Tűzálló szigetelés: az építéstechnikának és az odafigyelésnek köszönhetően szerencsére egyre kevesebb ma már a lakástűz. Ám az alacsony számok nem vigasztalják azokat, akiknél mégis megtörténik a tűzeset. A tűzálló szigetelés előnye, hogy jelentősen csökkenti a tűz elharapódzásának sebességét, csökkenti a káros, mérgező anyagok kialakulását és még az épület állagának és értéktárgyainknak megóvásában is fontos szerepe van.
- Mi az a tűzálló szigetelés?
- Milyen szigetelőanyagok számítanak tűzállónak?
- Mi okozhat lakástüzet egy családi házban?
- Hány fokig tűzálló a kőzetgyapot, üveggyapot?
- Milyen esetben kell tűzálló szigetelést választani egy családi ház építése során?
- Milyen tűzálló szigetelés kell egy kandalló, kályha építése során?
Mi az a tűzálló szigetelés?
A tűzálló szigetelés azt jelenti, hogy az adott szigetelőanyagnak magas a gyulladás / olvadáspontja, nem számít tűzveszélyesnek, tűz hatására nem fejlődik füst, mérgező gáz. Egymáshoz viszonyítva a cellulóz, a polisztirol és az ásványgyapot szigetelőanyagokat, egyértelműen az utóbbi kerül ki győztesen a tűzállóság tekintetében. (Meg sok egyéb fronton is, de most a tűzállóság, tűzveszélyesség a témánk.
Milyen szigetelőanyagok számítanak tűzállónak?
A kőzetgyapot és az üveggyapot tűzvédelmi szempontból biztonságos. Mind a két gyapot a legmagasabb kategóriába (A1) tartozik, vagyis ezek a termékek nem tűzveszélyesek, mert nem éghetők, tűz hatására nem csepegnek és nem fejlesztenek füstöt, mérgező gázokat. (A cellulóz szigetelésekkel összehasonlítva sokkal jobb tulajdonságokkal bírnak, a cellulóz szigetelések általában B tűzvédelmi osztályba tartoznak és s2, azaz jelentős a füstfejlesztő képessége.)
A kőzetgyapot és az üveggyapot szigetelések tűzvédelmi szempontból nagyon fontosak, hiszen egy épülettűz esetében az idő és a nem éghető szigetelés hatalmas előnyt jelent. Ahhoz, hogy egy épületet tűzvédelmi szempontból biztosítsunk rengeteg eszköz létezik, ilyenek a tűzjelző- és tűzvédelmi rendszerek vagy a füstérzékelők. Viszont ahhoz, hogy az épület szerkezetét tűzbiztossá alakítsuk, akkor a kőzetgyapot szigetelés jelenti a megoldást, hiszen a kőzetgyapot olvadási hőmérséklete 1000 C fok. Alig van olyan épülettűz, ami elérné ezt a hőmérsékletet. Gondoljunk bele: a kőzetgyapot szigetelés képes arra, hogy megakadályozza a tűz továbbterjedését és megvédi az épületszerkezeteket, mivel szinte egyetlen épülettűz során sem keletkezik ilyen magas hőmérséklet.
Mi okozhat lakástüzet egy családi házban?
A lakástüzeket a leggyakrabban a rosszul karbantartott fűtési rendszerek és az elektromos tüzek okozzák. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük az elektromos eszközeinket, ne használjuk egyszerre a nagy teljesítményű háztartási gépeket, különben túlterhelődhet a hálózat és ez is okozhatja a lakástüzet. Fontos még, hogy amikor nem használjuk az adott háztartási gépet, kapcsoljuk ki, ha biztosra akarunk menni, húzzuk ki a konnektorból. Nem érdemes megbütykölni az elromlott háztartási gépeket, vagy “megpatkolni” a biztosítékot, mert újabb tűzveszélyes gócokat alakítunk csak ki.
Hány fokig tűzálló a kőzetgyapot, üveggyapot?
A kőzetgyapot olvadási hőmérséklete 1000 Celsius fok, az üveggyapotok A1, a legjobb tűzvédelmi minősítéssel rendelkeznek. Ez a kategória azt jelenti, hogy ezek a termékek nem tűzveszélyesek, mert nem éghetők, tűz hatására nem csepegnek és nem fejlesztenek füstöt, mérgező gázokat.
Milyen esetben kell tűzálló szigetelést választani egy családi ház építése során?
A födém vagy a tetőszigetelés során minden esetben érdemes tűzálló szigetelést választani. Amennyiben hagyományos falazattal épült ház homlokzati szigetelését végezzük, jó lesz az eps-xps polisztirol szigetelés is, ám ha könnyűszerkezetes épületet szigetelnénk, megint rendkívül fontos a nem éghetőség és mivel ezeknek a szerkezeteknek a hőszigetelés kulcs paramétere, fontos a résmentes szigetelés is. A fújható üveggyapot mindkét esetben teljesíti ezeket az igényeket. Amúgy ha biztosra akarunk menni, a hagyományos falazatot is szigetelhetjük kőzetgyapottal, ennek az ára magasabb lesz, mint a polisztirolé, viszont tűzállóság szempontjából jobban járunk. A szigetelés kivitelezése is befolyásolja a szigetelés tűzbiztonságát, hisz a homlokzati szigetelés felragasztásához használt ragasztó tűzállósága is fontos ahhoz, hogy a fal mennyire és milyen mértékben képes ellenállni egy esetleges lakástűzben a tűz terjedésének.
Milyen tűzálló szigetelés kell egy kandalló, kályha építése során?
A kandallók, kályhák építése során is szükségünk lesz tűzálló szigetelésre. Ebben az esetben azonban nem közetgyapottal érdemes dolgozni, hanem Kalcium szilikát táblákkal, amelyek akár 900 ºC fokig terhelhetőek. Minden olyan helyen esetben használhatjuk, amikor magas hőnek megfelelően ellenálló szigetelést kell alkalmazni: pl.: szaunák, kémények, kazánok, ipari kemencék stb. A kalcium szilikát lapok alkalmasak továbbá minden olyan esetben amikor páraáteresztő-lélegző szigetelést kell készíteni: pl.: dohos nedves falazatok hőszigetelésre.
A táblás szigetelések mellett vannak az egészségre nem ártalmas úgynevezett kerámia paplanok is. Ezt a szigetelőanyagot akkor érdemes bevetni, amikor a szilárd, kemény anyagok nem használhatók, mivel a kerámia paplant be lehet tömni akár a legkisebb résekbe is. Remekül alkalmazható füstcsövek, kémények szigetelésre és előszeretettel alkalmazzák a kemencetest szigetelésére is. A kerámia paplanok 1100 ºC-ig képesek ellátni funkciójukat.