Tetőfólia jelentése I Szükségessége I Fontossága I Tipikus hibák I Kiválasztás I Mire kell figyelni?
A tetőfólia a tetőszerkezeti rétegrend szerves része és a megfelelő tetőfólia használatával sok időt, bosszúságot és pénzt takaríthatunk meg. Ma megnézzük, hogy mikor és miért szükséges, és mire kell figyelni a tetőfólia felrakása során.
Mi pontosan a tetőfólia? Hogyan működik?
A tetőfólia használata mondhatni új dolog, 30-40 éve még nem használtak tetőfóliát. Kérdezhetnénk, hogy akkor most miért kell ez nekünk?
Mert megváltoztak az igények, az építési szokások, a tetővel szemben elvárt követelmények és elvárások, és megnőttek az igények a terek minél jobb és hatékonyabb kihasználására, lakhatóvá tételére. A tetőknek egyre komolyabb követelményrendszernek kell megfelelniük és olyan tetőket építtetünk, építünk amikre korábban nem volt példa, mint pl. alacsonyabb hajlásszögű tetők, bonyolultabb tetőszerkezetek, beépített és komoly hőszigetelést igénylő tetőterek.
A korszerű tetőszerkezetek tehát olyan komplex, együttműködő rendszert képeznek, amelyeknek legalább olyan fontos eleme a tetőfólia, mint maga a tetőfedő anyag. Az új igények megjelenésével lépést kellett tartani a műszaki megoldásoknak is.
Mikor szükséges tetőfólia felrakása?
Manapság már minden esetben. Korábban elég volt az esetlegesen bejutó csapadék, por vagy porhó eltávolítása, hiszen semmi olyat nem tartottak a padláson, amiben az kárt tudott volna tenni. A csapadék egy részét beszívta a vastag födém vagy az átszellőzés kiszárította idővel, a porhavat ellapátolták, az elkorhadt tetőléceket kicserélték. És ne felejtkezzünk el arról, hogy a tetőterek, padlásterek régen nem voltak beépítve, nem kellett megvédenünk olyan a nedvességre érzékeny anyagokat mint pl. hőszigetelő anyagok, gipszkarton, ami ma már szinte minden tetőtérben megtalálható. Manapság időből van a legkevesebb, nincs sem időnk, sem energiánk ilyen dolgokkal foglalkozni: ezért is jó, ha van tetőfólia.
Miért fontos a megfelelő tetőfólia felrakása?
Mert ha sérül a tető és beázik, akkor, a fólia képes bizonyos mértékig elvezetni a csapadékot, így a vízfelesleg nem a padláson fog kikötni. Ezzel időt nyerhetünk addig, amíg kiér egy szakember, vagy mi magunk orvosoljuk a problémát.
A tetőszerkezetben meglévő nedvesség hatására beázunk, amitől nemcsak a gipszkarton vagy bármilyen más belső burkolat sérül és megindul a penészesedés, hanem a szarufa és a lécek magukba szívják a nedvességet, amitől idő előtt elkorhadnak és tönkremennek. Egy-egy léc vagy szarufa cseréje pedig rengeteg plusz költséggel járhat – attól függően, hogy mekkora a kár mértéke.
A tetőszerkezetben megjelenő porhó szintén nem tesz jót a tetőszerkezetnek, megolvad a padláson ha nem távolítjuk el.
A fóliák használatával gondoskodunk a pára megfelelő áteresztéséről is, ami azért fontos mert ha a pára megreked és a páratartalom lecsapódik, az szintén komoly károkat tehet a tetőszerkezetben és/vagy a szigetelőanyagban. Pára pedig ugye mindig keletkezik a külső-belső hőmérséklet különbség, valamint az épület használata miatt.
Tetőfóliák használatával jelentősen megnövelhetjük a tetőszerkezet élettartamát, megóvjuk a káros UV-sugaraktól, a párától, illetve a nem kívánt nedvességtől.
Tetőfólia felrakása: mik a tipikus hibák, hogyan kerülhetőek el?
A megfelelő tetőfólia kiválasztása nagyon fontos, hiszen rossz választás esetén a javítás (csere) költsége a fólia árának sokszorosa lehet. Nem megfelelő tetőfólia alkalmazásával komoly kárt tehetünk nemcsak a fóliában hanem a szigetelőanyagban, sőt a tetőszerkezetben is, aminek komoly költségvonzata van. Fontos, hogy a fólia élettartama hosszú legyen, hiszen ne felejtkezzünk el arról, hogy a tetőfólia pont ugyanannyi ideig marad a tetőszerkezetben mint akár a szigetelés vagy a tetőhéjazat.
