A teljes körű lakásfelújítás során szinte mindent kicserélünk a falakon és az alapokon kívül. Vagyis beletartozhat a kőművesmunka, a burkolás, a tetőfedés, a szigetelés, az épületgépészeti munka, a villanyszerelés. Nem mindegy azonban, hogy milyen sorrendben, kikkel és milyen anyaggal végeztetjük vagy végezzük el ezt a munkafolyamatot.
- Mennyibe kerül egy lakás teljes körű felújítása?
- Teljes körű lakásfelújítás: mi tartozik bele?
- Mi a különbség a teljeskörű .lakásfelújítás és a generálkivitelezővel elvégeztetett felújítás között?
- Milyen támogatásokat vehetünk fel teljes körű lakásfelújítása esetén?
- Mennyit spórolhatunk egy jól kivitelezett felújítással a rezsin?
Mennyibe kerül egy lakás teljes körű felújítása?
Nehéz erre konkrét számmal, összeggel válaszolni, hiszen ez nagyban függ a lakás, ház méretétől, az elvégzendő munka mennyiségétől, a felhasznált anyagok minőségétől és attól, hogy magunk dolgozunk, munkásokkal végeztetjük-e el a munkát vagy rábízzuk egy generálkivitelezőre az egész folyamatot.
Teljes körű lakásfelújítás: mi tartozik bele?
Minden felújítást érdemes egy alapos tervezéssel előkészíteni. Ha csak “esztétikai” átalakításról van szó, akkor is gondoljuk végig a mélyebb rétegek és a gépészeti összetevők felújításának lehetőségét. Ha már egyszer hozzányúlunk a burkolathoz, nyílászárót cserélünk, nézzük meg, hogy milyen állapotban van pl. az elektromos rendszer, a vízvezeték-hálózat, szükséges-e épületgépészetileg is újítani, korszerűsíteni a lakást, van-e rendes szigetelés az épület homlokzatán, milyen állapotban van a tető, a födém, stb. Vagyis fontoljuk meg a teljes körű lakásfelújítás kivitelezését. Ha társasházat újítunk fel, egész más szabályok vonatkoznak az épületegészt érintő beavatkozásokra.
Tető
Kezdjük a tetején, ha a cserepek elöregedtek, a tetőlécek és a gerendázat is korhad, érdemes tetőcserében gondolkodni. Ha a tető ugyan jó állapotban van, ám hiányzik a szigetelés, akkor gondoskodjunk róla. Teljes tetőcserét érdemes végrehajtani, ha rossz állapotban van a tető, vagy ha tetőtérbeépítést tervezünk és a tetőnk formája nem megfelelő (sátortető). Egy teljes tetőcsere ára egy 100-120 négyzetméteres családi ház esetében 8-10 millió forint körül van. Persze sok minden függ a cserép minőségétől, a szigetelőanyagtól és attól, hogy milyen jellegű tetőt szeretnénk. Mindenképp szigeteljük a tetőt, ha tetőtér beépítésen is gondolkozunk! A tetőszigetelés legkényelmesebb, leghatékonyabb módszere a fújható szigetelés.
Padlásfödém szigetelése
A padlásfödém szigetelése régebben nem volt divat, még mindig találunk bőven olyan házakat Magyarországon, ahol a födémen keresztül elillan a hőenergia egy jelentős része. A padlásfödémet egyszerűbb, monolit betonfödém esetében akár mi magunk is szigetelhetjük, de egy komplexebb, fafödémnél vagy sokk cikk-cakkal, épületgépészeti vezetékkel rendelkező padlásnál már érdemes fújható szigetelésben gondolkozni. Kérjen tőlünk árajánlatot!
Nyílászárók
A nyílászárókat is érdemes 25 évente kicserélni. Ha már szuvasodik, korhad a régi fa ablak, ajtó, ezt a munkafolyamatot is szépen vegyük fel a kipipálandó munkák közé. A megfelelő szigeteléssel és a minőségi nyílászáró cserével ráadásul jelentősen meg fog nőni az épület energiahatékonysága is. A nyílászárók ára elég széles spektrumon mozog, mérettől, anyagtól, funkciótól függően nagy lehet az eltérés. Ami fontos: jól szigetelő ablakot (három rétegű üvegszerkezettel, minőségi proflillal) vásároljunk és szakszerűen építsük be, hogy a szigetelés valóban jól működjön.
