Fogalom I Fontosság I Alapelvek I Tippek
- Mit jelent az energiatakarékosság fogalma?
- Miért fontos az energiatakarékosság?
- Mik az energiatakarékosság alapelvei?
- Energiatakarékosság tippek
- 1. Használja ki a természetes fényt
- 2. A használaton kívüli helyiségekben ne világítson
- 3. Használjon kompakt fénycsöveket
- 4. Ne kapcsolgassuk gyakran fel és le a világítást
- 5. LED-es világítás
- 6. Sőt! Okos izzók.
- 7. Egy kis csalás
- 8. Kell-e annyi fény?
- 9. Ne vigye túlzásba a fűtést, a komfortérzethez elég 20-21 °C
- 10. Árnyékoljon az egyes helyiségekben: függöny, sötétítő, reluxa, redőny…
- 11. Rendelkezzen megfelelő hőszigeteléssel
- 12. Vacak ajtó, vacakabb ablakok
- 13.A legolcsóbb trükk
- 14. Hősugárzók
- 15. Ne hagyja csöpögve a csapot. Nem csak zavaró, de még pocsékol is.
- 16. Inkább zuhanyozzon. Igazából nem is fontos zuhanyozni?
- 17. Locsolás a kertben
- 18. Csak a sütés-főzés tényleges megkezdésekor kapcsolja be a tűzhelyet
- 19. Használja a takarék funkciót és amúgy a sütőt előbb is le lehet állítani…
- 20. Háztartási gépek a rendszerváltás előttről.
- 21. Párhuzamosan járatott háztartási gépek
- 22. Párhuzamosan járatott kütyük
- 23. Mosás kész, szárítógép felkészül!
- 24. Mese a nem is annyira koszos ruhákról.
- 25. Ceruzaelem? Ugyan már!
- 26. “APAAAAA! FAGYIT AKARUUUUNK!”
- 27. Dolgok, amikből van újrahasználható is
- 28. Nespresso? Egy gyönyörű szép tévút!
- 29. Ásványvíz? Egy másik tévút.
- 30. Garázsvásár!
- 31. Hölgyeim, figyelem! Ruhacsere!
- 32. A nem töltő töltők
- 33. Asztali számítógépe van? Mégis minek?
- 34. Mosson és mosogasson éjjel.
- 35. Viszlát, 100 éves bojler!
- 36. Legyen otthon szőnyeg?
- 37. Vásároljon tudatosan hűtőt, ismerje a jelzéseket
- 38. Amit nem muszáj azt ne tárolja a hűtőben
- 39. Vásároljon tudatosan alacsonyabb fogyasztású klímaberendezést
- 40. És a hűtő jegesedik-e?
- 41. A légkondi
- 42. Plafoni ventilátor
- 43. A ponyvatető nem csak dekoráció
- 44. Programozható termosztátok
- 45. Napenergia?
- 46. Passzívház
- 47. Szélenergia?
- 48. Elektromos autózás
- 49. Sőt, elektromos közlekedés?
- 50. Lassítsa a klímaváltozást, ültessen fát!
- 51. A tata textilzsebkendője
- 52. Hívjon egy energia-szakértőt!
- 53. Tasakos fűszer? Inkább kiskertet az ablakpárkányra!
- 54. Komposztálás
- 55. Az energiaszolgáltatót a saját zsebe érdekli.
Tudatosan, hatékonyan, sőt energiahatékonyan élni jó és fontos dolog. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy mik az energiatakarékosság alapelvei, és hogy milyen módszerekkel lehet az energiatakarékos életmódra törekedni saját otthonunkban is.
Mit jelent az energiatakarékosság fogalma?
Jobbat, jobban, átgondoltabban. Az energiatakarékossággal nem kell lemondanunk semmiről, csak átgondoltabban és tudatosabban kell felhasználnunk a megtermelt energiát. A fő cél komfortunk megtartása hatékonyabb energiafelhasználással.
Miért fontos az energiatakarékosság?
Jó, mert az embert jó érzéssel tölti el, hogy tesz azért, hogy jobb életminőségben, harmóniában létezzen a mindennapokban, és fontos azért, mert a bolygónk és jelenlegi fenntartásához, vagy akár javításához ezen az ösvényen kell járnunk. Nem utolsósorban pedig megtérülő, mivel az energiatakarékosan működtetett háztartások hosszú távon olcsóbban tarthatóak fent.
