Amikor energetikailag szeretnénk felújítani egy épületet, felmerül, hogy a szigetelés vagy a fűtéskorszerűsítés fontosabb. Melyikkel nyerünk többet, mikor érdemes a fűtéskorszerűsítésre helyezni a hangsúlyt, mikor a szigetelésre? Érdemes komplex módon közelíteni a kérdéshez, vagyis ahhoz, hogy a házunk gazdaságosan, energetikai szempontból hatékonyan üzemeljen, a szigetelésnek is rendben kell lennie és a fűtést is érdemes korszerűsíteni.
- Miért van szükség fűtéskorszerűsítésre? Milyen előnyökkel jár?
- Milyen megoldások vannak a fűtéskorszerűsítésre?
- Fűtéskorszerűsítés automatizálással
- Szivattyú cseréje
- Gázkazán cseréje kondenzációs gázkazánra
- Gázkonvektor cseréje gázkazánra
- Fűtéskorszerűsítés napelemmel és fűtőpanellel
- Napelem és hőszivattyú
- Elektromos fűtés infrapanellel
- Mennyire hatékony a hőszigetelés a felsorolt fűtéskorszerűsítési megoldásokkal szemben?
- Mikor, kinek ajánlott a hőszigetelés és a fűtéskorszerűsítés?
Miért van szükség fűtéskorszerűsítésre? Milyen előnyökkel jár?
Fűtéskorszerűsítésre több szempontból is szükségünk lehet. Egy automatizált, jól megtervezett modern fűtési rendszerrel növekszik a lakás komfortérzete, kényelmesebb a kezelése, kevesebbet kell költeni a karbantartásra és hatékonyabban, olcsóbban fog üzemelni. Természetesen csak abban az esetben, ha a ház nyílászárói, szigetelése is megfelelő.
Milyen megoldások vannak a fűtéskorszerűsítésre?
Szerencsére ma már elég sok megoldás akad, amivel korszerűsíthetjük a fűtési rendszerünket.
Fűtéskorszerűsítés automatizálással
Az egyik költséghatékony megoldás, ha nem szeretnénk a teljes fűtési rendszert lecserélni az automatizálás. Ezt akkor érdemes alkalmazni, ha jó még a kazánunk, nincs több, mint egymillió forintunk a kazán, a radiátorok és a rendszer cseréjére.
Minden fűtési rendszerben van valamilyen szintű vezérlés, automatizálás, és attól függ a rendszer hatékonysága, hogy milyen az automatika. Nem csak a komfortérzet, de a spórolás szempontjából is sokat jelent, ha egy ház helyiségeit pont arra a hőmérsékletre fűtjük fel, amennyire szükségünk van és csak abban az időszakban, amikor ott vagyunk a helyiségben. Ehhez több termosztátra van szükség, így a rendszer érzékelni fogja a hőmérséklet változását a lakás különböző tereiben, és egy okos vezérlés segítségével azt is el tudjuk érni, hogy a szobákban más és más hőmérséklet legyen.
Az automatizálás jelentősen kisebb költséget jelent, mint a kazáncsere vagy a teljes körű korszerűsítés, viszont jelentősen csökkenthetjük vele a fölösleges üzemidőt, a rezsiköltséget és az elfüstölt károsanyagot. Körülbelül 1-2 év a megtérülési ideje ennek a befektetésnek. És nem mellesleg komfortosabb lesz a lakásunk.
Szivattyú cseréje
Jellemző problémája a gázkazánnal, vegyes tüzeléssel működő fűtési rendszereknek, hogy a lerakódó szennyeződések miatt tönkremegy a víz keringetéséért felelős szivattyú. Ha komoly a probléma, érdemes egy hatékonyabb, modern szivattyúra cserélni a meglévő elavult, elvízkövesedett szivattyút.
Gázkazán cseréje kondenzációs gázkazánra
Ma Magyarországon a legtöbb családi házban, lakásban gázkazánnal fűtenek. Amennyiben hagyományos kéményes vagy turbós gázkazánunk van, egy fűtéskorszerűstítés során érdemes lecserélni kondenzációs gázkazánra. Fontos tudni, hogy ha kazáncserére szánjuk rá magunkat, a szolgáltató már csak kondenzációs kazánt szerelhet be a régi helyére! A kondenzációs kazán sokkal nagyobb teljesítménnyel üzemel, mint a hagyományos kazán, így költséghatékonyabb lesz a fűtésünk. A költséghatékonyság mellett fontos tulajdonsága ezeknek a kondenzációs készülékeknek, hogy kifejezetten környezetbarát módon működnek. Azoknak ajánljuk ezt a megoldást, akik szeretnének kevesebbet költeni a fűtésre és lényeges számukra a károsanyag-kibocsátás csökkentése, de nincs lehetőségük átállni megújuló energiára. Engedély nélkül pár százzer forintból meg lehet úszni a cserét, de ezt egyáltalán nem ajánljuk.
Egy szabályos csere ára engedéllyel kb. 800 000 – 1 100 000 forint, megtérülési ideje 10-15 év, de ezt akár a harmadára is csökkenthetjük egy sikeresen megpályázott kazáncsere támogatással.
Természetesen nem csak gázkazánra cserélhetjük a meglévő rendszert, hanem fatüzelésű, vegyestüzelésű, faelgázosító stb. rendszerekre, ehhez azonban komolyabb átalakításokra lehet szükség, ráadásul a tüzelőanyag logisztikáját is meg kell oldani. Minden esetben vonjunk be szakembert, mielőtt döntenénk!
