Skip to content

logo

Menü
  • Fújható szigetelés
    • Hőszigetelés
    • Üveggyapot
    • Kőzetgyapot
    • Purhab
    • Cellulóz
    • Letöltések
  • Padlás és födém szigetelés
    • Borított fafödém szigetelése
  • Tetőtér szigetelés
    • Könnyűszerkezetes ház szigetelése
  • Vélemények
  • Blog
  • Ajánlatkérés
    • Kapcsolat
    • Rólunk
    • Kivel dolgozz?
    • Fotók
    • Videók
    • Karrier

Kezdőlap » Fújható szigetelés blog » A fűtési rendszerek előnyei, hátrányai, költségek, választási útmutató

A fűtési rendszerek előnyei, hátrányai, költségek, választási útmutató

Publikálva: január 10, 2023január 10, 2023 Szerző: Mitró András

A fűtési rendszerek korszerűsége, a megfelelő hőszigetelés és a nyílászárók alapvetően határozzák meg egy épület energetikai hatékonyságát. De mikor melyik fűtési megoldás mellett érdemes döntenünk? 

Milyen fűtési rendszerek vannak?

A fűtési rendszereket érdemes időről időre felülvizsgálni, modernizálni. Ma Magyarországon a legtöbb háztartásban gázzal üzemelnek a fűtési rendszerek (pl. gázcirkó, gázkazán, gázkonvektor, kondenczációs kazán). Amíg a napelemes rendszereket rá lehetett csatlakoztatni a hálózatra és szaldós elszámolással lehetett szerződni, sokan álltak át az elektromos fűtési rendszerekre. Bár a jelenlegi szabályozások miatt a napelemes rendszerek sokkal lassabban térülnek meg, kitérünk az elektromos fűtési rendszerekre is. Végül ott vannak még a fával vagy egyéb biomasszával működő kazánok, kályhák. 

Gázcirkó, gázkazán, kondenzációs kazán 

A földgáz az egyik legnépszerűbb fűtőanyag. Egészen a közelmúltig aránylag költséghatékonyan lehetett hozzájutni, a szállítása a gázhálózaton keresztül egyszerű, a gáz tárolásáról a háztartásoknak nem kell külön gondoskodniuk (szemben például a fatüzelésű kazánokkal). A nyílt tüzelésű gázkazán (és annak kistesója, a gázkonvektor) terjedt el először, majd jött a gázcirkó és a kondenzációs gázkazán. 

A cirkó fűtés az egyik legelterjedtebb a gázkazános megoldások közül. Az elnevezés onnan szárzmazik, hogy a fűtővíz cirkulál a rendszerben. A kazánban ég a gáz, amitől felmelegszik a víz, ezt a meleg vizet egy szivattyú juttatja el a radiátorokba, ahol leadja a hőt (felmelegszik a szoba), majd a víz visszaáramlik és a körkörösség, cirkulálás kezdődik elölről. 

A kondenzációs gázkazán olyan, magas hatásfokkal üzemelő gázkazán, amely az égéstermékben lévő rejtett hőt is – a füstgázban lévő vízgőz lecsapatásával (kondenzálásával) – hasznosítja. Ezáltal megközelítőleg az égéshőt tudja hasznosítani a tüzelőanyag fűtőértéke helyett.

Ma már a gázkonvektorok és a nyílt gázkazánok csak olyan otthonokban fordulnak elő, ahol nem történt meg a fűtés korszerűsítése. A hagyományos cirkókat is már csak kondenzációs gázkazánra lehet cserélni. Utóbbinak az egyik legnagyobb előnye a hatékonyságán túl, hogy jóval kevesebb káros anyag kerül a levegőbe az üzemelése során. 

A kondenzációs kazánnal egyaránt lehet radiátorokat és nagy felületű hőleadó felületeket üzemelni, új építésű házaknál gyakran kombinálják is a kettőt, például a fürdőbe, előszobába, nappaliba padlófűtést helyeznek, a lakószobákba pedig radiátort. Ha egy jól szigetelt házat kondenzációs gázkazánnal és padlófűtéssel fűtünk, akkor kifejezetten hatékonyan, alacsony gázfogyasztás mellett oldhatjuk meg otthonunk fűtését.    

Szilárdtüzelésű kazán

A gáz egyik alternatívája a szilárdtüzelésű kazán. A tüzelőanyag lehet fa, brikett, pellett, szén, léteznek vegyestüzelésű kazánok, ezeknél a fűtéshez használható tűzifa, szén, pellett és brikett is, de bármilyen növényi hulladék elégetésére is szolgál, amely a kertünkben, vagy a környezetünkben halmozódott fel.