Mik az energiatakarékosság alapelvei?
A legfőbb alapelv, hogy az energiát mindig csak olyan mennyiségben használjuk el, ahol, amikor és amilyen mértékben szükséges. Környezetünket csak olyan mértékben terheljük, amennyiben mindenképpen szükséges és hatékony rendszereket, eszközöket alkalmazzunk.
Az épületek fenntartása és optimális kihasználása
Az épületek létrehozása és fenntartása hatalmas mennyiségű energia-felhasználással és üvegházhatást okozó gáz kibocsátásával jár. Becslések szerint az épületek létrehozása és fenntartása felel a világ energiafogyasztásának és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 30 százalékáért. Az épületek esetében önmagában nagy mennyiségű energia takarítható meg, ezért fokozottan kell figyelnünk ezekre a rendszerekre, hiszen számos megoldás létezik már az építmények olcsó és környezetbarát üzemeltetésére. Egy épület kialakításánál kiemelt figyelmet kell kapnia a jól megtervezett, energiahatékony rendszerek telepítésének és azok folyamatos karbantartásának. Intelligens rendszerekkel a fogyasztás is optimalizálható.
A hőszabályozás optimalizálása
Az időjárás viszontagságaitól és a nagy hőmérséklet ingadozásoktól meg kell védenünk lakótereinket. Ez nemcsak a komfortérzetünk miatt fontos, hanem hogy a rendszereinket ne járassuk éjjel- nappal feleslegesen. A megfelelő hőszigetelés, nyílászárók és árnyékolók kiválasztása kulcsfontosságú. A hőszigetelés és a megfelelően hőszigetelt ablakok fő funkciója télen a hideg kinn tartása, nyáron pedig, hogy minél később melegedjen fel az épület. Nyáron a tudatos árnyékolással és szellőztetéssel csökkentjük a klíma használatot és megakadályozhatjuk még tartós hőségben is a lakótereink teljes átmelegedését.
A fűtő- és hűtőberendezések hatékonyságának maximalizálása
Jól hőszigetelt épületben nem járatjuk csúcsra a hűtő-fűtő berendezéseinket. Napenergiát termelő rendszerekkel kevesebb áramot kell felhasználnunk, sőt akár ki is nullázhatjuk az áramszámlánkat, napelemekkel képesek vagyunk áramot és meleg vizet termelni, valamint a fűtést is megoldani. Hőszivattyúkkal a légkondicionálás is biztosított.
A károsanyag-kibocsátás minimalizálása
Közlekedésünkben elektromos autókkal, épületeinknél pedig jó hőszigeteléssel jelentősen csökkenthetjük a károsanyag kibocsátást. Ha az utcát fűtjük illetve nyáron a jelentős klímahasználat mind növeli a széndioxid kibocsátást. A szén-dioxid és más üvegházhatású gázok kibocsátásának folyamatos mérséklése enyhítheti a klímaváltozás intenzitását is.
Energiatakarékosság tippek
Összeszedtünk 50 +5 tippet amiket betartva az energiatakarékos élet bárkinek ködös, szép fogalom helyett megvalósítható hétköznapi hozzáállássá válik.
Világítás
1. Használja ki a természetes fényt
A Földnek és a pénztárcánknak is az lenne a legjobb, ha napnyugta után csak ülnénk otthon a sötétben, elmélkedve. De természetesen ennél többről szól az élet, azonban kipróbálni mindenképp érdemes, hogy néhány csendes percre kapcsoljuk ki az elektromos kütyüket és csak üldögéljünk kicsit, mondjuk egy kávéval vagy egy hideg itallal. Nincs ebben semmi “ezoterikus”, cserébe jót tesz a környezetnek és az elménknek is. Ha reggel előbb kelünk kicsit, akkor még nyugalomban és már természetes fényben tudjuk indítani a napot. Namaste!
