Tetőcsere ideje I Tetőcsere előtt I Mennyire kell hozzányúlni a tetőhöz? I Árak I Támogatás I Időtartam I Megfelelő szakember I Garancia
- Milyen jelei vannak annak, hogy eljött a tetőcsere ideje?
- Mit kell tudni, mire kell figyelni a tetőcsere előtt?
- Mitől függ, hogy mennyire kell hozzányúlni a tetőhöz?
- Mennyibe kerül a tetőcsere? Mi a befolyásolja az árat?
- Lehet-e támogatást igényelni a tető cseréjére?
- Mennyi ideig tart egy tetőcsere?
- Miért fontos, hogy szakemberre bízzuk a munkát, milyen következményei lehetnek annak, ha nem megfelelő a tetőfedés?
- Mennyire hosszú távú befektetés egy tetőcsere?
A magyarországi lakásállomány jelentős része elöregedett. Pontos számok nincsenek, de valószínűsíthető, hogy a magyar ingatlanok átlagéletkora meghaladja az 50 évet. A lakóépületek közel 2/3-a energetikailag elavultnak számít, az energiafogyasztás 72-74%-át fűtésre fordítjuk, ami az európai átlaghoz képest igen magas. A hazai felújítási ráta az elmúlt években viszonylag magas volt, de ez elsősorban részleges felújításokat jelent. A tetőcsere egy nagy beruházást jelent, részletes és pontos előkészítést igényel.
Milyen jelei vannak annak, hogy eljött a tetőcsere ideje?
BEÁZÁS
A tetőcsere egyik legmarkánsabb jele, ha beázást észlelünk. Ha beázás történik, akkor azt minél előbb akár házilag is – a probléma tartósabb lerendezéséig – oldjuk meg valahogy. A víz nem tesz jót sem a tető szerkezetének, sem a tetőszigetelésnek. A tartós beázás károsítja a tető faszerkezetét, elindul a korhadás, ami azt is jelentheti hogy akár szarufákat vagy tartógerendákat kell cserélni.
ROSSZ SZIGETELÉS
Télen nagyon hideg van a fűtés ellenére, nyáron már az első melegebb napon hőség van a házban? Ez a nem megfelelő tetőszigetelés jele. Sokszor akkor derül fény arra, hogy rossz állapotban van a tetőszerkezet, amikor megnézetjük a tető szigetelését.
ROSSZ CSEREPEK
Ha felnézünk a tetőre, akkor töredezett, kopott esetlegesen hiányzó cserepeket látunk. Ha erősen mohás a tető, akkor is érdemes megnézetnünk minél előbb. A moha magába szívja a vizet és nemcsak a szerkezetnek nem tesz jót a folyamatos nedves állapot, hanem a szerkezetnek is nagyobb megterhelést jelent.
Mit kell tudni, mire kell figyelni a tetőcsere előtt?
Mielőtt tetőcserére szánjuk el magunkat létfontosságú egy megfelelő szakember találása, aki egy előzetes állapotfelmérést végez a házon. Az előzetes állapotfelmérés szükséges, hogy lássuk mekkora a baj, milyen léptékű feladatokat kell elvégezni a tetőn és csak ezután tudjuk meg a körülbelüli költséget.
Mi a fő elvárásunk?
Először is döntsük el, hogy a célunk a tetőcserével. Szeretnénk, ha olyan lenne, amivel energiát tudunk termelni vagy megtakarítani? Korszerűsíteni szeretnénk a tetőt? Szeretnénk beépíteni a tetőteret, ezért át kell gondolni a padlástér funkcióját, szigetelését? Esetleg komfortosabbá tegye a tetőtéri lakóteret? Fontos, hogy olyan tetőmegoldásra essen a választás, ami illeszkedik otthonunkhoz.
