Hőszigetelés pályázat 2022-ben: az épületek hőszigetelésével rengeteg energiát spórolhatunk, végeredményben pedig egy komfortosabb otthonra tehetünk szert, kevesebbet kell költenünk a rezsire és kisebb lesz az épület károsanyag kibocsátása is.
- Miért, mikor, kinek érdemes hőszigetelési pályázatot beadni?
- Milyen hőszigetelési pályázat érhető el 2022-ben?
- Hőszigetelés pályázat: mekkora összeget vehetünk fel a támogatásra?
- Meddig tart a pályázati kiírás?
- Milyen egyéb hőszigetelés pályázat van 2022-ben?
- Van kiírva Otthon Melege Program 2022-ben?
Miért, mikor, kinek érdemes hőszigetelési pályázatot beadni?
A lakossági hőszigetelési pályázatokat (ahogy általában az energetikai korszerűsítést célzó pályázatokat) érdemes mindenkinek megpályáznia, akinek még nincs szigetelve a háza és megfelel a kritériumoknak. Érdemes nyitott szemmel járni és lecsapni időben a pályázatokra. Minden esetben olvassuk el alaposan a kiírást, nézzünk utána, hogy megfelelünk-e a kritériumoknak. Van-e bármi, ami kizáró ok lehet? Bár ma már a legtöbb pályázathoz online is intézhetjük az iratok beszerzését, fontos, hogy a papírok összegyűjtését ne hagyjuk az utolsó pillanatra, különben lemaradhatunk egy olyan pályázatról is, amire amúgy sikerrel nyújthattuk volna be a kérelmünket.
Milyen hőszigetelési pályázat érhető el 2022-ben?
2020 január 1. és 2022. december 31. között a felújítási munkálatok (ebbe beletartozik a szigetelés is) elvégzése után pályázhatunk a Magyar Államkincstárnál maximum 3 millió forintra. Van néhány kitétel, aminek meg kell felelnünk, összeszedtük a legfontosabb szempontokat:
A támogatást a legalább egy gyermeket váró vagy nevelő igénylő – azonos lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak közösen, együttes igénylőként- igényelheti. Vagyis ennél a pályázatnál nem szükséges, hogy házasok is legyünk, viszont lényeges, hogy legyen gyerekünk (ebbe beletartozik a várandósság is).
Az igénylés feltétele, hogy az igénylő/együttes igénylők saját, vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeket neveljenek háztartásukban és valamennyien legalább egy éve a felújítással érintett lakásban rendelkezzenek lakóhellyel, amelyben együttes tulajdoni hányaduk érje el legalább az 50%-ot.
Csak akkor vehetjük igénybe a támogatást, ha a lakcímkártyánkon állandó lakóhelyként szerepel az ingatlan. Vagyis tartózkodási hely címén lévő lakás felújítására a támogatás nem vehető igénybe.
A fenti – egy éves lakóhelyre vonatkozó – kitétel alól kivételt képez a magzat, illetve az egy évnél nem régebben született gyermek, valamint az az eset, amikor az érintett lakás tulajdonjogának megszerzésére egy éven belül került sor.
Ki igényelheti a támogatást?
- az, aki nagykorú, cselekvőképes természetes személy, aki magyar állampolgár vagy a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján magyar állampolgárnak tekintendő
- nagykorú, cselekvőképes természetes személy, aki a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó, szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja.
Fontos, hogy gyereknek számít a 12. hetét betöltött magzat és a 25. életévét be nem töltött gyerek, valamint a 25. életévét már betöltött, de tartósan beteg vagy megváltozott munkaképességű személy. A 25 év alatt gyerekek esetén, az 518/2020 rendelkezésben eddig leírtak és a Magyar Államkincstár (MÁK) állásfgoglalások alapján, az igénylésnél nem számít, hogy a gyermek dolgozik-e. A magyar közlöny szerint csak az számít, hogy az igénylővel egy háztartásban éljen.
Hőszigetelés pályázat: mire számolhatjuk el a támogatást?