Homlokzati szigetelés
Ha már a födémet szigeteljük és a nyílászárók is cserélődnek, ne hagyjuk csupaszon a szigeteletlen falakat sem, vagyis kerüljön eps/xps a homlokzatra, lábazatra, vályogház esetén pedig kőzetgyapottal szigeteljünk. Ennek a munkafolyamatnak megint az épület komfortérzetében és a rezsizszámlánkon fog megmutatkozni a valódi hatása.
Fűtéstechnika, épületgépészet
A fűtéstecnikáról oldalakat lehetne írni, az biztos, hogy egy lakásfelújításnál meg kell fontolni a fűtéskorszerűsítést is, nem érdemes spórolni az anyag minőségén és a szakmunkán. Ha padlófűtésünk van, érdemes elgondolkodni a hőszivattyús megoldásokon (ennek az anyagára jelentősen több, mint pl. a gázkazáné), a napelemes rendszereken és a kiegészítő fűtési megoldásokon. (pl. klímafűtés, fűtőpanel, stb.) Árak vonatkozásában itt is nagy a szórás, hőszivattyúból nem érdemes olcsó megoldással beérni, a rosszabb minőségű eszköz szervizelése és cseréje jó nagy többletköltséget jelent.
Festés, burkolás
A burkolás sokszor egy másik munkafolyamattal összefüggő felújítási munka. Persze az is előfordul, hogy a burkolat repedezett, töredezett, vagy egyszerűen nem tetszik és lecserélnénk. A burkolás árak átlagosan 7.000 – 10.000 Ft/nm között alakulnak. Ebből maga a munkadíj átlagosan 3.000 Ft/nm-től kezdődik.
Villamos rendszer
Egy családi ház villanyszerelése 450.000 – 900.000 Ft között mozog, mely átlagosan 6.000-12.000 Ft/nm, vagy 2.400 – 6.400 Ft/nm ha csak munkadíjról beszélünk.
Mi a különbség a teljeskörű .lakásfelújítás és a generálkivitelezővel elvégeztetett felújítás között?
A teljeskörű lakásfelújítás során akár mi magunk is elvégezhetjük a munkát, a generálkivitelezővel elvégeztetett munka csak annyit jelent, hogy nem egyesével bízzuk meg a különböző szakágak mestereit, hanem egy kézben futnak össze a szálak, vagyis a generálkivitelezőnél. Ettől még a részmunkafolyamatokról mindenképp egyeztessünk az adott terület szakemberével, hogy ne csak a tervek alapján, másodkézből értesüljön az elképzeléseinkről. Legyünk ott a kivitelezés kiemelt pillanataiban, hogy az esetleges kérdéseket meg tudjuk beszélni.
Milyen támogatásokat vehetünk fel teljes körű lakásfelújítása esetén?
2022. decemberében kifutott a lakásfelújításra utólagosan felvehető, maximum 3 milliós támogatás, jelenleg nincs ilyen jellegű állami támogatás. Viszont a Babaváró kölcsönt fel lehet venni akár lakásfelújítási céllal is és ott van még a Falusi CSOK, ami csak bizonyos településeken érhető el. Kifejezetten és célzottan lakásfelújításra sajnos nem áll rendelkezésre támogatás.
Mennyit spórolhatunk egy jól kivitelezett felújítással a rezsin?
A jól kivitelezett, teljes körű felújítással hosszútávon jelentősen csökkenthetjük az épület rezsijét. A fűtésköltségek akár feleződhetnek is (attól függően, hogy milyen energetikai állapotban volt korábban az épület), de az áramhasználat is jóval alacsonyabb lehet, ha pl. felszereltettünk egy hálózatba csatlakoztatott napelemes rendszert.