A kőzetgyapot vagy a hungarocell egyaránt jó szigetelőanyag, csak nem mindegy, hogy hol és milyen céllal alkalmazzuk. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat mind a két (sőt, az üveggyapottal együtt három) anyagról, hogy önnek már ne kelljen utánanéznie.
- Kőzetgyapot vagy hungarocell: melyikről mit kell tudni?
- Kőzetgyapot vagy hungarocell, polisztirol vagy kőzetgyapot:) : melyiket válasszuk, ha födémet szigetelünk?
- Kőzetgyapot vagy hungarocell: melyiket válasszuk, ha homlokzati szigetelést készítünk?
- Kőzetgyapot vagy hungarocell: melyiknek jobb a hő- és hangszigetelő tulajdonsága?
- Kőzetgyapot vagy hungarocell: melyiknek jobb a páraáteresztő képessége?
- Kőzetgyapot vagy eps: melyik a költséghatékonyabb?
- Kőzetgyapot, üveggyapot vagy hungarocell? Van-e különbség az ásványgyapotok és a hungarocell között?
Kőzetgyapot vagy hungarocell: melyikről mit kell tudni?
Kőzetgyapot vs hungarocell: Hasonlítsuk össze ezt a két, illetve az üveggyapottal kiegészülve három szigetelőanyagot.
Kőzetgyapot
A kőzetgyapot természetes anyagokból készül, újrahasznosítható, kiváló hő- és hangszigetelő adottságokkal rendelkezik. A kőzetgyapot termékek tűzvédelmi szempontból is kiváló adottságokkal rendelkeznek: a legkedvezőbb, A1-es éghetőségi besorolásúak, nem éghetőek, tűz hatására füstöt, mérgező gázokat nem fejlesztenek, s égve nem csepegnek.
Ezen kívül megtartja alakját (vagyis nem érzékeny a hőingadozásra), kiváló páraáteresztő adottságának köszönhetően hagyja “lélegezni” az épületet, gombák, rovarok, rágcsálók nem károsítják és kellően hosszú az élettartama.
Az üveggyapot is természetes anyagokból készül, a szálszerkezet miatt a szigetelőanyag nagyon rugalmas, könnyű a feldolgozhatósága és kiváló térkitöltést biztosít. A szálvékonyság nagyban befolyásolja a termék hővezetési tényezőjét, azaz minél vékonyabb szálak, annál jobb lesz a hőszigetelő képesség!
Nedvesség hatására viszont romlanak a szigetelési tulajdonságai, ezért az üveggyapotot csakúgy mint a kőzetgyapotot is óvni kell a nedvességtől, mert nedvességtűrő képessége alacsony. Az üveggyapotok a kőzetgyapotokhoz hasonlóan A1, vagyis a legjobb tűzvédelmi minősítéssel rendelkeznek.
Hungarocell
A polisztirolhab az egyik legelterjedtebb hőszigetelő anyag. Előhabosított polisztirolgyöngyből készítik. Elsősorban homlokzati hőszigeteléseknél nagyon elterjedt, mivel könnyen lehet vele dolgozni és költséghatékony módszer. Ragasztással és dűbelezéssel rögzítik a homlokzatra. A lábazati szigeteléseknél egy erősített, a nedvességnek ellenállóbb polisztirol lapokat alkalmaznak. Megfelelően kivitelezett rendszer esetén hosszú élettartamra számíthatunk. Előnyei: jól hőszigetel, kicsi a súlya, egyszerűen szállítható, könnyen formázható, egyszerű a beépítése, költséghatékony megoldásnak számít, szinte valamennyi falszerkezetre alkalmazható, terhelhető és lépésálló kivitelben is elérhető.
Az expandált polisztiroltömb hővezetési tényezője 0,030-0,040 W/mK, testsűrűsége 12-40 kg/m3 között van. Ez a hőszigetelő anyag nem áll ellen a különböző savaknak, szerves oldószereknek, ásványolajoknak stb. A polisztirol habok nehezen éghetőek. A hungarocellnek rosszab a hangszigetelése, mint a kőzetgyapotnak vagy az üveggyapotnak.
Kőzetgyapot vagy hungarocell, polisztirol vagy kőzetgyapot:) : melyiket válasszuk, ha födémet szigetelünk?
