Az álmennyezet egy különleges konstrukció szigetelés szempontból. Az álmennyezet szigetelésnél különösen fontos, hogy a megfelelő szigetelést válasszuk, mert a nem megfelelő szigetelőanyag választás vagy helytelen kivitelezés komoly szerkezeti, tűzvédelmi gondokat is okozhat.
Mi is az az álmennyezet? Az álmennyezet: nem teherhordó, térelhatároló szerkezet, amelyet födémre vagy fedélszerkezetre rögzítenek.
Mikor lehet szükség álmennyezetre?
Álmennyezet alkalmazásának legfőbb okai általában
- a belmagasság csökkentés;
- a plafon egyenetlenségének elrejtése;
- gépészet, kábelcsatornák elrejtése;
- világítás, légfűtés, fűtőpanelek, klímaberendezések elrejtése.
Esztétikai okokból is dönthetünk álmennyezet mellett.
1.Belmagasság csökkentése
Felújítás vagy hozzáépítés során eltérő belmagasságok jöhetnek létre, amelyeket egy álmennyezettel való kiegyenlítéssel, kompenzálással oldanak meg, úgy hogy harmónikus és egységes látványt nyújtson a tér.
Sok esetben különleges formájú szigetek kialakításával belsőépítészeti megoldásként funkcionál illetve a szigetekbe beépíthető spotlámpákkal, rejtett világítással különleges hangulatot adhatunk egy térnek, hangsúlyozva azt. Egészen elképesztő világítástechnikai megoldások is kivitelezhetők gipszkarton álmennyezet használatával.
Remek belsőépítészeti megoldás, mikor úgy csökkentik a belmagasságot, hogy belátást engednek az álmennyezeti blokkok fölé, láttatva ezzel a födém izgalmas és érdekes látható szerkezetét.
A nagy belmagasság csökkentése mellett általában azért döntünk, hogy növeljük az energia-hatékonyságot, és a padlás felől nem megoldható a hőszigetelés.
2.Gépészet és a plafon egyenetlenségének elrejtése
Álmennyezet mellett tesszük le voksunkat akkor is ha a gépészeti, szellőző vagy klímacsöveket, világítást szeretnék elrejteni, illetve sok esetben a plafon egyenetlenségét is ezzel a módszerrel egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldani.
Régi épületszerkezetek, műemléki terek átépítése, korszerűsítése során szintén kézenfekvő megoldás az álmennyezet, amivel jól takarható a nehezen renoválható mennyezeti födém, illetve ide rejthetők az esztétikailag zavaró vagy oda nem illő korszerű gépészeti, szellőztető és egyéb technikai berendezések, füstérzékelők stb. De álmennyezet alkalmazása mellett dönthetünk akusztikai okok esetén is.
Mikor van szükség az álmennyezet szigetelésre?
1.Hővédelem
Ha túl nagy a belmagasság akkor érthető igény lehet, hogy csökkentsük a fűteni kívánt légteret, a hőt ne engedjük elillanni. Számos polgári lakás nagy belmagasságú tereit nehéz kifűteni, a magasság csökkentésével a rezsiszámla is alacsonyabb lesz.
Ha a belmagasság túl nagy és kihasználatlan akkor, a légtér csökkentésével jelentős fűtési-energia csökkenés jöhet létre változatlan hő-technológia esetén is.
Másik fontos szempont lehet a hővédelem mellett az akusztikai szempont illetve a tűzvédelem is.
2.Hangszigetelés
A hőszigetelés mellé hangszigetelés is társul, mely tovább tompítja a felettünk lakó zajait, hanghatásait. A helyiségben keletkező hang a térben a falakról, mennyezetről, padlóról és valamennyi térben álló tárgyról többszörösen visszaverődik, visszhangzik. Megfelelő hőszigeteléssel a „visszhang“ hatás is csökkenthető. Zenei célú helyiségek használatakor fontos lehet az utózengési idő, de pl. oktatási vagy lakás célú térben az az elvárás hogy a tér visszhangmentes és a beszéd nagyon jól érthető legyen. Az utózengési időt a falak és mennyezet hangelnyelő képessége jelentősen befolyásolja.
3.Tűzvédelem
A füstérzékelők, tűzoltó készülékek mint aktív tűzvédelmi eszközök összekapcsolása a passzív tűzvédelmet biztosító anyagokkal kulcsfontosságú az épületek magas fokú tűzvédelmének kialakításához. Az egyik passzív tűzvédelmet befolyásoló anyag maga a szigetelés.
Miért jó az álmennyezet szigetelés, milyen előnyökkel jár?
1.Előnyösebb fűtési-hűtési viszonyok
Álmennyezet szigeteléskor ugyanazzal a fűtési – hűtési energiával magasabb teljesítményt tudunk elérni, azaz ugyanolyan hőfokú fűtés esetén magasabb hőmérsékletet tudunk elérni, a meleg nem illan el, csökkentjük az adott helyiség hőveszteségét, nem enegedjük a meleget eltávozni, mivel a meleg egyébként is felfelé száll. Nyáron pedig a klímát kevesebbet kell használni. A jelentősebb hőmérséklet ingadozásokat is el tudjuk kerülni megfelelő álmennyezet szigeteléssel.
