Skip to content

logo

Menü
  • Fújható szigetelés
    • Hőszigetelés
    • Üveggyapot
    • Kőzetgyapot
    • Purhab
    • Cellulóz
    • Letöltések
  • Padlás és födém szigetelés
    • Borított fafödém szigetelése
  • Tetőtér szigetelés
    • Könnyűszerkezetes ház szigetelése
  • Vélemények
  • Blog
  • Ajánlatkérés
    • Kapcsolat
    • Rólunk
    • Kivel dolgozz?
    • Fotók
    • Videók
    • Karrier

Kezdőlap » Fújható szigetelés blog » Hőszigetelés télen: lehetséges-e? Mikor kezdjünk bele?

Hőszigetelés télen: lehetséges-e? Mikor kezdjünk bele?

Publikálva: január 10, 2023január 10, 2023 Szerző: Mitró András
hőszigetelés télen

A hőszigetelés télen bizonyos esetekben lehetséges, máskor viszont nem tanácsos belevágni. Nézzük meg részletesebben, hogy milyen időjárási szempontokat érdemes figyelembe venni a hőszigetelés során. 

Lehetséges a hőszigetelés télen? 

Ha egy mondantban szeretnénk összefoglalni: a födémet tudjuk télen szigetelni, a tetőt is, abban az esetben, ha a padlás felől hozzá lehet férni a tetőszerkezethez vagy száraz idő van. A homlokzatot és a lábazatot azonban nem javasolt addig szigetelni, amíg a hőmérséklet nincs stabilan (tehát éjszaka is) 5 celsius fok fölött. Ennek oka, hogy a ragasztáshoz, illetve a színezéshez vizes technológiákat kell alkalmazni (akárcsak a betonozáshoz, vakoláshoz), az anyag végső kialakulásához a ragasztónak, vakolatnak, betonnak “meg kell kötnie”, vagyis a víznek el kell távoznia az anyagból. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, minél közelebb van az 5 fokhoz (vagy a nullához), annál lassabban fog ez kötési a folyamat megvalósulni. Lehet ugyan különböző adalékanyagokkal “gyorsítani” a kötést, de csodákra nem érdemes számítani. 

Milyen időjárás szükséges a tetőszigeteléshez, födémszigeteléshez? 

A tetőszigetelési munkálatokat abban az esetben, ha a padlás felől hozzá lehet férni a tetőszerkezethez, az időjárástól függetlenül is elvégezhetjük, hiszen a tető megvédi a szigetelőanyagot a csapadéktól és mivel a homlokzati szigetelés ragasztási, színezési munkáival szemben a tetőszigeteléshez nem szükséges vizes technológiát alkalmazni. A purhabos szigetelésekről télen mindenképpen le kell mondanunk, mert a purhab érzékeny a hőmérsékletre, de az ásványgyapot szigetelésekkel nincs ilyen gond.

A födémszigetelést is elvégezhetjük télen, ez azért jó hír, mert akár a fűtési szezon kellős közepén rengeteget javíthatunk az épület szigetelésén, energiahatékonyságán és ez különösen a jelenlegi energiaárak tükrében nagyon jól fog jönni. 

Milyen időjárás kell, ha a homlokzatot szigetelnénk? 

A homlokzati szigetelés esetében a munkafolyamat során több alkalommal szükség lesz vizes technológia alkalmazására. A ragasztás és a festés is vizet igényel, viszont ahhoz, hogy a felület megkapja végső formáját és esztétikáját, a víznek el is kell távoznia. Erre szokták azt mondani az építőiparban, hogy 5 celsius fok alatti hőmérséklet esetén nem lehet ezeket a munkákat elvégezni.

Azonban van itt egy fontos tudnivaló: nemcsak a levegő hőmérsékletének kell 5 fok felett lennie, hanem annak az anyagnak is, amire felvisszük mondjuk a ragasztót és a ragasztónak is legalább 5 fokosnak kell lennie (nem jó, ha előző éjjel megfagyott a garázsban a szigetelőanyag ragasztója, vagy ha a falfelület még nem melegedett át kellőképpen). Vagyis ha a szakember nem akar még nekiugrani az eps lapok felragasztásának, amikor délelőtt tízkor épp eléri a hőmérő higanyszála a bűvös 5 fokos határt, annak lehet, hogy további hőtechnikai okai vannak, meg kell várni, hogy a falfelület is elérje az áhított hőmérsékletet. 

És ami még fontos lehet: nemcsak a ragasztás / festés alatt kell 5 fok feletti hőmérséklet ezeknek az anyagoknak, hanem a megkötés, száradás során is. Ez 12-24-36 óra is lehet. Vagyis nem elég, hogy egy téli héten napközben 5-6 fok van, szükség lesz arra is, hogy napokon, heteken keresztül éjjel és nappal meglegyen ez a hőfok, különben nem számíthatunk hatékony eredményre. A kötési idő alapesetben (mondjuk egy homlokzati szigetelőanyag ragasztásánál) 1,5 nap, ám ahogy a hőmérséklet csökken és az 5 fok felé tendál, drasztikusan nőni fog a kötési idő.

