Társasház felújítás: aki élt már lakóközösségben és szándékában állt például a lépcsőházat kifesteni vagy homlokzati szigetelést csináltatni, esetleg a tetőt kijavítani, az tudja, hogy nem olyan egyszerű a történet, mint egy magánház esetében. Közösen kell dönteni a javításokról és közösen kell viselni az esetleges anyagi terheket, kellemetlenségeket. Ha nehézkes a döntéshozás vagy nem túl asszertív a közös képviselő, akár évekig is elhúzódhat egy felújítási munka. Ugyanakkor, ha jól működik a lakóközösség, a közös teherviselés levesz a nyakunkból egy jó adag vesződséget.
Mit kell tudni a társasház felújításról?
Magyarországon a lakóépületek közel 50 %-a 1950 előtt épült és csak alig 9% fiatalabb 40 évesnél. Ez azt is jelenti, hogy számtalan építészeti probléma adódhat ezekkel a házakkal. Jó eséllyel elöregedett az épületgépészet, cserére szorul a fűtésrendszer, a vízvezeték-hálózat, a korszerűtlenül beépített, elörgedett elektromos vezetékek nem csak a hatékonyság rovására mennek, hanem tűzveszélyesek is. Bár a háború előtt beépített nyílászárók gyönyörködtetik az erre érzékeny lakókat, szigeteléstechnikailag komoly problémákat okozhatnak. A tetőket, padlásokat is olyan időszakban építették ezeknél a társasházaknál, amikor még nem volt divat a födémszigetelés vagy a tetőszigetelés, és jó sansszal a gerendázat és a tetőlécek is elöregedtek már. És akkor még ott van a homlokzati szigetelés, ami a jelenlegi energiaárak mellett legalább olyan fontos, mint a nyílászáró-csere, a fűtésrendszer korszerűsítése vagy a tetőjavítás, födémszigetelés.
A társasház felújításába azonban nem lehet úgy belevágni, mint a saját portánk kipofozásához.
És hogy mire kell előzetesen figyelni egy társasház felújításnál? Ezek a legfontosabb lépések a felújítási terveiben (mert addig nincs felújítás, amíg a közgyűlés el nem fogadta)
- tisztességes tervezés
- szakértő, tapasztalt kivitelezés és garanciavállalás
- a gyártói előírások pontos betartása (anyagok, technológia, alkalmazás, együtt tanúsítás)
- pontosan egymáshoz tervezett, együtt minősített anyagok
- a munka során és után szakértő ellenőrzés – költség, élettartam és megtakarítás szempontjából is.
Milyen jogszabályok vonatkoznak a társasház felújítására?
Mielőtt vadul tervezni kezdenénk, nézzük meg, milyen jogszabályok vonatkoznak a társasház felújítására. Először is el kell olvasnunk a törvényt, aztán meg kell néznünk, hogy mit ír elő a saját társasházunk szervezeti-működési szabályzata. Hogy miért fontos ez?
“A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény előírásai szerint a társasházban a tulajdonosok a közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költségét, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokat is (ezt nevezzük közös költségnek) tulajdoni hányaduk szerint kötelesek viselni, ha a szervezeti-működési szabályzat (SZMSZ) másképp nem rendelkezik.”
Vagyis a társasház minden lakójának tisztában kell lennie azzal, hogy milyen költségeket kell kifizetniük egy felújítás során. Nézzünk utána, hogy van-e egyáltalán SZMSZ-e a társasháznak (ez a tulajdoni lapból ki fog derülni). Ha nincs, pótolni kell a következő módon: A szervezeti-működési szabályzatot a tulajdonosok az alakuló közgyűlésen – de legkésőbb az azt követő hatvan napon belül megtartott közgyűlésen – az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű szavazattöbbségű szavazattal fogadják el.
Ezt a szabályzatot aztán be kell nyújtani a földhivatalhoz is!
Hogyan kell szavazni a társasház felújításáról?
A társasház felújítási tervezetéről, költségeiről szavaznia kell a lakóközösségnek, vagyis a közgyűlésnek. A törvényben lefektetett teherviseléstől (vagyis a tulajdoni hányad szerinti költségviseléstől) el lehet térni, de erről csak a közgyűlés dönthet és az SZMSZ-ben meg kell határozni az érintett költségnemeket és a számítás módját is.