2. A használaton kívüli helyiségekben ne világítson
Ha kimegy egy szobából, ahol ég a villany, kapcsolja le! Természetesen, ha csak egy percre lép ki, majd vissza, nem fog ezreket spórolni, de a magára hagyott padlószőnyeg nem igényli a szobavilágítást. Mozgásérzékelővel kiegészített világítással csak akkor ég a világítás, amikor szükség van rá.
3. Használjon kompakt fénycsöveket
A kompakt fénycsövek a felhasznált energia jóval nagyobb részét fordítják világításra, mint a régi, hagyományos izzók. Kompakt fénycsövek használata javasolt azokban a helyiségekben ahol a lámpa napi használata legalább 3-4 óra, mint pl. nappali, konyha ,és ahol nincs gyakori ki-, és bekapcsolás.
4. Ne kapcsolgassuk gyakran fel és le a világítást
Csökkenti a fénycső élettartamát.
5. LED-es világítás
Klasszikus volframszálas izzót már nem találunk a boltok polcain, de a halogén körték helyett érdemes apránként rámenni a LED-es világításra. Ugyan az egyszeri költségük magas, élettartamuk jóval hosszabb, mint elődjeiké volt (akár 50 000 óra).
6. Sőt! Okos izzók.
Több nagy gyártó forgalmaz “okos izzókat”, amik akár telefonról, akár egy okos otthoni kontrollerről ki/bekapcsolhatóak. Áruk persze magasabb, de kényelmi faktoruk, na az igen…
7. Egy kis csalás
Ha kevesebbet van otthon, kevesebb energiát fogyaszt otthon. Ezért (is) jó, ha az embernek van hobbija, legyen az sport, mozi, költői felolvasó estek vagy társastánc – addig sem otthon ég a villany!
8. Kell-e annyi fény?
Télen sötét van, hiányzik a napfény. De vajon szükségünk van-e arra, hogy folyamatosan sok mesterséges fényben legyünk otthon? Ez a cikk megadja a választ! (Nem, nincs.)
Fűtés
9. Ne vigye túlzásba a fűtést, a komfortérzethez elég 20-21 °C
Januárban. Otthon. Kisgatyában. Nincs is annál jobb! Az erőből harminckét fokra fűtött lakás komfortos, ugyanakkor nem feltétlenül szolgálja az egészséget. Érdemes egy kicsit tesztelni magunkat és a családot, hogy vajon egy kevésbé katlanforró lakásban milyen aludni. Eláruljuk: nem rossz.
10. Árnyékoljon az egyes helyiségekben: függöny, sötétítő, reluxa, redőny…
Az ablakon át sok hő távozik. Az ablakhoz jó közel felszerelt vastag függöny télen aranyat ér: nem csak a szomszédok leskelődését lehetetleníti el, de még spórol is önnek. És egy jó redőnnyel a hatás még tovább növelhető!
11. Rendelkezzen megfelelő hőszigeteléssel
Hiába szép a nappali, ápolt a gyep és duruzsol kristálytisztán a felső kategóriás hifi, ha otthonunk klímája rossz, nem fogjuk maximális komfortban érezni magunkat. A jó minőségű szigetelés a téli hónapokban melegen és boldogan, nyáron pedig hűvösen és stresszmentesen tart, ráadásul egyszeri befektetést igényel. Kérje szakértői véleményünket és árajánlatunkat, hogy egyszer és mindenkorra igazi összkomfort legyen otthon a négy réteg zokni és a megszámlálhatatlan ventilátor helyett.
12. Vacak ajtó, vacakabb ablakok
Ha fűt vagy hűt, de a kívánt hőmérséklet jelentős része megszökik, az nem túl hatékony. Modern, jól záró ablakokkal és ajtókkal nem csak otthona mutatósságát, de energiahatékonyságát is nagyban javíthatja!
13.A legolcsóbb trükk
Ha jön a tél, győződjön meg, hogy a nyílászárók be vannak rendesen zárva. Egy-egy úgy felejtett felső ablak, nyitva hagyott padlásajtó is rengeteg hőt von el egy hosszú tél alatt.
14. Hősugárzók
Télen sokan használnak a ház fűtésrendszere mellett helyi hősugárzókat, például az átfagyott talpak megsegítésére, ezek azonban rengeteg áramot vesznek fel. Ráadásul, ha túl közel vannak, égetnek, ha túl messze, hatástalanok. Egy jól szigetelt házból ezek az energiazabáló kis szörnyek örökre száműzhetők!