A szilárdtüzelésű kazán előnye, hogy függetlenedhetünk a gázár ingadozásától (viszont jó ha tudjuk, hogy a 2022-es gázáremelkedés hatására jelentősen nőtt a tűzifa ára is). Viszont ezeknél a kazánoknál gondoskodni kell a tüzelőanyag beszerzéséről, szállításáról, tárolásáról, adagolásáról. Ezeket mind alaposan gondoljuk végig, mielőtt belevágnánk egy szilárdtüzelésű kazán telepítésébe.  

Napelemes fűtés – villanykazán

Az elektromos fűtés régebben nem volt kifizetődő, aztán a napelemek elterjedésével és a szaldós elszámolással egyszerre az egyik legtutibb megoldás lett belőle egészen 2022 őszéig. A jelenleg érvényben levő szabályozások értelmében azonban az új telepítésű napelemes rendszereket nem lehet a hálózathoz csatlakoztatni, másfelől pedig a szaldós elszámolások egy idő múlva automatikusan bruttó elszámolássá alakulnak. A szabályozást megelőzően a napelemmel nyáron megtermelt energiát a téli időszakban vissza tudtok igényelni és használni a fűtési szezonban. Ezzel a megoldással független attól, hogy fűtőpanellel, villanykazánnal vagy hőszivattyúval oldottuk meg a fűtést, hatékony, megtérülő rendszert tudtunk kialakítani. Persze ki kell várni, hogy mit hoz a jövő, de a jelenlegi helyzetben anyagilag nem éri meg a napelemes fűtés, hiszen a termelés jelentős része pont akkor történik, amikor nem kell fűtenünk.  

Infrapanel

Ha kisebb alapterületű lakás, ház, nyaraló fűtéséről szeretnénk gondoskodni, vagy a házunkban lényeges, hogy a helyiségeket egymástól külön tudjuk fűteni, érdemes infrapanelben gondolkodni. Mivel ehhez a fűtési technológiához is elektromos áram szükséges, akkor éri meg igazán, ha napelemről üzemeltetjük.

Hőszivattyú

Egészen 2022 őszéig a hőszivattyú kombinálása napelemmel volt a fűtéskorszerűsítés koronázatlan királya. A szaldós elszámolással számolva ez a módszer lenullázta a fűtőanyagra kiadott költségeket és semmilyen károsanyag nem kerül a légtérbe a fűtési rendszerünkből. Jelenleg az új telepítésű napelemes rendszereket nem lehet becsatlakoztatni a hálózatba, vagyis csak akkor tudjuk műödtetni pl. a hőszivattyút, ha süt a nap. Ráadásul egy hőszivattyús rendszernek a kiépítése komolyabb költségeket jelent egy felújítás során. Azonban ha új házat építünk és a H tarifát is bevezetjük, akkor már megéri a hőszivattyús fűtés, érdemes padló-, fal- vagy mennyezetfűtéssel felszerelni az épületet, hőszivattyú segítségével termelni a hőt, amit napelemről üzemelünk. Így a fűtéstechnikánknak a karbantartáson túl szinte semmi rezsiköltsége nem lesz, ráadásul 100 %-osan megújuló energiaforrásból biztosítjuk a hőenergiát és az épület károsanyag-kibocsátása is nulla lesz.

Fontos, hogy elégséges legyen a napelemek teljesítménye, az inverter és megfelelő legyen a hőszivattyú, egy teljes ház kifűtéséhez nem lesz elegendő egy fapados megoldás.   

Geotermikus energia

A földhő felhasználásának két iránya is létezik. Mind a kettőhöz hőszivattyú szükséges, a víz-víz hőszivattyú mesterséges tóból, talajvízből, termálvízből nyeri az energiát, a föld-víz elven működő rendszer a felszínközeli kőzetrétegek hőkapacitását aknázza ki (geotermikus energia), míg a geotermális energia esetében a Föld mélyén zajló atommaghasadásos tevékenységből áramló hőenergiát fogjuk munkára. 

A geotermikus energia felhasználása és üzemeltetése okos kialakítás mellett költséghatékony lehet, azonban a geotermális energia hasznosításához komolyabb anyagi forrásokat kell megmozgatni, mélyfúrásokat végezni, szondákat elhelyezni. Egy átlagos háztartás számára nem tűnik kifizetődő beruházásnak. 

