Üveggyapot egér ellen: bár a KontaktBau nem foglalkozik rágcsálóirtással, időről-időre felmerül a kérdés: vajon lehet-e védekezni szigetelőanyaggal a rágcsálók ellen, még hétköznapibb szintre fordítva: vajon tényleg alkalmas bármely szigetelőanyag az egerek, rágcsálók ellen?
- Üveggyapot egér ellen: tényleg hatékony védekezés?
- Bármelyik szigetelőanyag nyújt-e védelmet a rágcsálók ellen?
- Miért érdemes megóvni a szigetelést a rágcsálóktól?
- Üveggyapot egér ellen: milyen gondokat okozhatnak az egerek az ember életében?
- Üveggyapot egér ellen: milyen egyéb módszerrel lehet védekezni az egerek ellen?
Üveggyapot egér ellen: tényleg hatékony védekezés?
Az üveggyapot és az egér kapcsolatáról két tévhit terjed akadálytalanul. Az egyik, hogy az üveggyapot kiváló védekezés az egér ellen, hiszen “műanyagból” van, amit biztos nem fog megrágni az egér. A másik hiedelem azt vallja, hogy az egér kifejezetten szeret az üveggyapotba költözni. Nos, egyik állítás sem teljesen igaz. Az egér valóban rágcsáló, ami nem tartja táplálékai között az üveggyapotot, ám néha előfordul, hogy megrágja. Valójában az egér nem az üveggyapotba szeret beleköltözni, hanem a meleget keresi, befészkeli magát azokra a helyekre, ahol biztonságban és komfortosan érezheti magát. Az üveggyapot pedig épp ilyen anyag: alacsony a hőáteresztő képessége, vagyis jól szigetel.
Vagyis: ugyan az üveggyapotot nem eszik meg az egerek, viszont gond nélkül beleköltözhetnek, gondoskodnak az utódlásról és jellegzetes formájú, szagú ürülékkel töltik fel a réseket.
Bármelyik szigetelőanyag nyújt-e védelmet a rágcsálók ellen?
Sajnos, ahogy fent is írtuk, nem tudunk az egerek ellen védekezni szigetelőanyaggal, hiszen ezekben az anyagokban nincs rágcsálóirtó, riasztó, csupán a szigetelésről gondoskodhatunk. A hőszigetelőanyagok szigetelnek, nem pedig rágcsálóírtók, ahogy az a nevében is szerepel. Ez nemcsak az üveggyapotra, hanem a kőzetgyapotra, eps/xps lapokra és a cellulózra is igaz és a fújható formátummal kapcsolatban is ez a tapasztalat.
A fújható üveggyapotról érdemes azonban elmondani:
1. Anyaga szervetlen, nem táplálék az állatok számára. Gombák, rovarok, rágcsálók nem támadják meg.
2. Nem tartalmaz rágcsáló irtó vegyszereket, sem gombamentesítőt, sem égéskésleltetőt.
3. A magyar és a nemzetközi tapasztalat is azt támasztja alá, hogy jellemzően nem szeretik, mert nem tud bele fészket rakni. Ugyanakkor el kell mondanunk, hogy erre garanciát nem tudunk vállalni.
Miért érdemes megóvni a szigetelést a rágcsálóktól?
A szigetelést a legjobban úgy tudjuk megóvni a rágcsálóktól, ha nem teremtünk olyan környezetet, ami kedvez a rágcsálóknak illetve ha észleljük őket azonnal gondoskodunk a rágcsálóírtásról. Továbbá minden olyan rést, helyet ki kell tölteni a szigetelőanyaggal, ami akár az ember által nehezen elérhető és esetlegesen bejuthat a rágcsáló, akár nyest, akár egér. Gondoskodjunk arról is, hogy a ragalja megfelelően el legyen zárva, és a tető átszellőzést nem elzárva rovarráccsal vagy madárhálóval akadályozzuk meg a rágcsáló bejutását a kényelmes fészekként kínálkozó szigetelőanyag irányában.
Üveggyapot egér ellen: milyen gondokat okozhatnak az egerek az ember életében?