Vízhasználat
15. Ne hagyja csöpögve a csapot. Nem csak zavaró, de még pocsékol is.
Ha csöpög, az mindenkinek rossz. Nekünk, akik hallgatjuk, a vendégeinknek, akik látják, a természetnek, amit céltalanul használunk túl ezzel és a pénztárcánknak is. Időről időre érdemes megnézni a tömítéseket, a legtöbb csöpögés egyszerűen ezek kora miatt kezdődik el.
16. Inkább zuhanyozzon. Igazából nem is fontos zuhanyozni?
De, fontos. Nem is kérdés. De egy egyszeri beruházással választhat olyan zuhanyrózsát, ami kevesebb víz felhasználásával biztosítja ugyanazt a tisztulásélményt, ez pedig a bojler munkáját könnyíti meg. A közgazdaságban ezt win-win helyzetnek hívjuk. Legyen Ön is jó illatú nyertes!
17. Locsolás a kertben
Amikor szalmakalapban, papucsban, büszkén locsoljuk napnyugtakor a kertben a pázsitot és a hortenziát, az bizony jó érzés. De meglehet, hogy ez megoldható úgy is, hogy nem a drágán megtisztított ivóvizet, és a havi büdzsé egy komoly százalékát locsoljuk el. Időről időre érkezik az égből “ingyen víz”, ami ráadásul nagyon jót tesz a növényeknek. Ha van lehetősége, telepítsen a kertbe esőcsapdát és használja azt a vizet locsoláshoz, búslakodás helyett!
Konyhai teendők (sütés-főzés), háztartás
18. Csak a sütés-főzés tényleges megkezdésekor kapcsolja be a tűzhelyet
Nem kapcsoljuk be 10-15 perccel a főzés előtt a tűzhelyet, csak akkor amikor ténylegesen el akarjuk kezdeni a főzést. Sőt az indukciós tűzhelyek esetében energiát is spórolunk, a hő csak azon a felületen keletkezik, ahol a főzőedény és a tűzhely érintkezik, a többi felület hideg marad.
Továbbá, ha levesszük a lábast megszűnik a mágneses mező és a tűzhely pár pillanat alatt ismét hideg lesz, nem okoz sérüléseket.
19. Használja a takarék funkciót és amúgy a sütőt előbb is le lehet állítani…
Horváth Rozi azt írja a könyvben, hogy a malacot süssük 60 percig. Elárulunk egy tippet: a sütő melege nem megy sehova egyhamar! Ha 50 percnél leállítja a sütőt, de bent hagyja a malacot, akkor is ugyanaz lesz az eredmény, de kevesebbért. Jó étvágyat hozzá!
20. Háztartási gépek a rendszerváltás előttről.
Ha napi használatban vannak még otthon “Rakéta” porszívók, Saturn vasalók és egyéb energiazabáló gépek, nyugalmazza őket és váltson A++ energetikai besorolású gépekre. (Amik ráadásul már nem harckocsi-páncélból készültek.)
21. Párhuzamosan járatott háztartási gépek
A házimunka egy soha véget nem érő folyamat. Amint kész a mosás, már lett is néhány további szennyes ruha. A porszívó elrakása után egyből lesz néhány morzsa valahol a házban, így megy ez. Ha a nagy energiaigényű háztartási gépeket használja, kerülje el a párhuzamos működtetést. Porszívózni ráér a mosás lejárta után is, és fordítva.
22. Párhuzamosan járatott kütyük
És ugyanez igaz a laptop – TV – telefon – tablet – zene négyszögre is. Biztosan szükséges a sorozat nézése közben bekapcsolva lenni a zenének, ha szimultán a tableten játszunk és a telefonon csetelünk? Ugye?
23. Mosás kész, szárítógép felkészül!
Ugyan Magyarországon nem annyira elterjedt, de egy szárítógép pikk-pakk (azért annyira nem is pikk-pakk!) kiszárítja a frissen mosott ruhát. Igaz, hatalmas energiafelvétel mellett. Érdekesség, hogy ugyanerre a lakás légtere is képes, áram nélkül, persze jóval hosszabb idő alatt. Ha holnapra mindenképpen kell AZ az ünneplős garbó, persze beleférhet egy szárítógépezés, minden másra viszont ott a teregetés!