Válasszunk szakembert körültekintően
Egy tetőnek legalább annyi ideig kell kiszolgálnia minket mint a teljes épületnek. A tetőcsere komoly beruházás, nem mindegy ki az aki elvégzi. A szakember választás kulcsfontosságú feladat egy tetőcsere során, erre szánjunk időt!
Milyen szempontokat vegyünk figyelembe szakember választáskor?
Az építőiparban szakember hiány van évek óta. Óvakodj az olyan cégektől, akik 1-2 héten belül vállalnak munkát! Miért? Mert valószínűleg nincs munkájuk, és ennek a legtöbb esetben a szakmai hozzá nem értés az oka. Az ácsok hónapokra, sokszor akár 1 évre is előre be vannak táblázva munkákkal. Gondolkodjunk előre és inkább várjunk fél évet egy tető felújítással minthogy az első szembe jövő vállalkozó árajánlatát elfogadjuk.
1. szempont
Nézzünk körbe a gyártói weboldalakon, a tetőcserép gyártóknak vannak ajánlott tetőfedői. Őket a gyártók többnyire előre szűrik, nem ajánlanak akárkit.
2. szempont
Bátran kérjünk referenciákat a szakembertől. Weboldalon, Facebook oldalon és csoportokban nézzünk körül, milyen munkái vannak, kiket ajánlanak. Ellenőrizzük le mióta működik a cég, egyáltalán van-e cége vagy egyéni vállalkozóként dolgozik, mióta folytatja a tevékenységét. 2 hónapja alapított cégről van szó vagy már hosszú évek óta tevékenykedik. Olyan kivitelezőt válassz, aki fel tud mutatni több, hosszú évekre visszamenő minőségi garanciát.
3.szempont
Vállal-e garanciát a munkájára és ha igen, mennyit. Vizsgáljuk meg, mert lehet hogy hosszabb garanciát vállal mint a többi szakember, de a céget 1 éve alapította….
4.szempont
Betartja-e az általa vállalt határidőket, időpontokat, az állapotfelmérésre időben érkezik-e, mit sugall a külseje, mire és hogyan írja az állapotfelmérést, hogyan végzi el azt. Az egyik legárulkodóbb jel az, ha egy megbeszélt időpontra a szakember késve érkezik meg, és még elnézést sem kér érte. Előfordulhat, hogy esetleg csúszás alakul ki, de akkor legalább telefonáljon előtte, és jelezze, hogy késni fog. Megengedhetetlen, ha valaki késik és ezt nem is jelzi a megrendelő felé. Aki már az elején így viselkedik, attól később sem kell többet várni. Egy építkezésnél nagyon fontos a pontosság, hisz a legtöbb esetben az egyes szakiparok egymásra épülnek, ha az egyik késik, a másik is késni fog, és borul minden, mint egy kártyavár. Ne bízz munkát olyan szakemberre, aki láthatóan nem pontos.
5.szempont
Legyen elérhető vagy ha nem is veszi fel, de hívjon vissza. Fontos elvárás, hogy akár a munka elvégeztével is – ha kérdésed, gondod, bajod, kétséged támad – akkor azt el tudd tenni neki. Ha már az elején sem elérhető és nem hív vissza, akkor mit várunk a későbbiekben?
6.szempont
Leveszi-e a cipőjét ha belép a lakásba vagy legalább megkérdezi, hogy levegye-e vagy éppen neked kell rászólni, hogy vegye le. Vélhetően pont ennyire fog vigyázni akkor is, amikor dolgozik.
