A szeglemezes tető szigetelése energetikai és komfort szempontból is rendkívül fontos. Nézzük meg, hogy mit érdemes tudni erről a tetőtípusról és a szigeteléséről.
Mi az a szeglemezes tető?
A tetőszerkezet az épület egyik legfontosabb alkotóeleme. De kezdjük azzal, hogy mi is az a szeglemezes tető? Szeglemezes tetőszerkezet esetében a faanyagot nem csavarokkal és ékekkel rögzítik, hanem kemény acélból készült elemekkel, ún. szeglemezekkel rögzítik a tető talpszelemenekhez.
A tetőszerkezet vázát alkotó szeglemezekkel rögzített rácsos tartók nem a helyszínen, hanem üzemben készülnek előre gyártással.
Mikor kezdték el használni a szeglemezes tetőszerkezeteket?
A szeglemezes tetőszerkezet technológiáját az 50-es években dolgozták az Amerikai Egyesült Államokban, Magyarországon is ismerték ezt a módszert, de csak az utóbbi évtizedekben terjedt el a lakóházak építésénél, mivel a tervezéshez , illetve a szeglemezek préseléséhez szükséges eszközök nem álltak a kivitelezők rendelkezésére.
Mikor ajánlott a szeglemezes tető?
A szeglemezes tető legnagyobb előnye, hogy az előre tervezett, legyártott anyagok egy részét akár a gyártóüzemben össze tudják illeszteni, így a helyszínen jóval rövidebb idő alatt el tudják végezni a kivitelezést, sem az anyag, sem az építést végző szakemberek nincsenek annyira kitéve az időjárási viszontagságoknak, a pontos tervezés miatt pedig jóval kisebb lesz a felesleges anyaghasználat (akár 30%-kal kevesebb faanyag kell hozzá a hagyományos ácsolt tetőhöz képest), és a hulladék is kevesebb lesz, így környezetbarátabb megoldás is egyben.
Lapos tetőnél, nagy fesztávolságú helyeknél is alkalmazható, illetve már meglévő házaknál is jól alkalmazható, a kisebb súly miatt kevésbé terheli az oldalfalakat.
Miért építenek szeglemezes tetőket?
MERT gyors
A tervezés után a szeglemezes tető kivitelezése és telepítése nagyon gyorsan megtörténik. Általában 1 napot vesz igénybe, hogy az üzemben összerakják, és nagyjából 2-3 nap a telepítése. Az ácsolt tetőnél több hét, mire elkészül, sokkal időigényesebb. Előregyártott, pontos technológia, nem kell szilárd födémet építeni.
MERT nagy teherbírásúak és óriási fesztávokat hidal át oszlopok nélkül
MERT a szeglemezes tető kedvező árú
Mivel kevesebb alapanyag kell hozzá és sok járulékos munkára nincs szükség, a szeglemezes tető ára jóval kedvezőbb az ácsolt tető áránál, és ugyanolyan biztonságos.
MERT később szabadabban variálhatóak a belső falak. Nem kellenek belső tartófalak.
Bővül a család, kell egy nagyobb gardrób vagy háztartási helyiség? A szeglemezes tető esetén nem kell aggódnunk a
tartófalak, főfalak miatt. Nincs szükség tartófalakra, a belső helyiségek szabadon változtathatók.
MERT nem kell vasbeton födém
A technológiának köszönhetően megspórolható a drága és időigényes betonfödém, a beton födémszerkezet árából a komplett szeglemezes tető ára kigazdálkodható.
MERT kevesebb faanyag kell
Sokkal kevesebb faanyag kell egy szeglemezes tetőhöz, mint egy ácsolthoz. Ezért alacsonyabb az ára, és környezetkímélőbb megoldás, mint az ácsolt tető. Alig keletkezik hulladék.
MERT a faanyag védelemmel ellátott
Gyártáskor a faanyagot kezelik faanyagvédelemmel (általában láng, gomba és kártevők ellen). Erről nem kell pluszban gondoskodnunk.
MERT a szeglemezes tető esetében még tetőtér is megvalósítható
Köszönhetően annak, hogy nagy távolságok hidalhatók át alátámasztás nélkül, szinte bármilyen építészeti elképzelés megvalósítható. A szeglemezes tetőszerkezet nagy szabadságot ad a tervezésben, tetőtér is kialakítható. Az építési munkálatok előtt érdemes tisztázni, hogy milyen célra kívánjuk hasznosítani a tetőteret: rakodásra vagy lakhatási célra. Lakótér esetén kalkulálni kell a terheléssel és a magassággal, hogy élhető méretű helyiségeket lehessen létrehozni. A rakodótérnek nem kell ennyi mindennek megfelelnie, lehetnek szűkebbek a terek, bár a teherbírás itt is nagyon fontos.
MERT a födém hőszigetelése gyorsan és biztonságosan megoldható fújható üveggyapottal
A fújható üveggyapot szigetelés technológiának köszönhetően minden résbe bejut a szigetelőanyag, nem terheli a szerkezetet, mivel csak 2,45 kg/20 cm vastagságban 1 m2-en. Könnyen, gyorsan és résmentesen bejuttatható az anyag a legkisebb résekbe is. Akár 1 nap alatt! A fújható üveggyapot A1-es tűzállóságú, azaz nem éghető.