Könnyűszerkezetes ház hátrányai
A könnyűszerkezetes házak előnyeiről előző cikkünkben írtunk ITT. Most a könnyűszerkezetes házak hátrányait vesszük sorra.
De hogy is néz ki egy könnyűszerkezetes ház szerkezete?
A főfalakat kívül OSB-vel, belülről gipszkartonnal borítják. A kettő közé kerül a hőszigetelőanyag és a hőtükrös párazáró fólia, a külső OSB borításra hőszigetelő vakolatrendszer vagy egyéb burkolat kerül. A hőszigetelés vastagsága igény szerint növelhető.
Hátrányok:
- PROFI KIVITELEZÉS: Itt is elengedhetetlen a szakképzett, profi munkát végző kivitelezői háttér. Az elmúlt években az ezekkel kapcsolatos szabályozás, szabványosítás sokat javult, de így is fontos, hogy megbízható céget válasszunk – csak így kapjuk majd meg ugyanis azt az elvárt minőséget, amelynek köszönhetően élvezhetjük ennek az építésmódnak az előnyeit. Az elkészült házunk minőségét nagyban befolyásolja a mesteremberek munkájának színvonala.
- A FAANYAG MINŐSÉGE: Figyeljünk arra, hogy ne a tüzépről vásárolt, friss faanyag kerüljön beépítésre, hiszen ez az épület élettartamát, állékonyságát a készházakéhoz képest kedvezőtlenül befolyásolhatja.
- A FAANYAG VÉDELME: Faszerkezetes épületeknél kiemelten fontos szempont a faanyag védelme kártevők és tűz ellen egyaránt – itt igencsak sok fejtörést okozhat, hogy ezt miként lehet a környezet- és egészségvédelem szempontjából is elfogadható anyagokkal biztosítani.
- MODERN HŐSZIGETELÉS: Tartsuk fejben azt is, hogy egy szigorú energetikai követelményeknek megfelelő házhoz – sőt esetleg a passzívház szintjének eléréséhez – alaposan át kell gondolni, hogy milyen anyaggal hőszigeteljük a házat. A modern, környezetbarát, új generációs, nem szúrós üveggyapottal a ház szigetelése vagy a szigetelés felújítása gyorsan, tisztán és bontás nélkül megoldható.
- NYÁRON KÖNNYEN FELMELEGSZIK? A könnyűszerkezetes házak kapcsán egyetlen valóban mérlegelendő tény van, és ez a hőtároló kapacitás hiánya. Ez télen abszolút előnyt jelent a tégla, kő, vályog, beton falú házakkal szemben, mert a fűtés során nem kell a falakat átfűteni, jelentősen alacsonyabb a fűtésszámla egy ilyen házban. De a nyári hónapokban ugyanez a tény már könnyen az ellenségünké válhat, hiszen a falak a belső hideget sem tartják, tehát megfelelő árnyékolástechnika híján hamarabb átmelegszik a könnyűszerkezetes ház. Megfelelő tájolással, eresztúlnyúlással, árnyékolókkal elérhető a kellemes nyári hőérzet egy könnyűszerkezetes házban is.
- OLCSÓBB MINT A HAGYOMÁNYOS? Így nem teljesen igaz. Amit igazából vizsgálnunk kell, az a tető és a falszerkezet. Hiszen a gépészet, a burkolatok és a nyílászárók ugyanannyiba kerülnek. Az árkülönbség abban nyilvánul meg, hogy míg a hagyományos anyagok olcsóbbak, de hosszabb ideig tart őket beépíteni, úgy a könnyűszerkezetes ház anyaga kicsit drágább, viszont feleannyi ideig tart, míg ház lesz belőle. Tehát fele annyi munkaidő, kevesebb munkadíj.
Ha úgy érzed, hogy elégtelen a szigetelésed, bátran fordulj hozzánk!