A tetőfólia ma már nem csupán egy vékony fólia. Hosszú idő telt el, amíg a jól ismert mezőgazdasági, illetve építési fóliától eljutottunk a többrétegű, páraáteresztő, UV-álló fóliák kifejlesztéséig és azok használata is beépült a gyakorlatba. Figyeljünk arra, hogy a forgalomban lévő tetőfóliák minősége és műszaki paraméterei között jelentős különbségek vannak, kérjük hozzáértő szakember segítségét.
Mire figyeljünk oda tetőfólia választásakor?
- Legyen vízzáró (általában W1, alacsonyabb követelmény esetén W2 fokozat)
- Megfelelő szilárdságú fóliát válasszunk a fellépő (pl: szél, építés közbeni teher, stb…) erőhatások hosszan tartó elviselése érdekében
- Figyeljünk a fólia hőállóságára! A tetőfedés alatt szélsőséges hőmérsékleti viszonyok vannak, télen akár lehet -20 fok is, nyáron a tető alatt akár 80-100 °C fok is lehet! Ezeket a hőmérséklet ingadozásokat a fóliának el kell viselnie és tartósan működnie kell a tetőszerkezetben.
- Páratechnikai paraméterekben is az adott feladathoz megfelelőnek kell lennie, figyeljünk a fólia sd értékeire!
- UV álló kell, hogy legyen a tetőfólia. Tetőfedés esetén minimum 3 hónap UV stabilitás szükséges, hiszen a fóliázás után adott esetben még hetekig-hónapokig tart a tetőfedés előtti egyéb munkák végzése.
Mik a tipikus hibák a tetőfólia felrakása során?
1.A tetőfólián próbálunk spórolni
A héjazat (cserép, zsindely, cserepeslemez vagy bármi más) látszik és jót, drágát és szépet választunk, a tetőfóliából pedig az olcsóbbat, kevésbé jót választjuk. A tetőfólia pontosan annyi ideig marad a szerkezetben, míg a tetőszerkezet többi része. Cseréje bonyolult és költséges. Ne ebben kössünk kompromisszumot, mert később komoly problémákat okozhat és az esetleges penész a komfortérzetünket is jelentősen ronthatja. Ha nem megfelelő tetőfóliát választunk a tetőtérbe, akkor a beépített fólia nem fogja megvédeni a szigetelőanyagot a külső és a belső nedvességtől. A nedves hőszigetelő anyagnak romlik a hőszigetelő képessége. Emellett még nedvesedhetnek, penészedhetnek a szarufák is.
2.Nem megfelelő fóliát választunk és nem megfelelő sorrendben kerül beépítésre
Beépített tetőtér esetén, egyszeresen átszellőztetett tető esetén belülre, a tetőtéri hőszigetelés belső oldalára mindig párazáró fóliát kell beépíteni. Kívülről pedig páraáteresztő fóliát kell alkalmazni. A párazáró fólia megakadályozza, hogy a belső térben keletkezett pára bejusson a hőszigetelésbe. Ha ezt nem akadályoznánk meg, akkor a szigetelés hidegebb, külső rétegeiben a pára kicsapódna. A kicsapódó nedvesség pedig tönkretenné a hőszigetelést. Ez a tetőszerkezet károsodásához (gombásodás, penészesedés) is vezethet. A kívülről felhelyezett páraáteresztő fólia pedig átengedi a párát, de a felülről jövő nedvességet nem.
3.Kétszeresen átszellőztetett rétegrendnél a belső és a külső oldalra is párazáró fólia kerül
Bár a párazáró fólia olcsóbb mint a páraáteresztő fólia, de kialakítása sokkal költségesebb és bonyolultabb.
4.Párazáró fóliát nem beépített padlásterekben alkalmazzunk a szigetelőanyag alá
Ennek a feladata, hogy elvezesse az esőt, páralecsapódást és a porhót és az ne juthasson be a lakótérbe.
5.A fólia páraáteresztő képességének ellenőrzését kihagyjuk
Fólia választáskor ellenőrizzük a kiválasztott fólia páraáteresztő képességét, az sd értéket. Minél kisebb ez az érték, annál jobb a fólia páraáteresztő képessége. Az sd érték 0,3 m-es érték alatt páraáteresztő, 100-as Sd érték alatt párafékező, efölött pedig párazáró tetőfóliáról beszélünk.
6.A fólia vízállóságának ellenőrzését kihagyjuk
Ellenőrizzük a fólia vízállóságát, a W1-es jelzésű tetőfóliák a leginkább vízállóak, valamint fontos kritérium, hogy 25 fokos hajlásszög alatt is lehet őket alkalmazni. A W2-es jelzéssel ellátott fóliák már csupán mérsékelten vízállóak, és nem is lehet őket 25 fokos hajlásszög alatt használni. A W3-as jelzésű fóliákat már abszolút nem is lehet tetőkre használni.
