A falfűtés az elmúlt években egyre népszerűbb fűtési technológiának számít. A nagy felület miatt alkalmas arra, hogy alacsonyabb fűtési hőfokkal is komfortos hőmérsékletet alakítsunk ki otthonainkban. Így akár egy gazdaságosan üzemeltetett hőszivattyúval is fűthetünk / hűthetünk.
Mi az a falfűtés?
A falfűtés egy felületfűtés (a padlófűtéshez és a mennyezetfűtéshez hasonlóan). A falon belül, kb. két méter magasságban elhelyezett csövekben kering a víz, amit egy kazán (vagy a hőszivattyú) melegít fel a megfelelő hőmérsékletre. A keringetett víz hőmérséklet mindössze 30-40 Celsius fok, vagyis jóval alacsonyabb, mint egy hagyományos radiátoros fűtés esetén.
Mik az előnyei a falfűtésnek?
Van néhány komoly előnye a falfűésnek, szedjük először ezeket össze.
A falfűtés nagyon gyorsan felfűti a tereket, így egyszerűen szabályozható a szobák hőmérséklete.
Mivel nagy felületről van szó, egyenletes lesz a meleg a szoba minden pontján.
Sokan tartanak attól, hogy a falfűtés miatt nem lehet a falra fúrni képeket, polcokat, ám felfűtött állapotban akár hőmérővel is megtalálhatjuk a fűtési csöveket. Másik lehetőség, hogy még a beszerelés során lefotózzuk a csőrendszert, így tudni fogjuk, hol fut a fűtési rendszer, nem fogunk benne kárt okozni.
A falfűtési (és hűtési) rendszereknél továbbá elenyésző a légmozgás, így komfortosan érezhetjük magunkat a lakótérben.
A falfűtéssel egyszerre falhűtést is kapunk, vagyis a meleg időben ha hideg vizet cirkuláltatunk a rendszerben, kiváltjuk a klímát. A klíma kiváltása több szempontból is előnyös: kevésbé terheljük a környezetet, kevesebb energiát használunk és olcsóbban jövünk ki egy nyári szezonban. Ráadásul a nem rendszeresen tisztított klímából származó potenciális kórokozóktól is megszabadulunk.
Előfordulhat, hogy a függőleges falak nem nyújtanak elég felületet a falfűtés kialakításához, ilyenkor a mennyezetben is kialakíthatunk mennyezetfűtést.
Mivel a rendszer hőmérséklete nem éri el az 50 fokot, elég alacsonyabb energiaszükséglettel fűteni (egy hagyományos radiátoros fűtési rendszerhez képest).
Lakberendezési szempontból is van egy komoly előnye a falfűtésnek, mégpedig az, hogy nem foglal helyet, így nem kell figyelembe venni a fűtőtestek elhelyezkedését, amikor a bútorok pozícióját tervezzük otthonunkban.
Mik a falfűtés hátrányai?
A falfűtés hátránya, hogy elég magas a bekerülési költsége, nem éri meg akkor belevágni, ha van amúgy egy jól funkcionáló fűtésrendszerünk. Ezen kívül figyelni kell arra, hogy a fűtött vagy hűtött falfelületet nem takarhatjuk el szabadon bútorokkal, mert ez hátrányosan befolyásolhatja a hőleadást. Előnye azonban, hogy nincsenek fűtőtestek, melyek a helyiség megjelenését, használhatóságát zavarhatják.
A képek falon való elhelyezése előtt, elektronikus csőkeresőnk vagy termofólia alkalmazásával határozzuk meg fűtőcsövek pontos helyét.
Lehet a falfűtést hűtésre is használni?
Igen, amennyiben úgy van kialakítva a rendszer, a nyári időszakban hideg vizet is keringethetünk a falakba szerelt csövekben. Ennek az a nagy előnye, hogy gyorsan, hatékonyan hűti le lakást, nem kell külön klímarendszert beépíteni.
Milyen esetben érdemes belevágni a falfűtésbe?
Elsősorban akkor érdemes belevágni, ha építkezés előtt állunk vagy teljes épületre kiterjedő felújításba kezdünk. Csak akkor igazán hatékony a falfűtés, ha megfelelő módon elő van készítve az épület energetikailag, vagyis szigetelve van a homlokzat, a födém, ki vannak cserélve a nyílászárók és megfelelően tervezett, méretezett a fűtésrendszer.
Mennyibe kerül a falfűtés anyagára, telepítése?
A falfűtés ára anyagköltséggel, beszerelési díjjal együtt kb. 12000-14000 Ft/ négyzetméter, de ehhez jó, ha hozzászámoljuk az esetleges kőműves munka, utólagos festés díját. Mindenképp kérjünk árajánlatot (akár több kivitelezőtől), mielőtt belevágnánk a telepítés megrendelésébe.
Mennyi idő alatt térül meg a falfűtés?
A falfűtés megtérülését nehéz lenne kiszámítani, mert nagyon sok összetevőtől függ. Mivel alacsonyabb hőmérsékletre kell felfűteni a rendszert, kevesebbet fogunk költeni a fűtésre, nyáron pedig a hűtésre. Új építésű háznál megéri befektetni egy ilyen rendszerbe, de elsősorban nem a megtérülés, hanem a komfortosság érzete miatt. Amennyiben egy meglévő fűtésrendszert cserélünk le, számolnunk kell a magas bekerülési költséggel, nem biztos, hogy pénzügyileg fog megtérülni a befektetés, sokkal inkább az életminőségünkben fogjuk érzékelni a változást, hiszen sokkal komfortosabb lesz az otthonunk hideg és meleg időben egyaránt.
Hogyan lehet hatékony a falfűtés?
Ahogy fent is írtuk elsősorban akkor hatékony és hosszú távon megtérülő a falfűtés, ha a ház energetikailag rendben van, vagyis megfelelően szigetelt a homlokzat, lábazat, födém / tető, jól záródó, szigetelő nyílászárók vannak beépítve és a fűtésrendszer kiszolgálja az épület (és a benne lakók) hőenergia igényét.