Társasház felújítás: hogyan oszlanak el a költségek?
A költségek a tulajdoni hányad szerint oszlanak el, amennyiben a társasház közgyűlése másként nem dönt.
Társasház felújítás: hogyan döntsünk a szigetelésről?
A szigetelésről az egyéb területekhez hasonlóan csak a közgyűlés dönthet. A szigetelés egy társasház életében komoly beruházás és van néhány buktató, amit okos tervezéssel el lehet kerülni. Az egyik ilyen buktató, ha a közösség túl sokáig vár egy olyan pályázatra, amivel majd meg kívánja oldani a szigetelésre szánt összegek kifizetését (vagy annak egy részét). Természetesen érdemes figyelemmel kísérni a pályázatokat, azonban ha megszületett a közös döntés a szigetelésről, és van rá költség, ne várjunk éveket, mert a fűtés/hűtés szezon előbb vagy utóbb beköszönt és rezsiköltség formájában elszippantja a félretett költségkeretet.
Probléma lehet az is, hogy megszületik a döntés, ám nem vesszük meg időben a szigetelőanyagot, az árak pedig közben felfelé kúsznak vagy az egekbe törnek. Itt is fontos, ha már alaposan körüljártuk a kérdést, meghoztuk a döntést, kössük le a szigetelőanyagot az adott áron.
A harmadik probléma a szakemberhiány szokott lenni. Ezt is gondos előre tervezéssel meg tudjuk előzni.
Társasház felújítás pályázat 2023
Az OTP idén is kiírta a társasházaknak szóló pályázatát. Ennek van néhány feltétele, azonban ha társasház felújításban gondolkozunk, mindenképp érdemes belevágni.
Először nézzük, mire lehet pályázni:
A pályázat benyújtható a társasház vagy lakásszövetkezet lakói által igénybe vehető szabadtéri területek és belső, közös használatú terek fejlesztésére, üzemeltetésének hatékonyabbá, fenntarthatóbbá és környezetkímélőbbé tételére. Ide tartozhatnak például olyan beruházások, mint napelemes és napkollektoros rendszerek kiépítése, fűtésrendszerek korszerűsítése, nyílászárók cseréje, világításkorszerűsítés, homlokzat és tetőszerkezet hőszigetelése stb. A pályázat keretében állagmegóvási és akadálymentesítési célok is megvalósíthatók.
Bármely társasház vagy lakásszövetkezet részt vehet a pályázaton. Pályázatot egy társasház vagy lakásszövetkezet törvényes képviselője, vagy akár lakója is benyújthat. Minden pályázónak meghatalmazást kell szereznie ehhez a társasház vagy lakásszövetkezet közgyűlésétől, a nyertes pályázóknál a kiíró ezt jogosult ellenőrizni is. Az indulásnak nem feltétele, hogy a lakóközösség az OTP Banknál vezesse pénzforgalmi számláját, ám ha a társasház vagy lakásszövetkezet nyer a pályázaton, a díjazás átvételéhez rendelkeznie kell egy, az OTP Banknál vezetett számlaszerződéssel. Az OTP Banknál társasházi pénzforgalmi bankszámlaszerződéssel nem rendelkező társasházak/lakásszövetkezetek számlanyitási akció keretében 6 havi számlavezetési díj elengedése mellett nyithatnak bankszámlát. *
Ezek a jelenlegi pályázati dátumok:
2023. február 15. | Pályázati időszak kezdete |
2023. május 15. | Pályázat beadási határidő |
2023. június 12. | Kiértékelés határideje |
2023. június 12. – június 16. | Nyertesek értesítése |
A pályázat kiírója az alábbi helyezéseket és díjazásokat hirdeti meg:
- 1. helyezés: 2 700 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 2. helyezés: 2 600 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 3. helyezés: 2 500 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 4. helyezés: 2 400 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 5. helyezés: 2 300 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 6. helyezés: 2 200 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 7. helyezés: 2 100 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 8. helyezés: 2 000 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 9. helyezés: 1 900 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 10. helyezés: 1 800 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 11. helyezés: 1 700 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 12. helyezés: 1 600 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 13. helyezés: 1 500 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 14. helyezés: 1 400 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
- 15. helyezés: 1 300 000 Ft (bruttó támogatási összeg)
Nézzünk utána annak is, hogy az önkormányzat kiírt-e valamilyen pályázatot felújításra.