Skip to content

logo

Menü
  • Fújható szigetelés
    • Hőszigetelés
    • Üveggyapot
    • Kőzetgyapot
    • Purhab
    • Cellulóz
    • Letöltések
  • Padlás és födém szigetelés
    • Borított fafödém szigetelése
  • Tetőtér hőszigetelés
    • Könnyűszerkezetes ház szigetelése
  • Vélemények
  • Blog
  • Ajánlatkérés
    • Kapcsolat
    • Rólunk
    • Kivel dolgozz?
    • Fotók
    • Videók
    • Karrier

Kezdőlap » Fújható szigetelés blog » Útmutató a tűzvédelmi osztályok értelmezéséhez

Útmutató a tűzvédelmi osztályok értelmezéséhez

Publikálva: március 2, 2022augusztus 25, 2022 Szerző: Mitró András
tűzvédelmi osztályok

Tűzvédelmi osztályok: melyik építőanyag milyen tűzvédelmi osztályba tartozik? Mit jelent az A1 besorolás, vagy a d0? És milyen tűzvédelmi osztályba tartoznak a gyapotok? Ennek járunk most utána. 

Mik azok a tűzvédelmi osztályok? 

Kémián megtanultuk, hogy három feltétel szükséges a tűz keletkezéséhez: 

  • gyúlékony anyag
  • oxigén
  • gyújtóforrás

Természetesen minden tűzvédelmi szabályozás arra épül, hogy zárjuk ki a tűz keletkezési lehetőségeit, de a kockázatokat mégsem tudjuk  minden esetben elkerülni.  A levegő ott van minden épületben, nem lehet megakadályozni, hogy bejusson.

Ahhoz, hogy ne keletkezzen épülettűz, fontos, hogy nem éghető anyagokat kell használni az építkezés során. És ha belegondolunk, a nagy felületek esetén vagy a határoló felületeknél ez extrán lényeges szempont! 

Hogyan osztályozza az EuroClass az építőipari termékeket? 

Van egy egységes európai osztályozási rendszer, az EuroClass, ami azt vizsgálja, hogy az egyes építőipari termékek milyen módon viselkednek, amikor tűzzel találkoznak. A termék EuroClass  osztályozása, azaz tűzvédelmi besorolása három szempontból vizsgálja az építőipari termékeket. 

Az első szempont, hogy az adott anyag támogatja-e a tűz terjedését és ezt milyen módon teszi. A második szempont az égés sebessége (milyen gyorsan ég az építőanyag), a harmadik pedig, hogy az égés során egyidejűleg mennyi energiát termel. Ezeket a tűzvédelmi vizsgálatokat az MSZ-EN 13501-1 szabvány szerint végezték el.  

Osztályozás

Euro-osztályMik a jellemzői? / Hogyan idézi elő a tűz terjedését?A vizsgálat során meggyulladás az RCT (Room Corner Test) skálán / A termék viselkedéseA szigetelő termék típusa
A1Nem éghető (éghetetlen)Nem / Nem éghetőKőzetgyapot, üveggyapot, habüveg
A2Nem éghető (éghetetlen)Nem / Nem éghetőNagy sűrűségű ásványgyapot, nagy mennyiségű kötőanyaggal, ragasztott pl. PU vagy bevonattal
BNagyon korlátozott részvétel a tűzbenNemEgyes fenol habok (PF), cellulóz szigetelés
CKorlátozott, de látható részvétel a tűzbenIgen / Meggyulladás 10 perc elteltévelEgyes PI habok (PIR)
DLényeges részvétel a tűzbenIgen / Meggyulladás 2 perc után, de 10 perc eltelte előttA PU habok többsége (PIR)
ENagyon nagy részvétel a tűzbenIgen / Meggyulladás 10 perc eltelte előttHungarocell, PU (PIR) égésgátlók hozzáadásával
FNagyon nagy részvétel a tűzben vagy nincsenek adatokIgen / Rosszabb, mint E osztály vagy nincs besorolvaHungarocell az égésgátlók hozzáadása nélkü
A tűzvádelmi osztályok

Mit mérnek a tűzvédelmi kockázati osztályok? 

