Jelentés I Típusok I Tulajdonságok I Tetőtér beépítés I Szigetelés I Tapasztalatok I Fújható szigetelés
Magyarország régebbi épületei közül az egyik legelterjedtebb födém fajta a borított födém.
Mi az a fafödém?
A fafödémek olyan szerkezeti elemek, melyek fontos szerepet játszanak épített környezetünkben. Lényegében fagerendákból épített vízszintes térelhatároló szerkezetek. A fafödémeket általában azokban az országokban alkalmazzák széleskörűen, ahol a fa mint alapanyag nagy mennyiségben elérhető. Ezek a szerkezetek gyorsan megépíthetők, könnyen megmunkálhatók és esztétikusak is. A fafödémek előnye a gyors megépíthetőség, könnyű megmunkálhatóság, továbbá építés közben nincs szükség ideiglenes megtámasztásokra sem. Hátrányuk azonban a fa biológiai kártevőkkel, nedvességgel és tűzzel szembeni kedvezőtlen tulajdonsága, továbbá alkalmazhatóságukat korlátok közé szorítja az áthidalásra kerülő fesztávolság, mivel bizonyos fesztávolságon túl az alacsony merevség miatt jelentősen megnő a beépítendő anyagszükséglet.
A fafödémeket általában gerendás kialakításúak, ahol a gerendák legnagyobb tengelytávolsága általában legfeljebb 1,0 méter. A rájuk kerülő kb. 24 mm vastag deszkazsaluzat ennél nagyobb támaszközre általában nem felel meg. A fafödémek olcsók, könnyűek, gyorsan készíthetők, jó hő- és hangszigetelők, és elkészítésük sem igényel túl sok munkát és különösebb szakértelmet.
Összességében a fafödémek a fa mint építőanyag előnyeit kihasználva kiváló megoldást nyújtanak a vízszintes térelhatárolásra és épületeink lefedésére.
Milyen típusú fafödémek léteznek?
Elsődlegesen két fő csoportra osztjuk a födém szerkezeteket: könnyű, és nehéz födémek.
A könnyű szerkezetes födémek jellemzően fából készülnek, az acél könnyűszerkezet előfordulása családi házakban elhanyagolható. Napjainkban gyakori, hogy egy földszintes családi házon, vagy a lakóépület legfelső, teljes szintjén nem is valódi födém készül, csak a tető talpszelemenje fölé épített fogópárokra függesztenek egy hőszigetelt gipszkarton álmennyezetet. Ennek a kialakítása a legolcsóbb, viszont teherbírása minimális, nem tárolásra készül. A teherhordásra is alkalmas hagyományos változat a borított gerendás fafödém. Jellemzően 60-110 centiméter közötti tengelytávolsággal elhelyezett fűrészelt fagerendákból áll, alul-felül deszka burkolattal. Napjainkban épülő könnyűszerkezetes épületekben ennek a modern változatát alkalmazzák, felülről OSB panel burkolattal, alulról gipszkarton álmennyezettel.
Nagyobb teherbírású, de manapság már nem használt födém típus a csapos gerendás, fafödém. Ennek teherbírása, a gerendák méretétől, és állapotától függően akár a vasbeton födémeknél is jelentősen nagyobb lehet. Szorosan egymás mellé helyezett, három oldalon egyenesre vágott fagerendákból épült. Nevét az egymás melletti gerendák együtt dolgozását elősegítő fa csapokról kapta.
A fafödémek különböző típusokban léteznek, és az építési igényektől, terheléstől és anyagoktól függően választhatunk közülük. Néhány gyakori fafödém típus:
Gerendás fafödém
A leggyakrabban alkalmazott típus. Gerendákból és deszkázatból áll. A gerendák általában fagerendák, amelyeket a falak között helyeznek el. A deszkázat a gerendákra kerül, és ezen keresztül alakul ki a padlófelület.
Borított gerendás fafödém
Ennek a típusnak az esetében a gerendák alsó felületére is deszkaborítás kerül. Ezzel jobb lesz a födém hőszigetelő képessége, kialakítható vakolt, festett mennyezet, viszont nagyobb súly nehezedik a gerendázatra, illetve a falra.
Lécezett fafödém
Ebben a típusban a gerendák helyett vékonyabb léceket használnak. A lécek közötti részeket deszkázattal fedik le. Ez a típus könnyebb és gazdaságosabb lehet.
Tartógerendás fafödém
Ebben a kialakításban a gerendák közötti távolság nagyobb, és a gerendák maguk is vastagabbak. Ez lehetővé teszi nagyobb fesztávolságok áthidalását.
Födémlemez
Bár nem kizárólag fa, a fafödémlemezek is népszerűek. Ezek több rétegű lemezek, amelyek között faanyag található. Például OSB (orientált szálirányú lemez) vagy rétegelt lemez.
Csapos gerendafödém
A fafödémek ezen típusánál a gerendák együttdolgozását (hogy a gerendák egymáshoz képest ne mozoghassanak el) egymástól 1,5-2,5 m-es távolságokban oldalt elhelyezett keményfa köldökcsapok (csapos kötés) vagy felső oldalról ékek (sváb kötés) biztosítják.
Pórfödém vagy deszkafödém
A fafödémek egy másik gyakran alkalmazott típusa a pórfödém, amely lényegében egy alulról látható gerendás szerkezet, mely legtöbbször gyalult gerendákból és rájuk helyezett deszkazsaluzatból áll. Régi vályog épületekben, parasztházakban gyakori. A gerendázatra fektetett deszkázat többféleképpen készülhet. Fektethetik őket egymás mellé hézagtakaró lécekkel vagy anélkül, egymásra lapolással, nútolással.