Milyen szempontok alapján válasszunk a fűtési rendszerek közül? 

Meg kell nézni, hogy jelenleg milyen fűtési rendszerünk van és annak fényében dönteni. Bár a jelenlegi kiszámíthatatlan energetikai helyzetben nehéz olyan döntést hozni, amiről bizton állíthatnánk, hogy pár év elteltével is hatékonyabb, olcsóbb vagy jobb, mint a többi alternatíva. Ha megtehetjük, érdemes több lábon állni, vagyis pl. a gáz mellett egyéb fűtőanyaggal működő rendszert vagy másodlagos fűtőrendszert (pl. cserépkályha, infrapanel, klíma) párhuzamosan kialakítani.    

Ha a házunkon nincs homlokzati szigetelés, hiányzik a padlásszigetelés, a tetőszigetelés, akkor bármilyen korszerű is lett a fűtési rendszerünk, ne számítsunk arra, hogy jelentősen nőne a lakás komfortfokozata, vagy csökkenne a fűtésre kiadott rezsiköltség. Vagyis: ha prioritási sorrendet szeretnénk felállítani, amennyiben van egy működő fűtési rendszerünk, de nincs szigetelve az épület, érdemes a födém és a homlokzat szigetelésével kezdeni. Érezni fogjuk a különbséget már az első fűtési szezonban! Ráadásul egy szakszerű hőszigeteléssel a nyári nagy meleg ellen is védhetjük otthonunkat.  

Hogyan döntsünk a fűtési rendszerről, ha építkezés előtt állunk?

Ha új építésű házat alakítunk ki, érdemes padlófűtést beszerelni és akár valamilyen alternatív fűtési megoldást is létesíteni. Ha pl. a kondenzációs gázkazánról fűtőtt padlófűtést kombináljuk radiátorokkal, hűtő-fűtő klímával (amit napelemről üzemelünk, így nyáron költséghatékonyan működik a klíma és az átmeneti időszakban, tavasszal, ősszel fűthetünk is vele) és esetleg még egy cserépkályhát is elhelyezünk a lakás központi részében, akkor több lábon állunk, nem fogunk kétségbe esni, ha a gáz ára hirtelen elszáll. Nyilván ezeknek a bekerülési költségével is érdemes számolni.  

Fűtési rendszerek: hogyan válasszunk, ha korszerűsítenénk a ház fűtését? 

A korszerűsítés egyik alapköve az automatizálás, célszerű olyan fűtési rendszert kialakítani, amit helyiségenként tudunk szabályozni, így jelentősen kevesebbet megy fölöslegesen a fűtés, alacsonyabb lesz a rezsi és kevésbé szennyezzük a környezetünket. Érdemes a konvektorokat lecserélni gázcirkóra, a korábban telepített gázcirkókat ma már csak kondenzációs gázkazánra tudjuk cserélni. 

Kategória: Szigetelés tudástár

Kérje ajánlatunkat most!

Ajánlatkérés
(A szigetelendő épület helye)



Hírlevél feliratkozás

Kérje ingyenes kiadványunkat!

Tetőszigetelési kisokos
Vélemények

A cég az ígértekhez híven korrekt, gyors munkát végzett.

dr. Varga Dániel, Diósd

Örömmel közlöm hogy jó döntést hoztam mikor felkerestem az önök cégét, a kivitelezéssel és az eredménnyel meg vagyok elégedve. Jó tapasztalatomat másokkal is megosztom, és nyugodt szívvel ajánlom, hogyha takarékoskodni akar a fűtésszámláján, nekem bizonyított a téli mínuszokban, de a nyári hőhullámra még kíváncsi leszek. Tisztelettel Sápi Gyula, egy elégedett ügyfél.  

Sápi Gyula, Derecske

Köszönöm az elvégzett munkát, nagyon meg vagyok elégedve, a szakemberek kedvesek, és udvariasak. A munkájuk precízen és gyorsan zajlott. Nagyon szépen köszönöm.

Homonyik László, Győrság

Elégedett vagyok a munka elvégzésével.  Pontosan időben érkeztek, egész nap folyamatosan dolgoztak. Az elvégzett munka után a helyiségekben észrevehetően nagyobb a csönd és puha, kellemes érzés: Köszönöm, jó választás volt. Budapest 13. kerület

Kovács-Zombai Leonóra

A munkát a fiúk kívülről, cserépelhúzással végezték, ezért nem lett kosz a lakásban. Gyors kivitelezés, korrekt hozzáállás.