Van egy alapvető Euro-osztályzása a tűzvédelmi kockázatnak, ezt jelölik A1, A2, B, C, D, E, F betűkkel. Tűzvédelmi szempontból a legbiztonságosabb termékek az „A1” osztályba, utána „A2”a-be és „B”a-be tartoznak.

A „C”, „D”, „E” valamint „F” osztályba sorolt termékek elősegítik a tűz kialakulását, tesztelésük során jellemző az ugrásszerű hőmérséklet növekedés, és a hirtelen tűzterjedés.

A hőtermelés mennyisége és gyorsasága

Az első szempont, hogy mennyi hőenergiát termel az anyag az égés során és hogy milyen gyorsan zajlik a hőtermelés. 

A meggyulladás ideje

Ez a mutató azt méri, hogy a tűz keletkezését követően mennyi idő telik el, mire az adott anyag lángra kap. 

A lángok szétterjedése

Ez a szempont arról ad információt, hogy az adott építőanyag mennyire vesz részt az égés folyamatában, mennyire terjednek szét a lángok az anyagban, anyagon. 

Nem csak a tűzveszélyesség, hanem a füst mennyisége is fontos szempont, hiszen a tűzesetek ⅔-ánál a halált nem a tűz, hanem a füst okozza. Épp ezért az „A2” és „D” Euro-osztályok közötti tartományba sorolt építőipari termékek címkéjének jeleznie kell a füst kibocsátás mértékét.

Füstfejlesztő képesség

Vagyis van egy ún. füstfejlesztő képesség, amit szintén osztályoznak.  Ez az “s” osztályozás a tűzben a füst mennyiségét és kialakulásának sebességét mutatja. Ahogy fent is írtuk, csak az A2 és a D Euro-osztályok között található építőanyagok kapnak füstfejlesztési képességre besorolást, a legbiztonságosabb A1 és a legkevésbé biztonságos E és F osztályt nem érinti ez az osztályozás. Előbbinél azért, mert alig képez füstöt, utóbbiak esetében pedig nagyon sok füst alakul ki az égésük során. 

A füstfejlesztő képesség osztályai: s1, s2 és s3. Minél nagyobb a szám, annál több füst képződik az adott anyag égése alatt. 

OsztályMik a jellemzői?
s1Egyáltalán nem vagy minimális füstöt kibocsátó termékek
s2Közepesen sűrű füstöt kibocsátó termék
s3Nagy mennyiségű füstöt kibocsátó anyagok
Füstfejlesztő képesség osztályai

Van még egy fontos szempont, ez pedig az, hogy miként viselkedik az építőanyag az égés során. Ha az égés közben csepegő részecskékké alakul az anyag, akkor komolyabb sérüléseket okozhat a bőr felületén. Az elnevezés az angol “droplet” kifejezésből származik, ezért d betűvel jelölik az anyag égési csöpögésének jellemzőjét. Ez a besorolás sem érinti az A1 osztályba tartozó építőanyagokat, és ezt az osztályozási rendszert alapvetően csak Európában használják. 

Nézzük a táblázatot: a d0 osztályba azok az anyagok tartoznak, amelyek egyáltalán nem csöpögnek, a d1 osztályban nem égnek folyamatosan csepegve, a legveszélyesebbek az égési sérülések szempontjából a d2 osztályba tartozó anyagok.     

OsztályJellemzői
d0Nem csepeg
d1Nincs folytonos égve csepegés (az égő szőnyeg szikráihoz hasonlóan)
d2Sok égő csepp / részecske, amelyek a bőr égési sérüléseit vagy a tűz terjedését okozhatják

Mennyire biztonságosak a gyapot szigetelőanyagok?

