Legyen tudatos és felelősségteljes a választás a hőszigetelésben is!
Napjainkban a hulladéktermelés óriási méreteket öltött. A városok nem tudnak mit kezdeni a hatalmas méretű hulladéktermeléssel, ami mérgezi a környezetet. Sőt, megjelentek az egészségre ártalmas veszélyes hulladékok is.
A problémát két irányból próbálják meg globálisan kezelni. Egyrészt törekednek minimalizálni a keletkező hulladék mennyiségét a korszerű technológiák alkalmazásával, valamint a fogyasztói szokások átalakításával. Másrészt a hulladék nyersanyagként történő felhasználására való törekvés, azaz az újrahasznosítás.
Egyre több helyen gyűjtik szelektíven a szemetet és egyre kiemeltebben figyelünk oda környezetünkre. Napjainkban már újrahasznosítás végtermékeként készül többféle hőszigetelő anyag is. Arról nem is szólva, hogy a hőszigeteléssel csökkentjük a szén-dioxid kibocsátást, és így alacsonyabb a klíma terhelése.
Az üveg
Az üveg nem bomlik le a természetben. Egy átlagos üveg 45-60 alkalommal újratölthető, és még tisztítással, selejtezéssel együtt is 80 %-os az energia-megtakarítás. Újraolvasztással is 20-30 % takarítható meg.
Régóta ismert az üveggyapot, mint hőszigetelő anyag, általában födémek, falak hő- és hangszigetelésére használják. Alapanyaga homok és újrahasznosított üveg, mindegyik nagy mennyiségben rendelkezésre áll. Bár előállítása során sok energiát használnak, teljes élettartama alatt sokkal több energiát takarítunk meg általa. Elbontás után szintén újrahasznosítható, megint csak üveggyapotot lehet belőle készíteni. Színe hagyományosan sárga, újabban találkozhatunk barna színűvel is, ez formaldehidmentes, természetes kötőanyaggal ragasztják össze szálait.
A barna szín és puha tapintás mellé ugyanaz, az üveggyapottól eddig is elvárt megbízható hő- és hangszigetelő képesség és tűzállóság járul, melynek eredménye az energiamegtakarító szigetelőanyag új generációja. De kapható fehér is, amely szintén formaldehidmentes, de kötőanyaga akril. Sőt már fújható verzióban is kapható.
A habüveg
Legfontosabb alkotóeleme az újrahasznosított üveg. A habüveg életciklusa minden fázisában környezetbarát: előállítása, beépítése, használata és ártalmatlanítása során egyaránt. Nem tartalmaz olyan környezetre
káros hajtóanyagot, mint például a CFC, HCFC, vagy a pentán. A
szigetelés nem éghető (A1) és égésgátló anyagokat sem tartalmaz. Toxikus
vagy mutagén anyagokat nem bocsát ki, nem rákkeltő, egészségre ártalmatlan.
A papír
A papír gyártása az egyik legszennyezőbb folyamat, mivel az előállításához rengeteg víz, energia és vegyszer szükséges. Több mint 2000 vegyületet használ az ipar a papír gyártásához, a nyomda pedig még további ezret.
Újságpapír újrahasznosításából cellulóz hőszigetelés készül, ennek előnye, hogy fújható, így a tető bontása nélkül lehet vele szigetelni, és minden rést kitölt, nem roskad meg. Az újságpapírt impregnálták, ezért tűz esetén nem ég, csak izzik. A rágcsálók nem telepednek meg benne, és gombaölő szert is tartalmaz.
Kapcsolat
[contact-form-7 id=”2473″ title=”Kapcsolati űrlap”]