Mi az a maghőszigetelés?
Maghőszigetelésről beszélünk, amikor a hőszigetelés – általában – két szilárd szerkezeti elem közé kerül, és az egyik szerkezeti elem a külső falazat. Az ilyen fal réteges szerkezet, és a rétegek között nincs átszellőző légréteg.
- Mi az a maghőszigetelés?
- Hová alkalmazható a maghőszigetelés?
- Milyen hőszigetelések alkalmazhatóak maghőszigetelés esetén?
- Mire figyeljünk maghőszigetelés esetén?
- Hogyan végezzük a magszigetelést régi és új építésű házak esetén?
- Milyen előnyei vannak a maghőszigetelésnek?
- Magszigetelés: milyen költségekkel lehet számolni?
Hová alkalmazható a maghőszigetelés?
Ilyen hőszigetelést alkalmazunk pl. klinkertégla burkolat mögött vagy bármilyen két tömör szerkezeti elem között, ami páraáteresztő.
A megfelelő magszigetelés befúvási eljárással történő elvégzéséhez folyamatos üreges réteg szükséges. Ez azt jelenti, hogy a légrétegnek az alapponttól (alaptól) az ereszig megszakítások nélkül egyenletes vastagságúnak kell lennie. A befújandó üreg minimális vastagsága kb. 5 cm. Ezenkívül a falazatnak páraáteresztőnek kell lennie. A klinker téglafalazatban ez a fugákon keresztül érhető el. A nem páraáteresztő vagy tömített homlokzat nedvességproblémákat és sókicsapódást okozhat. A vakolt homlokzatokat csak páraáteresztő és vízlepergető szilikonfestékkel szabad bevonni.
A magszigetelés az utólagos homlokzati szigetelés rendkívül hatékony formája amelyben üveggyapotot fújnak be és tömörítenek egy üreges rétegbe nagy nyomással. Kombinálható külső homlokzati szigeteléssel is.
A műemlékvédelmi épületek esetében szigorú követelményeknek kell megfelelni, és általában a homlokzat megjelenése nem változtatható. Általánosságban elmondható, hogy a befúvással történő utólagos hőszigetelés egy viszonylag olcsó és ehhez képest nagyon kíméletes szigeteléstípus, amely megőrzi a szigetelendő ház eredeti megjelenését.
Milyen hőszigetelések alkalmazhatóak maghőszigetelés esetén?
Általában üveggyapot vagy kőzetgyapot szigetelés felel meg ezeknek a kritériumoknak, hiszen az üveggyapot és a kőzetgyapot is tökéletesen páraáteresztő anyag, tökéletesen átereszti a párát és nem éghető, A1-es tűzvédelmi besorolású. A fújható üveggyapot könnyű, nem ülepedik és 0,034-es hőátbocsátási tényezővel rendelkezik, ami kiváló hőszigetelőképességet biztosít.
A szigetelés (üreg vastagságtól függetlenül) javítja a dupla héjú fal energetikai szerkezetét, ezáltal energiát takarít meg és jobb beltéri klímát teremt. A harmatpontot a szigetelés kifelé tolja el a külső falazatba. A falazatnak lélegeznie kell. Ha az üreg vastagsága nem elégséges, lehet homlokzati szigetelést is még pluszban ráhelyezni a homlokzatra a magszigetelés után.
Mire figyeljünk maghőszigetelés esetén?
A magszigetelés az utólagos homlokzati szigetelés rendkívül hatékony formája , amelyben szigetelőanyagot fújnak be az üregbe nagy nyomással. Figyelni kell arra, hogy az üreg teljesen ki legyen fújva szigetelőanyaggal. Az üreges réteget endoszkópos próbafúrással ellenőrzik, hogy meghatározzák az üreg mélységét, az esetleges elzárásokat és a falazat szilárdságát. A magszigeteléshez a töltőnyílásokat meghatározott fúrási minta szerint kell beállítani. A kitöltésre alkalmas szigetelőanyagot az előkészített nyílásokba szigetelő fúvógép segítségével juttatjuk be.
A külső szemrevételezést követően az üreget endoszkóppal vizsgáljuk meg, a homlokzati fugákba lyukak fúrásával. A falazatot meg kell vizsgálni, hogy nincsenek-e egyéb lyukak ahol szivárgás történhet vagy ahol kiáramlik a szigetelőanyag. A nem kívánatos réseket le kell zárni.
Az alábbi lépéseket kell betartani magszigetelés esetén:
- Az üreget meg kell vizsgálni, hogy nincsenek-e elzárások és milyen vastag az üreg, illetve mennyire szilárd.