24. Mese a nem is annyira koszos ruhákról.
Van olyan, hogy a gyerek, a hófehér pólója és a csokifagyi… Tudják. De sok ruhánk nem is annyira nagyon koszos, inkább csak használt. Ilyen esetekben bátran tekerje le a mosógép termosztátját, ezzel rengeteg energiát spórol meg, sőt, még ruháit is kíméli.
25. Ceruzaelem? Ugyan már!
Az egyik legjobb dolog, amit a környezete és az energiahatékonyság ellen tehet, ha minden kütyüt eldobható zsebtelepről működtet! A tölthető ceruzaelemek bekerülési költsége ugyan magasabb, mint a kisbolti névtelen AA-s elemé, de évekkel tovább működtetik a távkapcsolókat, tejhabverőket vagy adott esetben … felnőtt játékokat.
26. “APAAAAA! FAGYIT AKARUUUUNK!”
Ismerős? És azt tudta, hogy újrahasználható műanyag fagyi formákkal otthon végtelen mennyiségű jégkrémet készíthet? Szemét nélkül, bizony! Íme, néhány recept: ITT
27. Dolgok, amikből van újrahasználható is
Fültisztító pálcika? Szívószál? Női higiéniai kellékek? Bizony, a világ ebbe az irányba halad, és ez jó! Többszöri felhasználás = sokkal jobb energiahatékonyság. És még a szemetet is könnyebb lesz kicipelni! És van egy jó cikkünk is ITT.
28. Nespresso? Egy gyönyörű szép tévút!
Kávézni remek dolog, vitának helye nincs. A Nespresso kapszulák pedig kicsik, kényelmesek, szépek, sőt szexik, de sajnos rengeteg szemetet generálnak. Kapható azonban újratölthető fémkapszula ezekhez a gépekhez, így az élmény is megmarad, és a bolygó is.
29. Ásványvíz? Egy másik tévút.
Forróság, szomjúság, bolt, ásványvíz, kuka. Rengeteg szemetet, és az azok előállításához szükséges energiát megspórolhat egy jó kulaccsal és csapvízzel. Cipelni ugyan kell, de egy kevés kényelmetlenség nem nagy ár az energiahatékonyságért!
30. Garázsvásár!
Mindannyiunk otthonában rengeteg a cucc. Tudják, amit kidobni ugyan nem akarunk, de nem is használjuk, mert “jó lesz az még.” Lehet, de lehet, hogy másnak. Időről időre szervezzen egy garázsvásárt, jóárasítsa termékeit és lehet, hogy a szomszédok aktuális problémáját pont megoldja vele, így nem kell újat venniük abból, amit keresnek.
31. Hölgyeim, figyelem! Ruhacsere!
A nőknek végtelen mennyiségű ruhája van – mondjuk ezt minden tisztelettel. Egy kellemes, barátnős délutánt még jobban feldobhat egy ruhacsere, ahol a megunt, elfeledett, kifogyott vagy éppen kihízott darabok új, boldog gazdára találhatnak!
32. A nem töltő töltők
A legtöbb eszközünk megelégszik néhány órányi töltéssel. Ön tudta? Az egész éjszakára bedugva maradt telefonoknak például nem tesz jót a fölösleges feszültség. Ez pedig veszélyes is lehet, talán emlékszik a rémhírekre a felrobbant akkumulátorokról.
33. Asztali számítógépe van? Mégis minek?
Ha ön nagy felbontású 3D-renderekkel foglalkozik otthon, nem szóltunk. Mindenki másnak: egy asztali számítógép egy modern laptophoz mérve rengeteg energiát fogyaszt, a helyigénye is jóval nagyobb, csúnyácska és még a port is fogja. Ideje megválni tőle!
34. Mosson és mosogasson éjjel.
Az elektromos ellátási hálózat éjjel jóval kevesebb terhelést kap, mint a napközbeni csúcsidőben. Ha kímélni szeretné a hálózatot, használja a mosó-, és mosogatógépét éjjel.