7.szempont
Az ismerős által elvégzett munka gyakran a legdrágább, óvatosan! Általánosságban igaz, hogy jobb, ha barát, rokon nem dolgozik neked, még akkor sem, ha olcsóbban megúszod a munkát, mert így nem várhatod el, hogy korrekt, normális munkát kapj (mivel sokkal olcsóbb), és ha garanciális igényed van azt is nagyon kellemetlen lesz érvényesítened. Sok esetben nem is szólunk ilyenkor ha problémánk van utólag, csak magunkban bosszankodunk
Állapotfelmérés szakember segítségével
Az alapos helyszíni felmérés valószínűleg pénzbe kerül. Erre ne sajnáljuk a pénzt. A szakember az idejét és a szakértelmét áldozza ránk, ezt kell megfizetnünk, amikor kijön felmérni egy tetőt. Nemcsak egy sajtfecnire ír látatlanban árajánlatot. Felméri a tető állapotát, megnézi a fóliákat, a tetőszerkezetet, kell-e cserélni pl. szarufát, ellenlécet, ha igen, milyen mértékben, észlel-e korhadást, gombásodást, milyen állapotban vannak a cserepek stb
- Bátran kérdezzünk! A teljes, részletekbe menő tájékoztatás nagyon fontos. Jó tudni az egyes munkafázisokat, az esetleges többféle megoldást, a folyamatokat. A szakszerű és alapos tájékoztatás a felmérés során tökéletesen elvárható.
- Figyeljük, hogy felmérés közben a szakember jegyzetel-e. Ha nem ír semmit, akkor erősen kétséges hogy hogyan fogja megírni az ajánlatot vagy hogyan fogja a szempontjaidat figyelembe venni. Rosszabb esetben nem érdekli mit mondasz, mert úgyis úgy fogja csinálni ahogy szokta vagy ahogy épp összejön aznap.
- A jó szakember feladata felhívni a figyelmünket arra is ha valamelyik elképzelésünk épp nem megfelelő vagy nem praktikus.
- Hallgassunk a szakemberre. Ha már kihívtuk, akkor bízzunk a szakértelmében. Ne próbáljuk meg ráerőltetni a saját elképzelésünket. Semmiképpen nem lesz jó vége. Ha jó szakember akkor a szakmailag nem megfelelő megoldást nem fogja elfogadni és nem vállalja el a munkát. Ha meg ránk hagyja, és az nem jó, akkor pedig hosszú távon problémát fog nekünk okozni. Ha fontos nekünk 1-1 szempont, akkor viszont tudassuk vele és várjunk tőle alternatív javaslatot a megoldásra. Jó szakember tudatni fogja a megrendelővel ha 1-1 elképzelése nem megfelelő vagy éppen csak másképpen valósítható meg. Ha pedig kétségünk merül fel a szakértelmével kapcsolatban, akkor engedjük el.
Írásos szerződés
Az írásos szerződés fontos. Mindig ragaszkodjunk ahhoz, hogy legyen szerződésünk. Rögzítsük a feltételeket és a garanciát. A szerződést és a számlát mindig őrizzük meg az esetleges garanciális problémák érvényesítéséhez. Megrendeléskor várjuk el a megfelelő tájékoztatást írásban is. Előre egyeztetett időpontban történjen a kivitelezés, mikor érkeznek, mennyi ideig tart a munkavégzés, kihez fordulhatok ha problémám van, mire kell figyelnem, mit várhatok.
Tudjuk milyen alapanyagok szükségesek
A jó szakember segít kiválasztani a megfelelő alapanyagot, figyelmeztet ha valahol spórolhatsz éppen, de akkor is, ha valamiből a drágábbat kell megvenni és azon nem szabad spórolni. Az a vállalkozó aki mindenből a legolcsóbbat ajánlja, mert jó lesz az, nem a mi emberünk.
- A tető képét legmarkánsabban nemcsak a tető cserepek milyensége határozza meg, hanem a tető hajlásszöge is. Felújításnál a tető hajlásszöge adott, a szerkezet maga sok esetben meghatározza a cserepek milyenségét.
- A legfontosabb szempontok közé sorolhatóak a cserepek műszaki tulajdonságai. Tájékozódjunk a választott cserép viharállóságáról, fagyállóságáról, szín- és méret tartósságáról és szigeteléséről.