A gerendás fafödémeknek számos variációja létezik még.
Fontos megjegyezni, hogy a fafödémek kiválasztásakor figyelembe kell venni az épület funkcióját, a terhelést, a helyi építési előírásokat és az anyagok elérhetőségét. Minden típusnak megvannak az előnyei és hátrányai, és a megfelelő választás az adott projekt egyedi igényeitől függ.
Mi jellemzi a borított fafödémet?
A fafödém anyaga szálas fa, amelynek a fő tartószerkezetét a kb. 0,8-1,1 méterenként elhelyezett fagerendák alkotják. A gerendázat alsó és felső részéhez rögzítve merőlegesen elhelyezett deszkázatot találunk. Az alsó és a felső réteg között többnyire üreg található. Az alsó részét nád-stukatúr vakolattal eltakarhatják, a felső részét sárral, agyaggal, olykor könnyűbetonnal is pluszban erősíthetik. Ennek a hőszigetelő képessége azonban a legtöbb esetben gyenge.
Borított fafödém tetőtér beépítése
Ha tetőtér beépítésben gondolkodunk borított fafödém felett, akkor mindenképpen számolnunk kell a megerősítés szükségességével, valamint faanyagvédelmi szakvélemény kikérésével és elkészíttetésével.
Miért fontos a szakszerű beépítés?
A fafödém szakszerű beépítése rendkívül fontos, mivel ennek a rétegnek a minősége és helyes kialakítása hosszú távú hatással van az épület komfortjára, energiahatékonyságára és tartósságára. Néhány kulcsfontosságú ok, amiért a fafödém szakszerű beépítése elengedhetetlen:
- Hőszigetelés: A megfelelő hőszigetelés biztosítja, hogy a házban megfelelő hőmérséklet legyen, és minimalizálja a hőveszteséget. Rosszul szigetelt fafödém esetén a hideg behatolhat a lakótérbe, ami kellemetlen és energiaigényes lehet.
- Hangszigetelés: A fafödémek általában rosszabb hangszigetelők, mint a betonfödémek. Szakszerű beépítéssel és megfelelő szigetelőanyagokkal csökkenthetjük a zaj behatolását a lakótérbe.
- Páratechnikai rétegek: A páraáteresztés és párazárás egyensúlyának fenntartása elengedhetetlen. Rosszul kialakított rétegrend esetén a fafödém bepárásodhat, vizesedhet, ami falnedvesedéshez és penészedéshez vezethet.
- Statikai szempont: A fafödém teherhordó képességét megfelelően kell tervezni. A szükséges teherhordó szerkezetek és megerősítések biztosítják a stabilitást és a biztonságot.
- Anyagminőség és kivitelezés: A fafödémek anyagminősége és a szakszerű kivitelezés közvetlenül befolyásolja az épület élettartamát és megbízhatóságát. A megfelelő anyagok és a szakértői munka garantálja a tartósságot.
Összességében a fafödém szakszerű beépítése nem csak az épület jelenlegi állapotát, hanem a jövőbeli fenntarthatóságát is meghatározza.
Borított fafödém szigetelése
A borított fafödém szerkezettípus utólagos hőszigetelése az alsó és felső deszkaborítás és a födémgerendák közötti tér kitöltésével oldható meg. Fontos, hogy a szigetelést valamilyen jó hőszigetelő képességű, szárazon és hézagmentesen beépíthető, könnyű anyaggal oldjuk meg, amely nem akadályozza a födémszerkezet lélegzését, és nem növeli számottevő mértékben a fafödém önsúlyát.
Borított fafödém szigetelésére ezért javasoljuk a Supafil fújható üveggyapotot, mely könnyű, nem rak terhet a fafödémre, 20 cm vastagságban is csak 2,45 kg/m2!
Amennyiben a felső kéregre, azaz járófelületre helyezzük el szigetelőanyagunkat, akkor a közbenső szigeteletlen üreg télen könnyen visszahűl, nyáron pedig visszaforrósodó részként funkcionál, ezért is javasoljuk a szigetelőanyag fújását a szerkezetbe, nem pedig a járófelületre!
Változások a szigetelés után
A technológiánk segítségével a 10-25 cm vastagsággal rendelkező üreget kitöltve jelentős komfortérzetbeli és gazdaságossági javulást érünk el. A szigetelőanyag (Supafil) páraáteresztő képessége és a szerkezettel való káros hatás nélküli együttélése révén lényeges és azonnal érzékelhető eredményt érhetünk el.
A padlás látványában és funkciójában nem változik, ugyanakkor a hőszigetelés megoldott.
A termék A1 tűzállóságú, ezért javítja a szerkezet éghetetlenségét, akusztikájában az üreg esetlegesen kongó hatását megváltoztatja.
Miért a fújható üveggyapot szigetelés? MERT….
- gyors, akár 1 nap alatt is elkészülhet a szigetelés
- hatékony – résmentes és hőhídmentes hőszigetelés
- nem jár bontással, kosszal, felfordulással
- nincs hulladék
- nem szúr, természetes alapanyagokból készül
- gombák, rovarok, rágcsálók nem támadják meg
- könnyű anyag, kis terhelést jelent a szerkezetre
- a párát átereszti, a nedvesség nem áll meg a szigetelésben, nem jöhet létre penészedés
- kiemelkedő tűzállóságú (A1 osztály), azaz nem éghető