A könnyűszerkezetes hozzáépítés nagyon jó megoldás lehet, ha szükségünk van még egy lakószobára, télikertre, műhelyre. Van néhány olyan élethelyzet, amikor a meglévő épület egyszerűen szűk lesz nekünk. Például valamelyik családtag vállalkozásba fog, műhelyre, irodára lesz szüksége és a tetőtér irányába nem tudunk már bővíteni. Vagy ha valamelyik szülőt magunkhoz kell költöztetni, esetleg az egyik nagyobb gyerekünk már önállóbb teret szeretne. Ilyenkor meg kell vizsgálni a könnyűszerkezetes hozzáépítés lehetőségét.
- Mi az a könnyűszerkezetes hozzáépítés?
- Könnyűszerkezetes hozzáépítés: mikor kell hozzá engedély?
- Miért fontos, hogy beszerezzük a szükséges engedélyeket könnyűszerkezetes hozzáépítés előtt?
- Mire kell figyelni, a könnyűszerkezetes hozzáépítés szigetelésénél?
- Milyen pályázatot lehet igénybe venni könnyűszerkezetes hozzáépítésnél?
Mi az a könnyűszerkezetes hozzáépítés?
A könnyűszerkezetes hozzáépítés tulajdonképpen egy épületbővítés, csak nem hagyományos falazattal, hanem faszerkezettel építik a falakat. Definíció szerint: Azokat a házakat nevezzük könnyűszerkezetesnek, amelyek 300 kg/m2 alatti épületszerkezetből épültek, míg 300 kg/m2 fölötti épületek már nehéz szerkezetűnek számítanak. Ilyen lehet például az Ytongból (kb. 400 kg/m2) vagy a téglából (kb. 500 kg/m2) épített ház. Ennek a megoldásnak van több előnye is. Az egyik, hogy gyorsabban lehet vele haladni, ha már az alapok megvannak, akkor időjárástól függetlenül épülhet a ház. A másik, hogy nem kell olyan vastag falakat építeni, mint a hagyományos téglafalazatnál. Megfelelő vastagságú és minőségű szigetelésnél pedig jobb lesz az épület hő- és hangszigetelése, mint egy téglaháznak, nő a hasznos belterület.
Könnyűszerkezetes hozzáépítés: mikor kell hozzá engedély?
Sok infót olvashatunk arról, hogy milyen esetben kell engedély. Attól még hogy könnyűszerkezetes hozzáépítésről beszélünk, ugyanúgy kelleni fog az engedély, ha nő a hasznos alapterület. Sőt! Magyarországon kizárólag olyan cég építhet könnyűszerkezetes házat, amelyik a Magyar Szabvánnyal, Harmonizált Eu-Szabvánnyal, vagy ÉMI minősítéssel, vagyis ÉME számmal rendelkezik és eleget tesz a 3/2020-as együttes kormányrendeletben foglaltaknak.
De azért nézzük meg azokat a példákat, amelyek érintőlegesen kapcsolódhatnak a hozzáépítés fogalomköréhez, ám NEM szükséges hozzájuk engedély. Itt most azokat az építésjogi eseteket soroljuk fel, amelyek egy magánháznál fordulnak elő. A teljes listát itt találjuk.
- Ha az építményt átalakítjuk, felújítjuk, helyreállítjuk, korszerűsítjük, homlokzatát megváltoztjuk, ezalól kivétel a zártsorú vagy ikres beépítésű építmény, ha e tevékenységek a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét is érintik.
- Meglévő építmény hasznos alapterületet nem növelő bővítése, kivéve a lapostetős épület magastetővel történő bővítését.
- Meglévő építmény utólagos hőszigetelése, homlokzati nyílászáró cseréje, a homlokzatfelület színezése, a homlokzat felületképzésének megváltoztatása
- Kizárólag az épület homlokzatához rögzített előtető, védőtető, ernyőszerkezet építése, elhelyezése.
- Kereskedelmi, vendéglátó rendeltetésű épület építése, bővítése, melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 20,0 m2 alapterületet (az Eljárási kódex 14. pont e) alpontjában és a 30. pontban foglaltak figyelembevételével)
- Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot, lapostetős épület esetén a 3,5 m homlokzatmagasságot.