A másik időjárási összetevő, ami jelentősen növelheti a kötési időt, a páratartalom, hiszen a levegő nem fogja tudni felvenni a vizes technológiával kivitelezett ragasztásból a vizet. Minél magasabb a páratartalom, annál lassabban fog megkötni a ragasztó, így egy ködös, párás későőszi, kora téli időszakban akár több hétre is szükség lesz, hogy megkössön a ragasztás vagy a homlokzati színezés. És ez nemcsak amiatt problémás, mert kitolódik a beruházásra szánt idő, hanem azért is, mert amíg nem kötött meg a festék, egy eső vagy a hajnali pára könnyen kimoshatja, tönkreteheti a festékanyagot, így kezdhetjük elölről a műveletet.  

Miért problémás a vakolatfesték használata télen?

Az eps lapok ragasztásánál még áthidalható ez a probléma, de a homlokzati vakolatfestékből kioldódó pigmenttel nehéz mit csinálni, a fal foltos marad. 

Az építési munkálatok sajnos gyakran elhúzódnak, ráadásul az időjárás is eléggé kiszámíthatatlan. A hőmérséklet alakulását nagyjából be lehet lőni előre, de azt, hogy mekkora lesz a páratartalom és mikor mennyi csapadék érkezik, már nehezebb pontosan megjósolni. Márpedig a még meg nem kötött homlokzati vakolatot pl. lemoshatja egy alaposabb eső. Fel szokott merülni a kérdés, hogy milyen munkafolyamatnál érdemes abbahagyni a homlokzati szigetelést, ha jön a rossz idő, nekünk pedig fel van állványozva a homlokzat, zajlanak a szigetelési munkálatok. Az nem jó, ha a szigetelőanyagot csupaszon, csak felragasztva éri a nedvesebb, cudar idő. Valamilyen felületvédelmmel lássuk el az eps-lapokat, úgy egy telet kihúz a felragasztott szigetelőanyag. De 3 hónapnál tovább ne maradjon bevakolatlanul a szigetelőanyag. Azonban akkor, ha látjuk, hogy a szigetelési munkálatok biztos belenyúlnak a hidegebb, csapadékos időbe, halasszuk inkább tavaszra, amikor már várhatón jobbak lesznek az időjárási viszonyok.   

Hőszigetelés télen: mikor éri meg belevágni? 

A téli hőszigetelésbe akkor érdemes belevágni, ha kifejezetten a tetőt vagy a födémet szeretnénk szigetelni. Ebben az esetben a legcélszerűbb fújható szigetelést választani, mert akár 1-2 nap alatt hatékonyan, rés- és hulladékmentesen szigetelhetjük le az egyik legnagyobb hőveszteségért felelős felületet. Miután kész a téli szigetelés, hamar meglátszik a fűtésszámlánkon a beruházás eredménye. Nyáron pedig jelentősen kevesebbet fogunk költeni az épület hűtésére.   

Hőszigetelés télen: a külső hőmérsékleten kívül mire kell figyelni? 

A homlokzati szigetetelés esetében a félbehagyott szigetelési munka több veszélyt is rejteget. A csupaszon felragasztott eps / xps lapoknak nemcsak a csapadék és a magas páratartalom tesz rosszat, hanem az uv sugárzás is. Egy téli szezon alatt jelentősen rongálódhatnak ezek a szigetelőanyagok, igaz, hogy csiszolással némileg javíthatunk ezen, de a legcélszerűbb egy lendülettel, tavaszi, nyári időszakban elvégezni a homlokzat és a lábazat szigetelését. 

Kategória: Szigetelés tudástár

Kérje ajánlatunkat most!

Ajánlatkérés
(A szigetelendő épület helye)



Hírlevél feliratkozás

Kérje ingyenes kiadványunkat!

Tetőszigetelési kisokos
Vélemények

Beépített tetőterem szigetelését szerettük volna megoldani, mert a benne lévő szigetelés kevésnek bizonyult. Kívülről a cserepek feltolásával és fólia megvágásával juttatták be a szigetelőanyagot. A munka gyorsnak, szakszerűnek bizonyult, semmiféle felfordulást nem okozott. A KontaktBau képviselőivel és munkájukkal meg voltunk elégedve.

Farkas Istvánné, Veresegyháza

Az alsó, lenti szint és a fenti, emeleti rész között max 1 fok különbség érzékelhető. A szigetelés előtt korábban 6-8 fok volt az eltérés, azaz az emeleten 6-8 fokkal magasabb hőmérséklet volt mérhető. Köszönöm

Kopácsi László, Fótliget

Korrekt felvonulás a munkaterületre. A kivitelezés során minden munkafolyamatról tájékoztatás kaptam. A munkaterületet tisztán adták vissza.

