A nyeregtetős ház felújítása nem különbözik túl sokban a sátortetős ház felújításától vagy úgy általában a ház felújítástól, de van azért néhány specifikus terület, amivel érdemes tisztában lenni, különösen akkor, ha a nyeregtetős ház tetőterét is be szeretnénk építeni a felújítás során.
- Nyeregtetős ház felújítása: mi az a nyeregtető?
- Nyeregtetős ház felújítása: milyen esetben érdemes hozzáfogni?
- Milyen feladatok várnak ránk egy nyeregtetős ház felújítása során?
- Mire kell figyelni a szigetelés során, ha a nyeregtetős ház tetőtere be van építve?
- Nyeregtetős ház felújítása: hogyan szigeteljünk, ha a padlástér nincs beépítve?
- Nyeregtetős ház felújítása: milyen költségekkel számoljunk?
- Mennyit lehet spórolni a rezsiköltségeken egy nyeregtetős ház felújításával?
Nyeregtetős ház felújítása: mi az a nyeregtető?
A házak jelentős része nyeregtetővel épült és épül. Ha a definíciót nézzük: “A nyeregtető két ferde, lejtős, felül élben vagy gerincben összekapcsolódó tetősíkból áll, és a két végén függőleges háromszögű oromfalakkal záródik. A klasszikus nyeregtető a 19. – 20. század fordulójára az egyik legelterjedtebb tetőfedési megoldás lett Magyarországon. A nyeregtető az egyik legismertebb tetőfajta, téglalap alapú ház esetében az egyik legcélravezetőbb tetőfedési megoldás, mivel elég egyszerű a szerkezete, kevés a hibalehetőség, így “egyszerűbben kivitelezhető.” Természetesen célszerű szakember segítségével felépíteni a legegyszerűbb szerkezetű tetőt is. A nyeregtető előnye még, hogy kellő hasznos teret lehet kialakítani tetőtér megoldás esetén. Amennyiben a tetőteret is beépítjük, érdemes a térdfalat megemelni, így több lesz a hasznos (1,9 méter feletti belmagasságú) tér.
Nyeregtetős ház felújítása: milyen esetben érdemes hozzáfogni?
Itt ugye két dolgot érdemes szétválasztani: mikor érdemes a tetőt felújítani és mikor érdemes a ház többi részét felújítani? Mielőtt belevágnánk egy felújítási folyamatba, mindenképp mérjük fel a tető állapotát. Ha a tetőt cserélni kell és az épület alkalmas a tetőtér beépítésre, érdemes megvizsgáltatni az épületet. Attól függetlenül, hogy nyeregtetőről, sátortetőről vagy egyéb tetőszerkezetről van szó, a tetőtér beépítése előtt mindenképp egyeztessünk statikussal. A tetőtér beépítésébe csak akkor vágjunk bele, ha a falak, a födém, és az alap is elbírja a terhelést. A statikus szakemberek azt szokták mondani, hogy ha a háromból már kettőt meg kell erősíteni, nem érdemes belevágni a tetőtér beépítésébe (vagyis anyagilag nem éri meg).
A statikai felmérés során az alapot úgy lehet ellenőrizni, hogy leásunk az alap mellett legalább 80 centi mélységbe a ház több oldalán. Amennyiben a ház alatt pince van, ellenőrizni kell annak is az alapját, födémjét. A falazatnál megnézik, hogy nincs-e omlás, repedés, vizesedés, ki fogja-e bírni a tetőtérbeépítés nyomán kialakult új terhelést.
A födém esetében azt kell felmérni, hogy milyen anyagból építették és hogy milyen állapotban van. A fafödém esetében biztos, hogy meg kell erősíteni a szerkezetet. Erre három módszert szoktak javasolni a statikusok. Az első a könnyűszerkezetes födém megerősítésének is nevezik, ilyenkor a meglévő födémgerendák közé további gerendákat illesztenek be. Ennek a módszernek az előnye, hogy költséghatékonyabb, hátránya, hogy picit ruganyos, galéria jellegű hatása lesz a tetőtérnek. A fafödémet meg lehet erősíteni vendégfödémmel is, ez hasonlít a könnyűszerkezetes megoldáshoz, csak fagerendák helyett acélgerendákat helyeznek a meglévő gerendák közé. A harmadik megoldás a teljes földémcsere vasbeton födémre. Ez a legdrágább megoldás, de a legtisztább helyzet is egyben. Természetesen vannak további variánsok, például az, hogy a vendégfödémet egy betonkoszorúra ültetik, így a fafödémnek sem lesz galéria hatása.