- Magánhasználatú kerti víz-, fürdőmedence, kerti tó építése.
- Támfal építése, bővítése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, megváltoztatása, amelynek mérete az építési tevékenységgel nem haladja meg a rendezett alsó terepszinttől számított 1,5 m magasságot.
- Mobil illemhely, mobil mosdó, mobil zuhanyozó elhelyezése, árnyékszék építése, bővítése.
- A pince építése, bővítése, melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a 20 m3 légteret és a 2,0 m mélységet.
Miért fontos, hogy beszerezzük a szükséges engedélyeket könnyűszerkezetes hozzáépítés előtt?
Minden építkezés előtt fontos a megfelelő engedélyek beszerzése. Ez néha idegőrlő folyamat, hiszen egyeztetni kell a falu, város, kerület főépítészével, valamint el kell küldeni engedélyeztetésre a kormányhivatalnak a terveket. Úgy tudjuk ezt a kínt valamelyest meggyorsítani, ha megbízható, felkészült tervezőépítésszel dolgozunk. Fontos tudni, hogy ha hozzáépítésnél nem csak építészeti, hanem statikai, elektronikai és gépészeti tervre is szükség lehet. Ezekkel a szakemberekkel mind külön-külön szerződni kell, átadni nekik az információt, kiverni belőlük a terveket.
Mire kell figyelni, a könnyűszerkezetes hozzáépítés szigetelésénél?
A könnyűszerkezetes ház lelke a szigetelés. A könnyűszerkezetes hozzáépítés szigetelésénél figyelni kell a megfelelő rétegrend kialakítására, a jó minőségű, megfelelő vastagságú szigetelőanyag választásra. És persze az sem mindegy, hogy milyen kivitelezővel dolgozunk. Laikusként is érdemes előtte alaposabban utánanézni a kivitelezési folyamatnak, no nem azért, hogy belekontárkodjunk a mesterek dolgába, csak hogy tudjuk, milyen munkafázis után mi következik, értsük a szakzsargont és adott esetben rá tudjunk kérdezni, ha valami nem tiszta a folyamatban. Ne szégyenlősködjünk, kérdezzünk bátran a vállalkozótól és ha úgy tűnik, nem szeretné tisztázni a helyzetet a kérdéseinkre adott válaszaival, keressünk más kivitelezőt. A kivitelező kiválasztásánál amúgy is fontos szempont, hogy kérjünk be több árajánlatot, lássuk több oldalról a tervezett projekt anyagi vonzatait. Bár egy hozzáépítés nem tűnik akkora vállalásnak, mint egy építkezés nulláról, azért érhetnek minket meglepetések, különösen a bizonytalanabb gazdasági környezetben, az anyagárak radikális változása során. Érdemes több irányt, megvalósítási tervet készíteni, felmérni, hogy mikor és miből tudunk engedni, és természetesen alkudjunk bátran a kivitelezővel, vagy az anyagáron. Abból még baj nem volt, hogy megpróbáltuk olcsóbban megvásárolni az adott terméket, szolgáltatást, a legrosszabb, ami történhet, hogy nemet mondanak nekünk. Arra is érdemes figyelni, hogy a kivitelezőnek is megtelhet időközben a naptárja, így az alkudozás közben lecsúszhatunk a kitűzött kivitelezési időről.
Milyen pályázatot lehet igénybe venni könnyűszerkezetes hozzáépítésnél?
A könnyűszerkezetes hozzáépítésnél a felújítási, bővítési CSOK-ot tudjuk felvenni. Arra azonban figyelni kell, hogy a legtöbb bank csak ÉMI engedéllyel finanszírozza meg nekünk a CSOK-to, vagyis a könnyűszerkezetes házat. Ez a tanusítvány a kivitelezőre vonatkozik. Vagyis ha nincs ÉMI engedélye a kivitelezőnek, a háznak se lesz (ez vonatkozik az összeszerelésre, a rovarvédelemre, tűzvédelemre, anyagminőségre stb.). Vagyis ha nincs meg ez az engedély, alig találunk bankot, aki belemenne a CSOK-ba vagy a lakáshitelbe.