- Ne felejtsük el, hogy a tető nem csak a cserepekből áll, hanem magába foglalja a tetőfóliát, ereszcsatornát, a különböző tartozékokat, mint pl. hófogó, idomcserepek, melyek tartóssá, biztonságossá teszik otthonunkat.
- Milyen szigetelés kerül a szerkezetbe? A tető hőszigetelésére vannak szakosodott cégek, javasoljuk az egyes munkafázisokra külön, erre specializálódott cégeket megbízni.
- Milyen fóliák kerülnek beépítésre. Bár nem látszik de ez is nagyon fontos szempont, ahhoz hogy a teljes tetőszerkezeti rétegrend működjön. Erre a kérdésre a tető hőszigetelésével foglalkozó cégek is tudnak információt adni.
- Megfelelő a tetőszerkezeti rétegrend? Átszellőztetésről gondoskodnak-e?
Súly
Nagyon nem mindegy, milyen anyag volt az új tetőfedő anyagod előtt. A szerkezet statikája meghatározza a tetőfedő anyag típusát. Ha például könnyű faanyag tetőd volt, akkor a tetőszerkezet nem fogja elbírni egy palatető súlyát. Felújításkor csak akkor tudunk cserepet használni, ha az eredeti tetőfedő anyag is cserép volt, mivel annak súlya jelentős. Ha más anyaggal volt fedve a tető, és mi cserepet szeretnénk, akkor a tetőszerkezetet is meg kell erősíteni.
A teljes tetőszerkezet átnézése
Ne kövesd el azt a hibát, hogy a tetőszerkezet hibáit nem javíttatod az új tető elkészítése előtt. A tetőszerkezeti rétegrend akkor működik ha a tető minden eleme megfelelőképpen kerül kiválasztásra és kivitelezésre. A szerkezet meghatározza a teljes tetőszerkezet működését, ha nem megfelelő a fólia, az pl. tönkreteheti a szigetelést, ha nem megfelelő a szigetelés akkor az energiaszámláink az egekbe szökhetnek stb.
Hulladék
Ha a régi tetőre ráépítünk, és nem távolítjuk el a régi tetőfedő anyagot, akkor az értelemszerűen kevesebb hulladékkal jár, bár nem minden esetben kifizetődő. A pala, ill az aszbesztcement pl. veszélyes hulladéknak számít, elszállítása igen költséges. A tető hőszigetelésénél a fújható szigetelések alkalmazása esetén nem keletkezik vágási hulladék.
Tetőablak
Gondoljuk át, hogy tetőtér beépítés esetén esetleg a cserével együtt új tetőablakot akarunk-e beépíteni.
Mitől függ, hogy mennyire kell hozzányúlni a tetőhöz?
Mikor szorul szerkezetileg is felújításra? Mitől függ ez? Erre a megfelelő szakember állapotfelmérés során tud nekünk választ adni.
- Ha tartósan volt beázás, akkor az valószínűleg az ácsolt tetőszerkezet részbeni cseréjét is jelenti. A faszerkezet korhadásának, károsodásának, esetleges gombásodásának mértéke meghatározza, hogy elegendő-e esetleg csak a rothadó keresztléceket (illetve a páraáteresztő fóliát) cserélni, vagy a szarufákat és tartógerendákat is cserélni kell.
- Ha kívülről elég hullámosnak tűnik a tető, akkor vélhetően szerkezetileg hozzá kell nyúlni a tetőhöz, nem elég a cserepek cseréje.
- Ha a szerkezet rendben van, csak a cserepek állapota nem megfelelő, akkor elég a cserép csere.
- A fóliák állapota létfontosságú a tetőszerkezeti rétegrendben. Ha nem megfelelő az állapotuk, az kihatással lehet a teljes tetőszerkezetre, a szigetelésre is.
- A szigetelés milyen állapotban van?
A tetőszerkezet statikai megvizsgálásában mindenképpen kérjük szakember segítségét.
Mennyibe kerül a tetőcsere? Mi a befolyásolja az árat?
