Hőszigetelő rendszer: a megfelelő anyag és kivitelező választásával rendkívül sokat javíthatunk házunk, lakásunk energetikai hatékonyságán. Vagyis ha az adott felülethez szükséges anyagot választjuk, jelentősen kevesebb fűtőanyagot, hőenergiát kell használnunk az épület felfűtésére és ugyancsak kevesebb áramot kell elhasználni a hűtésre, a légkondik üzemeltetésére.
- Milyen hőszigetelő rendszerek vannak?
- Mikor melyik hőszigetelő rendszer mellett érdemes dönteni?
- Milyen hőszigetelő rendszer kell a tetőszigeteléshez?
- Milyen hőszigetelő rendszer jó a födémszigeteléshez?
- Hungarocell
- Lépésálló hungarocell
- Kőzetgyapot
- Üveggyapot
- Fújható hőszigetelő rendszer
- Egyéb szigetelési megoldások
- Milyen homlokzati hőszigetelő rendszerek vannak?
- Miért fontos a megfelelő hőszigetelő rendszer kiválasztása?
Milyen hőszigetelő rendszerek vannak?
Hőszigetelő rendszerből többféle megoldást is találunk a piacon. Az emberek általában a homlokzati szigetelő rendszerekre gondolnak az elnevezés hallatán, mivel ez a leglátványosabb szigetelendő felület, a munkafázist és az eredményt is (amit a szakemberek vakolnak, színeznek) nap mint nap lehet látni. A födémszigetelés vagy a tetőszigetelés esetében nem annyira van szem előtt a munkafolyamat. A hőszigetelő rendszerek esetében nem csak magáról a szigetelőanyagról beszélünk, hanem a felhelyezés rögzítés módjáról és az ahhoz szükséges eszközökről is kell beszélni.
Mikor melyik hőszigetelő rendszer mellett érdemes dönteni?
Más típusú hőszigetelő rendszerre lesz szükségünk a homlokzat, lábazat szigetelésénél és megint másra a födém, a tető vagy az aljzat szigetelése során. Azért fontos tisztában lenni az alkalmazási területtel, mert például a homlokzat szigetelésére alkalmas polisztirol lapokkal nem jó a tetőt vagy a födémet szigetelni. Ugyanígy a fújható szigeteléssel nem lehet a függőleges falakat (lábazat, homlokzat) leszigetelni.
Milyen hőszigetelő rendszer kell a tetőszigeteléshez?
A tetőszigetelésnél a legcélszerűbb az üveggyapotot használni, mivel könnyű, jól szigetel és nem szóródnak belőle apró darabok a lakótérbe. Az üveggyapotot lehet táblákban, hengerelt kiszerelésben is kapni, viszont a tetőszigetelés esetében a leghatékonyabb
Milyen hőszigetelő rendszer jó a födémszigeteléshez?
Hungarocell
A hungarocellt vagy polisztirolt csak sima, egyszerű beton padlásfödém esetén ajánlott alkalmazni. Ennek több oka is van. A hungarocellnek nagyon rossz a páraáteresztő képessége, ami egy fafödém esetében elengedhetetlen paraméter kell, hogy legyen. Fafödém esetén problémát okozhat az így keletkező páralecsapódás, és a födém penészesedése, ami idővel a lakótér falán is vizes, penészes foltok formájában megjelenik. A hungarocell emellett könnyen lángra kap, erősen éghető és ez egy fából készült tetőszerkezet esetében igen kockázatos.
A hőszigetelés mellett fontos gondolnunk a hangszigetelésre is, a hungarocell / polisztirol ezen a területen elég gyengén muzsikál. Ha otthonunk forgalmas és zajos út, vagy vasút mellett van, ezt a szigetelést nem ajánljuk.
A polisztirol lapokat nehezen lehet pontosan akkorára vágni, formálni, hogy résmentesen szigeteljük vele a födémet. Ezért a kialakuló hőhidak miatt nem ideális megoldás. Nehezen alakítható pl egy beugró vagy egy kémény esetén ahol nincsenek pontos derékszögek, nem egyenesek a síkok. Ráadásul a gyártást követően még 90 napon keresztül könnyen zsugorodhatnak ezek a lapok. Vagyis ha nem voltak pihentetve a beépítés előtt, könnyen hőhidakat okozhatnak a födémnél.
Lépésálló hungarocell
A lépésálló hungarocellt ugyancsak akkor érdemes alkalmazni a födém szigetelésekor, ha monolit betonfödémről van szó, máskülönben a hungarocellről írott dolgok érvényesek itt is: rossz a páraáteresztőképessége, rossz a hangszigetelő képessége, erősen éghető és nehezen formázható.