Szatmári András, Székesfehérvár
Ügyfélértékelések
Kontaktbau - Fújható szigetelés
Kontaktbau - Fújható szigetelés
12 Facebook értékelés alapján
Balogh Beáta
Balogh Beáta
2021-06-24
ajánlja
Szuper csapat. Gyorsan ,megállás nèlkül dolgoztak. Köszönöm szépen a munkát.
Tamás Glázer
Tamás Glázer
2021-04-20
ajánlja
Hatékony precíz kivitelezés. Ajánlom mindenkinek aki ijen jellegű szigetelesben gondolkodik.
Csilla Orgonási
Csilla Orgonási
2021-04-19
ajánlja
Nagyon jó beruházás mindenkinek csak ajánlani tudom! Profi brigád, pontosan, gyorsan és tisztán dolgoznak 👍 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
István Borok
István Borok
2021-04-19
ajánlja
Jól előkészített,korrekt szakmai munka, a határidő pontos betartása
Váradi György
Váradi György
2021-04-19
ajánlja
Korrekt megbízható cég😉
Ernő Zsidó
Ernő Zsidó
2021-04-19
ajánlja
Nagyon szuper dolog.Nagyon komoly a brigád
Zsuzsanna Bátóczki
Zsuzsanna Bátóczki
2021-01-29
ajánlja
Profi, gyors munka, ajánlom!
Diana Dombos
Diana Dombos
2021-01-28
ajánlja
2020 októberében szigetelték a padlásfödémünket. A kivitelezés valóban gyorsan és hatékonyan zajlott, szinte nulla ferfordulás :) Így egy téli szezon után úgy tűnik bevált ez a fajta szigetelés, a komfortérzet sokat javult. Bátran ajánlom ezt a profi csapatot!
Ferenc Földes
Ferenc Földes
2021-01-22
ajánlja
Minden a megbeszéltek szerint zajlott. Korrekt felmérés után korrekt ajánlatadás és szerződéskötés. A kivitelezés még gyorsabban megtörtént mint amire számítottunk. A srácok gyorsan s precízen végezték a munkát. Részemről csak ajánlani tudom.
Vikusz Csuszi
Vikusz Csuszi
2021-01-22
ajánlja
A szigetelés tökéletes lett. 1 nap alatt, belső bontás nélkül történt a kivitelezés, minden a megbeszéltek szerint zajlott. Köszönjük!

Rólunk

A KontaktBau egy stabil, megbízható csapattal fújja a szigetelőanyagot, már több mint 10 éve. Húsz éves építőipari tapasztalatunk és az igényes munka iránti szeretetünk vezetett ide, a minőségi tetőszigetelés üzletágba.

Legolvasottabb bejegyzések

  • Fújható szigetelés ár – mikor, hogyan, miért, mennyiért
  • Könnyűszerkezetes ház hátrányai
  • Nyest a padláson?
  • Fehér hab avagy purhab szigetelés?
  • Könnyűszerkezetes ház szigetelése

Hasznos olvasnivalók

  • Tetőtér szigetelés
  • Padlás szigetelés
  • Fújható szigetelés
  • A1 tűzállóságú fújható üveggyapot szigetelés
Adatkezelési tájékoztató - ÁSZF - Impresszum
© 2023 · KontaktBau Szigeteléscentrum · Minden jog fenntartva!

A kontaktbau.hu weboldala sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. Süti beállítások módosítása Adatkezelési tájékoztató megtekintése

Kontaktbau
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Adatvédelmi áttekintés

A kontaktbau.hu weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében.

Adatkezelési tájékoztató

Feltétlenül szükséges sütik

Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

Amennyiben ez a süti nem kerül engedélyezésre, akkor nem tudjuk elmenteni a kiválasztott beállításokat, ami azt eredményezi, hogy minden egyes látogatás alkalmával ismételten el kell végezni a sütik engedélyezésének műveletét.

Funkcionális sütik

Ez a webhely a következő sütiket használja anonim információk gyűjtésére, mint például a webhely látogatóinak száma és a legnépszerűbb oldalak.

  • Google Analytics
  • Facebook Remarketing
  • Linkedin Remarketing

A sütik engedélyezése lehetővé teszi, hogy javítsuk honlapunkat.

A feltétlenül szükséges sütiket mindenkor engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.