Kőzetgyapot szigetelés árak 2024-ben: egyben biztosak lehetünk, olcsóbb nem lesz a kőzetgyapot szigetelés, de nézzük meg, milyen árakkal kalkulálhatunk a hagyományos táblás, illetve a fújható kőzetgyapot tekintetében.
Kőzetgyapot szigetelés árak 2024-ben: mire kell számítani?
A legtöbb építőipari anyaghoz és munkadíjhoz hasonlóan a kőzetgyapot ára is növekedett, illetve előreláthatólag növekedni fog a közeljövőben. Ennek több oka is van, egyrészt kihat az anyagárváltozásra az infláció, az energiaár növekedése (elsősorban a kőzetgyapot előállításához, illetve a raktártelepek üzemeltetéséhez szükséges energiára kell itt gondolni), illetve az üzemanyagár növekedése, labilitása is hatással van az árra.
Kőzetgyapot szigetelés anyag ára 2024-ben:
A kőzetgyapot szigetelés anyag ára több mindentől is függ: elsősorban az alapanyag minőségétől, vastagságától, típusától és a márkától.
Kőzetgyapot táblás kiszerelésben
Ahogy fent is írtuk a kőzetgyapot szigetelés ára nagyban függ attól, hogy milyen területen használjuk a kőzetgyapotot. Akár egy adott márka termékei között is láthatunk jelentős eltéréseket, a 10 cm vastag táblás kőzetgyapot ára négyzetméterenkénk 999 forinttól akár 8800 forintig is terjedhet. Az árszabásnál azonban egyáltalán nem mindegy, hogy hagyományos kőzetgyapotról, lépésálló kőzetgyapotról, vagy vakolható, homlokzati szigeteléshez gyártott kőzetgyapotról van szó. A táblás kőzetgyapotot elsősorban tetők és homlokzatok szigetelésésére szokták használni. A tetőtér esetében mindenképp javasolt a hőszigetetlés, hiszen a téli hideg mellett a nyári hőségben rendkívüli módon fel tud melegedni a lakótér.
Márkák terén sem mindegy, hogy milyen hőszigetelő anyagot választunk, a tapasztalatok alapján ajánljuk a Knauf Insulation, vagy a Rockwool termékeit.
Kőzetgyapot ára fújható kiszerelésben
A fújható kőzetgyapot előnye a hagyományos táblás kiszereléssel szemben, hogy résmentesen, vágás és hulladékképződés nélkül lehet vele szigetelni, elsősorban a tetőket, födémeket, azonban nem alkalmazható homlokzatra, lábazatra, mivel függőlegesen nem rögzíthető ez a formátum. A fújható kőzetgyapot anyagárát nehéz látatlanban megsaccolni, négyzetméterenként 3000-6000 forintos költséggel érdemes számolni, viszont a munka elvégzését ennél a formátumnál megbízható szakemberrel tudjuk elvégeztetni és ez tartalmazza a munkadíjat is.
Kőzetgyapot szigetelés munkadíja:
A hőszigetelés munkadíja is nagyban függ attól, hogy hol, pontosan milyen munkát szeretnénk elvégeztetni. Érdemes több árajánlatot bekérni egy szigetelési munka elvégeztetése előtt és utánajárni annak is, hogy milyen visszajelzéseket kapott korábban az a kivitelező, akivel szeretnénk megállapodni. Sokat kell matekozni, elsősorban a munkadíj miatt, lehet, hogy találunk egy megbízható brigádot, amelyiknek viszont napi szinten több órát kell utaznia ahhoz, hogy elvégezzék a munkát. Problémát jelenthet, hogy az adott területen nem találunk megfelelő munkarőt és még folytathatjuk a sort.
Fújható kőzetgyapot szigetelés munkadíja
A fújható kőzetgyapot szigetelés munkadíját alapvetően a felmérés után lehet megállapítani, hiszen például egy tető utólagos hőszigetelésénél fel kell mérni, hogy milyen állapotban van a tetőszerkezet, volt-e korábban hőszigetelés, rendben vannak-e a tetőben a rétegek stb. Egy rossz rétegrenddel felépített, romos állapotú tetőt nem érdemes szigetelni, csak miután rendben tettük.
Kőzetgyapot szigetelés kivitelezésének ára homlokzat esetében
A homlokzat szigetelése esetében a legelterjedtebb megoldás az eps/xps szigetelés (vagyis a hungarocell vagy polisztirol), ezzel a szigetelőanyaggal árban nem veszi fel a versenyt a kőzetgyapot, ám van néhány eset, amikor mindenképp javasolt kőzetgyapottal szigetelni a homlokzatot. Az egyik, ami Magyarországon jellemzően előfordul, ha egy vályogházat szeretnénk utólagosan szigetelni. Az eps-rendszerek hátránya, hogy nagyon rossz a páraáteresztő képességük, viszont a vályog előszeretettel szívja magába a lakótérben keletkező párát, amit utána ki is bocsát, amennyiben nincs a falon szigetelés. Erre a faltípusra viszont kiválóan alkalmas a jó páraáteresztő képességgel rendelkező kőzetgyapot.
Arra készüljünk fel, hogy nem csak az anyagköltsége lesz magasabb a kőzetgyapot homlokzati szigetelésnek, hanem a kivitelezés is többe kerül. A 10 cm-es homlokzati kőzetgyapot szigetelés anyagköltsége 5000-6000 Ft körül van m2-enként.
Milyen egyéb költségekkel kell számolni a kőzetgyapot szigetelésnél?
Fontos, hogy az anyagköltség, munkaköltség mellett vannak még olyan tételek, amelyekkel számolni kell.
Homlokzat esetében: állványozás, dűbelek, háló, vakolás, színezés
A homlokzati szigetelés esetében nem biztos, hogy elsőre eszünkbe jut, az állványozásért is kell fizetni, az állvány felállításáért, leszereléséért. Amennyiben bontani is kell (pl. az előző szigetelést vagy a meglévő vakolatot), gondoskodni kell a hulladék elszállításáról is, ennek is komoly költsége lehet. A szigetelőanyagon kívül meg kell venni a dűbeleket, hálót, ki kell fizetni a vakolás, színezés költségeit. Nézzük meg jól az árajánlatot, mi szerepel benne, nehogy menet közben érjen minket meglepetés.
Padlás esetében: járható felület kialakítása
A padlás kőzetgyapot szigetelése esetében végig kell gondolni, hogy mire szeretnénk használni a padlást a jövőben. Amennyiben nem szeretnénk semmit itt tárolni (ami egy nagyon előrelátó megközelítés!), elegendő lesz egy szervízjárda, viszont amennyiben pakolni, tárolni szeretnénk a padláson, ki kell alakítani egy egyszerű deszkafödémet, aminek viszont számolni kell a költségvonzatával.
Tető esetében: rétegrend kialakításának költsége: munka- és anyagdíj
Ahogy a munkadíjnál is írtuk, a tetőszigetelés esetében számolni kell azzal, hogy új rétegrendet alakítsunk ki (amennyiben a meglévő nem volt megfelelő). A kőzetgyapot szigetelést csak abban az esetben javasoljuk tetőtérnél, amennyiben megfelelő rétegrend mellett gipszkartonnal és nem lambériával alakítjuk ki a záróréteget (amit aztán lefesthetünk). A szigetelésnél ezeket a költségeket (rétegrend, gipszkartonozás, festés stb.) is számoljuk ki, úgy kapunk teljesebb képet.