35. Viszlát, 100 éves bojler!
A régi bojlerek rettenetes áramfalók. Ha teheti, gondolkozzon el egy új, akár tartály nélküli gép beszerelésén. Sokat fog spórolni!
36. Legyen otthon szőnyeg?
Igen! Ugyan igényli a porszívózást, de amellett, hogy otthonosabbá teszi a szobát, a téli komfortot is szolgálja. Ha pedig eljön a házibuli ideje, fel lehet csavarni, ugyebár.
Hűtés
37. Vásároljon tudatosan hűtőt, ismerje a jelzéseket
A háztartások 99,9%-ában van hűtőgép, ami éjjel-nappal üzemel. Ismerjük meg a hűtőn szereplő jelzéseket, válasszunk tudatosan. A jelzések mutatják a hűtőgépek energiafogyasztását, zajosságát, rezgését, szigetelését is. A hűtőt nap mint nap használjuk, így jó, ha energiatakarékos modellt választunk. Ugyanakkor a magas energiaosztály nem garancia az alacsony fogyasztásra Ám ha a készülék fogyasztása nem stabil, a külső hőmérséklet és az hogy a hűtő mennyire van tele, az nagyban befolyásolja annak teljesítményét, ami jelentős energiafogyasztási többletet jelent az ígérthez képest.
38. Amit nem muszáj azt ne tárolja a hűtőben
A hűtőgépek és mélyhűtők akkor dolgoznak a leghatékonyabban, ha nem üresek, hiszen a bennük tárolt tartalmak a hideget is őrzik. Ha új hűtőt vásárol, tegyen bele már hideg termékeket beindításkor. Ha a hűtő nagyon tele van, akkor jegesedhet és rosszabb hatásfokkal is dolgozik. A dinnyét vízben is vagy pincében is tudjuk hűteni, a tojást nem kell feltétlen hűtőben tárolni, a kenyér pedig kifejezetten kemény lesz ha hűtőbe rakjuk. A paradicsom nemcsak az állagát de az aromáját is elveszíti a hűtőben.
39. Vásároljon tudatosan alacsonyabb fogyasztású klímaberendezést
A légkondicionálás iránti globális igény évről évre növekszik ahogy a hőmérséklet egyre szélsőségesebb és ez nagy mértékben fokozza az áramfogyasztást, növeli a szén-dioxid-kibocsátást és nem mellesleg jelentős hatással bír a globális felmelegedésre. A felmelegedés és az energiafogyasztás is csökkenthető ha klíma vásárlásnál odafigyelünk a hatékony és gazdaságos klíma választásra, továbbá megfelelő szigeteléssel és árnyékolással csökkentjük a klímahasználatot.
40. És a hűtő jegesedik-e?
Ha igen, rossz hatásfokkal dolgozik, sőt erőlködik. Ha jegesedést fedez fel, érdemes korán cselekedni.
41. A légkondi
A klímaberendezés az energiahatékonyságnak olyan, mint Godzilla a nagyvárosoknak. Jön, és elrontja. Persze mindenki szereti a kánikulát klimatizált, hűvös szobában átvészelni, de ennek egyrészt magas telepítési és üzemeltetési költsége van, másrészt óriási környezeti terhelése. Egy modern módszerrel szigetelt ház nem csak télen tartja bent a hőt, hanem nyáron is szolgál: bent tartja a hűvöset. Ráadásul a jól felrakott szigetelés később már “nem kér enni”.
42. Plafoni ventilátor
A korai ‘90-es években nagyot mentek a plafonra szerelt ventilátorok, emlékszik? Nos, nem véletlenül! Kevés energiával működnek és a szoba levegőjét folyamatosan forgatják, így a nyári hőségben elviselhetőbbé teszik az otthoni kényszerű sorozatnézést!
43. A ponyvatető nem csak dekoráció
Feldobhatja vele a házat, választhat akár merész színt és mintát is, sőt, a tűző nap sugarait lepattinthatja egy egyszer beszerzendő, ablak fölé szerelt ponyvatetővel.
44. Programozható termosztátok
Érdemes úgy felújítani a ház fűtését, hogy egy programozható termosztát is bekerüljön. Így, ha néhány napig nem vagyunk otthon, automatikusan pénzt spórolunk.
