A spórolási tippek 2023-ban különösen fontosak, hiszen az energiaárak elszálltak, folyamatosan nő az élelemiszerek ára, az üzemanyagé és sok más területen is megszenvedjük az áremelkedést.
Milyen spórolási tippek vannak? Melyikkel mennyit lehet spórolni?
A spórolási tippek egy része az építkezésre, tudatos energiahasználatra vonatkozik, egy része pedig a mindennapi élet során az eszközök, erőforrások és anyagiak ésszerű, hatékony, tudatos felhasználásáról.
Spórolási tippek építkezésnél
Vegyük előre az építkezést, energetikát, ha már egy szigeteléssel foglalkozó oldal vagyunk. Egyet már kapásból állíthatunk: a szigetelőanyag minőségén és vastagságán nem érdemes sprórolni, mivel a munkadíjat mindenképp ki kell csengetnünk, a szigetelés pedig minél vastagabb (persze ésszerű határokon belül), annál jobban szigetel. Vagyis ha mi spórolunk a födémszigetelés vagy a homlokzatszigetelés vastagságán, sajnon a fűtésszámlánkon fogjuk megérezni a rossz döntés következményeit.
Tetőszigetelés
Ha tetőtéri otthonunk van, vagy a házunk ki van bővítve tetőtérrel, akkor szigetelni kell a tetőt. A tetőszigeteléssel rengeteg hőenergiát spórolhatunk, ami megmutatkozik a rezsiszámlánkon is függetlenül attól, hogy milyen fűtőanyaggal dolgozunk. És mivel a tetőtérben nélkülözhetetlen a hűtéstechnika, (amiért nyaranta igen hálásak lehetünk), a megfelelő szigeteléssel jelentősen kevesebb villanyszámlát kell elutalnunk.
Födémszigetelés
Amennyiben családi házban élünk és nincs szigetelve a tető, akkor vessünk a födémre egy alapos pillantást, nézzük meg, hogy van-e rajta szigetelés. Ennek hiányában a hőenergia 35%-a illan el az épületből, hiszen a meleg levegő felfelé száll, a födém pedig az épületegészt nézve hatalmas felület. A tetőszigeteléshez hasonlóan itt is igaz, hogy a hőenergia mellett a hűtésre kifizetett költségek is kedvezőbbek lesznek, amint leszigeteltük a födémet. Ráadásul a födémszigetelést a homlokzat szigetelés árának töredékéből megoldhatjuk.
Homlokzatszigetelés
A homlokzatot is érdemes szigetelni, csak míg a tető- vagy a födémszigetelés során jellemzően ásványgyapotot használunk (hagyományos vagy fújható kiszerelésben), a homlokzat esetében költséghatékonyabb a hungarocell vagyis az eps szigetelőanyag alkalmazása. (Figyeljünk arra, hogy vályogházat ne eps-sel szigeteljünk, mert alapos, pontos kivitelezéssel jelentősen javíthatjuk az épület energetikai állapotát, vagyis csökkennek a költségeink, nő a komfortfokozat.)
Lábazatszigetelés
A lábazatot általában vékonyabb, lépésálló eps-lapokkal szokták szigetelni. A lábazat szigetelésével nem tudunk annyi hőenergiát megspórolni, mint a homlokzat vagy a födém szigetelésével, de ha már a homlokzathoz hozzányúltunk, esztétikailag és energetikailag is fontos, hogy befejezzük a munkát a lábazat szigetelésével.
Aljzatszigetelés
Az aljzatot akkor érdemes szigetelni, amikor a teljes épületet az alapoktól felhúzzuk. Az utólagos aljzatszigetelés (ha már burkolva volt a járófelület) rendkívül költséges, hiszen fel kell szedni a burkolatot, rosszabb esetben feltörni a betont, hogy elférjen a szigetelőanyag.
Hatékony fűtési rendszer kialakítása
A fűtési rendszerrel sokat spórolhatunk. Érdemes korszerű eszközöket beépíteni, pl. kondenzációs gázkazánt vagy hőszivattyút (utóbbihoz nem árt beköttetni a H-tarifát). A jelenlegi energiaárak miatt nem árt, ha több lábon áll a fűtésrendszerünk is. Pl. nem árt a gáz mellett valamilyen elektromos megoldással, esetleg fatüzelési lehetőséggel készülni arra, ha elszáll a gáz ára, vagy nem lesz elérhető.
Spórolási tippek felújításnál
A felújítással is spórolhatunk hosszútávon. Itt is elsősorban az energiahatékonyságra kell törekednünk.
Utólagos szigetelés
A tetőt, födémet és a homlokzatot érdemes utólag is szigetelni.
Nyílászárók cseréje
Ha már rossz állapotban vannak a nyílászárók, jól járunk azzal, ha korszerű, jól szigetelő ablakokra, ajtókra cseréljük. Ezzel is energetikailag hatékonyabban fog üzemelni az épületünk.
Spórolási tippek a háztartásban
Ha már kész a ház és nem kell a felújítással sem bajmolódni, a napi szintű spórolással is sokat foghatunk a költségeken.
Vezess nyilvántartást a költésekről, bevételekről
A kiadásos és bevételek nyilvántartása egy ősi és praktikus eszköz. És nagyon tanulságos, próbáljuk meg először egy hónapig vezetni akár egy excelbe, hogy mire mennyit költöttünk. Mindent írjunk fel, a bevásárlástól a rezsin és a tankoláson (vagy más, közlekedési költségen) keresztül az eseti vásárlásokig az össze-összes kiadást. Mennyit költöttünk kávéra vagy a büfében, amikor csak kiszaladtunk vásárolni valamit.