7.A fólia túl vékony
Erős egyszerűsítéssel élve, minél vastagabb a fólia, annál jobb. Ne válasszunk túl vékony tetőfóliát, hiszen könnyen elszakadhat, és sérül a szélzárósága és a tökéletes hőállósága. A párazáró fóliák súlya nagyjából 100-140 g/nm között van, míg a páraáteresztő fóliák súlya 100-170 g/nm között mozog.
8.Nem megfelelő hőtűrő képességű fóliát választunk
A tetőfóliák hőtűrő képessége fontos szempont, hogy mennyire képes elviselni a hideget, és a meleget. Hideg szempontjából kevésbé kell aggódnunk, hiszen ritkán van nagy hideg, pl. mínusz 20 fok alatti hőmérséklet Magyarországon. A lényeges kérdés, hogy melegebb hőmérséklet esetén milyen hőmérsékletet kell elviselnie a fóliának. Nyáron a tető alatti hőmérséklet akár lehet 60-80 fok is. Pl. cserepeslemez alá magasabb hőtűrő-képességű fólia kell, mint a zsindely alá. Az extrém melegek miatt érdemesebb minél magasabb hőfokot elviselő fóliát választani. Alapból a tetőfedő anyaghoz illő fóliát válasszunk minden esetben. Nem megfelelő választás esetén a tetőfólia néhány év alatt szétporlad.
9.Nem a megfelelő szakemberre bízzuk a munkát
A megfelelő szakember választás ebben is elengedhetetlen, hiszen a szakszerűtlen beépítés a leggondosabb fólia választást is tönkre teheti. Ha nincsenek átlapolások, vagy az átlapolásoknál nem ragasztja össze jól a szakember, akkor oda a tökéletes szélzárása a fóliának. Ezzel pedig máris csökken a hőszigetelő képessége is.
10.Nem hőtükrös fóliát választunk
Léteznek hőtükrös és nem hőtükrös tetőfóliák. Ha a pénztárcánk engedi, akkor legalább párazáró fóliának válasszunk hőtükrös párazáró fóliát. A hőtükrös párazáró tetőfólia megóvja a tetőkonstrukciót és a hőszigetelést a pára okozta károsodásoktól, jobb hőszigetelést biztosít, és a tetőfólia a hősugarak 92%-át visszaveri. A tetőfólia nyáron megvédi a tetőteret a túlzott felmelegedéstől, és mindazon tulajdonságokkal rendelkezik, amelyekkel a hagyományos fóliák bírnak.
11.Nem megfelelően helyezzük el a fóliát
Hőtükrös fólia alkalmazásakor a hőtükör kifelé, a cserép felé nézzen, hogy visszaverje a hőt.
Tetőfólia felrakása: mire kell figyelni bonyolult tetőformák esetén?
Nagyon leegyszerűsítve: minél alacsonyabb egy tető hajlásszöge, annál erősebb tetőfóliára van szükség és minél komplikáltabb egy tetőszerkezet, annál
nagyobb jelentősége van a tökéletes vízzárásnak.
A tetőáttöréseknél, (pl. tetőablak, szellőző, kémény, vápa stb.) különösen oda kell figyelni a hibamentes kivitelezésre, mert ezek vannak a legjobban kitéve a csapadéknak.
Például a vápáknál a tökéletes vízzárást mindkét oldalra kellő szélességben túlnyúló alátétfólia berakásával és a bádogolással kell biztosítani. A tetőáttöréseknél pedig ragasztással kell biztosítani a fólia tökéletes vízzárását.
Összegezve: mindenre érdemes tehát figyelni a tetőfólia kiválasztásakor?
A fólia kiválasztása során érdemes odafigyelni arra, hogy:
- mekkora a tető hajlásszöge;
- milyen a tető típusa, mennyire tagolt és bonyolult;
- vannak-e speciális időjárási körülmények, eltérnek-e az átlagostól a hőmérsékleti viszonyok (pl. vízpart, hegyvidék, stb.);
- illetve hogy milyen célra használjuk majd a tető/padlásteret, be kívánjuk-e építeni a tetőteret vagy nem;
- egyéb építésügyi előírásokat, követelmények figyelembe vétele ( pl. helyi építési előírások, műemléki védettség stb.)
A tetőfedésnél arra is figyeljünk oda, hogy minél kevesebb ideig legyen a fólia szabadon, védelem, héjazat nélkül, mivel a fólia nem bír ki egy jégesőt vagy egy nagyobb szelet.
A tetőfólia megfelelő kiválasztása összetett feladat, hiszen rengeteg, speciális szempontot figyelembe kell venni, akár teljes tetőcseréről, vagy utólagos tetőfóliázásról legyen szó.