A farost szigetelés kevéssé van benne a köztudatban, pedig egy igen hatékony és környezetkímélő szigetelőanyag. Most megnézzük, melyek a farost szigetelés előnyei, esetleges hátrányai és hogy milyen viszonyban van a többi szigetelőanyaggal.
A farost szigetelés elsősorban a nagyon környezettudatos építkezőknek vagy okö házak építtetőinek való. Az elsődleges, legkomolyabb előnye, hogy 100%-ban környezetbarát, hiszen a farost hőszigetelés természetes anyagból, vagyis fenyőfából készül, ami megújuló alapanyag, környezetbarát és újrahasznosítható. Ráadásul a gyártáshoz felhasznált fa felelősségteljes erdőgazdálkodásból származik, ami lényegében azt jelenti, hogy környezettudatos magatartást követve minden egyes kivágott fa helyén új fa lesz ültetve. Emellett nem tartalmaz semmilyen egészségre ártalmas vegyi anyagot.
Mi az a farost szigetelés?
A hőszigetelést elsősorban az energiatakarékosság, ezáltal pedig az alacsonyabb fűtési költségek indokolják. Azonban attól, hogy a szigetelésnek köszönhetően energiatakarékossá válik egy otthon, az nem lesz automatikusan környezetbarát is. Hiszen például az EPS lapok nagyon népszerűek alacsony áruk és jó szigetelőképességük miatt, de nem természetes anyagból készülnek, ráadásul előállításuk igen környezetszennyező.
Ezzel szemben a farost hőszigetelés természetes anyagból, vagyis fenyőfából készül, ami megújuló alapanyag, környezetbarát és újrahasznosítható. Ráadásul a gyártáshoz felhasznált fa felelősségteljes erdőgazdálkodásból származik, ami lényegében azt jelenti, hogy környezettudatos magatartást követve minden egyes kivágott fa helyén új fa lesz ültetve.
Milyenek a farost hőszigetelő adottságai?
Nézzük a farost hőszigetelő adottságait. A természetes farost nagy hőtároló kapacitásának köszönhetően télen nagy mértékben lassítja a belső tér lehűlését, nyáron pedig a túlmelegedést. Deklarált hőátbocsátási tényezője 0,038.
Milyen egyéb tulajdonságai vannak a farost szigetelésnek?
A farost szigetelőképesség szempontjából a farost hőszigetelés könnyedén felveszi a versenyt más hőszigetelő rendszerekkel, hiszen anyagsűrűsége magas, a hővezető képessége alacsony, és a speciális hőtároló kapacitása rendkívül nagy, vagyis a hőszigetelési hatékonyság télen és a legforróbb nyári napokon is kimagasló.
A rétegrend is könnyen kialakíthatóak a befújásnál, komolyabb szerelési munka nélkül, precízen körbeszigetelve. Ezzel a módszerrel hézagmentes, egységes szerkezetet lehet kialakítani. Fontos tudnivaló, hogy a befújás mellett, vízszintes loftolással is kivitelezhető a fújható farost, persze csak akkor, ha nem függőleges falra szeretnénk elhelyezni a szigetelőanyagot, hanem vízszintes, ívelt, vagy mérsékelt dőlésszögű a felület. Gerendák között, tetőszerkezeteknél kiválóan alkalmazható.
Nézzük tovább a farost szigetelés előnyeit: fugamentesen, vágási hulladékoktól mentesen ki tudunk vele tölteni mindenféle nagyságú és vastagságú hézagot. Télen a hideg ellen, nyáron a meleg ellen védi otthonunkat. Mivel a farostok háromdimenzióban egymáshoz csatlakoznak, tartósan zsugorodás és ülepedésbiztos lesz a szigetelés. Az alapanyag tekintetében csak válogatott friss, kezeletlen fenyőrostból készülnek a farost szigtelőanyagok. Hanggátlási és tűzvédelmi minősítések elérhetőek a termékhez, környezetbarát, ráadásul újrahasznosítható mint a természetes fa.
Hogyan viszonyul a farost szigetelés a többi szigetelő anyaghoz?