A kis nyilvántartásunk alapján kimatekozhatjuk, hogy mennyit és hol spórolhatunk, mennyit tudunk félretenni.
Tervezd meg előre a heti étkezést
Érdemes megtervezni előre az étkezéseket, főzni, sütni, amikor lehet. Ez két szempontból is hasznos: könnyebben kikerüljük az impulzusvásárlást az étkezési fronton és még egészséges kajákat is tudunk fogyasztani.
Írj bevásárló listát és tartsd magad hozzá
És ha már impluzus-vásárlás: ha boltba megyünk, ne vásároljunk össze-vissza, írjunk előre listát és csak azt vegyük meg, amire ténylegesen szükségünk van.
Ne rendeljünk meg mindent, ami a szemünk elé kerül
Az online rendelés és a házhozszállítás korszakában nehéz megállni, hogy ne rendeljünk meg olyan dolgokat, amik csak látszólag szükségesek. Legyünk ezen a területen is fegyelmezettek és csak akkor nyomjunk rá a rendelés gombra, ha valóban használni fogjuk a kosárba helyezett terméket.
Spórolási tippek a közlekedésnél
A közlekedés az egyik legenergiaigényesebb, költségesebb hétköznapi tevékenység. Főleg, ha mindenhová autóval járunk. Nézzük, milyen módszerekkel csökkenthetjük ezeket a kiadásokat.
Tudatos autóhasználat
Különösen igaz ez a jelenlegi benzin és gázolaj árakra. Érdemes jegyzetelni, hogy egy hónapban mennyi pénzt költünk tankolásra (esetleg az autó karbantartására). Ha csak hetente egyszer kell teletankolni az autónkat, könnyen havi 120 000 forintot fizetünk azért, hogy autóval jussunk el mindenhová. Ezt a számot tudjuk úgy csökkenteni, hogy tudatosabban kezdjük használni az autónkat. Mondjuk ha nem 1-2 naponta ugrunk be a boltba kocsival venni valamit, hanem hetente egyszer intézzük a nagy bevásárlást, már jelentősen kevesebbszer kell autóba pattanunk. És akkor még nem beszéltünk a parkolási költségekről.
Ahová lehet, menjünk gyalog, kerékpárral, tömegközlekedéssel, pikk-pakk vissza fog esni a benzinfogyasztásunk, ráadásul kevesebb szennyező anyagot juttatunk a légtérbe és még mozogtunk is. Szóval sok haszna van a tudatos autóhasználatnak.
Kerékpározás
A kerékpározás egy igen jó alternatíva, ha az autózást szeretnénk leváltani. A városi bringázásról persze megoszlanak a vélekedések, van, aki tart attól, hogy az autók között cikázzon és joggal hozza fel ellenérvként, hogy Magyarország nem igazán dúskál a kiépített kerékpárutakban. De aki egyszer rákap a városi biciklizésre vagy a vidéki bringázásra, amelett, hogy sokat spórol, jóval kevesebb károsanyagot termel a közlekedése során.
Tömegközlekedés
Amennyire lehet, használjuk a tömegközlekedést. Olcsóbb és környezettudatosabb megoldás, mint a konstans autóhasználat.
Spórolási tippek a szabadidő megszervezésében
Hajlamosak vagyunk a szabadidős tevékenységeket költésekben meghatározni. Pedig van olyan tevékenység, ami szinte ingyen van.
Kertészkedjünk, készítsünk konyhakertet
Ha van kertünk, végezzünk gyakran kertimunkát. Persze ennek is van költségvonzata, ha palántát, magot, virágföldet, trágyát vásárolunk, de hosszútávon megtermelhetjük a saját háztartásunk zöldség, gyümölcs igényének egy jelentős részét. Elég jó érzés a kertünkben termesztett hagymával főzni, retket, epret enni.
Séta, túra
Egy kiadós sétával vagy túrával egyszerre tudunk kikapcsolódni és fizikailag, mentálisan feltöltődni. És még pénzt sem költöttünk. Persze ha nagyobb távolságra kell utazni hozzá, annak már lesz költségvonzata, pláne, ha komolyabb túrafelszerelésbe invesztálunk.
Pénzügyi tudatosság
A legtöbb ember az iskolában nem tanul pénzügyi tudatosságot és felnőttként kell szembesülnie azzal, hogy mennyi hiányossága van ezen a téren. Pedig egy kis odafigyeléssel rengeteget spórolhatunk ezen a téren is.
Forduljunk pénzügyi szakértőhöz
Az ember sokszor nem is tudja, mennyi pénz szivárog el tőle egy rosszul optimalizált biztosítással, banki szolgáltatással. Nézessük át egy szakértővel a biztosítási, banki ügyeinket. Biztos találunk gazdaságosabb megoldást a pénzkezelésre, autó biztosításra, lakásbiztosításra.
Használjuk ki az állami jóváírásokat, kedvezményeket
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy milyen kedvezményekre, jóváírásokra jogosultak. Nézzünk utána, kérdezzük meg a könyvelőnket, vagy keressünk rá. Jól fog jönni akár pár ezer forintnyi jóváírás is.