A társasház szigetelés az utólagos szigeteléshez hasonlóan nagyon fontos, jelentős energetikai beruházás, viszont van néhány buktató, amivel nem árt tisztában lenni.
Társasház szigetelés: mit kell tudni róla?
A társasház szigetelés engedélyeztetési folyamatához alapvetően ugyanazokkal a fogalmakkal kell tisztában lennünk, mint a társasház felújítás esetében. Vagyis nem szigetelhetjük kívülről a társasházat a többi lakóval való közösen meghozott döntés nélkül. Viszont mindenképp érdemes lépéseket tenni a szigetelés irányában, hiszen jelentősen csökkenhet az épület rezsiköltsége.
Milyen engedélyek kellenek a társasház szigeteléséhez?
A társasház szigetelésére vonatkoznak azok a szabályok, amelyek a társasház felújításra, Először is el kell olvasnunk a törvényt, aztán meg kell néznünk, hogy mit ír elő a saját társasházunk szervezeti-működési szabályzata. “A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény előírásai szerint a társasházban a tulajdonosok a közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költségét, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokat is (ezt nevezzük közös költségnek) tulajdoni hányaduk szerint kötelesek viselni, ha a szervezeti-működési szabályzat (SZMSZ) másképp nem rendelkezik.”
Vagyis a társasház minden lakójának tisztában kell lennie azzal, hogy milyen költségeket kell kifizetniük egy felújítás során. Nézzünk utána, hogy van-e egyáltalán SZMSZ-e a társasháznak (ez a tulajdoni lapból ki fog derülni). Ha nincs, pótolni kell a következő módon: A szervezeti-működési szabályzatot a tulajdonosok az alakuló közgyűlésen – de legkésőbb az azt követő hatvan napon belül megtartott közgyűlésen – az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű szavazattöbbségű szavazattal fogadják el.
Ezt a szabályzatot aztán be kell nyújtani a földhivatalhoz is. A szigetelésről az egyéb területekhez hasonlóan csak a közgyűlés dönthet. A szigetelés egy társasház életében komoly beruházás és van néhány buktató, amit okos tervezéssel el lehet kerülni. Az egyik ilyen buktató, ha a közösség túl sokáig vár egy olyan pályázatra, amivel majd meg kívánja oldani a szigetelésre szánt összegek kifizetését (vagy annak egy részét). Természetesen érdemes figyelemmel kísérni a pályázatokat, azonban ha megszületett a közös döntés a szigetelésről, és van rá költség, ne várjunk éveket, mert a fűtés/hűtés szezon előbb vagy utóbb beköszönt és rezsiköltség formájában elszippantja a félretett költségkeretet.
Probléma lehet az is, hogy megszületik a döntés, ám nem vesszük meg időben a szigetelőanyagot, az árak pedig közben felfelé kúsznak vagy az egekbe törnek. Itt is fontos, ha már alaposan körüljártuk a kérdést, meghoztuk a döntést, kössük le a szigetelőanyagot az adott áron.
A harmadik probléma a szakemberhiány szokott lenni. Ezt is gondos előre tervezéssel meg tudjuk előzni.
A negyedik probléma a forrás hiány. Sok társasház küszködik forrás hiánnyal. Ebben az esetben hitel után kell nézni, amit szintén a közgyűlés dönthet el.
Társasház szigetelés: milyen tűzvédelmi szabályoknak kell megfelelnie a szigetelőanyagnak?
A társasházak szigetelésének tűzvédelmi előírásoknak való megfelelésére vonatkozó követelmények országonként és helyszínenként eltérhetnek. Általánosságban azonban néhány fontos szempontot érdemes figyelembe venni:
Tűzgátló tulajdonságok: A használt szigetelőanyagnak tűzállónak vagy legalább tűzgátló tulajdonságokkal rendelkezőnek kell lennie. Ez azt jelenti, hogy a szigetelésnek képesnek kell lennie ellenállni a tűz terjedésének és nem szabad hozzájárulnia a tűz terjedéséhez.
Tűzvédelmi réteg: A szigetelési rendszernek tartalmaznia kell egy tűzvédelmi réteget, amely megakadályozza a tűz továbbterjedését. Ez lehet például egy tűzálló vakolat vagy tűzálló bevonat, amely védelmet nyújt a szigetelőanyag előtt.
