A gázfogyasztás csökkentése ma szinte minden háztartás számára egy fontos, alapvető kérdés. Most azt nézzük meg, hogy milyen módszerekkel tudjuk elérni, hogy kevesebb gázt használjunk az épület fűtésére, főzés vagy fürdés során.
Gázfogyasztás csökkentése: hogyan fogjunk hozzá?
Régebben kevés háztartás törődött azzal, hogy pontosan mennyi gázt használ el például fűtésre, viszont az elmúlt néhány évben sok minden változott. A gázárak elszálltak, a lakossági felhasználóknak is komoly összeget kell befizetni gázszámlaként. A gázár emelkedésének egy részét világpiaci, világpolitikai események és az eseményekre adott válaszok okozták (pl. a földgáz piaci ára, az orosz-ukrán katonai konfliktus és az arra válaszként érkező szankciók stb.). ) 2022. júliusában bejelentették, majd a Magyar Közlönyben hivatalossá tették, hogy jelentősen (közel hatszorosára) emelkedik az átlagfogyasztás felett használt gáz ára. Ez az áremelés ráadásul augusztus 1-től lépett hatályba. Mivel a lakosság jelentős része gázzal fűt, viszont energetikailag elég rossz állapotban van a régebben épült házak jelentős része, a pánik érthető volt. Akinek volt/van tőkéje, azonnal fűtéskorszerűsítésre, szigetelésre szánta el magát.
A földgáz fogyasztására tekintve 1729 köbméterig, vagyis 144 köbméter/hó fogyasztásig marad a kedvezményes 102 forint/m3, efelett 747 forint/m3 lesz az új díjszabás. Megmarad viszont a nagycsaládos kedvezmény, amit a Magyar Államkincstárnál kell kérvényezni azoknak, akik 3 vagy több gyereket nevelnek.
Nézzük, hogyan fogjunk hozzá a gázfogyasztás csökkentéséhez. Először is érdemes felülvizsgálni a fogyasztási szokásainkat: hány fokra fűtjük fel a szobákat? Milyen módszerrel szellőztetünk? Van-e rendes szigetelés az épületen? Mennyire korszerű a fűtésrendszerünk?
Gázfogyasztás csökkentése a megfelelő födémszigeteléssel
A gázfogyasztás csökkentésének egy módja, amennyiben családi házban lakunk, ha szigeteljük az épület födémjét. Ez egy jelentősen nagy felület, ráadásul a meleg levegő felfelé száll, így az otthonunk fűtésére használt hőenergia akár 70-90 %-át is elveszíthetjük a födémen keresztül. Megfelelő vastagságú és minőségű szigeteléssel azonban megspóroljuk ezt a hőveszteséget és a rá kiadott pénzt. Ráadásul hőség idején sokkal kevésbé forrósodik fel az az épület, amelyiknek szigetelve van a födémje.
Hogyan csökkentsük a gázfogyasztást tetőszigeteléssel?
Amennyiben az otthonunkban be van építve a tetőtér, mindenképp szigetelni kell a tetőt. Ez talán még egyértelműbb, mint a födémszigetelés, hiszen aki egy szigeteletlen tetőtérben lakik, egy-kettőre megtapasztalja, milyen egy szeles, hideg időben eltölteni pár órát. Nyári kánikula idején pedig szinte kibírhatatlan egy rosszul szigetelt tető. Az üveggyapottal szigetelt tetőtér viszont kellőképpen megőrzi a hőenergiát, vagyis kevesebbet kell majd költenünk a fűtésre, csökkentjük a gázfogyasztást, nyáron pedig a hűtésre kiadott energián és pénzen tudunk spórolni.
Gázfogyasztás csökkentése nyílászárók cseréjével
A nyílászárókat 25 évente érdemes lecserélni. Ha már elavult, tönkrement a nyílászáró, érdemes belevágni a cserébe, hiszen egy jól szigetelt, korszerű nyílászárókkal felszerelt házban sokkal jobban meg tudjuk fogni a meleget, nem kell annyi fűtőanyagot elhasználni, mint egy rossz ablakokkal, ajtókkal felszerelt ház esetében.
Gázfogyasztás csökkentése a konyhában
A konyhai gázfogyasztást is csökkenthetjük például úgy, hogy átállunk a villanytűzhely, elektromos főzőlap, indukciós főzőlap használatára. Ehhez persze megfelelő villanyszerelési munkák is szükségesek lehetnek, sőt, akár a gázt ki is köttethetjük a konyhából.
Gázfogyasztás csökkentése a fürdőszobában
A fürdőszobában elsősorban azzal csökkenthetjük a gázfogyasztást, ha nem a gázkazán által felmelegített vizet használjuk. Erre kiválóan alkalmas például egy napelemes rendszerről működtetett fűtőszál a hálózati melegvíz tartályban. Vagyis: amikor süt a nap, a napelem által megtermelt árammal melegítjük fel a használati melegvizet és csak akkor kell a gázt használni, ha nincs kellő mennyiségű napenergia.
Miért fontos a megfelelő automatika a gázfogyasztás csökkentése során?
Ha nem akarjuk lecserélni a fűtési rendszert vagy nincs rá pénzünk, akkor is érdemes legalább az automatikát rendbe rakni. Minden fűtési rendszerben van valamilyen szintű vezérlés, automatizálás, és attól függ a rendszer hatékonysága, hogy milyen az automatika.
Komfortérzet és spórolás szempontjából is sokat jelent, ha egy ház helyiségeit pont arra a hőmérsékletre fűtjük fel, amennyire szükségünk van és csak abban az időszakban, amikor ott vagyunk a helyiségben. Ehhez termosztátokra van szükség (nem csak egyre!), így a rendszer érzékelni fogja a hőmérséklet változását a lakás különböző tereiben, és egy okos vezérlés segítségével azt is el tudjuk érni, hogy a szobákban más és más hőmérséklet legyen. Az automatizálás jelentősen kisebb költséget jelent, mint a kazáncsere vagy a teljes körű korszerűsítés, viszont jelentősen csökkenthetjük vele a fölösleges üzemidőt, a rezsiköltséget és az elfüstölt károsanyagot. Körülbelül 1-2 év a megtérülési ideje ennek a befektetésnek. És nem mellesleg komfortosabb lesz a lakásunk.
Gázfogyasztás csökkentése rendszeres karbantartással
Ellenőrizzük rendszeresen a fűtésrendszert, tisztítsuk a fűtőtesteket, hogy hatékonyan működhessenek. A gázkazán rendszeres karbantartásával is gondoskodhatunk a gázfogyasztás csökkentéséről.
Hogyan számoljunk a gázfogyasztással 2023-ban?
Globális vagy akár hazai szinten is nehéz a jövőbe látni, szeptemberben például jelentősen nőtt a gázár. Az biztos, hogy megfelelően szigetelt épületben, ahol jók a nyílászárók és korszerű a fűtéstechnika, jelentősen kevesebb gázfogyasztásra kell számítanunk 2023-ban is.