- A habarcs fugák állapotának ellenőrzése, a mozgó részek eltávolítása, a felület páraáteresztő kell hogy legyen, a befújási nyílások kiosztása
- Ellenőrizni, hogy az üregbe bejuthat-e nedvesség, a nyílások elzárása
- Meglévő habarcsmaradványok eltávolítása
- A magszigetelés befújása az üregbe
- A fúvónyílások fugázása
Figyeljünk oda, hogy a homlokzatot hidrofób bevonattal lássuk el a munka végeztével, hogy a nedvesség ne károsítsa a falazatot.
A nyitott pórusú szerkezetek (pl. puha klinkertégla) lehetővé teszik a nedvesség és a benne lévő káros anyagok behatolását a falazatba. Ha a nedvesség bejut a fal belsejébe az problémákat okozhat. A nedvesség rontja a falazat szigetelőképességét és az ennek következtében fellépő fagy károsíthatja is a falat. Ezért célszerű a homlokzatot hidrofób bevonattal elláti a magszigetelés után. Ezzel elkerülhető a falazaton megjelenő sókivirágzás és öntisztuló bevonat, kevésbé tapad a szennyeződés a homlokzatra, a falazat hosszabb ideig tiszta marad. Csak páraáteresztő hidrofóbizálást szabad alkalmazni, ami engedi szellőzni a falazatot, de lepergeti a vizet.
Hogyan végezzük a magszigetelést régi és új építésű házak esetén?
A magszigetelés folyamata, a szigetelés lépései megegyeznek új építésű épületek és felújítás esetén. Régi épületeknél gyakran a legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb módszere a szigetelésnek, a magszigetelés. Műemlékvédelmi épületeknél szinte az egyedüli megoldás az utólagos hőszigetelésre. Amint az üregek teljesen kitöltöttek, a lyukakat megfelelő színű habarccsal lezárják, így nem lehet észrevenni semmilyen külső változást a homlokzatban.
Milyen előnyei vannak a maghőszigetelésnek?
- A ház és a homlokzat külleme nem változik. A lyukakon keresztül befújt szigetelés után az üregek teljesen kitöltöttek, a fúrólyukakat megfelelő színű habarccsal lezárják, így alig lehet észrevenni külső változást.
- Kiváló hőszigetelési képességű és páraáteresztő a fújható üveggyapot.
- Gyors, tiszta és csendes a kivitelezés, nem jár bontással, nincs felesleges hulladék és felfordulás.
- Hatékony kivitelezés, költséghatékony módszer.
- Télen is végezhető a kivitelezés, nem befolyásolja az időjárás.
- A1 tűzállósági-osztályba tartozik, nem éghető.
- Családi házaknál nem szükséges állványzat és 1 nap alatt leszigetelhető.
- Kötőanyagot és egészségre káros összetevőket nem tartalmaz, természetes alapanyagokból készült. Környezetbarát, csökkenti a CO2-kibocsátást. Nem tartalmaz rágcsáló irtó vegyszereket, sem gombamentesítőt, sem égéskésleltetőt.
- Eurofins Gold Standard Beltéri Levegőminősítési és a ‘Der Blaue Engel’ tanúsítvánnyal rendelkezik.
Tekintettel arra, hogy a tanúsítványkiadás folyamata folyamatos vizsgálatokra és auditokra épül, nem csak az aktuális állapotot mutatja, hanem a jövőbeli egyezést is biztosítja, mert a minősített vállalat folyamatos vizsgálatok és audit programok tárgyát képezi.
A környezet iránti elkötelezettségének köszönhetően a fújható üveggyapot szigetelés kiérdemelte a “Blauer Engel”(“Blaue Engel” – “Kék Angyal”) minősítést, mivel a termék jelentősen hozzájárul a beltéri légminőség javításához nagyon alacsony károsanyag-kibocsátásukkal.
„Beltéri levegő komfort GOLD (arany fokozat) – tanúsított termék” mutatja a termék kibocsátásának megfelelését minden további, termékkörre szabott, gyakorlatilag a vállalat által önkéntesen pluszban vállalt tesztnek is (öko-cimkék és egyéb EU specifikációk). A fújható üveggyapot a “GOLD”, azaz a magasabb szintű tanúsítvánnyal rendelkezik.
Magszigetelés: milyen költségekkel lehet számolni?
A befújt magszigetelés költségei csak mintegy harmadát teszik ki a hagyományos hőszigetelésnek. A kivitelezés gyorsaságának köszönhetően sokkal kevesebb munka költséggel kell számolnunk.