Kőzetgyapot
A kőzetgyapotnak már van jó néhány előnye a felsoroltakkal szemben. Először nézzük azt a tulajdonságát, ami miatt nem csak beton, hanem fafödémek esetében is alkalmazható. Ez pedig a kiváló páraáteresztő képesség. Mivel levegővel megegyezik a páradiffúziós ellenállása, az épületben keletkező pára könnyen kijut a falakon keresztül.
A fafödém és a faszerkezetek szempontjából az sem mellékes kérdés, hogy a kőzetgyapot nem éghető, magas az olvadáspontja, több mint 1000 Celsius-fokig hőálló. (Egy épülettűz esetében ennek komoly szerepe lehet.)
A polisztirolhoz képest sokkal jobb a hangszigetelő adottsága, ez pedig egy födém esetében fontos tulajdonság lehet.. A külső zajokat is csillapítja illetve az épületen belüli zajok ellen is védelmet nyújt. A kőzetgyapot a sűrű szálszerkezete miatt rendkívül hatékony hangszigetelő termék.
Egyrészt fontos megállapítani, hogy természetes alapanyagokból készül és újrahasznosítható, vagyis környezetbarát. Ehhez érdemes annyit hozzátenni, hogy az előállításához jó sok energia szükséges. Bár a kőzetgyapot “szúrhat”, egyáltalán nem káros az egészségre, nem minősül veszélyes hulladéknak.
A kőzetgyapotot könnyebb vágni, formázni a polisztirolnál, de még mindig elég rugalmatlan.
Tartós, élettartama sok esetben megegyezik az épületével. A kőzetgyapot évtizedek után is megőrzi eredeti mechanikai és hőtechnikai tulajdonságait, így élettartama az épület élettartamával megegyező. Gombák, rovarok, rágcsálók nem károsítják.
Üveggyapot
És eljutunk a legjobb hőszigetelő rendszer megoldáshoz (már ami a födémszigetelést illeti), ez pedig az üveggyapot. Lássuk az előnyeit: nagyon jó a páraáteresztő képessége (így alkalmas a fafödémek szigetelésére is), könnyű, nem porzik, nagyon jó a hőszigetelő és hangszigetelő képessége, nem éghető, tartós és természetes anyagból van.
Fújható hőszigetelő rendszer
A fújható hőszigetelés nem az anyagra, hanem a formátumra vonatkozik. Vagyis fújható hőszigeteléssel ásványgyapotot (pl. kőzetgyapot, üveggyapot) egyaránt elhelyezhetünk a szigetelendő felületen. Fontos, hogy ezt a módszert függőleges felületeknél sajnos nem lehet jól használni, viszont tetőnél vagy födémnél tökéletes megoldás. Résmentes szigetelést biztosít, akár a legkisebb ficakba is el tudjuk juttatni a szigetelőanyagot.
Egyéb szigetelési megoldások
A felsoroltakon kívül még vannak kevésbé elterjedt, ám hasznos és működő hőszigetelőrendeszerek például cellulózból, kenderből, farostból.
Milyen homlokzati hőszigetelő rendszerek vannak?
A homlokzati hőszigetelő rendszerek esetében a legnépszerűbb a polisztirol. Nem véletlenül: könnyű, egyszerű a felhelyezése dübelezéssel, jól szigetel és szépen vakolható / színezhető. Hátránya, hogy rossz a páraáteresztő képessége, ami miatt pl. a vályogházak esetében nem megfelelő választás.
A hagyományos fehér polisztirol lapokon túl a grafitos megoldás még jobb hőszigetelőképességgel bír, így nem kell olyan vastag anyagot felhelyezni a homlokzatra, mint a fehér szigetelőanyagnál.
Viszont a vályogházak homlokzati szigetelésére ott van a kőzetgyapot, aminek kiváló a páraáteresztő képessége és táblás kiszerelésben jól lehet alkalmazni a homlokzat esetében is. Arra készülünk fel, hogy a kőzetgyapot szigetelőanyag drágább és a kivitelezése is költségesebb.
Miért fontos a megfelelő hőszigetelő rendszer kiválasztása?
A megfelelő anyag és módszer kiválasztásával hatékonyan tudjuk szigetelni az épületet. A hőszigetelő rendszerek közül azt kell választani, ami az adott terület esetében működik, figyelembe kell vennünk, hogy milyen anyagból van a szigetelendő felület (pl. fafödém? vályogfal?) és az ahhoz való anyagot, rendszert választani, így hosszú távon is működő hőszigetelés védi a házunkat télen a lehűléstől, nyáron a túlzott felmelegedéstől.