A kőzetgyapot és az üveggyapot tűzvédelmi szempontból biztonságos. Mind a két gyapot a legmagasabb kategóriába (A1) tartozik, vagyis ezek a termékek nem tűzveszélyesek, mert nem éghetők, tűz hatására nem csepegnek és nem fejlesztenek füstöt, mérgező gázokat. (A cellulóz szigetelésekkel összehasonlítva sokkal jobb tulajdonságokkal bírnak, a cellulóz szigetelések általában B tűzvédelmi osztályba tartoznak és s2, azaz jelentős a füstfejlesztő képessége.)

A kőzetgyapot és az üveggyapot szigetelések tűzvédelmi szempontból nagyon fontosak, hiszen egy épülettűz esetében az idő és a nem éghető szigetelés hatalmas előnyt jelent. Ahhoz, hogy egy épületet tűzvédelmi szempontból biztosítsunk rengeteg eszköz létezik, ilyenek a tűzjelző- és tűzvédelmi rendszerek vagy a füstérzékelők. Viszont ahhoz, hogy az épület szerkezetét tűzbiztossá alakítsuk, akkor a kőzetgyapot szigetelés jelenti a megoldást, hiszen a kőzetgyapot olvadási hőmérséklete 1000 C fok. Alig van olyan épülettűz, ami elérné ezt a hőmérsékletet. Gondoljunk bele: a kőzetgyapot szigetelés képes arra, hogy megakadályozza a tűz továbbterjedését és megvédi az épületszerkezeteket, mivel szinte egyetlen épülettűz során sem keletkezik ilyen magas hőmérséklet.

Kategória: Szigetelés tudástár

Kérje ajánlatunkat most!

Ajánlatkérés
(A szigetelendő épület helye)



Hírlevél feliratkozás

Kérje ingyenes kiadványunkat!

Tetőszigetelési kisokos
Vélemények

20 évvel ezelőtt épített családi házunk födémszigetelésére kerestem megoldást. A régi már elöregedett, hiányos volt. Télen az emelet hűvös, nyáron meleg volt. A fújható hőszigetelési technológiát egy ismerősöm ajánlotta úgy, hogy az információkat, illetve a kivitelező cég, a KontaktBau elérhetőségeit megosztotta a facebookon.  A tetőterünk padlásbeépítéssel lett kialakítva, így itt sok ferde felület található. Ez az eljárás lehetővé tette, hogy jelentősebb bontás nélkül mindenhová be tudják juttatni a szigetelőanyagot. A technológia és az anyag kiválasztásánál elsődleges szempont a megfelelő hőtechnikai paraméterek voltak, illetve az, hogy az említett ferde síkok és a kutyaól ablakok függőleges síkjainak szigetelésére ez volt véleményem szerint a legmegfelelőbb, az hogy ez az anyag még tűzálló is csak „hab volt a tortán”. A szakmunkát végző céggel szembeni elvárásom az volt leginkább, hogy úgy szigeteljenek, mintha a saját házukon dolgoznának (gyors, lelkiismeretes, eredményes, kevés kosszal járó, stb.).  A KontaktBau teljes mértékben megfelelt az elvárásaimnak. A technológia véleményem szerint „tiszta”, gyors, precíz, jelentős kosszal nem jár. Mivel a házban élünk, ezért fontos volt nekem, hogy a munkálatok ne tartsanak hosszú ideig, szerencsére egy nap alatt a teljes projekt lezajlott. Remélem pár év alatt a bekerüléséi költség meg fog térülni. Egy biztos, már a szigetelési munkálatok végeztével melegebb volt a tetőtér. Szívesen ajánlom ezt a technológiát mindenkinek, aki szeretné, hogy „ a legkisebb zúg” is megfelelő szigetelést kapjon, és kimondottan azoknak, akik utólagosan szeretnék ferde síkokat, függőleges felületeket jelentős bontás nélkül szigetelni.

