt alakulhat így. Vagyis ha jól szigeteljük a tetőnket, ugyanolyan nyugodtan alhatunk egy cserepeslemezes házban, mintha kerámia vagy betoncserép lenne a tetőnkön.
Milyen időjárási körülmények árthatnak a cserepeslemeznek?
Azt már írtuk fent, hogy a cserepeslemezek először a hegyvidéki területeken terjedtek el, mivel jobban ellenállnak a vad szeleknek, esőknek, hidegnek és még az UV-sugárzással szemben is felveszik a kesztyűt. Van azonban néhány időjárási körülmény, amit nem szeret az acéllemez. Ha folyamatosan magas a pára, vagy nagy a sótartalom a levegőben (pl. tengerpart mellett), ne telepítsünk cserepeslemezes tetőt. Magyarországon egyik időjárási körülmény sem jellemző, de ha a trópusokon építkezünk, pláne a tengerparton, nézzünk más tetőfedő anyag után.
Cserepeslemez árak: mennyibe kerül egy átlagos tetőre a cserepeslemez?
A cserepeslemez telepítésének és anyagköltségének ára sok mindentől függ. Vegyük először a munkadíjat. Ha már meglévő tetőszerkezetről van szó, meg kell vizsgálni a tető állapotát, a korábbi kivitelezés szakszerűségét. Ha rossz a szerkezet, elrohadt a lécezet, cserélni kell a gerendákat, jelentősen nagyobb költséggel kell számolni, mint egy alapvetően jó állapotú tető esetében.
Ha hiányzik a tetőszigetelés vagy rossz rétegrenddel, nem a megfelelő fóliával látták el a tetőt, újfent komolyabb pénzt kell költenünk a tetőfedésre. Amennyiben jó állapotú a tető és a szigetelés is rendben van, a cserepeslemez gond nélkül rátehető a meglévő gerendákra.
Az sem mindegy, hogy mennyire bonyolult a tetőszerkezet. Ha sok a sarok, kibúvó, tetőablak, magasabb lesz a költség. Az épület magasságától is függ az ár, alacsonyabb költségekkel kell számolnunk egy földszintes ház esetében, mintha egy három emeletes épületen végezzük el a tetőcserét.
Egy alacsonyabb kategóriás cserepeslemezzel a kerámia cseréphez képest akár féláron is kihozhatjuk a tetőfedést, ám számítsunk arra, hogy az így elkészült tető kevésbé lesz ellenálló. Melléképületek, garázsok fedésére viszont alkalmas az olcsóbb megoldás is.
Jelenleg a legolcsóbb cserepeslemez ár bruttó 2400 Ft/m2 áron beszerezhető. Ha ennél olcsóbb cserepeslemezt veszünk, az nagy valószínűséggel a legvékonyabb, 0,4 mm vastagságú acéllemezből készült, amit lakóházra nem javasolt, melléképületekre viszont felszerelhetjük. Ezeknek a lemezeknek az élettartama gyakran nem haladja meg az 5 évet.
Találunk 3000, 4500 és akár 7800 forintos áron kapható cserepeslemezeket is. Utóbbiak minősége, vastagsága, esztétikiai igénye és ára is vetekszik a minőségi kerámia- vagy betoncserepekével.
Az árak függenek a festék réteg vastagságától és minőségétől is. Minél vastagabb a festékréteg, annál drágább lesz a lemez.
Mire kell figyelni a cserepeslemez beépítésénél?
A cserepeslemez hátrányai közül néhány csak akkor mutatkozik meg, ha kókler módon helyezzük fel a tetőre. A legtöbb építőipari területhet hasonlóan ezt sem éri meg szakértelem nélkül felpakolni. Csak itt-ott kell rosszul illeszteni, rögzíteni a lemezeket és már be is ázik a tető, rozsdásodni kezd a lemez. Könnyen lehet, hogy több pénzt dobunk ki végül a javításra, újratelepítésre, mintha eredetileg egy jó szakember gárdával tettük volna fel a tetőt.
A cserepeslemez telepítésénél az sem mindegy, hogy mekkora a tető lejtése. Túl kicsi lejtésű tetőszerkezetnél nem javasolt ez a megoldás. A szakemberek a cserepeslemez fedést minimum 1:4 lejtésű tető esetében szokták ajánlani. Ennél alacsonyabb lejtésű tetők esetében csak akkor, ha nem lakóházról, hanem gazdasági épületről vagy garázsról van szó.