Hülvely Lajos, Budapest 20. kerület

Gyors, pontos, korrekt munkát kaptam.

Balogh Péterné, Budaörs

2012 december hónapban szigeteltettem a fújható szigeteléssel tetőtéri fürdőszobánkat. A tél folyamán érezhető volt a különbség az előző évhez képest. Az eredményt érzékelve most a gyerekszobát szigeteltettem le.  A KontaktBau most is gyors, precíz munkát végzett. Az eredmény hőfokokban mérhető nyáron is. 2013.06.24 Pálfalvi Ildikó

Pálfalvi ildikó, Budapest XIX. kerület
Ügyfélértékelések
Kontaktbau - Fújható szigetelés
Kontaktbau - Fújható szigetelés
12 Facebook értékelés alapján
Balogh Beáta
Balogh Beáta
2021-06-24
ajánlja
Szuper csapat. Gyorsan ,megállás nèlkül dolgoztak. Köszönöm szépen a munkát.
Tamás Glázer
Tamás Glázer
2021-04-20
ajánlja
Hatékony precíz kivitelezés. Ajánlom mindenkinek aki ijen jellegű szigetelesben gondolkodik.
Csilla Orgonási
Csilla Orgonási
2021-04-19
ajánlja
Nagyon jó beruházás mindenkinek csak ajánlani tudom! Profi brigád, pontosan, gyorsan és tisztán dolgoznak 👍 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
István Borok
István Borok
2021-04-19
ajánlja
Jól előkészített,korrekt szakmai munka, a határidő pontos betartása
Váradi György
Váradi György
2021-04-19
ajánlja
Korrekt megbízható cég😉
Ernő Zsidó
Ernő Zsidó
2021-04-19
ajánlja
Nagyon szuper dolog.Nagyon komoly a brigád
Zsuzsanna Bátóczki
Zsuzsanna Bátóczki
2021-01-29
ajánlja
Profi, gyors munka, ajánlom!
Diana Dombos
Diana Dombos
2021-01-28
ajánlja
2020 októberében szigetelték a padlásfödémünket. A kivitelezés valóban gyorsan és hatékonyan zajlott, szinte nulla ferfordulás :) Így egy téli szezon után úgy tűnik bevált ez a fajta szigetelés, a komfortérzet sokat javult. Bátran ajánlom ezt a profi csapatot!
Ferenc Földes
Ferenc Földes
2021-01-22
ajánlja
Minden a megbeszéltek szerint zajlott. Korrekt felmérés után korrekt ajánlatadás és szerződéskötés. A kivitelezés még gyorsabban megtörtént mint amire számítottunk. A srácok gyorsan s precízen végezték a munkát. Részemről csak ajánlani tudom.
Vikusz Csuszi
Vikusz Csuszi
2021-01-22
ajánlja
A szigetelés tökéletes lett. 1 nap alatt, belső bontás nélkül történt a kivitelezés, minden a megbeszéltek szerint zajlott. Köszönjük!

Rólunk

A KontaktBau egy stabil, megbízható csapattal fújja a szigetelőanyagot, már több mint 10 éve. Húsz éves építőipari tapasztalatunk és az igényes munka iránti szeretetünk vezetett ide, a minőségi tetőszigetelés üzletágba.

Legolvasottabb bejegyzések

  • Fújható szigetelés ár – mikor, hogyan, miért, mennyiért
  • Könnyűszerkezetes ház hátrányai
  • Nyest a padláson?
  • Fehér hab avagy purhab szigetelés?
  • Könnyűszerkezetes ház szigetelése

Hasznos olvasnivalók

  • Tetőtér szigetelés
  • Padlás szigetelés
  • Fújható szigetelés
  • A1 tűzállóságú fújható üveggyapot szigetelés
Adatkezelési tájékoztató - ÁSZF - Impresszum
© 2023 · KontaktBau Szigeteléscentrum · Minden jog fenntartva!

A kontaktbau.hu weboldala sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. Süti beállítások módosítása Adatkezelési tájékoztató megtekintése

Kontaktbau
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Adatvédelmi áttekintés

A kontaktbau.hu weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében.

Adatkezelési tájékoztató

Feltétlenül szükséges sütik

Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

Amennyiben ez a süti nem kerül engedélyezésre, akkor nem tudjuk elmenteni a kiválasztott beállításokat, ami azt eredményezi, hogy minden egyes látogatás alkalmával ismételten el kell végezni a sütik engedélyezésének műveletét.

Funkcionális sütik

Ez a webhely a következő sütiket használja anonim információk gyűjtésére, mint például a webhely látogatóinak száma és a legnépszerűbb oldalak.

  • Google Analytics
  • Facebook Remarketing
  • Linkedin Remarketing

A sütik engedélyezése lehetővé teszi, hogy javítsuk honlapunkat.

A feltétlenül szükséges sütiket mindenkor engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.