Nem csak szigetelésre, hanem rengeteg egyéb felújítási munkálatra, anyagköltségre tudjuk elszámolni a támogatást. Ez azért fontos, mert jó eséllyel nem kerül 6 millió forintba az utólagos hőszigetelés, viszont ha a felújítást okosan összeszervezzük egyéb munkálatokkal, hozzájuthatunk a maximálisan visszaigényelhető 3 millió forinthoz.
Ezekre a tevékenységekre számolhatjuk el a támogatást:
- Az épület szigetelésére, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat
- Napelemes rendszer telepítése és cseréje
- Tető cseréje, felújítása, szigetelése
- A külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbők cseréje vagy felújítása
- Fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását
- Víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje
- Égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése
- Klímaberendezés beépítése, cseréje
- A lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását
- Galériaépítés
- Belső lépcső kialakítását és cseréjét
- Szaniterek beépítését vagy cseréjét
- Villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét
- Belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását
- A lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása
- Kerítés építése
- Gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása
- Terasz, loggia, erkély, előtető építése
- Térburkolat készítése, cseréje
- Amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül, a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák
- Alapozási szerkezet megerősítése
- Beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje
- Télikert kialakítása
- Fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely rendelkezik ilyen helyiséggel
- Napkollektoros rendszer telepítése, cseréje
Hőszigetelés pályázat: mekkora összeget vehetünk fel a támogatásra?
A támogatás összege az otthon felújítására fordított költségeknek legfeljebb az 50%-a lehet, amely azonban nem lehet több 3.000.000,- Ft-nál. Fontos szabály, hogy a Kincstár által kiutalt támogatás összegében a vállalkozási díj és az anyagköltség 50-50%-ban oszlik meg. Tehát a benyújtott kérelemben csatolt számlák között feltétlenül kell lennie vállalkozási díjat és anyagköltséget tartalmazó számlának is.Az elköltött 6 millió forintról szóló számlákból vagy az anyagköltségnek vagy a munkadíjnak el kell érni a költségvetésed 25%-át ahhoz, hogy megkaphasd a maximum támogatást. A könnyebb érthetőség kedvéért lent felsorolunk néhány példát. Természestesen az összegeknek nem kell kereknek lenniük.
- 1,5 millió forint anyag és 4,5 millió forint munkadíj
- 2 millió forint anyag és 4 millió forint munkadíj
- 2,5 millió forint anyag és 3,5 millió forint munkadíj
- 3 millió forint anyag és 3 millió forint munkadíj
- 3,5 millió forint anyag és 2,5 millió forint munkadíj
- 4 millió forint anyag és 2 millió forint munkadíj
- 4,5 millió forint anyag és 1,5 millió forint munkadíj
Fontos tudnivaló még, hogy nem kell kimaxolni a támogatást, viszont ha kevesebb pénzt igénylünk vissza, akkor is tartani kell a munkadíj és anyagköltség számlák minimálisan előírt arányát.
Meddig tart a pályázati kiírás?
A pályázatot 2020. január 1. és 2022. december 31-ig lehet benyújtani a Magyar Államkincstárnál. Figyeljünk arra, hogy megfelelő módon töltsük ki az otthonfelújítási kérelmet, csatoljuk a mellékleteket, dokumentumokat. Ha elbizonytalanodnánk, elakadnánk a feltöltés vagy az esetleges hiánypótlás során, kövessük az Államkincstár segédanyagát.
Milyen egyéb hőszigetelés pályázat van 2022-ben?
Jelenleg nincs más lakossági hőszigetelési pályázat kiírva 2022-re, ha lesz új pályázat, frissítjük a cikket!
Van kiírva Otthon Melege Program 2022-ben?
Az online sajtóban az elmúlt években időről-időre megjelennek hírek arról, hogy az Otthon Melege Program keretein belül lehet pályázni épületek hőszigetelésére. Sajnos ezek a hírek valótlanok, jelenleg a hőszigetelési pályázatok közül lakossági felhasználásra egyedül a fent részletezett 50%-os lakásfelújítási támogatást tudjuk igényelni.