Palatető felújítás: mikor, milyen esetben érdemes belevágni a palatető felújításába? Mik az előnyei a palatetőnek? Mire kell figyelni, ha palatetőt szigetelünk? Milyen anyagokkal álljunk neki a szigetelésnek? Mennyibe kerül a palatető felújítása? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat cikkünkben.
Palatető felújítás: mit kell tudni a palatetőről?
A palatető az egyik legismertebb hagyományos tetődedő anyag. A természetes réteges kőzetanyagból hasítással előállított pala – persze némileg átszabva – szép, nagyon tartós tetőfedő anyag. A csapadékvizet kiválóan elvezetik, és kis súlyuk mellett kellően rugalmas tetőhéjalások kialakítására alkalmasak, ezért nem is igényelnek különösen nagy teherbírású tetőszék szerkezeteket. Sőt, a palatető élettartama akár száz év is lehet. Azt azonban érdemes tudni, hogy a palatető kialakításához ezen a területen profi szakember szükséges, főleg akkor, ha nemcsak hatékony, de szép tetőt szeretnénk rakatni a palából. A négyzet, téglalap és rombusz alakú lapokból nem olyan könnyű lelkes amatőrként ideális és esztétikus fedésképet kialakítani. Műemlék jellegű épületek tetőfedéséhez szintén gyakran alkalmazzák.
A műpala elemek viszonylag hasonló hatásúak a természetes palalemezekhez, ám ezek rostcement műszálak és cementes keverékből sajtolt, vagy hengerelt környezetbarát tetőfedő anyagok. A régebben használt azbesztcement helyett ma már korszerű, környezetbarát szálerősítőket használnak a gyártásukhoz. A különféle elemeik sík, vagy egyéb formára alakítottak, némelyek anyagukban vagy külső felületükön színezettek, esetleg felületkezeltek, így nagyon esztétikus és változatos tetők, sőt homlokzati burkolatok kialakítására is alkalmasak. Az anyaguk formatartása kiváló, az időjárási hatásoknak is jól ellenállnak, és nem is igényelnek különösebben masszív tetőszéket. Viszonylag olcsó, kedvelt tetőfedő anyag, amely bő szín- és méretválasztékban szerezhetők be.
Milyen esetben van szükség a palatető felújítására?
Jégkár
A klímaváltozás egyik tünete, hogy egyre komolyabb jégesőkkel kell számolnunk, a palákat egy-egy jól megtermett jégdarab megrepesztheti, eltörheti, így ha palatetőnk van, a kiadósabb jégeső után mindenképp érdemes megvizsgálni a tetőt, nincs-e néhány pala eltörve, megrepedve.
Moha
A moha gyakori vendég a tetőkön, viszont hosszú távon sajnos nem tesz jót a palának és a tetőszerkezetnek, hiszen nedvességet gyűjt magába, ezáltal előidézi a korróziót.
Beázás
A beázás egy tipikus pala tető probléma, amit orvosolni kell, hiszen
Korrózió
És akkor lássunk még néhány jelet, amikor a palatető felújításra szorulhat: a palatető esetében (mint ahogy a legtöbb tetőnél) van néhány olyan tünet, amikor javításban, felújításban kell gondolkodni.
A meglazult, törött, elmozdult paladarabok könnyen beázáshoz vezethetnek. Érdemes évente ellenőrizni a tető állapotát, kicserélni a repedt, törött darabokat, pótolni a hiányzó palát.
Bár a palatetők akár száz évig is bírják, az elöregedés előbb-utóbb utoléri ezt az anyagot is. Elvékonyodik, elpendül a pala. Abban az esetben, ha a teljes tető egykorú és az elöregedés jelei már több helyen feltűnnek, komolyan el kell gondolkozni a cserén. Ekkor azzal is számolnunk kell, hogy sok palatető régen azbeszt tartalmú palából készült, ami veszélyes hulladék és ártalmatlanítási költséggel is számolnunk kell.
A födém vagy a padlás felől is érdemes olykor ellenőrzést tartani, ha látjuk, hogy valahol beázik a tető, szintén szükséges lesz a javítás vagy a csere.
És akkor lássunk még néhány jelet, amikor a palatető felújításra szorulhat:
- Télen magas fűtésszámla, annak ellenére hogy nem tart magas hőmérsékletet a lakásban;
- Rendesen fűt, mégis hamar kihűl a ház;
- A fűtés ellenére a tetőtéri szobák hamar lehűlnek és sokkal hidegebb van a tetőtérben mint az alsó szinten;
- Nyáron elviselhetetlen a meleg a tetőtérben vagy a házban, szinte lehetetlen a pihenés;
- Már az első melegek beköszöntével hőség van a házban;
- A légkondicionáló használata nagyon megemeli a villanyszámláját és amint lekapcsolja rövid időn belül már újra hőség van;
- Penészedést észlel a mennyezet és a fal találkozásánál;
- Állandó huzatérzet a házban;
- Nem érzi magát otthon komfortosan.
Mik a palatető felújítás lehetőségei?
A tetőszigetelést sürgősen végezzük el penész esetén, hiszen az szinte mindig biztosan hőhídra vezethető vissza, és a penész károsítja az egészségünket. Ha beázást, nedvesedést észlelünk, akkor szintén meg kell nézetni a tetőt és a szigetelést is, hátha a pala, a fóliák vagy a nem megfelelő tetőszerkezeti rétegrend miatt van, illetve hogy a beázás miatt mennyire sérült a szigetelőanyag. Ha magasak az energiaszámláink akkor szintén érdemes szakembert hívni, hiszen nemcsak a környezetet óvjuk, hanem a pénztárcánkat is és a szigetelés már másnaptól dolgozik.