Az egerek sajnos nem csak a lakás esztétikai (és szag) élményébe piszkíthatnak bele, hanem különféle betegségek terjesztését is a nyakukba lehet varrni. A kórokozók terjedhetnek harapással, karmolással, nyálon, ürüléken és vizeleten keresztül (pl. az ételbe, italba ürítkezik az egér). Épp ezért ha egér helyzet alakul ki otthonunkban, minden élelmiszert érdemes alaposan átnézni, mielőtt fogyasztásra kerülne sor.
Milyen betegségeket okozhatnak az egerek?
- leptospirózist,
- fertőző agyhártyagyulladást (limfocitás choriomeningitis – LCMV)
- esetleg hantavírust,
- szalmonella-fertőzést,
- tularémiát,
- trichinellózist,
- pestist,
- vérzéses lázakat,
Sőt a veszettséget is sorolhatjuk még az egér által terjesztett betegségek közé. Ezek a betegségek nem feltétlenül tartoznak a súlyos lefolyású kórok közé, de egy agyhártyagyulladással már komoly gondjaink is lehetnek. Az egerek szőrére, ürülékére, hámsejtjeire allergiás tüneteket is produkálhat az ember szervezete.
Az egerek szétrághatják a vezetékeket, legyen az villany vagy riasztó, ezeknek az utólagos javítása horribilis összeg.
Milyen egyéb károkat okoznak az egerek és a nyestek a szigetelésben:
- széttúrják azt, nem lesz résmentes és egyöntetű a szigetelés;
- az ürülék és a húgy hatására a szigetelőanyag veszít a szigetelőképességéből és tulajdonképpen azt a funkcióját veszíti el, amiért megvásároltuk;
- a szigetelés felújítása jó állapotú, már meglévő szigetelőanyag esetében – ha esetleg régi és csak összeesett vagy nem került megfelelő vastagság, vagy csak javítani szeretnénk a meglévő szigetelés hatékonyságán – megfelelő, a meglévő szigetelőanyaggal kompatibilis fújható szigeteléssel egyszerű és gyors, csak rá kell fújni a többlet mennyiséget. Kivéve ha rágcsáló ürülékkel/húggyal szennyezett. Mert ebben az esetben el kell távolítani, tehát az egész szigetelést újra meg kell csinálni, ami jelentős költség az egyszerűbb szigetelés felújításhoz képest.
Üveggyapot egér ellen: milyen egyéb módszerrel lehet védekezni az egerek ellen?
Sajnos nincs tökéletes, bombabiztos védelem az egerek ellen, de van azért néhány tipp, amivel csökkenthetjük annak esélyét, hogy az egerek beköltözzenek otthonunkba, illetve küzdhetünk az egér ellen különböző eszközökkel.
Először is a padlás, tetőtér esetében fontos, hogy ne használjuk lomtárnak ezt a területet, így jóval kisebb eséllyel fog beköltözni az egér. (Ennek nehézsége, hogy sokan úgy szocializálódtak, a padlás arra való, hogy telepakoljuk holmival (régi bútorokkal, szőnyegekkel, kibontott építőanyaggal, autóalkatrészekkel(!). Egy lepucolt, tiszta padlás sokkal kevésbé vonzó az egerek számára, mint a minden földi jóval telepakolt tér.
Ha már az egér az otthonunkba van, három megoldás létezik. Az első, talán a legismertebb, az egércsapda, egérfogó. Ennek előnye, hogy olcsó, hátránya, hogy max. egy egeret lehet vele megfogni, mert a holttest elriasztja a többi egeret, ráadásul lesz ott egy tetem, ami akár fertőzéseket, betegségeket is okozhat.
Aztán ott van az egérméreg: ennek előnye, hogy elég hatékony, hátránya, hogy ott lesz egy egértetem, amit el kell takarítani, fertőzést okozhat és eltántorítja a további egereket a méreg fogyasztásától. Továbbá a valóban hatékony mérgek nem olcsók, egy részük engedélyköteles.
A harmadik irány az ultrahangos védekezés: ennek a módszernek az előnye, hogy elvileg távoltartja az egeret, nem öli meg, vagyis nem kell a kis holttesttel bíbelődni, hátránya, hogy nem túl olcsó és lehet, hogy az állatok megszokják a hangot.
Javaslatunk hogy minden esetben forduljunk rágcsálóírtóhoz.