Födémszigetelés esetén először azt kell megvizsgálni, hogy milyen anyagból van a födém. Egy egyszerű betonfödémet le lehet szigetelni hungarocellel ha kellőképpen egyenletes és szabályos méretű, azonban a fafödém esetében döntsünk a kőzetgyapot vagy üveggyapot mellett. Ennek két oka is van, az egyik a páraáteresztő képesség, a másik a tűzállóság. A fafödémnél fontos, hogy a szigetelőanyagnak jó legyen a páraáteresztő tulajdonsága, ezen a téren a kőzetgyapot és az üveggyapot verhetetlen, a hungarocellnek viszont kifejezetten rossz a páraáteresztő képessége. Konklúzió: kőzetgyapotot födémre (vagy üveggyapotot)!
Kőzetgyapot vagy hungarocell: melyiket válasszuk, ha homlokzati szigetelést készítünk?
A homlokzati szigetelésre egyaránt jó a hungarocell és a kőzetgyapot. Viszont a legtöbb esetben a hungarocell mellett döntenek, ennek oka, hogy a kőzetgyapot jelentősen drágább és nehezebb az elhelyezése, beépítése. Hagyományos kerámiatégla vagy beton esetében a hungarocell szigetelés (eps / xps) teljesen jó döntés. Egyszerű a beépítése és elég jól beszerezhető az alapanyag.
Felmerül a kérdés: mennyire jó a vályogház szigetelése hungarocellel? Amennyiben vályogház homlokzatát szigetelnénk, döntsünk a kőzetgyapot lapok mellett. A vályognak igen nagy a vízfelvevő, vízleadó képessége, a hungarocellnek azonban rossz a páraáteresztő tulajdonsága. Vagyis a vályogra ragasztott hungarocell lapok elzárják a nedvesség útját és a fal vizesedni kezd, statikailag is veszélyes állapotba sodorva az amúgy jó állapotú vályogházat.
Kőzetgyapot vagy hungarocell: melyiknek jobb a hő- és hangszigetelő tulajdonsága?
A hőszigetelési tulajdonságban nincs túl nagy eltérés. A kőzetgyapot jó 10%-kal erősebb ebben az összehasonlításban, ám ez nem túl jelentős, egy valamivel vastagabb hungarocellel már partiban vagyunk.
Más a helyzet viszont a hangszigeteléssel. A hungarocellnek talán ez az egyik leggyengébb tulajdonsága az éghetőség mellett, inkább vezeti a hangot, minthogy szigetelné. A kőzetgyapot és az üveggyapot azonban kiváló hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. A külső zajokat is csillapítja illetve az épületen belüli zajok ellen is védelmet nyújt. A beszűrődő, nem kívánt zajok káros hatással lehetnek ránk, zavarják mind a hatékony munkavégzést, mind a pihenést. A folyamatos zajterhelés rontja az alvás minőségét és idejét, ezen keresztül megváltoztatja a szervezet napi ritmusát, mely végül az idegrendszer túlterheléséhez vezethet: fokozódik a fáradékonyság, megnő a reakcióidő, romlik a koncentrációképesség ingerlékenyebbek leszünk. Sok lakásban gondot okoz egy zajos szomszéd, a munkahelyen a szomszédos irodában lévő kollégák hangos beszélgetése zavarhatja a munkát. A kőzetgyapot a sűrű szélszerkezete miatt rendkívül a leghatékonyabb hangszigetelő termék.
Kőzetgyapot vagy hungarocell: melyiknek jobb a páraáteresztő képessége?
A kőzetgyapotnak és az üveggyapotnak is nagyon jó a páraáteresztő képessége, ellenben a hungarocellel. Ahogy fent is írtuk, a hungarocellt csak akkor érdemes használni, ha nem számít a páraáteresztő képesség. Minden ellenkező esetben döntsünk a kőzet- vagy üveggyapot mellett.
Kőzetgyapot vagy eps: melyik a költséghatékonyabb?
Homlokzati szigetelésnél a hungarocell kerül ki győztesen a költséghatékonyság versenyéből, egyrészt a kőzetgyapot drágább, másrészt nehezebb, így drágább lesz a felhelyezés is. Pl. a falra rögzítés során nem elég az olcsóbb műanyag dűbeleket használni, szükségünk lesz fémdűbelekre,
Kőzetgyapot, üveggyapot vagy hungarocell? Van-e különbség az ásványgyapotok és a hungarocell között?
A kőzetgyapot és az üveggyapot szálas hőszigetelő anyag (ide tartozik még pl. a bazaltgyapot vagy a salakgyapot), ahol az összesűrített elemi szálak közé szorul be a szigetelésért felelős levegő.
A polisztirol ezzel szemben üreges szerkezetű hab, amit pórusképző gázok felhasználásával állítanak elő. Ezek a habok a cellák közé beszorult levegő miatt képesek jó hőszigetelőként működni. A cellaszerkezet lehet zárt vagy nyitott. A zárt szerkezetűeknek gyakorlatilag nincs vízfelvételük.