Palatető felújítás: néhány pala cseréje
Amennyiben kisebb javításra van szükségünk, például jégkár miatt eltört, megrepedt néhány pala, elég lesz a palák cseréje.
Palatető felújítás: pala szigetelés
A gyakorlatban megtapasztalhatjuk, hogy sok esetben a palák nem zárnak megfelelően, ezért beázik a tető és általában palás házaknál nincs tetőfólia, ami különösen akkor jelent problémát, ha be van építve a tetőtér. A palatetőt nem bontjuk meg utólagos szigetelés során, vagyis a szigetelést a padlás felől tudjuk megvalósítani.
Palatető felújítás bitumenes zsindellyel
A palatető felújítása során gyakran ahhoz a módszerhez folyamodnak, hogy nem bontják meg, hanem bitumenes lemezzel, zsindellyel fedik be. Ennek a következő a menete:
- Letisztítják a palát gőzborotvával, a hajszálrepedt törött palákat kicserélik.
- A kezdő palasorra felcsavaroznak egy ereszszegélyt.
- A palatetőn lévő kúpcserepek eltávolítása.
- Szellőzők beépítése.
- Kéményszegélyek tetőkibúvók burkolása bitumenes lemezzel.
- A tetőhéjazatra rámelegítik, vulkanizálják a bitumenes lemezt.
- Gerincelemek leszedése, az élléc kibontása, a bitumenes lemezből két minta kivágása és rámelegítése, így a gerinc lezárása egy átfedő csík kerül.
Mire kell figyelni a palatető utólagos hőszigetelése során?
A minőségi tetőszigetelés alapelve: minimális hőveszteségre törekvés a szigetelésen belül, a csapadék kinn tartása és a tető alatti páralecsapódás elkerülése. A páralecsapódás ellen megfelelő vastagságú szigetelőanyagot, légmentes párazáró rendszert alkalmaznak (a tető belső felületén), valamint páraáteresztő, víz- és szélzáró fóliát (a tető külső részén). A tetőburkolat alatti szellőzőrés biztosítja a levegő „elszívását” a lecsapódott vízpárával együtt az eresztől a tető csúcsáig.
A megfelelő lépések tetőszigetelés esetén:
- Gondoljuk végig, hogy milyen problémákkal küzdünk, mit szeretnénk elérni a tetőszigeteléssel.
- Keressünk egy megfelelő szakembert és konzultáljunk vele a lehetséges megoldásokról, többféle variáció feltérképezésével.
- Kérjünk tőle többféle költségtervezetet, megoldási javaslatot és alternatívát.
- Mérlegeljük az egyes alternatívák előnyeit-hátrányait.
- Időzítés: figyeljünk arra, hogy egy jó szakember akár több hónapra is be van előre táblázva, tehát ne hagyjuk az utolsó pillanatra a döntést.
Milyen szigetelőanyaggal lehet elvégezni a palatető utólagos szigetelését?
A palatető utólagos szigetelését a legegyszerűbben fújható üveggyapot szigeteléssel végezhetjük el. Ennek előnye, hogy akár bontás nélkül is megvalósítható a szigetelés, környezetbarát anyaggal dolgozunk, gyorsan és hatékonyan elvégezhető a szigetelési munka, nem keletkezik hulladék és résmentesen, minden apró részre kiterjedően le tudjuk szigetelni a palatetőt.
Palatető felújítás bontás nélkül: erre mikor van lehetőség?
Ha a tetőszék, tetőszerkezet, a gerendák, lécek jó állapotban vannak, akkor nem kell az egész tetőt bontani, csak részegységeit cserélni. A tető szigetelését is el lehet végezni komolyabb bontási munkálatok elkerülésével akkor, ha a padlás felől könnyen megközelíthető a tető és jó állapotban van a tetőszerkezet. Ha korábban volt szigetelés, minden esetben érdemes ellenőrizni, hogy a megfelelő rétegrenddel dolgoztak-e a szigetelésnél és arra is figyeljünk, hogy milyen állapotban van a szigetelőanyag (nem esett-e össze, nem rongálódott, nedvesedett stb.)
Mennyibe kerül a palatető felújítás?
A palatető felújításának ára attól függ, hogy milyen szinten kell hozzányúlni a tetőhöz. Más lesz az ár, ha csak néhány palát kell lecserélni és megint más anyagköltséggel, munkadíjjal kell számolni, amennyiben a tetőszerkezet is bontásra, felújításra kerül. A szigetelés kivitelezését érdemes szakemberre bízni, mivel a megfelelő rétegrend kialakítása, betartása, valamint a szigetelőanyag elhelyezése nagyban hat a tetőszerkezet élettartamára. Vagyis ha rosszul csináljuk meg a szigetelést, rossz a rétegrend, bevizesedhet a szigetelőanyag, nedvesedni, penészedni kezdenek a lécek, a gerenda. Érdemes több árajánlatot kérni, hogy tisztuljon a kép.
Akkor éri meg a palatető felújításba belevágni, ha a tetőcsere vagy a javítási munkálatok egyben energetikai befektetésként is funkcionálnak, vagyis mindenképp gondoljunk a szigetelésre, a szigetelés javítására, hiszen a jelenlegi rezsiárak mellett mind az épület fűtése, mind a hűtése komoly anyagi megterhelést jelent a családi kasszában. Ráadásul az elmúlt évek éghajlati változásai következtében kialakuló hőhullámok még nagyobb kihívások elé állították azokat, akik hűteni szeretnék a házukat a nyári hőségben. Azonban egy jól kivitelezett felújítással és tetőszigeteléssel jelentősen csökkenthetjük az épület fűtésére, hűtésére költött összeget.