Haladó energiatakarékossági tippek
45. Napenergia?
A tudatos ember igába hajtja azt az energiát, ami (szinte) mindig elérhető, korlátlan mennyiségben: a napfényt. Egyre hozzáférhetőbbek, hatékonyabbak, ezért népszerűbbek a napkollektorok, amelyek telepítésére még állami támogatás is felvehető. Ugyan a teljes elmű-függetlenséget még nehéz elérni, a villanyszámlán és a karbonlábnyomon is nagyot vághatunk néhány panellel.
46. Passzívház
A passzívház több energiát termel mint amit elfogyaszt, összeolvad a környezettel. A passzívházak kiemelkedő hőszigeteléssel rendelkeznek, a passzívház esetén nincs szükség aktív fűtésre, hűtésre. A passzívháznál a hőveszteségeket minimalizáljuk és a belső – emberek, világítás, háztartási és technológiai berendezések hőleadásából származó – hőnyereséget maximalizáljuk.
47. Szélenergia?
Még nehezebb a szelet jókor befogni, de egy jól elhelyezett otthoni szélerőművel tovább csökkentheti a nem megújuló forrásokból vett elektromos áram mennyiségét. Ráadásul a szomszéd is epekedni fog!
48. Elektromos autózás
Nagy és nehéz téma, de az elektromos autóké a jövő. Igen, jelenleg még nagyon drágák. De egyre hozzáférhetőbbek lesznek. Igen, a hatótávuk egyelőre korlátolt. De egyre kevésbé az. Igen, körülményes a töltésük, főleg a nagyvárosokon kívül. De egyre több “áramkút” jelenik meg. És amióta már elektromos Harley Davidsonon is megélhetjük második fiatalkorunkat, tudjuk, hogy “a jövő elektromos.”
49. Sőt, elektromos közlekedés?
Tovább merészkedünk: az autózás jövője is változóban van. Az elektromos meghajtású rollerek, kerékpárok, robogók, gördeszkák korát éljük, amik megkezdték a néhány kilométeres ingázás forradalmasítását. És ez jó dolog!
50. Lassítsa a klímaváltozást, ültessen fát!
Ó, a kert. Kerítéstől kerítésig gondosan nyírt, zöldellő pázsit és … semmi más. Segítsen otthonát és a bolygót is klimatizálni néhány fa okos elültetésével. A fák árnyékot vetnek, hőt vonnak el és még dekorálják is a kertet. Az pedig, hogy idővel gyerekkuckót, hintát vagy függőágyat is telepíthet rájuk csak járulékos plusz!
51. A tata textilzsebkendője
Emlékszünk rá, igaz? Ahogy a poliészter nadrágja zsebéből kikandikált az a milliószor látott zsebkendő csücsök. Nem mondjuk azt, hogy ez a tökéletes irány, de néhány dolgon változtathat, a komfort feláldozása nélkül. Például elhagyhatja otthon a papírszalvétát és válthat szép, a terítéket is feldobó textilre! Ezt persze mosni kell, de legalább nem termel több szemetet!
52. Hívjon egy energia-szakértőt!
Érdemes egyszer befektetni egy szakember szolgáltatásába, aki energia-auditot készít otthonában, és megmutatja az összes olyan gépet, helyet és problémát, ahol csak folyik el a hő, az áram, és nyilván a pénz is.
53. Tasakos fűszer? Inkább kiskertet az ablakpárkányra!
A fűszernövények nagy része könnyen tartható, hálás kis élőlény. Csipkedhetünk róluk a vasárnapi leveshez és a reggeli rántottához is, és mindig friss ízeket adnak, szinte ingyen.
54. Komposztálás
A kerttel és a természettel is jót tesz, ha a házi zöldhulladékot nem a kukászsákba, hanem egy komposztálóba száműzi. Idővel a komposzt a legértékesebb kertápoló anyag lesz, mindezt pontosan 0 forintért.
55. Az energiaszolgáltatót a saját zsebe érdekli.
Érdemes utánajárni, hogy az Ön lakóhelyén van-e olyan szolgáltató, aki jobb áron biztosít áramot, vizet vagy gázt. Sőt, akkor már az internetet, telefont és a tévét is kinyomozhatja.