Palotai Gábor Zsolt, Budapest, XVI.kerület

Köszönetet mondanék azért a rendkívül hatékony és gyors kivitelezésű munkáért, ami 6 éven át súlyos problémát okozott nekem. A probléma a következő volt: A fűtés irreálisan magas volt, a hibát a rossz fűtésrendszernek tulajdonítottam. Ezért egy olyan megoldást kerestem, ami a födémen elhelyezett bonyolult gépészetet nem érinti, és a födém megbontása nélkül megoldja a szigetelést. Az interneten olvastam a technológiáról, amely nálam alkalmazható lehet. A kivitelező cégek közül a KontaktBau Kft.-re esett a választásom. A gyors és szakszerű felmérés után számomra elfogadható áron 2 nap alatt 675 m2 tető hőszigetelését kifogástalanul elvégezték. Az ezt követő időben 65% energia megtakarítást értem el. Sok sikert a KontaktBaunak, akik a hőszigetelést  a lehetetlen körülmények között is megoldják. Köszönöm Fodor Endre  

Fodor Endre-Club 19, Dunaharaszti ügyvezető igazgató

A kivitelezés hibátlanul, kosz és por nélkül megtörtént I. osztályú minőségben. Köszönöm.

Ruzsics Milán, ügyvezető igazgató

Házfelújítási munkákkal kapcsolatosan az interneten találtuk a Kontaktbau Szigeteléscentrum céget akik tetőterek, födémek korszerű szigetelésével foglalkoznak. Nálam a padlásteret, tetőt szigetelték a Cavity nevű anyaggal. A munkát jól, gyorsan, szakszerűen végezték, a megadott határidővel és szakmai hozzáértéssel. Nagyon meg vagyunk elégedve a munka elvégzésével és minőségével.

Rengh István, Budapest XVII. kerület

A megbeszélt időpontban, pontosan érkezett a csapat.  Minimális takarítási igény mellett időben végeztek. Minőségi kivitelezés. Végső megelégedettség. Időjárás függvényében  Köszönetem, minden az előre megbeszéltek szerint történt. Budapest, 14. kerület

Kovácsné Tóth Ilona
Ügyfélértékelések

Rólunk

A KontaktBau egy stabil, megbízható csapattal fújja a szigetelőanyagot, már több mint 10 éve. Húsz éves építőipari tapasztalatunk és az igényes munka iránti szeretetünk vezetett ide, a minőségi tetőszigetelés üzletágba.

Legolvasottabb bejegyzések

  • Fújható szigetelés ár – mikor, hogyan, miért, mennyiért
  • Könnyűszerkezetes ház hátrányai
  • Nyest a padláson?
  • Fehér hab avagy purhab szigetelés?
  • Könnyűszerkezetes ház szigetelése

Hasznos olvasnivalók

  • Tetőtér szigetelés
  • Padlás szigetelés
  • Fújható szigetelés
  • A1 tűzállóságú fújható üveggyapot szigetelés
Adatkezelési tájékoztató - ÁSZF - Impresszum
© 2023 · KontaktBau Szigeteléscentrum · Minden jog fenntartva!

A kontaktbau.hu weboldala sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. Adatkezelési tájékoztató megtekintése

Kontaktbau
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Adatvédelmi áttekintés

A kontaktbau.hu weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében.

Adatkezelési tájékoztató

Feltétlenül szükséges sütik

Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

Amennyiben ez a süti nem kerül engedélyezésre, akkor nem tudjuk elmenteni a kiválasztott beállításokat, ami azt eredményezi, hogy minden egyes látogatás alkalmával ismételten el kell végezni a sütik engedélyezésének műveletét.

Funkcionális sütik

Ez a webhely a következő sütiket használja anonim információk gyűjtésére, mint például a webhely látogatóinak száma és a legnépszerűbb oldalak.

  • Google Analytics
  • Facebook Remarketing
  • Linkedin Remarketing

A sütik engedélyezése lehetővé teszi, hogy javítsuk honlapunkat.

A feltétlenül szükséges sütiket mindenkor engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.