Padlás szigetelés házilag: ha van egy nagyjából egyenletes, sima betonfödémünk, a padláson nem futnak gépészeti vezetékek, nincsenek cikk-cakkok, beugrók, akkor a hagyományos kiszerelésű (táblás, vagy tekercses) ásványgyapotokkal (ide tartozik az üveggyapot és a kőzetgyapot is) aránylag egyszerűen szigetelhetünk. Nem árt azonban figyelembe venni néhány alapvető szabályt, hogy ne menjen el fölöslegesen egy csomó pénz és munka.
Hogy lehet megoldani a padlás szigetelését házilag?
A padlásszigetelés előtt meg kell vizsgálni néhány szempontot: az első kérdés az lesz, hogy milyen anyagból van a födém, milyen a kialakítása, vannak-e kémények a padláson, futnak-e épületgépészeti vezetékek. Vagyis azt, hogy mennyire tagolt a padlás szerkezete. A másik szempont, amit végig kell gondolni, hogy mire szeretnénk a szigetelt padlást használni a jövőben. Szeretnénk-e járható felületet kialakítani az egész padláson vagy elég lesz egy szervizút, hogy a szükséges javításokat el tudjuk végezni a jövőben?
Magyarországon az épületeket jellemzően fafödémmel vagy betonfödémmel készítik. A fafödémek vagy tagoltabb, sok cikk-cakkal, vezetékkel rendelkező betonfödémek esetében javasolt a fújható szigetelés, amit a profi szakemberek akár egy nap alatt elvégeznek. A fújható szigetelés előnye, hogy minden apró résbe kerül szigetelőanyag, nem marad hely a hőhidaknak, így a szigetelés teljeskörű lesz.
Amennyiben egyszerű, sima betonfödémünk van, házilag is belevághatunk a kivitelezésbe.
Miért fontos a padlás szigetelés?
Aki különálló házban él, biztos megtapasztalta padlás szigetelés fontosságát. Elsősorban a téli fűtési szezonban érezzük meg a rezsiszámlán, hogy akár 20-30 %-kal kevesebb hőenergia illant el az épületből a jól kivitelezett padlás szigetelés miatt. Ám a nyári időszakban is jelentős eredményeket érhetünk el a megfelelő szigeteléssel, csökkenni fog a hűtésre elhasznált elektromos áram mennyisége. A jelenlegi gazdasági helyzetben mind az áram, mind a gáz árán érdemes annyit spórolni, amennyi épülettechnikailag lehetséges.
A padlásszigeteléssel jelentősen nőhet az ingatlan értéke, energetikai besorolása is. Egy jól szigetelt házért (ahol a födém mellett a lábazat és a homlokzat is szigetelve van), akár 20-30%-kal több pénzt kaphatunk.
A komfortérzetünk is sokkal jobb lesz, nem süt a mennyezet felől a hideg és megfelelő szigeteléssel a penésszel sem kell számolnunk.
Hogyan számítsuk ki a padlás szigetelés megfelelő vastagságát?
A házilagos szigetelésnél sokan elkövetik azt a hibát, hogy vékonyabb szigetelőanyagot használnak, mint ami szükséges. A homlokzati szigetelésnél ne érjük be 5-10 centivel, bátran tegyük fel a 15 centi vastag szigetelőanyagot. A padlásnál a mai hőszigetelési előírások teljesítéséhez, és ahhoz, hogy hogy az elkövetkező 20-30 évben is megfeleljen a követelményeknek, legalább 25-30 cm vastag szigetelés szükséges, méghozzá jó szigelési értékkel, remek hőátbocsátási tényezővel rendelkező szigetelőanyagból. Minél gyengébb hőszigetelő képességű a szigetelőanyag, annál vastagabb réteget kell felhelyeznünk.
Miért fontos a párazárás?
A szigetelés fölé páraáteresztő fólia kerül, hogy a födémen átjutott párát áteressze, ugyanakkor védelmet nyújtson a légmozgás okozta hőveszteség illetve a tetőn bekerülő csapadék ellen. A szigetelés alá a födém kialakításától függően párazáró tetőfólia szükséges, amely megakadályozza a födémen átjutott pára bekerülését a szigetelésbe, és esetleges lecsapódását.