Gázkonvektor cseréje gázkazánra
A gázkonvektorok régebben kifejezetten népszerűek voltak, manapság viszont mindenki igyekszik lecserélni a konvektort egy fejlettebb fűtési technológiára. Hátránya, hogy az elöregedett készülékeket egyre nehezebb javítani, sokba kerül az üzemelésük, nem lehet automatizálni és gyenge a hőtartásuk, vagy nagyon meleg lesz vagy rögtön fázni kezdünk.
A konvektor előnye, hogy nagyon gyorsan bemelegszik és a helyiségeket egymástól függetlenül lehet fűteni.
A gázkonvektort lecserélhetjük gázkazánra (meg lehet oldani a konvektor helyére épített gázkazánnal, amihez radiátort kell beépíteni), de a teljes rendszert is lecserélhetjük. Fontos! Ha a fűtési rendszer korszerűsítése nem jár együtt az épület komplex energetikai korszerűsítésével (nyílászárók, homlokzati-, födém- és aljzatszigetelés), nem lehet garantálni a fűtésszámla csökkenését vagy a környezettudatosabb energiafelhasználást.
Fűtéskorszerűsítés napelemmel és fűtőpanellel
Ha kisebb méretű házat, lakóteret, műhelyt szeretnénk fűteni, akkor érdemes megfontolni a fűtőpanel(ek) beszerelését. Természetesen ez a módszer abban az esetben számít költséghatékony megoldásnak, ha a panel üzemeltetéséhez napelemrendszeren keresztül nyerünk elektromos áramot. A fűtőpaneles megoldásnál sem mindegy, hogy mekkora a belső tér, mekkora a szoba területe, milyen az épület szigetelése, a nyílászárók állapota és az sem mellékes, hogy milyen energiaforrással szeretnénk megvalósítani a fűtésünket. Kiválóan alkalmazható a fűtőpanel, ha a különböző helyiségekben különböző hőrmérsékletet szeretnénk elérni, vagy ha ideiglenesen, pl. albérletben szeretnénk megoldani a fűtést. A fűtőpanelt gyakran alkalmazzák másodlagos fűtéshez vagy olyan helyiségek melegítéséhez, ahol nincs szükség állandó melegre. A programozható, okostelefonról irányítható fűtőpanelek előnye, hogy a saját hőigényünkre állíthatjuk be a fűtés intenzitását és idő intervallumát.
Egy átlagos napelemrendszer megtérülési ideje 8-10 év, de ez természetesen függ az épület energiaigényétől, tákolásától, a terület időjárási adottságaitól.
Napelem és hőszivattyú
A fűtéskorszerűsítés koronázatlan királya. Ezzel a módszerrel lenullázhatjuk a fűtőanyagra kiadott költségeket és semmilyen károsanyag nem kerül a légtérbe a fűtési rendszerünkből. Igaz, ennek a rendszernek a kiépítése komolyabb költségeket jelent egy felújítás során. Azonban ha új házat építünk, érdemes padló-, fal- vagy mennyezetfűtéssel felszerelni az épületet, hőszivattyú segítségével termelni a hőt, amit napelemről üzemelünk. Így a fűtéstechnikánknak a karbantartáson túl szinte semmi rezsiköltsége nem lesz, ráadásul 100 %-osan megújuló energiaforrásból biztosítjuk a hőenergiát és az épület károsanyag-kibocsátása is nulla lesz.
Fontos, hogy elégséges legyen a napelemek teljesítménye, az inverter és megfelelő legyen a hőszivattyú, egy teljes ház kifűtéséhez nem lesz elegendő egy fapados megoldás.
Elektromos fűtés infrapanellel
Ha kisebb alapterületű lakás, ház, nyaraló fűtéséről szeretnénk gondoskodni, vagy a házunkban lényeges, hogy a helyiségeket egymástól külön tudjuk fűteni, érdemes infrapanelben gondolkodni. Mivel ehhez a fűtési technológiához is elektromos áram szükséges, akkor éri meg igazán, ha napelemről üzemeltetjük.
Mennyire hatékony a hőszigetelés a felsorolt fűtéskorszerűsítési megoldásokkal szemben?
Ha a házunkon nincs homlokzati szigetelés, hiányzik a padlásszigetelés, a tetőszigetelés, akkor bármilyen korszerű is lett a fűtési rendszerünk, ne számítsunk arra, hogy jelentősen nőne a lakás komfortfokozata, vagy csökkenne a fűtésre kiadott rezsiköltség. Vagyis: ha prioritási sorrendet szeretnénk felállítani, amennyiben van egy működő fűtési rendszerünk, de nincs szigetelve az épület, érdemes a födém és a homlokzat szigetelésével kezdeni. Érezni fogjuk a különbséget már az első fűtési szezonban! Ráadásul egy szakszerű hőszigeteléssel a nyári nagy meleg ellen is védhetjük otthonunkat.
Mikor, kinek ajánlott a hőszigetelés és a fűtéskorszerűsítés?
Ha felújítás előtt állunk, érdemes végiggondolni, hogy milyen ütemben próbáljuk a házunkat energetikailag kipofozni.
A homlokzati és a födém hőszigeteléssel nem érdemes sokáig várni, hiszen már az első hidegebb napokban rengeteg hőenergiát tarthatunk az épületen belül. A fűtéskorszerűsítésbe akkor érdemes belevágni, ha a tervek alapján jelentősen javulna a fűtés hatékonysága és van is elég tőkénk lecserélni a meglévő fűtőrendszert.
Ha fújható szigetelést szeretne otthonába, vegye fel velünk a kapcsolatot!