Milyen feladatok várnak ránk egy nyeregtetős ház felújítása során?
A felújítás során a szigetelés mellett gondolni kell a kőműves munkára, villanyszerelésre, épületgépészeti munkákra, ácsmunkára (ha a tetőt is cserélni, javítani kell), bádogozásra, festésre, burkolásra, tereprendezésre stb. Amennyiben lépcsőt is építünk a tetőtérbe, lakatosra is szükségünk lehet. Ezeket a feladatokat kiadhatjuk külön-külön mestereknek vagy megbízhatunk vele egy generálkivitelezőt, aki összefogja a munkafolyamatokat. Mind a két esetben jó, ha tisztában vagyunk a munkafolyamatok egymásutániságával, árával és idejével.
Mire kell figyelni a szigetelés során, ha a nyeregtetős ház tetőtere be van építve?
A tetőtér hőszigetelése az épület energetikai szempontjából az egyik legkritikusabb terület, hiszen közel 30 % hőenergia illan el a tető irányában. A szigetelés megvéd minket a széltől, hidegtől, melegtől, vagyis komfortossá, élhetővé alakítjuk a tetőteret. Azonban van néhány hiba, kivitelezési hiányosság, amit érdemes elkerülni, amikor rászánjuk magunkat a tetőtér szigetelésére.
Ahhoz, hogy valóban komfortos legyen ez a lakrész, ki kell választanunk a megfelelő szigetelő anyagot. Dönthetünk fújható vagy hagyományos szigetelőanyag között, lássuk, milyen esetben melyiket kell választanunk!
A tetőtérben további szobákat (pl. háló, hobbiszoba, akár fürdőszoba), alakíthatunk ki, ezzel növelhetjük a ház lakható helyiségeinek számát. És hogy melyik területeket kell szigetelnünk a nyeregtető esetében? A ferdetetőnél a szarufák feletti, a szarufák közötti és a szarufák alatti területet, a födém esetében pedig magát a padlásfödémet. A szarufák feletti szigetelést elsősorban az építkezéskor, vagy komolyabb, a cserepek cseréjével is járó tetőtéri felújításkor érdemes elvégezni. Ha utólagos hőszigetelést szeretnénk kivitelezni, akkor inkább a szarufák közötti és alatti hőszigetelésre érdemes gondolni.
Nyeregtetős ház felújítása: hogyan szigeteljünk, ha a padlástér nincs beépítve?
Amennyiben a padlástér nincs beépítve, elég a födémet szigetelni. Viszont ezt a munkafázist semmiképp ne hagyjuk ki! A födém szigetelésével rendkívül sok hőenergiát tartunk otthonunkban a fűtési szezon során, nyáron pedig kevéssé fog felmelegedni otthonunk, nem kell annyit járatni a klímát.A födémszigetelés esetében, amennyiben egyszerű betonfödémről van szó, elég, ha a hagyományos tekercses vagy táblás kiszerelésű üveg vagy kőzetgyapotot helyezzük le. Ezt akár házilag is kivitelezhetjük. Viszont ha a födémen sok a gépészeti szerelvény, zeg-zugos, cikk-cakkos a padlás, érdemes fújható szigetelésben gondolkozni.
Nyeregtetős ház felújítása: milyen költségekkel számoljunk?
Teljesen attól függ, hogy pontosan milyen munkákat kell elvégeztetnünk, elvégeznünk. Egy teljes tetőcsere akár 8-10 millió forintba is kerülhet, a tetőtér beépítése (főleg ha betonkoszorút kell építeni, födémet erősíteni), inkább 25-30 milliós tétel. És gondolni kell a villanyszerelési, festési, burkolási munkákra vagy az épületgépészet kialakítására is.
Mennyit lehet spórolni a rezsiköltségeken egy nyeregtetős ház felújításával?
Attól függ, hogy milyen állapotban volt korábban az épület. Ha nem volt semmilyen szigetelés, rosszak voltak a nyílászárók, elavult a fűtésrendszer, akkor ez az érték akár 30-60% is lehet. Ha már volt valamilyen szigetelés, akkor kisebb lesz a spórolás mértéke. A légkondi és a fűtés használatától is függ, van, aki már 25 fok fölött állandóan használja a légkondicionáló berendezést, mások vidáman bírják a 30 fokot. Megfelelő, jó minőségben kivitelezett fújható üveggyapot szigetelés elvégzése után, legalább 20-30%-os költségmegtakarítással lehet számolni.