Padlás szigetelés házilag: hogy alakítsuk ki a járófelületet?
Az ásványgyapot szigetelések (kőzet- és üveggyapot) lépés hatására összenyomódnak, ettől pedig jelentősen romlik a hőszigetelő képességük. A házilagos megoldások hívei között elterjedt tévhit, hogy a polisztirol szigetelő anyag bezzeg lépésálló. Ez csak a kifejezetten lépésálló polisztirolról mondható el, uóbbinak jóval magasabb az ára, viszont elég nehezen lehet megmunkálni. Nehezen formálhatóak, így ha van egy kis egyenetlenség a felületben az nem oldható meg szakszerűen vagy csak nagyon nehézkesen. Vagyis ha üveggyapottal, kőzetgyapottal szigetelünk és járható felületet szeretnénk kialakítani, szükségünk lesz némi famunkára. Deszkákkal, vagy OSB-lapokkal is dolgozhatunk, mind a két esetben győződjünk meg arról, hogy megfelelő rétegrenddel helyeztük le a szigetelőanyagot a padláson.
Még elég sok magyar háztartásban tekintenek úgy a padlásra, mint ideális rakodótér, pakolóhely. Ennek köszönhetően sajnos rengeteg felesleges holmi, lom, használhatatlan építőanyag gyűlt össze ezeken a felületeken. Haszánljuk ki a padlásszigetelést arra is, hogy kiszanáljuk a felesleges holmikat, bútorokat a padlástérből.
Hogyan lehet az oromfalat szigetelni?
Az oromfal szigetelése nem tartozik szorosan a padlásszigeteléshez. Alapvetően csak akkor kell vele foglalkoznmi, ha a tetőteret (vagyis a tetőt) szigeteljük.
Milyen buktatói vannak a padlás szigetelésnek házilag?
A házilagos megoldásoknak van néhány buktatója. Könnyen elcsúszhatunk azon, hogy nem a megfelelő vastagságú hőszigetelőanyag kerül a födémre, így jelentősen nagyobb lehet a hőátbocsátás a födémen keresztül. Ezt a hibát aránylag könnyen kijavíthatjuk azzal, hogy még egy réteg ásványgyapotot gördítünk a meglévő szigetelésre.
Szintén problémás lehet, ha nem a megfelelő rétegrendet/anyagot alkalmazzuk. Az alapvető cél az, hogy a lakótér felől érkező pára ne jusson be a padlástérbe vagy a szigetelőanyagba, és az a pára, ami a padlástérbe bejut, el tudjon távozni. Vagyis a lakótér és a szigetelőanyag közé párazáró fóliát kell tenni, a szigetelőanyagra pedig páraáteresztő fóliát. Nem jó az a megoldás, ahol a födémre nem került fólia, a szigetelőanyagra viszont mezőgazdasági fóliát helyezett a házilagos kivitelező. Ebben az esetben ugyan működik a szigetelés, viszont hamarosan azzal a problémával kell szembesülnünk, hogy a pára kicsapódott a fedőfólián belülről, a szigetelőanyag pedig vizes lett, csökkent a hatékonysága, vagy akár be is rohadt, penészedni kezdett.
Figyeljünk arra hogy ne maradjanak rések, hiszen ott könnyen lehet páralecsapódás, penészesedés.
Ha csak az anyagok árait hasonlítjuk össze, ne felejtkezzünk el a szállítási költségről sem, ami jelentős is lehet, mivel ugyan a szigetelőanyag nem nehéz, de nagy térfogatú.
Milyen előnyei vannak, ha profi szakemberrel, fújható szigeteléssel oldjuk meg a padlás szigetelését?
Több előnye is van a fújható szigetelésnek, főleg, ha velünk végezteti el. Az egyik, hogy gyorsan, hatékonyan dolgozunk, akár egy nap alatt is leszigetelhetjük padlását. A fújható szigetelés kivitelezése során ráadásul nem keletkezik szennyeződés, leeső darabok, pont annyi szigetelőanyagot használunk, amennyire szükség van a padlásszigetelés során. A fújható padlás szigetelés ráadásul függetlenül a jó vagy rossz időjárástól elvégezhető.