2.Akusztikai előnyök
Akusztikai szempontból kevésbé lesz visszhangos a tér, így hacsak nem koncertteremről van szó, kellemesebben fogjuk magunkat érezni, a szigetelés csillapítja és elnyeli a nem kívánt zajt, otthonosabbá, meghitté tehető a tér.
3.Tűzterheléssel kapcsolatos előnyök
Az álmennyezet szigeteléssel javítjuk a födémszerkezet tűzterheléssel szembeni ellenállását.
Milyen anyagokkal és módszerekkel zajlik az álmennyezet szigetelés?
Az álmennyezetborítások és azok szigetelésének kialakítása elsősorban a födém és az álmennyezet típusától és az adott igényektől függ. A födém típusa alapvetően meghatározza a rögzítés módját.
A különböző álmennyezet típusok meghatározzák a szigetelés módját is.
Monolit álmennyezeti megoldások
A monolit álmennyezeti megoldások zártak, nem bonthatóak, ezért főleg olyan helyeken alkalmazzák, ahol a mennyezet felett futó kábelek, vezetékek esetében nincs szükség sűrű ellenőrzésre, cserére. A szigetelés pontos, résmentes és szakszerű behelyezése, a megfelelő minőségű szigetelőanyag megválasztása itt elengedhetetlen, mivel utólag már csak bontással javítható bármi is.
Kazettás álmennyezetek
A kazettás álmennyezetek tartószerkezete a legtöbb esetben a borítást alkotó lapok (kazetták) által meghatározott méretű raszterban kialakított, egymásra merőleges bordákból álló hálós vázszerkezet.
A kazettás álmennyezetek egyforma méretű lapokból, kazettákból áll, , melyeket egy hálós tartószerkezetbe helyeznek, fűznek vagy pattintanak, általában bonthatóak. A bontható kazettás álmennyezet feletti térben vezetett épületgépészeti csövek, kábelek, egyéb vezetékek könnyen hozzáférhetők és ezeknek az álmennyezeteknek a szigetelése utólag is könnyen megoldható.
Sávos álmennyezetek
A sávos álmennyezeteket általában sportlétesítményekben, pályaudvarokon, aluljárókban és mélygarázsokban alkalmazzák. Így a funkciónak megfelelő rétegrendben kell a szigetelést kialakítani, ahol az esetlegesen speciális igényeknek is meg kell hogy feleljen a hőszigetelés.
Hungarocell szigetelés
Álmennyezet szigetelés esetén a hungarocell szigetelés nem ajánlott, nehéz a kivitelezése, pontos beszabása és mivel a hungarocell nem páraáteresztő anyag, így károsodhat a falszerkezet, esetleges nedvesség, pára lecsapódásakor és hamarosan a penész is megjelenhet.
Ásványgyapot szigetelések
Az álmennyezet szigetelés során sokkal célszerűbb valamilyen ásványgyapot szigetelőanyag használata.
Ezek közül is elsősorban az üveggyapot ajánlott.
Miért?
Az elején leszögeztük, hogy az álmennyezet nem teherhordó szerkezet. Azaz minél kisebb súlyt rakunk rá, annál jobb, annál kevésbé terheljük a szerkezetet. Az üveggyapot súlya sokkal kisebb, mint a kőzetgyapoté, pl. a fújható üveggyapot 20 cm vastagságban is csak 2,45 kg súlyt rak a szerkezetre négyzetméterenként.
Az üveggyapot remekül átereszti a párát, ami nagyon fontos, hiszen az alulról jövő pára komoly gondot okozhat, bejut a szigetelőanyagba és az veszít ezáltal a hőszigetelő képességéből. Az üveggyapot nem éghető, azaz A1-es tűzállóságú, így remekül hozzájárul a passzív tűzvédelemhez, az esetlegesen álmennyezetben elhelyezett spotlámpák, világítótestek zárlata esetén sem lehet nagyobb gond.
A mennyezet szigetelés rétegrendet illetően a párazáró fólia a szigetelő anyag alá kerül. A hőszigetelő réteg, közvetlenül az álmennyezeti rétegek, illetve panelek felett, azokra helyezve helyezkedik el.
Az álmennyezet felhelyezéséhez ki kell alakítanunk egy megfelelően szintezett rögzítő sort, amikhez hozzáerősíthetőek az alumínium lécek. Új épület esetén az álmennyezetet rögzíthetjük másképpen is, mégpedig nem az oldalfalon lévő sínekre, hanem a falakra. Irodaházakban gyakran találkozhatunk ezzel a kivitelezéssel, amit annak érdekében készítenek, hogy tűzvédelmi szempontból még inkább biztonságos legyen az épület. Ezek felfogják a párazáró fóliát és az üveggyapot szigetelést. Figyeljünk az egyforma vastagságra és a hézagok elkerülésére az illesztéseknél. Fújható üveggyapot használata esetén tökéletesen résmentes szigetelés érhető el.
Szakszerűen kivitelezett mennyezet szigeteléssel egy sokkal kellemesebb beltérrel leszünk gazdagabbak. Tehát a professzionálisan kivitelezett mennyezet szigetelésnek komoly szerep jut nemcsak a hőszigetelés hanem akusztikai és tűzvédelmi szempontok miatt is.