Ez az állagromlás mértékétől és a szükséges javítási munkálatoktól függ.
A gyártói oldalakon találunk kalkulátorokat ahol megadhatjuk a tető méretét, formáját, hajlásszögét, és válogathatunk a cserépkínálatból. A tetőcsere árával kapcsolatban fel kell mérnünk az elvégzendő feladatokat.
A tetőfedő anyag megválasztása a ház elhelyezkedésétől és az ízléstől is függ.
Milyen tetőfedő anyagokból választhatunk? A leggyakoribbak a teljesség igénye nélkül:
- bitumenes zsindely
- fazsindely
- fém vagy alumínium tető
- palatető
- műpala
- agyag vagy kerámiacserép
- betoncserép
A tetőmagasság is befolyásolja az anyagválasztást, hiszen van, ahol meredekebb, van ahol alacsonyabb tetőhöz kell anyagot keresni.
Tetőfedő anyagot találunk 3000 Ft/m2 ártól egészen 60.000 Ft/m2 árig. Ha a szigetelést és a fóliákat is cserélni kell, akkor kb. 3000-10000 Ft/m2 árral számolhatunk, függ a szigetelés minőségétől, típusától, vastagságától, a fóliák teljes vagy részleges cseréjétől.
A tetőcsere árait befolyásoló költségtényezők a következők:
- a tető mérete és hajlásszöge
- a felhasznált tetőfedő anyagok
- a szerkezeti problémák
- lakhely
- a szigetelés állapota és minősége
- a helyi építési szabályzatok
- kémények, tetőablakok, szellőzőcsövek és egyéb járulékos munkák
Lehet-e támogatást igényelni a tető cseréjére?
Igen, jelenleg az otthonteremtési támogatás keretein belül tetőcserére is lehet igényelni támogatást, a Fundamentás megtakarítások is felhasználhatóak, illetve nagyon kedvező hitelkonstrukciók is elérhetőek.
Mennyi ideig tart egy tetőcsere?
A tető méretétől és/vagy összetettségétől, a tetőfedő anyagtól, az építési feladattól illetve a kivitelező csapat létszámától függően a kisebb, egyszerűbb tetőfedési munkák két hét alatt befejezhetők; a nagyobb, összetettebb munkák körülbelül 1-2 hónapig tartanak. A munkát befolyásolhatja az időjárás is.
Klasszikusan a tetőcserék ideje tavasztól őszig tartó időszakban zajlik.
Miért fontos, hogy szakemberre bízzuk a munkát, milyen következményei lehetnek annak, ha nem megfelelő a tetőfedés?
A szakszerű tetőszerkezet kialakítása nem olcsó, de nem érdemes spórolni rajta, hiszen a lakás legnagyobb energiavesztesége javarészt a tetőn keresztül érzékelhető. Az évek múlásával már egy kis víz beszivárgása is több százezres kárt okozhat. Így amiken most spórolunk, annak később nagyon komolyan megfizetjük az árát. Tetőnk megfelelő szigetelésével sokat tehetünk azért, hogy energiát takarítsunk meg, de ha nyári klímahasználaton és a téli fűtésszámlákon is szeretnénk csökkenteni, azt érdemes már a tetőépítés során megtenni. Mert egy szigetelőréteg vagy fólia utólagos behelyezése a tető bontása nélkül sok esetben nem, vagy csak nagyobb költséggel kivitelezhető.
A tetőépítés, felújítás során a legnehezebb feladatok egyike a megfelelő szakember megtalálása.
Mennyire hosszú távú befektetés egy tetőcsere?
Egy tetőcsere – akár teljes vagy részleges – mindenképpen hosszú távra szóló befektetés. A tetőfedő anyag gyártók többsége már akár 50 éves garanciát is vállal egyes termékeire. De az is gyakori – gyártótól függően – hogy teljes tetőrendszer vásárlása esetén, ajánlott szakkivitelező által készített tetőre életre szóló garanciát vállalnak.