Tűzvédelmi távolságok: Bizonyos esetekben a tűzvédelmi szabályozás előírhat bizonyos távolságot a szigetelés és a tűzforrások, például a nyílászárók között. Ez azért fontos, hogy megakadályozzák a tűz terjedését és megóvják a lakókat.
Tűzgátló szerkezetek: Az épület más részein is lehetnek tűzvédelmi előírások, amelyek befolyásolhatják a szigetelés tervezését és kivitelezését. Ilyenek lehetnek a tűzálló ajtók, a tűzálló falak vagy a tűzgátló burkolatok.
Fontos megemlíteni, hogy a tűzvédelmi előírások helyi hatósági rendeletekben vagy építési szabványokban találhatók meg. Ahhoz, hogy pontosan megtudja, milyen tűzvédelmi előírások vonatkoznak a társasház szigetelésére, érdemes konzultálni egy helyi építési szakértővel, vagy az építési hatósághoz fordulni, akik képesek lesznek pontos útmutatást adni a helyi szabályozásról.
Társasház szigetelés: mit kell tudni a födémszigetelésről, tetőszigetelésről?
A társasháznál legalább annyira fontos a födémszigetelés, vagy beépített tetőtér esetében a tetőszigetelés, mint egy családi háznál. Az épületben előállított hőenergia jelentős része előszeretettel távozik a födém irányában. Így hiába vannak jól szigetelő nyílászárók az épületben, hiába szigeteltük le a homlokzatot, a fűtési szezonban jó adag pénzt párolog el hőenergia formájában, hiszen a meleg levegő fölfelé száll, a nagy felületű, szigeteletlen födém pedig kiválóan alkalmas arra, hogy átengedje a meleget. Így az épület télen gyorsabban hűl le, nyáron pedig hamarabb felmelegszik. A szigeteletlen, beépített tetőtérnél rettentesebbet pedig nehéz elképzelni kánikula idején. A födém- és a tetőszigetelésnél is ideális, ha ásványgyapotot használunk. A tető vagy a komplexebb födémek esetében a legcélravezetőbb a fújható szigetelés, ami résmentesen, hulladékmentesen képes szigetelni a lakórészt.
Társasház szigetelés: milyen anyagokkal dolgozhatunk a homlokzati szigetelés során?
A társasházakat jellemzően hungarocellel tudjuk szigetelni. Akkor kerülünk bajba, ha nem tudjuk elérni a társasház lakóinál, hogy az egész házat szigeteljük, viszont szeretnénk a saját lakrészünket valamilyen módon szigetelni. Ekkor merül fel a belső szigetelés, ami nagy szakértelmet igényel és nem mindig koronázza siker.
Figyelnünk kell arra is hogy a társasház homlokzata nem tartozik-e műemlékvédelem hatálya alá, mert az jelentősen befolyásolja hogy mit, milyen rendszereket és hogyan alkalmazhatunk a felújítás során.
Társasház szigetelés: mit jelent a tűzvédelmi gát?
A tűzvédelmi gát olyan szerkezeti elem vagy anyag, amely képes megakadályozni vagy korlátozni a tűz terjedését az épületben vagy annak különböző részei között. Célja az emberek életének és a környező területek védelme, valamint az anyagi károk minimalizálása tűzeset esetén. A tűzvédelmi gátak a tűzterjedés különböző módjaitól védhetnek meg, beleértve a lángok terjedését, a hőterjedést és a füst terjedését is. Ezek a gátak lehetnek fizikai szerkezetek, építőanyagok vagy speciális tűzálló bevonatok.
Összességében: a társasház szigetelése komoly előkészítést igényel, de ez elsősorban a lakóközösséggel való egyeztetés miatt lehet hosszadalmas. A jelenlegi rezsiárak mellett viszont mindenképp érdemes feltérképezni a lehetőségeket és belevágni a szigetelési munkálatokba, mivel jelentősen csökkenthetjük a fűtésre kiadott költségeket, nyáron pedig jóval kevesebbet kell költeni az épület hűtésére. Sokan nem is tudják, hogy egy épület hűtésére közel háromszor annyi energiát kell elhasználni, mint a fűtésre. A jelenben és a jövőben zajló éghajlati változások miatt már komoly egészségi kockázata is lehet annak, ha az épületet nem tudjuk komfortos hőmérsékleten tartani a nyári hőhullámok időszakában. Viszont a klímaköltségek is az egekbe szökhetnek, amennyiben nincs rendesen szigetelve a ház és nincs megoldva a külső árnyékolás.