Hőszigetelés felújítása: sajnos nem csak az épület gépészeti része, elektromos hálózata, falazata, tetőtszerkezete szorulhat felújításra, gyakran a hőszigetelés sem a megfelelő, ahhoz hogy újra hatékonyan szigeteljen, javításra, felújításra van szükség.
- Hőszigetelés felújítása: milyen esetben van rá szükség?
- Hőszigetelés felújítása a tetőtérben: mikor fogjunk hozzá?
- Mire kell figyelni a tetőszigetelés felújítása során?
- Mire kell figyelni a homlokzati, lábazati szigetelés felújításakor?
- Hogyan fogjunk hozzá a födémszigetelés felújításához?
- Mennyit spórolhatunk a megfelelő hőszigetelés felújítással?
Hőszigetelés felújítása: milyen esetben van rá szükség?
A homlokzat szigetelésénél több esetben is szükség lehet felújításra. Az egyik ilyen tipikus helyzet, amikor van ugyan hőszigetelés a falakon, ám nem elég vastag. Ebben az esetben (ha amúgy jó állapotban van a szigetelés), rá lehet ragasztani, dübelezni egy újabb réteg szigetelőanyagot. Régebben sokan csak párcentis szigetelőanyaggal végezték el a hőszigetelést, viszont ezzel a megoldással sajnos nem érték el a kellő hatást. Azt már több helyen írtuk, hogy ha nem az előírtnak megfelelő vastagságban szigetelünk, sajnos magunkkal szúrunk ki, hiszen ugyanúgy kifizetjük a munkadíjat, állványozást, viszont nem fogjuk elérni a szükséges hatást, vagyis nem lesz annyira komfortos, rezsibarát az épületünk, mint amennyire lehetne a megfelelő vastagsággal.
Hőszigetelés felújítása a tetőtérben: mikor fogjunk hozzá?
A tetőszigetelésnél akkor van szükség a hőszigetelés felújítására, ha korábban rosszul végezték el a szigetelést (pl. egy nem megfelelően kialakított rétegrenddel) és tönkrement a szigetelőanyag, esetleg maga a faszerkezet is bepállott, penészedett. A födémszigetelésnél is szükséges lehet a felújítás, amennyiben rossz szigetelőanyaggal végezték el (pl. hungarocellel szigetelték a fafödémet vagy nem a megfelelő fóliát helyezték le a szigetelés során).
Ha a tetőszerkezet nem sérült meg súlyosan, nincs szükség a lécek, gerendák teljes cseréjére, akkor a leghatékonyabb felújítási módszer, ha eltávolítják a régi, rossz szigetelést, kicserélik az elöregedett szerkezeti elemeket, majd fújható szigeteléssel (lehetőleg üveggyapottal) elvégzik a szigetelési munkát. Amennyiben rossz volt a rétegrend és már javíthatatlan a tetőszerkezet, akkor cserélni kell az egészet, majd elvégezni a fújható szigetelést.
Ha a rétegrend megfelelő és a szigetelés megfelelő állapotban van, csak nem elégséges, akkor a már meglévő szigetelőanyaggal kompatibilis fújható szigeteléssel könnyen javítható a szigetelés hatékonysága, annak eltávolítása nem feltétlenül szükséges.
Mire kell figyelni a tetőszigetelés felújítása során?
A tetőszigetelésbe akkor érdemes belevágni, ha a tetőteret is beépítjük. Amennyiben a padlást csak pakolófelületnek használjuk (lehetőleg ne pakoljuk tele, ne legyen belőle lomtár, vagy építőanyag-tároló, mert csak magunknak rúgunk öngólt), elég, ha a födémet, a vízszintes síkot szigeteljük, ott viszont érdemes alapos munkát végezni. Ezt a fújható szigeteléssel könnyedén kivitelezhetjük.
Ha viszont beépítjük a tetőteret, a tetőt is szigetelni kell, a minőségi tetőszigetelés alapcéljai: legyen minimális a hőveszteség a szigetelésen belül, a csapadék maradjon kint és kerüljük el a tető alatti páralecsapódást. A páralecsapódás ellen megfelelő vastagságú szigetelőanyagot, légmentes párazáró rendszert alkalmaznak (a tető belső felületén), valamint páraáteresztő, víz- és szélzáró fóliát (a tető külső részén). A tetőburkolat alatti szellőzőrés biztosítja a levegő „elszívását” a lecsapódott vízpárával együtt az eresztől a tető csúcsáig.
Mire kell figyelni a homlokzati, lábazati szigetelés felújításakor?
A homlokzati, lábazat szigetelésének felújítása előtt meg kell vizsgálni, hogy pontosan milyen módszerrel kell hozzáfognunk a renováláshoz. Ha csak az volt a baj, hogy nem ragasztottak, dübeleztek elég vastag szigetelőanyagot, akkor újabb réteg szigetelőanyag rögzítésével meg lehet oldani a kérdést. Előfordulhat, hogy itt-ott elresztette már magát a szigetelés, azt le kell szedni és újraragasztani, vagyis nem kell eldobni a teljes szigetelőrendszert, elég, ha csak a hibás részeket cseréljük, cseréltetjük. És van még egy harmadik irány, amit csupaszításnak is neveznek. Ha a hőszigetelés fölötti rétegek már nem megfelelő állapotban vannak a homlokzaton, akkor a hőszigetelés vastagságának növelése csupaszítással érhető el. Az elv ugyanaz, mint a fent említett példában. A vékonyvakolat, háló és ragasztó alkotta külső réteget függőlegesen bevágják, majd csíkokban lehúzzák. A vakolatréteget maradéktalanul el kell távolítani! A csíkot 45 fokos szögben kell lefejteni. A 90 fokos szög kevésbé hatékony és a régi hőszigetelés károsodásához is vezethet.
Hogyan fogjunk hozzá a födémszigetelés felújításához?
A födémszigetelés felújításánál meg kell vizsgálni, hogy kellő vastagságú szigetelőanyag került-e a födémre. Azt is érdemes megnézni, hogy miből van a födém. Ha például a fafödémre hungarocell lapokat tettek korábban, meg kell vizsgálni, hogy a gerendák nem kárásodtak-e alatta, hiszen a hungarocell rossz páratáteresztő képessége miatt bepállhat a teljes födém.
Amennyiben korábban megfelelő anyaggal (pl. kőzetgyapottal, üveggyapottal) végezték el a szigetelést, elég, ha még egy réteget viszünk fel belőle. Ugyanúgy érdemes megvizsgálni, hogy jó állapotban van-e még a szigetelőanyag, mindenhová jutott-e belőle. A legcélszerűbb a födémet is fújható szigeteléssel befedni, így résmentesen, hulladékképződés nélkül tudjuk szigetelni a padlást.
Mennyit spórolhatunk a megfelelő hőszigetelés felújítással?
Erre a kérdésre azért nehéz pontos választ adni, hiszen más alapokról indulunk és mások a használati szokásaink. Ha pl. eredetileg volt egy rosszul szigetelt házunk, akkor ez az érték lehet akár 30-50% is. Ha már volt benne korábban szigetelőanyag, akkor ez kisebb lehet. Egyik család 25 fok fölött állandóan használja a légkondicionáló berendezést, mások vidáman bírják a 30 fokot. Megfelelő, jó minőségben kivitelezett fújható üveggyapot szigetelés elvégzése után,legalább 20-30%-os költségmegtakarítással lehet számolni.