A farost szigetelés felveszi a versenyt a kőzetgyapottal és az üveggyapottal és a cellulózzal, kiváló hőellenálló képessége van, alacsony a hőátbocsátási tényezője és igen magas a hőtároló kapacitása.
farost cellulóz
Hőellenállás 20 cm vastagságnál | R = 5(m2.K/W) | R = 5(m2.K/W) |
Páradiffúziós ellenállási tényező | µ = 1-2 | µ = 1 |
Lambda | λ = 0,038 – 0,039 W/m.K | λ = 0,039 W/m.K |
Befújási sűrűség | ρ = 32-45 kg/m3 | ρ = 28-65 kg/m3 |
Hőátbocsátási tényező. 20 cm vastagságban | U = 0,2 W/(m2K) | U = 0,2 W/(m2K) |
Speciális hőtároló kapacitás | c = 2100 J/(kg.K) | c = 1944 J/(kg.K) |
Tűzvédelmi osztályba sorolás | B2 | B2-B1 |
Egészségügyi kockázatok | nem tartalmaz veszélyes összetevőket | nem tartalmaz veszélyes összetevőket |
Milyen esetben érdemes farost szigetelés mellett dönteni?
Farost szigetelés mellett érdemes döntenünk, ha szívügyünk az ökoépítészet, a környezettudatos otthon kialakítása. Ahogy fent is láthattuk, a farost szigetelőanyag adottságai kiválóak, magas a hőtartási kapacitása és könnyebb, mint a cellulóz.
A hőszigetelő réteg kialakításához a rostanyagot, magas nyomással fújják be a zárt részek közé mely így tökéletesen illeszkedik a határoló szerkezetekhez. Vagyis a farost szigetelés kifejezetten alkalmas előregyártott épületrészek (pl.falak, tetőszerkezetek szigetelésére vagy a helyszíni felújításokhoz is.)
A környezettudatosság sokszor nem az egyszerűbb, olcsóbb megoldások felé tereli az ember figyelmét. Például a homlokzati szigetelésnél kevesebb pénzből ki lehet hozni az eps/xps (vagyis hungarocell) anyaggal való szigetelést, a kőzetgyapot szigetelés ebben az esetben drágább, nehezebben kivitelezhető, viszont környezettudatosabb döntés.
Akik az energiatakarékosság, energiahatékonyság mellett a környezetvédelmi szempontokat is alapvetően fontosnak tartják, azoknak jó szívvel ajánljuk a farost szigetelést. Ráadásul van belőle táblás és fújható kiszerelés egyaránt. Vályogház és téglaház szigeteléséhez egyaránt használhatjuk a farost szigetelést, mivel jó a páraáteresztő képessége.
Az egészség és a környezettudatosság ma már alapvetően fontos az építészetben is. Egy energetikailag rosszul kialakított házban gyakori vendég a nedvesedés, a penész, amit szakszerű szigeteléssel jelentős mértékben lehet csökkenteni, megszüntetni. És persze az sem mindegy, hogy milyen anyagokkal vesszük körbe magunkat (elég, ha csak a régebben népszerű azbeszt súlyos egészségkárosító hatására gondolunk). Aki biztosra akar menni, hogy környezetbarát szigetelőanyag kerül beépítésre, nyugodtan válassza a farostszigetelést.
Mennyibe kerül a farost szigetelés?
A farost szigetelőanyag ára (ha csak az alapanyagot nézzük) , a következő módon alakul. Egy forgalmazótól származó mintakalkuláció alapján 100m2-re tetőnél szarufák között zárt befújással 20cm vastagságban – 20m3 farostot kell rendelnünk, melynek ára 350.000-400 000 forint körül van plusz szállítási költség. Ehhez még hozzá kell számolni a kiszállási díjat és a munkadíjat.
Azt már több helyen írtuk, hogy a tetőszigetelésnél és a födémszigetelésnél sem érdemes az előírthoz képest vékonyabb rétegben felvinni a szigetelőanyagot. Vagyis ha 30 centi vastagságban rendeljük meg a farostot, akkor 100m2-re tetőnél szarufák között 30cm vastagon:
30m3 = kb. 600. 000 Ft. kiszállási díj és munkadíj nélkül.